Osa Y - protilehlé podepřené tyče

Odpovědět
SafrdA
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 1. 2015, 7:31

12. 11. 2017, 7:33

Ahoj, uvažuji při stavbě CNC na ose Y použít protilehlé podepřené tyče, jako je to na přiloženém obrázku. Můžete mi jakožto nezkušenému napsat pro/proti takové konstrukce? Jinak je obrázek informativní, který jsem našel na google - není to můj návrh. Děkuji...
large.jpg
Naposledy upravil(a) SafrdA dne 12. 11. 2017, 9:00, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 11. 2017, 7:43

představ si, že ta podepřená tyč nebude mít žádnou vůli a to vedení i ta konstrukce bude dokonale tuhá.. samozřejmě je to naivní představa, ale pokud by měla platit tak se to nikdy nebude hejbat protože to nikdy neuděláš tak přesně aby se to hejbat mohlo.. v praxi u těhle konstrukcí, které ohejbá vítr o milimetry se to stejně vždycky nějak poddá ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 11. 2017, 8:14

radím to každému ... skoč do OBI a kup si desku 20mm polystyrenu, nějaké lepidlo a postav si z toho zamýšlený model.
Současně si vedle polož notýsek a dělej si čárky. Každý řez, který musí být v úhlu nebo rovnoběžný, každá drážka, ... prostě co nejde nebo nestačí uříznout pilkou - musí na frézu nebo brusku = budeš to někomu platit.

také pak třeba pochopíš, kde se co bude kroutit, křížit, ohýbat ... prostě kde je potřeba mít hodně materiálu.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 11. 2017, 8:57

Takhle na modelu to vypadá pěkně, ale zkontroloval sis, kam ti vychází dírky podepřené tyče, bude-li v Al profilu dostatek materiálu pro šroubky a vhodný profil? Navíc zašroubované přímo do hliníkového profilu?
V modelu máš vedení umístěné mimo drážky, nevím, jestli to je z důvodů, že ti dírky do drážek nepasovaly? Šroubky ponesou veškerou váhu portálu a k tomu se přidají i síly a vibrace z obrábění.
Za mě tohle dlouho nevydrží.
Přílohy
profily.jpg
SafrdA
Příspěvky: 22
Registrován: 1. 1. 2015, 7:31

12. 11. 2017, 9:02

Ahoj,

do profilu bych to nekotvil, spíš bych hledal cestu, jak využít kotvících drážek profilu. Jak říkám, není to můj návrh, spíš mě zaujaly ty podepřené tyče proti sobě a hledám výhody / nevýhody takového řešení...

Díky...
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

12. 11. 2017, 9:09

Já bych se snažil u tohoto typu vedení tlačit vždy kolmo k základně, připadá mě to výrazně tužší, ale je to jen pocit. Z toho důvodu bych otočil i horní vedení na ose X směrem dopředu.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

3. 12. 2017, 8:40

Protilehlé tyče, jak nad tím uvažuješ, jsem udělal u své první frézky. Říkal jsem si - budou dále od sebe -> větší tuhost. Taky to, že bude díky tomu osa vřetena blíže rameni, což bude rovněž plus. V zásadě jsem měl pravdu. A víš co? Už bych to nikdy neudělal a byla to první věc co jsem na ní změnil když jsem jí předělával. Důvod? Prostý. Podepřené tyče jsou podepřené POUZE v jedné rovině, a tak by bylo záhodno tuto rovinu použít. Jinak se neliší od nepodepřených tyčí. U frézy neřešíš váhu vozíku s vřetenem, ale tlaky v osách X a Y. Ty jsou mnohem větší než váha vřetena. Takže za mě bych ti doporučoval to otočit ;-) Jinak zjistíš, stejně jako já, že se ti ty podepřený tyče budou v ose Y pěkně prohybat i pod náporem větru, jak píše RaS.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“