Stavba CNC

Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2018, 8:34

Ohledně řídícího systému - šel bych do Gravosu, protože je jednoduchý na ovládání, a naučení, je spolehlivý, má cz podporu a na to, co umí je za super prachy. Co se týče pohonů - je jedno jaké použiješ (KM , hybridy, serva ....) všechno z toho můžeš z jejich desky řídit, stačí to jen správně zapojit a to zapojení zase není tak složité. Já mám na jejich řízení motory od Microconu 25 let staré (SL a SM série) budiče od Leadshine - a jezdí to jako blesk. Koukal jsem na to jako vyoraná myš - s původním systémem to bylo neskutečně líné a nevýkonné. (mimochodem - v brzké době ty motory budu nabízet zde k prodeji - není to proto, že by byly špatné ale proto, že způsob, jak je používám já je na hranici jejich výkonnosti a mám s nimi v tomto ohledu problémy).

Spíš si ale ujasni to, v jakém softu budeš dalat výkresy, jaký cam použiješ na generování G kódu a jak s tím budeš pracovat. A odzkoušej si to na nečisto.
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

19. 1. 2018, 9:10

R - stick píše:
Spíš si ale ujasni to, v jakém softu budeš dalat výkresy, jaký cam použiješ na generování G kódu a jak s tím budeš pracovat. A odzkoušej si to na nečisto.
ja si mislym, ze teraz pri stavbe je to jedno . G kod zozere gravos, emc2,mach atd. Hrat sa moze az potom.
Moj nazor.

Postav stroj na servach(keby som vedel odkial si tak by som ta pozval do dielne a nasli by sme lacne serva na nete)
Krokacmi sa nezaoberaj.
Potom mozez zadarmo s PC riadit tieto serva cez LPT port(co bude pomale) pomocou LinuxCNC, alebo cez Mach3 za 100,- eur
Nasledny update mas vzdy otvoreny napr. ako uz spominal kolega na Gravos. Ja by som siel do Linuxu. Podpora je tiez ale v anglictine a navyse tu na fore az az. Aj ja by som ti vedel poradit a nakonfigurovat.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

19. 1. 2018, 9:11

Juro: Dik za názorný obrázok. Takze istota bude remeň, a dva guličkové sroby po krajoch. Ak sa bavíme o dvoch gulickovych sroboch nahananych remeňom tak môžu byt aj s menším priemerom? Nemusia byt 25ky?
Ty používaš aké motory a driveri a riadenie?
Ta zvarana konštrukcia by nebola určite zlá, len to neviem kde by som to dal seriozne zozvarat a stiahnuť.


R-Stick: na gravose sa lubi aj mne ta podpora a keď niečo neviem tak zdvihnem telefón a zavolám a dohodnem sa. Možno aj chlapci z gravosu by to vedeli nakonfigurovať a pomôcť s výberom HW.
G kódy som robil v Aspire, čiže pre ten majú postprocesor. Ale nelubil sa mi Aspire pri frezovani 3D veci. Celkom sa mi osvedčil CAM modul z Autodesk fusion 360. To som zatiaľ nevyskúšal či by Armnote zozral. Ale myslím že by nebol problem.

Ešte otázka do vetra:
Ak zmenšime masinu, predovšetkým Y os. Že by mašina bola v rozjazdoch X 900, Y 1100mm, aby som nejak v čistom chytal obrábanie 600x850mm, pomohlo by to? Bolo by to už priechodnejsie? Lebo tak som nejak pochopil z komunikácie že ten Y robí najväčší problem.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2018, 10:55

babajaga píše:G kódy som robil v Aspire, čiže pre ten majú postprocesor. Ale nelubil sa mi Aspire pri frezovani 3D veci.
Promiň trochu odklon od tématu.
Co se Ti nelíbilo na 3D v Aspire?
Já ho taky používám a jsem dost spokojený. Ani z jiných stran jsem neslyšel moc kritiku.
Tak se ptám proto, jestli třeba nepřicházím o něco, o čem díky nedostatku srovnání nevím a mohlo by být fajn.
Díky.
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

19. 1. 2018, 12:45

Trochu mi vadilo že v Aspire sú len dve stratégie frezovania, hrubovanie a jemne. V Autodesk je ich oveľa viacej. Obrábal som malú kapsu 15x15mm. Nespravil mi ju aspire tak jemne a presne jak Autodesk. Parametre všetko bolo to iste. Pustil som to vedľa seba a porovnaval som. Štvorec išiel jemne do lichobežníka a 1.5mm drážky neboli rovné.
Je možné že som niekde robil chybu, neviem nehádam sa...
Vektorové veci mi robil presne aj Aspire.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 1. 2018, 1:23

babajaga píše:Trochu mi vadilo že v Aspire sú len dve stratégie frezovania, hrubovanie a jemne. V Autodesk je ich oveľa viacej. Obrábal som malú kapsu 15x15mm. Nespravil mi ju aspire tak jemne a presne jak Autodesk. Parametre všetko bolo to iste. Pustil som to vedľa seba a porovnaval som. Štvorec išiel jemne do lichobežníka a 1.5mm drážky neboli rovné.
Je možné že som niekde robil chybu, neviem nehádam sa...
Vektorové veci mi robil presne aj Aspire.
No a díval ses do toho G-kódu? Problém čtverec -> lichoběžník bych hledal spíš v mechanické části procesu.
Jak to vypadalo v simulátoru?
Nezkoušel jsi otočení toho rastrování? Dá se natočit pod libovolným úhlem.
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

19. 1. 2018, 3:03

Aj v simulátore to bolo “zubaté”. Skúšal som všetky možné rastie a nastavenia. Už som to neriešil potom, mašina išla preč čiže teraz to nemám ani na com skúšať ďalej... Robilo mi to aj keď importoval priamo súbor z Rhina *.3dm a aj *.stl
Neskúšal som ale *.step
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

20. 1. 2018, 7:31

babajaga píše:Juro: Dik za názorný obrázok. Takze istota bude remeň, a dva guličkové sroby po krajoch. Ak sa bavíme o dvoch gulickovych sroboch nahananych remeňom tak môžu byt aj s menším priemerom? Nemusia byt 25ky?
dle mého s touto hlinikovou konstrukcí jsou dva šrouby zbytečný, vozíky a dva spodní profily by neměly dovolit, aby se to křížilo. Dřív se ti začne kroutit a vibrovat horní část portálu. Pokud chceš dva šrouby, tak kompletně předělej vrchní část portálu.
Větší průměr šroubu jsem navrhovatl, aby ti až ho roztočíš nedrnčel jak struna na kytaře. Když dáš dva, nebo deset tenkých tak ti to stejně bude kmitat, možná o to víc. Budeš muset snížit otáčky a tím i rychlost přesunů. V této velikosti a typu konstrukce bych nejspíš zvolil úplně jiný přenos, než kuličkové šrouby (např. řemeny, nebo ozubené lišty - na obrábění dřeva by to asi stačilo).
Ak zmenšime masinu, predovšetkým Y os. Že by mašina bola v rozjazdoch X 900, Y 1100mm, aby som nejak v čistom chytal obrábanie 600x850mm, pomohlo by to? Bolo by to už priechodnejsie? Lebo tak som nejak pochopil z komunikácie že ten Y robí najväčší problem.
Pokud zmenšíš rozměry stoje, při zachování stejných komponent, tak se samozřejmě zvýší tuhost a sníží pořizovací cena. Pokud chceš "obrábět" 600x850mm, tak to postav na tento rozměr.
Ještě se ujisti o tom, že chceš opravdu hobby hračku na dřevo, že budeš mít radost už jenom z toho, že se to hýbe a nějak to něco obrobí, neuvažuješ o žádné sériovce, že jsi ochotný vrazit dost peněz do této hračky a pak ještě podobnou částku za budoucí upgrady a nástroje, že ti to monstrum nebude doma překážet, že to zapneš třeba jen třikrát za rok, protože nebudeš vědět, co na tom dělat, ... .
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2018, 8:18

Mám rozdělanou podobnou mašinu se stejnými rozměry,ale o pár desítek kg víc a budu (X) osu řešit jedním šroubem.Pokud to nepůjde, udělám rotační matku.Delku šroub plánují cca 1600mm.Nejhorsi je, že taková mašina už fakt zabere místo.
Klučina co dělá podemnou na mcfv 1060 s hajdnem rozjel doma taky fusion360 a je tam i pro 530tnc post.(Když se mi nechce mu dělat fušky,udělá si je doma:-)Umi to docela dost, jediné co říkal je, že není v češtině.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

20. 1. 2018, 10:01

Prekreslim to niekedy cez víkend hádam a zavesim znova foto s upgradom.
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

21. 1. 2018, 10:55

Takze podarilo sa mi nieco prekreslit. Nie je to kompletne, ale myslim, ze kazdy pochopi. Frezu som zmensil, rozjazdy X-1000mm, Y-1200mm. Predpokladana obrabacia plocha X-745, Y-850mm.
Bocnice na portali su 20mm hrube (zelezo, alebo hlinik), os Z tak isto. Skrutky 25x10.
Je to zatial nakreslene na jednu centralnu skrutku v strede pod stolom (este nie je na foto), ale nie je problem spravit to na dve skrutky po krajoch, jeden motor a remen, alebo dva motory.
Ram je tak isto oplasteny plechom.
Ako pracovny stol by tam isiel bud nejaky hrubsi hlinik, zelezo, alebo T hlinikovy profil.
Přílohy
freza.jpg
freza2.jpg
freza3.jpg
freza4.jpg
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2018, 9:05

No hochu držím ti palce.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
LukasGunther
Příspěvky: 417
Registrován: 14. 3. 2017, 3:53

22. 1. 2018, 10:36

Nemá být nejdelší osa X?
babajaga
Příspěvky: 31
Registrován: 22. 11. 2017, 2:29

22. 1. 2018, 10:50

Tak môžme to označovať teda aj inak, ja som sa stretol s tým keď najdlhšia bola Y. Tak preto...

piskoteek: mas nejaký návrh čo je veľmi zle navrhnuté? Kľudne napis, Sak od toho toto fórum aj je.
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

22. 1. 2018, 1:03

Přidávám se také k né zrovna kladnému hodnocení. Stroj jsi výrazně zkomplikoval, hlavně výrobně. Asi bych se vrátil zpět k první koncepci. Plechy z boku profilu jsou úplně zbytečný a budou spíš překážet, na vyplnění drážek se používají speciální lišty. Zámky v bočnicích bych úplně vypustil. Boky by chtěli vyztužit, hlavně vepředu(alespoň úhelník). Ale jak jsem psal, tohle bych opustil.
Máš už nějaký materiál doma, nebo staviš z nuly.
Pokud z nuly, a chceš-li se dál držet ALprofilové konstrukce, tak bych na podélný základ použil těžký profil 90x90 (pro nejdelší osu) do vnitřní díry se dá vložit ocelová hlazenka, do které se navrtají závity pro kolejnici (velikost např. 15). Společně to pak bude tvořit bytelný monolit. Z boku bych přidělal kolejnice a vozíčky, AL boky se žebry, ve spodu spojené Al deskou (1 středový šroub),vrchní část portálu například z tvých profilů, ale tvořili by tvar C (profily k sobě seštoubované), z čela by byly kolejnice, ve vzniklé drážce by běhal šroub. Z osa obdobná tvému prvnímu návrhu s bočnicemi, trošku vyššími, než jsi nakreslil.

Prohlédni si konstrukce ostatních členů, CNCčka na google, ... - čerpej inspiraci a nad každou konstrukcí se zamysli, porovnej její výhody, či chyby v porovnání s konstrukcemi, které jsi již viděl, rozhodni se pro nějaký typ konstrukce, který ti bude vyhovovat jak stavebně, tak i funkčně a pak už si do toho nenechej kecat :o)

Jinak, svařovaná ocel konstrukce, např. kterou ukázal výše Juro, vypadá moc dobře, ale to už musíš mít zmáknuté svařování a mít možnost obrábění. AL profily jsou ideální na svépomocnou rychlou nenáročnou práci - a taky to funguje.
Přílohy
AL profil1.jpg
AL profil1.jpg (33.35 KiB) Zobrazeno 3911 x
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“