Uhlová píla - moderný gáter ... a iné výtvory

Odpovědět
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

12. 4. 2021, 12:46

Pribudol mini projekt. Jeho hlavným dóvodom bola tvorivá dielňa so synom (8). Je to BT 5 repráčik s podporou SD karty a mp3 prehrávačom s integrovaným 2x5w zosilovačom. Je to na baterku 18650 a vydrží to celkom dlho. Nabíja sa to cez mikro usb... celkom zaujímavý plošák.
Uloženie dosky je v štýle z filmu Návrat do budúcnosti 2, kde spálený čip nahradili riadiacou doskou a umiestnili to dopredu na kapotu.... pósobí to na mňa ikonicky :)
..
Přílohy
20210412_095433.jpg
BTTF3DeLorean_1000.jpg
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

22. 9. 2021, 1:59

Momentálne prerábam kúpelňu a v technologických prestávkach sa mi podarilo dokončiť projekt zrkadla. Klasický drevený rám 1070x850mm so šírkou rámu 100mm.
Do rámu je zafrézovaná drážka na hliníkovú lištu pre Led pásik. LED som volil so 480ks/meter v prevedení COB, písaný výkon 9,6w/m. Nevidno tam jednotlivé LEDKY a celé to ešte urovnáva mliečny kryt. Ten kryt zoberie asi 20% svetla, s tým treba počítať. Celková dlžka pásu sú necelé 4 metre a svieti to ozaj dobre. Farba je neutrálna biela. Z pravej strany je zboku v ráme zabudovaný snímač pre zapnutie a vypnutie so stmievaním. Na ňom je tiež nejaký úbytok napätia, takže plného svetelného výkonu LED sa nedá dosiahnuť. Každopádne maximálna dosiahnutá svietivosť je postačujúca Za zrkadlo som ešte umiestnil prepínač, ktorým môžem ľahko obísť ten regulátor v prípade jeho poruchy.

Výsledok je výborný, nasvietenie je tiež super. Žena je spokojná a to je hlavné...
Přílohy
20210919_174721.jpg
20210919_174746.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2021, 3:19

moc pěkné
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

22. 9. 2021, 7:09

Díki.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

1. 12. 2022, 9:40

Prave robím schody ku loftovej posteli, ktorú som už urobil dávnejšie. Stropy mám 3.1m, takže hore je 1m výška bez matraca.

Keďže priestoru v dome nieje veľa, schody končia na skrinke, ktorá tvorí podestu. Skrinka bude mať tri šuplíky a pred ňou bude ešte jeden odoberatelný schod.
Samotné schody sú tzv. Mlynarske, alebo aj asymetricke, kde vystup po nich je možný iba jedným spôsobom. Takto sa výrazne zmenši pôdorysná plocha potrebmá pre schody. Prekvapivo je výstup po nich veľmi pohodlný.
Nejaké parametre..
- uhol schodov je 63 stupňov
- výška stupňa 235mm
- hĺbka stupňa 254mm s protišmykovým vzorom typu V drážka 3mm hlboká, a so zvýraznením farbou. Druhá menšia hĺbka stupňa je polovičná
- šírka schodu je 500mm, 5mm zapustené do bočníc. Na zapustenie sa tu krásne zase osvedčilo cnc. Fréza dvojbritá 6mm, multipas 3 a 2mm. Zvyknem frézovať až po lakovaní, tentokrát to bolo pred.
- hrúbka stupňa 25mm, hrúbka bočníc 28mm
- materiál je červený smrek
- lak je xyladecor polyuretán na podlahy matný. 2 vrstvy. Dosť dlho tá potvora smrdí, ale povrch je potom krásny a odolný.
- ešte chýba nejaké zábradlie.

Tieto schody som uvažoval so 67 stupňovým sklonom, ale úspora miesta už nebola taká výrazná. Výšku stupňa doporučujú max okolo 220mm. Pri dlhých schodoch by som toto dodržal.
Přílohy
20221128_065853.jpg
20221128_065938.jpg
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

1. 12. 2022, 10:51

Prečniavajúca časť schodnice je načapovaná do tej zakrytej?
Pekná práca.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 12. 2022, 11:01

pěkné schody , ale mě se víc líbí když mají ty přechody výkusů velké rádiusy
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 12. 2022, 11:05

Zrovna včera jsem narazil na zajímavé řešení plus mínus téhož https://youtu.be/y6scyQeYFys?t=531 Tím nechci shazovat to tvoje (moc pěkná práce), jen se to tak sešlo :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

1. 12. 2022, 1:44

Tie skladacie schody som videl. V tomto pripade by nemalo význam to skladanie. To je fajn tam kde sa chodí tak raz za mesiac a nie minimalne 2x denne.

Oblúčiky ozaj vyzerajú fajn, ale môj štýl je hranatý (technický). A to aj v rohových poličkách či skosení samotných hrán (45°). Ten oblúčik by sa mi k ničomu nehodil. Je to vec vkusu.

Inak tá dolná skrinka je prištrubovaná k zemi, schody sú do nej votknuté s kolíčkami a každý spoj má v sebe polyuretánové lepidlo na drevo (Bison d4 z obi). Moc dobre to drží. Doporučujem ho

Dosť mávam problémy so sololitom na dne šuplíkov. Pri večších šuplíkoch sa moc prehýba, hlavne keď sa tam dajú knihy či zošity. V tomto prípade som kúpil balík zlacnenej plávajúcej podlahy 8mm a dám to na spodok. Click spoj posílim pu lepidlom.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

1. 12. 2022, 3:20

HellGrip píše: 1. 12. 2022, 10:51 Prečniavajúca časť schodnice je načapovaná do tej zakrytej?
Pekná práca.
Schodnica je lepená z dvoch častí na tupo a má tam dve lamelky velkosti 20 v spoji. Po formátovaní schodnice mi ostali centimetrové odrezky. Skúšal som ich zlomiť v spoji. Vždy sa to ulomilo mimo spoja.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

5. 12. 2022, 9:23

Ešte napíšem skúsenosti s plávajúcou podlahou na dno šuplíkov (vnútro 600x500mm).

Najprv som myslel že bude nutné to lamino predvrtávať a skrutkovať, ale po odskúšaní sponkovania, som pristúpil k tomuto riešeniu. Nepredpokladal som že to sponkovačka prerazí ale vpohode. 30mm dlhé sponky zmizli v materiály jedna radosť. Na spoje išlo zase PU lepidlo.

Výsledok je taký, že si to dno viem predstaviť aj v náročných dielenských podmienkach, pre ťažké náradie. Výhodou zlacnenej kvalitnej plávajúcej podlahy je výrazne vyššia hustota a kvalita základného materiálu, kvalitný povrch a lakovaný spodok proti vlhkosti. Je to lepšie ako kupovať lacnú 6mm podlahu.

Tip
Používam túto klincovačku/sponkovačku scheppach už niekoľko rokov a je perfektná (kúpená po trpkej skúsenosti parkside, ktorá vydržala asi 4 sponky) zvláda 50mm klinčeky a 40mm spony so šírkou hlavy 5,7mm. Na pripevňovanie sololitu najlepšia vec.
Existujú spony. ktoré majú lepidlový povlak. Pri zarazení sa trením lepidlo nataví a potom sa zlepí s materiálom. Takúto sponu nieje možné už vybrať.
Zásada klincovania a sponkovania je, že pre namáhané spoje dĺžka sponky či klinca by mala byť minimále 4x hrúbka materiálu ktorý sa pisponkováva. Pre pbyčajné spoje je to 3x.
Přílohy
scheppach.JPG
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

5. 12. 2023, 8:04

Dlhšie som nič nepridával, tak tu hodím svoj aktuálny projekt.

Prerabka kuchyne - nové onietky, obklad stien, vyrovnavaci poter(brusený), lino a hlavne čo chcem spomenúť je zaujímavý vývoj novej kuchynskej linky.
Spodok linky je zatial stale ten pôvodný. Ale … vrchne skrinky som uvažoval ako boli predtým od obkladu 700mm vysoke…

Avsak z určitých dôvodov som musel práce v kuchyni odložiť a začal som si užívať otvorený koncept bez horných skriniek. Veci však treba niekde dávať, tak prišiel nápad s policami. Svetla vyška políc je 140mm a 230mm. Šírka políc sa smerom hore zvyšuje zo 120mm na 180mm Veľa políc tiež nieje dobré tak ešte pribudli nad to skrinky 300mm hlboké. Budu uzatvaratelné, len ešte sa zvazujú moznosti buď posuvné dvierka alebo ováracie plné či presklené. Materiál dvierok bude drevo, farba biela.

Pod prvú policu prišla 3m dlhá rohová lista s led pasom a mliečnym difúzorom. Led pás je cca 14w/m, cri 97, 240led/m smd 1808 neutralna biela. Úzasné svetlo. V kombinacii ss stmievacim nastennym ovládačom je to parada. Je aj silnejší led pasik,ale toto stačí…
Police sú drevene a nalakované, upevnené na oceľove kotvy podľa dizajnu čo ma prave vtedy napadol. Hlavne som to chcel jednoducho realizovatelne a nie moc prečačkané.

Pracovnu dosku dole zatiaľ uvazujem vo farbe dreva a skrinky budú mat prevažne supliky, drevene a biele. Vynimkou v otvaraní bude asi iba spodná ľavá skrinka, lebo má širku 200mm a tak z toho bude iba taký vysuvný regal na korenicky a par fľašovych prvkov ako ocot a olej.
Vlavo od linky by mala ist chladnicka, ako a ci vôbec, je v štádiu úvah.

Nový otvorený koncept skriniek je taký mix praktickosti, vidieckeho štýlu a modernosti. Opticky to kuchyňu otvorilo a konecne si neudierame hlavu do skriniek keď niečo na doske krajame Je to priestorné a svetlé. Naviac s prídavnym osvetlením to vyzera moc dobre.


PS: ešte doplním že z hľadiska rozvoja nových skúseností som sa rozhodol robiť horné skrinky sám. Aká pošetilosť ... narezať kvalitne lamino v domácich podmienkach vyžaduje veľa úsilia a skúšania a času aby to bolo tip top. Dlho trvalo kým prišlo "This is the way" :)
Olepovanie ABS v domácich podmienkach sa v priebehu práce stáva veselšou záležitosťou, no nakoniec z chemoprénu bolí hlava. Pri použití modrého lepidla, boli výsledky viac ako výborné. Frézovanie ABS bez odsávania bolo ako sneženie v dielni, kde malé čiastočky sa dostali všade a nieje možné sa ich všetkých zbaviť. Vyžadovalo to okamžitú úpravu základnej dosky frézky a pridanie adaptéra na odsávanie. Potom to už bolo OK.
Zloženie skriniek na konfirmáty netreba rozoberať. Dierky na konfirmaty, poličky a spájanie skriniek mi pekne naťukalo CNC-čko - to už bola tá zábavnejšia časť.

Zhrnutie - našťastie to nebol veľký rozsah skriniek a tak som pri tom neumrel. Isto som peniaze neušetril, niečo som sa zase naučil a som rád že to nemusím robiť každý deň. Bez profi strojov je to ozaj drina a oplatí sa to dať radšej narezať a olepiť a potom sa už len hrať so skladaním.
Bohužial dnešná mládež považuje za dôkaz šikovnosti už aj zavesiť skrinku na stenu, nie to ju ešte vyrábať :)
Zaujímavé je že keď som si všímal detaily na komerčných kuchynských linkách, tak tá medzera medzi ABS a laminom je väčšia ako tá čo som robil ja. Asi tam je viac toho natavovacieho lepidla vo výrobnom procese a na bielom lamine to špatilo. Tak som spokojný....
Přílohy
IMG_4299.jpeg
IMG_4545.jpeg
IMG_4592.jpeg
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

5. 12. 2023, 3:43

Tak nezbyva nez poprat, abys nedopadl jak tenhle majstr :-)
https://vid.pr0gramm.com/2023/12/05/c63 ... af-vp9.mp4
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

19. 12. 2023, 6:25

Konečne som sa dostal k 3D tlači a to aj vďaka synovi a jeho záujmu o technické veci a počítače.

Okrem prvotneho generovania plastoveho odpadu a drobností na overenie tlače, som konečne začal produkovať čosi použitelné do dielne.

Jednou v väčších vecí je prítlačný ježko alias feather hedgehog používaný pri práci s drevom na pritlak materiálu. Design ma oslovil z hľadiska rýchlosti prestavenia vzdialenosti. V dotyku je vzdy iba jeden pichliač a stačí to - vhodné na rovnomerne profilované drevo. Super vec pri stolnom frezovaní a pozdĺžnom rezaní.

Skvelou vecičkou je malá upinka na hadicu odsávania 40mm do ktorej sa prichytí kabel náradia. Vytvoril som rôzne varianty s vnutorným vkladanim kabla podľa jeho presného priemeru alebo takýto univerzálny s vonkajším pirpnutím kabla. Dôležité sú tie malé výstupky na vnutornom obvode, zapadnú do zarezov a zabraňujú posunu upinky po hadici. Malé kruhové vystupky sú len technická nahrada šírky upinky ktorá bola pôvodne 15mm. Material Petg, hrubka upinky 4mm, širka 6mm+výstupky. Upinaný kabel 8-10mm.
Vnutorný priemer upinky je o 2mm menší ako obvod hadice.

A samozrejme nejaké ozdoby na stenu či hlúposti pre deti.

Zaciatkom novembra som kúpil Ender 3 S1pro. Po prvotnom nastavení funguje moc fajn, dobré pre začiatočníkov. Rýchly vývoj Bambulabiek ma prekvapil. Možno niekedy v budúcnosti …
Přílohy
IMG_4826.jpeg
IMG_4767.jpeg
IMG_4806.jpeg
IMG_4584.jpeg
IMG_4652.jpeg
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 2. 2024, 12:58

Tak toto ma potešilo.

Vyhrabal som starý projekt stereo zosilovača s aktívnym equalizérom, aktivnymi vyhybkami, šiestimi koncovými zosilovačmi mda2020 pre každý reprak. Publikované v AR z r. 1989., realizácia 1992-1994.
Kupil som do toho FM BT5.0 Usb modul s DO a dal ho do panelu miesto ledkového indikátoru vybudenia. Nešiel pripojit k existujucemu zdroju kvôli značnému brumu, tak dostal svoje vlastné malé trafo.
Vyladil som par detailov kablovania a vysledok ma milo prekvapil.

Mierny šum počuť len na max.hlasitosti bez vstupného signalu. Zvuk je krasny a prijemný. Výšky ostré, basy zretelné, menia sa podľa toho kde clovek stojí, no a nieje to pocit ako zo subwooferu, ale nevadí.

Bol som prekvapený že elyty nevyschli, ale mozno preto že to bolo skladované v chlade a tme a s láskou … :)

Také pohodové audio do kuchyne.
Přílohy
IMG_5137.jpeg
IMG_5187.jpeg
IMG_5186.jpeg
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“