CNC frézka - koncepce

Odpovědět
s.d.gotrek
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 10. 2017, 5:21

4. 10. 2017, 6:20

Po několikáté se pouštím do konstrukce frézky, a nejsem rozhodnut jakou cestou jít. Chtěl bych Vás proto požádat o názor na několik věcí. Konstrukce bude částečně vycházet z věcí co mám - v minulosti jsem už párkrát začal něco konstruovat, většinou za nějakým účelem, ale nakonec se vždy našla rychlejší a efektivnější cesta a tak tyhle projekty skončili někde pod stolem. Tak vzniknul i tento stůl:
IMG_20131006_200746.jpg
IMG_20131006_200821.jpg
Jedná se o 17 profilů 30x30x800, které mi věnoval kamarád jako zbytky. Příčníky jsou 40x40 a je to k nim přibodované (spíš přismrkané, dnes už bych se do toho nepustil). Oproti fotce to má i tu třetí příčku. Bylo to bodované na litinové desce a je to i vcelku rovné (čemuž se dnes sám divím). Plocha je tedy cca 800x510, a příčníky jí přesahují o cca 120mm. Nedávno se naskytla příležitost koupit nějaké podepřené tyče průměr 16mm, a zároveň se periodicky vyskytuje potřeba něco vyrobit. No a nakonec jsem si taky dal předsevzetí, že bych měl ty své odložené pomníčky oprášit a dodělat (a ještě minimalizovat další výdaje s ohledm na rodinu).

Moje původní představa byla namontovat na přesahy příčníků L-profil, který by jednak oddělil stůl od prostoru posuvů a šroubů, a jednak sloužil právě pro přimontování posuvů. Tehdy jsem chtěl použít nějaký tažený profil se silnější stěnou, ale dnes bych asi volil "L" sešroubované ze dvou dílů vyrobených z lité desky. Šlo by tedy o verzi s pojízdným portálem. Tyče které mám jsou 2x1100, 2x700 a 2x300mm. Podélně se stolem bych uložil 1100mm tyče, což při umístění vozíků pro portál tak aby zabírali 250mm dává přejezd stolu + 50mm před hranu stolu (např na pohodlnou výměnu nástrojů). Portál jsem plánoval z dílů řezaných z litých AL desek. Vertikální desky portálu ve stylu původního řešení co má na svém routeru RKal, jen místo zesílení formou krabicového nosníku jsem chtěl použít trojůhelníková žebra. Krásně to pak vycházelo i s tyčemi 700mm na portál s rozjezdem 500mm a s tyčemi 300mm na Z osu. To je zhruba koncepce - říkejme jí třeba "A1"...

Pak jsem toho tady (a nejen tady) hodně prolezl, a zaujaly mne stroje, které mají vysoké pevné bočnice, na kterých je teprve nízký portál. Veskrze mi přijde že to má samé pozitiva (životní jistoty nevyjímaje). Koncepčně bych jen "nožičku L" směrem nahoru udělal vyšší, silnější a místo bočnic portálu vyztužoval "L". Rozmístění tyčí by bylo obdobné - to je varianta "A2"...

Veškeré to probírání se všemožnými konstrukcemi mě ale nahlodalo, že ještě ideálnější řešení je pevný portál, jako má mistrovské dílo, které stvořil Martinhora, nebo geniálně jednoduchá konstrukce, kterou prezentoval azamo. To ale předpokládá pojízdný stůl. Aby stroj nebyl dlouhý jako Lovosice, byl by pojezd ve směru kratší hrany. Tyče 1100mm potřebuji na portál, aby obsáhly celou šíři 800mm. Řešení pojezdu stolu s rozjezdem 500mm, při použití tyčí 700mm je možné jen v případě, že vozíky budou zabírat prostor 200mm. A to buď s tyčemi na stole - varianta "B1" (jako to má azamo), nebo s tyčemi na rámu - varianta "B2". Subjektivně mi přijde lepší B1, neboť podepření je vždy v okolí osy ve které se pohybuje nástroj. Na druhou stranu při obrábění něčeho co bude těžké k jedné straně mám strach aby se stůl v krajní poloze "nenakláněl".

Takže se mi honí hlavou velká spousta pro a proti, a uvítal bych Váš názor na to kterou variantu by jste zvolili (při dodržení uvedených okrajových podmínek jako jsou existující tyče a stůl). Stran následně zpracovávaných materiálů půjde o plasty, dřevo a hliník.

Děkuju a přeju příjemný večer všem
ok1in
Příspěvky: 172
Registrován: 13. 6. 2017, 6:31
Bydliště: Slaný

4. 10. 2017, 8:08

Na tyto profily existují origo svorníky, včetně úhlových atd. Je to standardní materiál pro konstrukci montážních pracovišť, montujeme do nich i velmi výkonné lisy a robotická pracoviště. Výsledkem je velmi pevná konstrukce...
https://www.rasel.cz/qx69KA/alu-profily
http://www.askmt.com/mapa-spojovaci-prvky-system-40-127
Komunikace, telemetrie, automatizace, pohony...
s.d.gotrek
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 10. 2017, 5:21

4. 10. 2017, 10:23

ok1in píše:Na tyto profily existují origo svorníky, včetně úhlových atd. Je to standardní materiál pro konstrukci montážních pracovišť, montujeme do nich i velmi výkonné lisy a robotická pracoviště. Výsledkem je velmi pevná konstrukce...
https://www.rasel.cz/qx69KA/alu-profily
http://www.askmt.com/mapa-spojovaci-prvky-system-40-127
Spojky samozřejmě znám - tyto i jiné ;o) Vždycky mi to přišlo jako kšeft snů prodávat matičku se šroubkem za 20Kč :lol: Každý výrobce profilů má svoje vlastní - někdy jen obdoba těch od konkurence, jindy nějaký origo nápad. Moje profily jsou zn. KANYA http://www.kanya.cz/... Mimo to třeba do "40" profilu se dá profil na posuvnou matku koupit v levně v metráži. Jak jsem psal, dneska bych to nesvařoval, ale asi bych stejně nešel cestou těch origo spojů.

A dík za odkaz na Rasel, ani jsem nevěděl, že ještě funguje. Ale coby mladý elektrotechnik jsem tam nakupoval smetí všeho druhu :)
ok1in
Příspěvky: 172
Registrován: 13. 6. 2017, 6:31
Bydliště: Slaný

4. 10. 2017, 11:13

s.d.gotrek píše: Spojky samozřejmě znám - tyto i jiné ;o)
Aha, tak to je jiná, z dotazu to vypadalo jinak... :mrgreen: Faktem je, že rámy z těch profilů (různých typů a výrobců) děláme normálně a kolikrát mě až udivuje, co si nechají líbit. Už na to asi koukám jinak - ceny za rám jsou totiž jen zlomek celkové ceny konečného zařízení...
Komunikace, telemetrie, automatizace, pohony...
s.d.gotrek
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 10. 2017, 5:21

5. 10. 2017, 11:29

ok1in píše:
s.d.gotrek píše: Spojky samozřejmě znám - tyto i jiné ;o)
Aha, tak to je jiná, z dotazu to vypadalo jinak... :mrgreen: Faktem je, že rámy z těch profilů (různých typů a výrobců) děláme normálně a kolikrát mě až udivuje, co si nechají líbit. Už na to asi koukám jinak - ceny za rám jsou totiž jen zlomek celkové ceny konečného zařízení...
Komerčně vyráběný stroj má tu výhodu, že si na sebe následně vydělává :)

Těch spojek by bylo ale zrovna v tomto případě mnoho... Otevřel jsem katalog profilů a koukám na to.
Spojka pro příčné spojení dvou profilů použitelná pro spojení těch 40mm příčníků z profily stolu (typ A30) 3*2*17=102ks, nebo 6*50cm. Standardní provedení je profil 3m, takže nařezání a vyvrtání si bude dodavatel účtovat zvlášť. K tomu 102ks matek do profilu. Dál na souběžné spojení profilů by bylo potřeba 32ks speciálních spojek B20-15, což zároveň obnáší vrtání do profilu ze dvou (na sebe kolmých) stran. Takže IMHO se domnívám, že použít originální montážní spojky na vytvoření tohoto stolu je z hobby pohledu značně neekonomické. Ale samozřejmě u komerčně vyráběné věci to má svoje opodstatnění.
s.d.gotrek
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 10. 2017, 5:21

5. 10. 2017, 12:40

kutil_tim píše:Hobby řešení na spojku je třeba kus trojúhelníku plechu a
+ obrousit nebo zmáčknout ve svěráku(nepasující) hlavu vratového šroubu s hranolem do 8mm drážky.
v případě matice kus pásoviny udělat závit
Obávám se ale že je to pro většinu drahé/neřešitelné páč musí se koupit šrouby a pak pracovat udělat díry a použít brusku.
To už se matice za 15 -20kč z kšeftu zdá pak vyhovující. Před nedávnem jsem nabízel matice do profilů po 10,- a nikdo neměl zájem.
No... to úplně tu spojku na křížení nenahradí, ta je dělaná tak že přitahuje profily k sobě a nespoléhá u toho jen na třecí síly. Je to obdélník se zobáčkem do drážky (viz katalog KANYA, vydání 2005, str.117 ;o) ). Matky do profilu jsem za onoho času kupoval á 8,- pokud mi tu cenu nenapovídá ten němec co mi schovává nářadí. Jinak matka do profilů 40x40 se dá koupit jako profil v metráži http://www.alunet.cz/vykresove-profily?product_id=1403 za 40,-/m.

Stran stolu - pokud by každý spojovací prvek stál 20,- a matka 10,- (což je u spojek na podélné spojování optimistický předpoklad) tak by jen spojky na tento stůl byly za 3700,- (to výrazně převyšuje i cenu těch použitých profilů). S prací, šroubama ani bruskou problém nemám :)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2017, 1:28

cinan vsechny tyto prkotiny prodava za par korun, napr 100ks matek za 10$
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
s.d.gotrek
Příspěvky: 20
Registrován: 3. 10. 2017, 5:21

6. 10. 2017, 10:58

Trochu jsme tu zabředli do debaty jak jinak se dal udělat ten stůl, ale nepadnul tu ani jeden názor na to, na co jsem se ptal v úvodním příspěvku :(
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“