Stavba laserového CNC

antibalda
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 11. 2016, 2:47

8. 11. 2016, 3:51

Zdravím,
Jsem tu nováček a pořádně nevím, jak to tu ještě chodí, tak prosím o shovívavost :-)

Již delší dobu přemýšlím nad stavbou CNC s laserovou CO2 trubicí - v dnešní době to už není tak nákladné jako tomu bývalo kdysi a dá se s tím dělat opravdu spousty věcí. Výkon laseru jsem si myslel 40W - tyto trubice jsou velmi dustupné ve východních zemí. K laseru se dá sehnat i zdroj, optiky a další příslušenství, takže to až tak neřeším. Takže s těmito "důležitými" komponenty by problém být neměl. Velikost pracovního stolu by měla být okolo 70x100cm.

A teď dotazy :
1.) Zajímá mě především co všechno budu moct řezat nebo gravírovat zmíněným výkonem laseru ? Někde jsem četl, že na řezání hliníku, ze kterého jsou vyrobeny plechovky stačí 15W. Dá se tento výkon nějak určit ? Samozřejmě jsem si vědom, že záleží na zaostření paprsku. Na několika kontrukcích jsem viděl, že těsně k laseru dávají čočku (nejspíše spojku) a až pak ho přenášejí pomocí zrcátek k samotné hlavě, někde zase tyto čočky nemají. Je lepší zde tuto čočku použít nebo paprsek nechat tak jak vychází z trubice a zaostřit ho až v samotné hlavě ? (Vycházejí paprsek z trubice by měl mít průměr 1,95mm)

2.) Pohony jednotlivých os a drivery - osy budou jen dvě - X a Y (ostřit v ose Z budu manuálně), čím tyto pohony vyřešit ? Budou stačit klasické krokové motory (s mikrokroky) nebo by byly lepší použít AC krokové motory ? Chtěl bych se dostat na přesnost 0,01mm.
Drivery - v případě klasických krokáčů bych použil drivery TB6560 - opět se jich ve východních zemí dá koupit spousta. Drivery by byly galvanicky odděleny od PC, kvůli bezpečnosti.

3.) Samotná mechanická konstrukce - rám by byl nejspíe z hliníkových profilů (pevné) a pojezdy jsem si nejdříve myslel pomocí lineárních ložisek, ale pak jsem viděl i konstrukci, kde byly kalené, soustružené trubky a na pojízdném portálu byly domečky s ložisky - co je lepší ? Jde mi hlavně o to, že chci použít na osu Y pouze jeden motor (ten bych dal do prostřed pod hlavní stůl), tak aby se to nějak nekřížilo a nezasekávalo.
Tím se dostávám k dalšímu úskalí a to je, jestli je lepšší použít ozubený řemen nebo závitovou tyč s určitým spoupáním ? Nevím co bude lepší, chci aby to mohlo jezdit rychle, ale zároveň, aby zástala zachovaná přesnost. Řemen se může natahovat - prodávají i řemeny s ocelovou výstuží, ale ve závitovce se zase utvoří určitá vůle.

4.) To nejdůležitější - ovládací SW. byl mi doporučen Mach3, ale nějak se mi ještě nelíbí - má až moc tlačítek, ale to by nebyla až taková překážka, shlédnul bych tutoriály a nějak bych se to naučil. Více se bojím různých bugů a záseků (někde jsem o nich četl, že je to docela problém). Zase se mi líbí, že nemusím mít speciální kartu, že stačí LPT port. Dokonce dokáže generovat i PWM, který bych používal na ovládaní výkonu laseru (zdroj to umožňuje). Ještě jsem našel nějaký LinuxCNC, jaký by jste doporučily ? Ovládací program poběží na svém vyhrazeném počítači, který nebude vytěžován ničím jiným než obslužným programem, nebude zde ani připojení do sítě. Operační systém bych volil Windows XP nebo nějaký Linux v případě LinuxCNC.

5.) Chlazení - laser má vodní chlazení, přemýšlel jsem, že bych koupil vodní chlazení do PC a vzal si z toho pouze čerpadlo a výměník tepla a připojil na laser, teoreticky by to měl stíhat - 40W protí >100W na CPU. Co myslíte ? Další věc, jak hlídat, že se čerpadlo nezastavilo ? Abych neutavil laser.

Uvítám všechny připomínky a další kunstruktivní návrhy. Nechci to vše pak hodit do koe, protože to bude z nějakého důvodu nepoužitelné. Přece jen to také nebude zadarmo :)
Děkuji za pomoc

F. Balík
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2016, 6:18

Mrkni se na zdejsi stavby laseru
Dva lidi to v posledni dobe zabalili
Asi k tomu jsou duvody
Plechovku z hliniku jen tak nepropalis
Hlinik vede dobre teplo takze ti utika vykon
S beznym cnc rizenim se pripravis o moznost gravirovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 11. 2016, 12:54

Sorry, celková koncepce kterou navrhuješ je nanic. Základem laseru je bedna s odsáváním, protože jinak se udusíš. Laserová hlava se zrcátkem a čočkou váží maximálně 100g. Na tuhle příčnou osu musíš použít lineár, abys mohl tu hlavu nastavit. Na příčný posuv stačí klidně nepodepřené tyče. Na pohon samozřejmě řemínky. Minimálně vnitřek bedny musíš mít z konstrukčních profilů, abys mě všude úhly a fungoval ti stůl. Řídit to MACHem je hloupost. Vem si, že v téhle chvíli při velikosti pracovní plochy 700x1000 jsi v tom za nějakejch 45000 korun, ale spíš za víc a nemá smysl to potom sestřelit MACHem, kterej je dělanej na obrábění. Prostě si k tomu koupíš origo HW + SW s klíčem tak cca za 15000 korun, pak nějaký to chlazení, odsávání a kompresor a dalších 10 000 je v pr.... a hlavně neustále něco doděláváš a odlaďuješ a stále je to prototyp. Myslím si, že pokud nemáš klempířskou dílnu se slušným vybavením tak to zkončí fiaskem. Další né moc zmiňovanej problém je zdroj pro trubku. I ten nejslabší dává 20 mA při 24kV, přesněji 24 zapalovací a 20kV pracovní. Hádej co se stane, když si sáhneš ? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že můj první laser o velikosti pracovní plochy 300x400 mm stačil na 95 procent veškeré práce, co jsem na něm dělal. Na tvém místě bych oslovil toho panáčka co prodává ten velke laser za tu absurdní cenu (je bez trubky a optiky) a nabídnul bych mu tak 50t to je reálná cena a nebo bych se podíval po inzerci a nebo koupit z Číny. Všechny varianty tě vyjdou levněji než stavba.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2016, 3:11

ma pravdu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

8. 11. 2016, 3:36

Já jsem laser dotáhnul do funkčního stavu .
80w trubka pracovní plocha 600 x 1000
A s cenou jsem se dostal určitě přes 50 000 .
Není to tak jednoduché jak by se mohlo zdát .
Několikrát jsem mechaniku předělával .
Ono totiž jakákoliv vůle nebo pružnost v mechanice je okamžitě vidět na výsledku .
Jedu vectory 80 m/min a je to tak tak .
Každopádně při stavbě jsem se toho spoustu naučil .
Na řízení machem zapomeň to je nesmysl .
Pokud se chceš něco naučit běž do toho ,ale jestli chceš prostě jen laser na kterém můžeš dělat tak kup něco hotového .
Každopádně už teď vím co a jak ,takže pár věcí předělám a ve finále budu mít celkem slušný laser .
IMG_20160706_161115.jpg
IMG_20160706_161108.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2016, 3:39

jak mas vyresene rizeni
jak gravirujes?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

8. 11. 2016, 3:48

Řízelí mám AWC 708C LITE https://www.aliexpress.com/store/produc ... 22123.html
Plus arduino na ovládání všeho možného kolem ,průtok ,teplota ,air asist,odvětrání atd.
Gravírování to dá 500 m/min stejně tak přejezdy . motory tam mám nema 17 na X lineár na alu profilu a Y 20mm nepodepřené tyče .
Zatím se pořád učím. V životě jsem žádný CO2 laser na živo neviděl ,takže je to takový experiment :lol: .
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

8. 11. 2016, 4:12

azamo píše:Řízelí mám AWC 708C LITE https://www.aliexpress.com/store/produc ... 22123.html
Plus arduino na ovládání všeho možného kolem ,průtok ,teplota ,air asist,odvětrání atd.
Gravírování to dá 500 m/min stejně tak přejezdy . motory tam mám nema 17 na X lineár na alu profilu a Y 20mm nepodepřené tyče .
Zatím se pořád učím. V životě jsem žádný CO2 laser na živo neviděl ,takže je to takový experiment :lol: .
tobě to lítá 30km/h to už je brutus
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

8. 11. 2016, 4:27

Jo moment chyba v jednotkách :D
Furt v tom mám bordel je to mm/s .
Nevím proč je to v takových divných jednotkách v Linuxcnc je to v mm/min furt se mi to plete . :roll:
antibalda
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 11. 2016, 2:47

8. 11. 2016, 9:34

Všem děkuji za odpovědi :)

Zapomněl jsem to napsat, mám docela velké zásoby všeho možného konstrukčního materiálu - hliníkové profily, lineární ložiska, krokový motory, plechy atd. takže o kontrukční materiál by nouze být neměla.
S necou se nechci dostat zase tak šíleně vysoko jako k 50 000,-Kč. Limit jsem měl původně na cca 15 000,-Kč, takže se mi nechce kupovat drahý samostatný řízení za 10k.

Proč jste proti Machu3 ? Nedosahuje takové přesnosti jako samotné řízení od uživatele "azamo" ? Bylo by to výrazné ušetření nákladů - už mám vyčleněný PC ze smětiště, který má ve potřebné (LPT). Jak jsem říkal, když na PC poběží Mach3, tak bude mít pro sebe celý výpočetní výkon počítače, nic jiného ho nebude zatěžovat.

Jaký řemeny používat ? Ty s ocelovýma výstužema nebo stačí klasické ? Důvod - natahování.

Azamo :
Moc se líbí tvoje konstrukce, rád bych to měl podobné. Odkud jsi ? Pokud by jsi nebyl proti, přijel bych se podívat a mohli bychom o tom podiskutovat.

Filip
antibalda
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 11. 2016, 2:47

8. 11. 2016, 9:44

lubbez píše: Další né moc zmiňovanej problém je zdroj pro trubku. I ten nejslabší dává 20 mA při 24kV, přesněji 24 zapalovací a 20kV pracovní. Hádej co se stane, když si sáhneš ?
O to bych se nebál, elektronikou se zabývám celý život, jak slaboproudou, tak silnoproudou i vysokým napětím, ale máš pravdu, může se stát cokoliv.
lubbez píše:Na tvém místě bych oslovil toho panáčka co prodává ten velke laser za tu absurdní cenu (je bez trubky a optiky) a nabídnul bych mu tak 50t to je reálná cena a nebo bych se podíval po inzerci a nebo koupit z Číny. Všechny varianty tě vyjdou levněji než stavba.
Toto jsem nějak nepochopil, bylo by možné bližší vysvětlení ? Děkuji

Filip
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2016, 8:02

pokud sectes cenu za licence win a mach, tak jsi na cene nesrovnatelne lepsiho rizeni, pokud tedy oboji neukradnes, ale je to tvuj boj, prece si nenechas radit od praktiku, kdyz mas zivot teprve pred sebou
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 11. 2016, 8:06

Dobře, ta ještě jednou.
Jseš si jistej, že dokážeš udělat pohyblivý stůl 1000x700mm s cca 200 mm zvihem s přesností do 0,5mm? Tím se ostří paprsek na materiálu. Pokud ano pokračuj dál.
Řemínky musí být samozřejmě ozubené, buď GT2 nebo HDT3 a šířka stačí 9mm.
Jseš si jistej, že dokážeš udělat bednu cca 1500x1000x500mm, do které zabuduješ ten pohyblivý stůl? Ta bedna bude mít odklápěcí víko, musí být mechanicky pevná a zase přesnost tak 1mm. V této chvíli už je to kurevsky velké.
A teď to nejdůležitější. Trubka je řízená PWM někde kolem 20 kHz, už jenom při obyčejném řezání musíš nastavovat nejenom rampy na motorech, ale i "rampu na PWM", jinak v rozích vypálíš díry. Docela jsem zvědavej, jak tohle uděláš v MACHu. A to se nebavíme o gravírování. Tam si v MACHu ani neškrtneš. Laser je sice CNC stroj stejně jako frézka nebo soustruh, ale společné mají pouze ty tři písmena. Proč asi všichni Asijští výrobci dávají do laserů PLC na řízení a né kracknutého Macha? Prostě MACH ne.
K tomu Laseru z inzerátu. Před pár dny tady nějaký chlapíček ze Slovenska nabízel "laser" za asi 90 tisíc. V textu se ale dočteš, že tam neni trubka a optika. Trubka stojí řádově 25 - 30 tisíc + clo a DPH a ani čočka není zadarmo. Za této situace je cena naprosto absurdní a až to chlapec pochopí, tak třeba rád přistoupí u na těch případných 50 tisíc co je reálná cena.
Já se přiznám, že se celý svůj profesní život věnuji elektronice a mechanice. Mám poměrně slušnou dílnu a přes to jsem se na stavbu po šeti měsících práce vyprdnul. Mašina byla prakticky hotová, vše jezdilo, vše svítilo... a u všeho byly kompromisy. A tak jsem jedno odpoledne rozebral tu půlroční práci, díly dal do skladu a laser si koupil. Prostě ten Číňan to udělá lépe a levněji než ty. Samozřejmě, pokud je tvým cílem cesta, není co řešit a vrhni se do práce.
Pokud chceš můžeš se stavit u mě v Modřanech, stojí mi tu dva origo lasery.
antibalda
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 11. 2016, 2:47

10. 11. 2016, 1:00

lubbez píše:Jseš si jistej, že dokážeš udělat pohyblivý stůl 1000x700mm s cca 200 mm zvihem s přesností do 0,5mm? Tím se ostří paprsek na materiálu.
Proč bych dělal pohyblivý stůl, když můžu udělat jen pohyblivý portál nad stolem, kde bude jezdit řezací hlava společně s optikou ? Nebo jak jsi to myslel ?

U PWM se vždy musí docílit, aby hrany byly co možná nejostřejí. PWM modulace je šířková modulace, kde k regulaci výkonu dochází poměrem mezi sepnutým a rozepnutým stavem, opravdu tam žádný zkošený hrany nejsou. (zkušenosti ze spínaných zdrojů)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 11. 2016, 3:33

antibalda píše:U PWM se vždy musí docílit, aby hrany byly co možná nejostřejí. PWM modulace je šířková modulace, kde k regulaci výkonu dochází poměrem mezi sepnutým a rozepnutým stavem, opravdu tam žádný zkošený hrany nejsou. (zkušenosti ze spínaných zdrojů)
Bylo předpodkládám myšleno to, že když akceleruješ nebo brzdíš, tak musíš průběžně měnit taky střídu PWM, aby výkon laseru na jednotku délky řezu byl pokud možno konstantní.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“