Stavba levného CNC

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 1. 2017, 10:26

fmodel píše:Nedaří se mi najít na první dobrou uložení valivých hnízd alias tanků (hlavně proto že ,,valivá hnízda" už naši obchodníci říkaj čemukoliv),a nechce se mi jinde hledat abych vám vážení konstruktéři ukázal že když už hledáte způsob jak zabít čas marným bádáním je potřeba kouknout co je 20-30let vymyšleno, a to konstrukce uložení s předpětím, třeba jako vedení prvních a velmi robusních MCFV 100 (jestli si nepletu označení)kde byly kalený lišty a po nich jezdily valivá hnízda a proti nim jejich dvojčata na plochých pružinách které vyvozovali předpětí a tím bezvůlový provoz.

Tak alespoň dole je valivé hnízdo http://sst.opava.cz/pernikar/nove_www/C ... y/loze.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
ale kalená lišta a ještě broušená to přece stojí peníze :D a proč vyhazovat peníze když všude můžeme koupit taženej jakl či jinej profil...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

31. 1. 2017, 12:41

fmodel píše:Nedaří se mi najít na první dobrou uložení valivých hnízd alias tanků (hlavně proto že ,,valivá hnízda" už naši obchodníci říkaj čemukoliv),a nechce se mi jinde hledat abych vám vážení konstruktéři ukázal že když už hledáte způsob jak zabít čas marným bádáním je potřeba kouknout co je 20-30let vymyšleno, a to konstrukce uložení s předpětím, třeba jako vedení prvních a velmi robusních MCFV 100 (jestli si nepletu označení)kde byly kalený lišty a po nich jezdily valivá hnízda a proti nim jejich dvojčata na plochých pružinách které vyvozovali předpětí a tím bezvůlový provoz.

Tak alespoň dole je valivé hnízdo http://sst.opava.cz/pernikar/nove_www/C ... y/loze.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Na dolni fotce vlevo z odkazu je zajime pouziti obyc sroubu a obyc tyci na ustanoveni kolejnice k referenci hrane ramu stroje...pekne a jednoduche :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2017, 12:51

Ano ,to je řešení které se objevuje i v katalogu některého z výrobců ,pokud se dobře pamatuju.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

31. 1. 2017, 8:32

Osa Z měla mít rozjezd 150 ale nakonec jsem to zkrátil, takže to bude o dost míň. No neppodařilo se mi sehnat delší tyče :-D. Postavit kvalitní stroj za cca 40tis. asi není problém ale udělat neco na koleně jen tak pro zábavu za babku má své omezení. Takže zatím spokojenost. Viděl jsem i stroje z MDF a taky to šlapalo. Mám dotaz na zdejší odborníky, čistě teoreticky dal by se na základní stůl už nějaké profi mašiny použít i mramor? Kontrolní 3D wenzely mají stoly a ne jen stoly z mramoru nebo co to je a asi to bude kvůli roztažnosti ale dalo by se to uplatnit i na CNC nebo je to kravina?
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

31. 1. 2017, 8:43

Uprostřed "vozíku" je ještě jedno ložisko na kostičce která je tlačená vzhůru 2x silnou pružinou a je to pomocí dvou šroubů zajištěno. Na fotce to zatím není. Pokud vznikne vůle, stačí povolit šrouby a pružiny přitlačí ložisko zase vzhůru. Aspoň teoreticky... No a rám je zatím lehce stříknutý jen základním lakem jen proti korozi. Po barvě to sice jezdí ale jen spíš tak zaprášeno zákl. barvou ve spreji. Žádná desetinová vrstva barvy to není...





Grad píše:Pěkně odvedená práce. Zaujali mne pojezdy.
Pokud vemu instalaci na Y viz. foto Obrázek tak mne ale schází fixace na +Z. Jak je u těch vozíků řešeno vymezení vůlí?
Připadne mne že obdobné řešní pojezdů tady http://cncforum.mzf.cz/viewtopic.php?f=3&t=20" onclick="window.open(this.href);return false; je o něco lepší viz. Obrázek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2017, 8:45

meroj píše: Mám dotaz na zdejší odborníky, čistě teoreticky dal by se na základní stůl už nějaké profi mašiny použít i mramor? Kontrolní 3D wenzely mají stoly a ne jen stoly z mramoru nebo co to je a asi to bude kvůli roztažnosti ale dalo by se to uplatnit i na CNC nebo je to kravina?
Ano to by bylo velmi pokrokové ,vlastně možná i lepší než polymerbeton. Navíc to má výhodu že až příjde tvůj poslední den otočí rodina frézu vzhůru nohama a máš rovnou pomník. :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
unclebaker
Příspěvky: 339
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

31. 1. 2017, 9:23

meroj píše:Osa Z měla mít rozjezd 150 ale nakonec jsem to zkrátil, takže to bude o dost míň. No neppodařilo se mi sehnat delší tyče :-D. Postavit kvalitní stroj za cca 40tis. asi není problém ale udělat neco na koleně jen tak pro zábavu za babku má své omezení. Takže zatím spokojenost. Viděl jsem i stroje z MDF a taky to šlapalo. Mám dotaz na zdejší odborníky, čistě teoreticky dal by se na základní stůl už nějaké profi mašiny použít i mramor? Kontrolní 3D wenzely mají stoly a ne jen stoly z mramoru nebo co to je a asi to bude kvůli roztažnosti ale dalo by se to uplatnit i na CNC nebo je to kravina?
Datron M10, ma stul z granitu...nekteri prodejci nabizi do granitove desky zhotoveni zavitovych vlozek ( na kolejnice ).

https://www.datron.de/en_gb/datron-cnc- ... hines.html" onclick="window.open(this.href);return false;
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

17. 6. 2018, 1:11

Po kritice která tady byla na konstrukci jsem to nakonec vzdal a celé jsem to předělal do něčeho co má smysl.
Uznal jsem, že tudy cesta nevede, a šel do trošku jistější konstrukce. Vše je na podepřených tyčích jen osa Z zůstala na nepodepřených D20 s rozsahem 140mm. Osa X má 550mm rozjezd a osa Y 900mm. Vše je poháněno motory 23HS8430 přes pružnou spojku rovnou na trapézový šroub M12/3. Použil jsem předepnuté matice a stroj je až překvapivě tuhý. Měl jsem strach, že most o váze 52Kg bez vřetena to neutáhne ale opak je pravdou. Používám dělení kroku 1/4 vše je ovládáno přes LPT port. Celková váha je víc jak 230kg jen deska stolu váží 120Kg. Osa Y je poháněna po stranách dvěma šrouby, nakonec jsem oba spojit ozubeným řemenem a poháním to zatím jen jedním motorem. Původně jsem chtěl použít dva ale měl jsem strach z křížení mostu kdyby jeden vynechal krok. Není to ještě zcela hotové, chybí zapojit koncové spínače, nějaké kryty, ofuk či odsávání a pár estetických úprav ale jezdí to zkušebně dobře. Hlavní využití bude na gravírování, první pokusy s fixou místo frézy jsou úžasné. Uvidíme jak se to bude chovat při samotném frézování. Momentálně přecházím z Mach3 na LinuxCNC. Mach jsem měl jen v omezené verzi ale i tak to na první pokusy stačilo.
Přílohy
Klasická mostová konstrukce
Klasická mostová konstrukce
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

20. 6. 2018, 5:40

No vidiš, už to je lepšie... už máš konštrukciu ktorú už možno nebudeš meniť ...jedine že zoženieš guličkové šruby a vymeníš za trapézy a budeš o ďalší level vyššie... potom ešte dobrý interpolátor k machu aby si viac frezoval ako ladil mach a hĺadal stratené kroky ... ;)
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

21. 6. 2018, 8:05

Mach uz jsem zrusil, jedu na LinuxCNC a daleko lepsi a jednodusi...
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

18. 2. 2019, 2:54

Po delším testování jsem zjistil, že jeden motor na osu Y je málo. Akcelerace byla max. 100mm a oproti ostatním osám kde mám 800mm to dost omezovalo. Díky dlouhému ozubenému řemenu docházelo při vyšší rychlosti i k rozkmitání řemenu a celkově to nebylo moc dobré viz. foto původního pohonu.
Přílohy
IMG_20190215_124423.jpg
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

18. 2. 2019, 2:59

Takže předěláno na dva motory, propojení ozubeným řemenem jsem zachoval jen s kratší verzí. Každý motor má svůj driver, STEP a DIR je pak zapojený do obou driverů tak ať se vyhnu složitému nastavování v step config. Výsledek je úžasný, akcelezace stoupla na 600mm a celkově je chod klidnější.
Přílohy
IMG_20190217_193420.jpg
IMG_20190217_193409.jpg
meroj
Příspěvky: 26
Registrován: 24. 1. 2017, 7:38
Bydliště: Opava

18. 2. 2019, 3:16

Zapojil jsem koncové indukční spínače, přidal spínání vřetene a ještě potřebuji spínat chlazení vzduchem a v plánu mám i proobe sondu na obrobky + sondu na zeměřování nástrojů. Takže jsem vyčerpal výstupy z LPT. Jen upřesňuji, že používám EMC2. V bordelu jsem našel starší kartu LPT do PCI slotu. Osadil jsem ji do PC, v HALU jsem nastavil adresu prvního jako IN a adresu druhého jako OUT.
Teď otázka, LPT 1 ovládá motory + Koncové spínače. LPT 2 se dá použít na vstupy i výstupy?
Proč je pak v HALU to IN a OUT?
Má to nějaký vliv na ovládání?
Je nějaké pravidlo u použití dvou LPT portu?
Teprve to zkouším a nerad bych se v tom zamotal, pokud může někdo vysvětlit...
Jak to s tím IN - OUT vlastně je...
Četl jsem, že se dá připojit až 8 LPT.
Přílohy
Koncový snímač osa Z
Koncový snímač osa Z
Koncáky osa X
Koncáky osa X
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 2. 2019, 5:22

No vida, pěkný to máš. A jseš jeden z mála, co si z našeho držkování něco vzal. :D U jiných to dopadne skoro vždy stylem - jojo máte pravdu ale stejně si to udělám po svým.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 2. 2019, 5:42

meroj píše: 18. 2. 2019, 3:16 Proč je pak v HALU to IN a OUT?
Má to nějaký vliv na ovládání?
Je nějaké pravidlo u použití dvou LPT portu?
Teprve to zkouším a nerad bych se v tom zamotal, pokud může někdo vysvětlit...
Jak to s tím IN - OUT vlastně je...
Četl jsem, že se dá připojit až 8 LPT.
LPT port má 17 datových linek. Defaultně je 12 bitů výstupních a 5 vstupních. To je to, co je v LinuxCNC označeno jako OUT.
Z těch 12 výstupních bitů je 8 bitů jako data pro připojení tikárny, další 4 výstupní bity jsou řídicí.
Původní LPT porty na starých počítačích uměly jen tento režim.

Později se standard LPT rozšířil o další režimy, jako je EPP a ECP. A kromě toho získal možnost otočit původně jen výstupních 8 datových bitů směrem dovnitř.
Takže jeď je možné port přepnout do režimu, kdy jsou jen 4 bity výstupní a 13 bitů vstupních (tj. původních 5 a k nim přibylo 8 bitů dat).
To je to, co se v LinuxCNC označuje jako režim IN.

Je to zdánlivě ideální stav. Ale jak už to v životě chodí, tak nic není bez chyby.
Problém je v tom, že BIOS počítače netuší, že tam bude nějaký LinuxCNC, a tak si nastaví LPT port svého nejlepšího vědomí. Tedy nastaví ho většinou do základního, tj. výstupního režimu. Takže po dobu než naběhne LinuxCNC (který port přenastaví tak jak má nastaveno), tak jsou datové linky ve výstupním režimu. Takže pokud je k nim připojeno něco, co má v té chvíli aktivní výstup, tak jsou ty dva výstupy proti sobě.
Tedy je dobré na to myslet a nějak to ošetřit. V nejhorším aspoň nějakými sériovými odpory, nelze-li to udělat nějak sofistikovaněji.

A drobná nesouvisející poznámka: akcelerace se určitě neměří v milimetrech.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“