Uhlová píla - moderný gáter ... a iné výtvory

Odpovědět
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 11. 2019, 7:53

Ja jsem kdysi delal velkou pasovou brusku s 400mm remenici vyrobenou stejne jako mas ty. Kvuli tem vibracim mi ale driv praskaly pasy, z casti pomohlo udelat remenici dutou a prichytit jen na posledni dve desky. Desky jsem k sobe nesrouboval ale slepil, mel bych obavu ze se to bude povolovat, jak bude drevo navlhavat a vysychat. Nasledne jsem ji vyvazoval od oka pomoci plasteliny zkusmo prilepene dovnitr remenice a naslednym zasroubovynim par vrutu. Jinak stejny postup jako ty, namontovat a "osoustruzit"
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

25. 11. 2019, 8:26

Ja som ju lepil a šruboval nalisovanú na oske motora. Bál som sa ju potom sťahovať a zase nasadzovať (práve kvôli vyváženiu), pretože oska bola trochu viac zhrdzavená a mohla by mi poškodiť vnútornú dieru. Práve tá diera musela byť o 0,1mm menšia ako priemer osky aby to malo nejaké predpätie. Pekne išli kotúčiky nalisovať. Inak preglejka je to tá vodeodolná, tá by snáď nemala nejako velmi pracovať podľa vlhka.... no ale drevo je drevo, vždy si robí čo chce.

400-vky remenice v pohybe by som sa už bál :) a na takom priemere už nevyváženie cítiť velmi. Inak nápad s tou plastelínou je super, to by ma nenapadlo...Ak tomu rozumiem, tak si ju používal na to aby si vedel koľko a kde odobrať materiálu na protiľahlej strane, alebo si na jej miesto našruboval tie vruty podľa hmotnosti plastelíny?

Chystám sa robiť pásovú pílu na drevo (v zime) , tam budem mať preglejkové kolesá asi 220mm v priemere, hrúbky 30mm - preto ma zaujíma to vyvažovanie...
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

25. 11. 2019, 8:55

Tu je testovacie video ... ešte bez podpernej plôšky pod pásom. Ale aj s ňou to bežalo vpohode.
https://youtu.be/BltO4ou_Uvw

Inak teraz tu pozerám na svoju otočnú kancelársku stoličku a ona má ten výškovo nastavitelný pružiaci piest. To by sa super dalo použiť na vodítko a pruženie zároveň...
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 11. 2019, 9:37

Ja to mel na hrideli nasazene pres takovou kovovou prirubu na ktere bylo kolo prisroubovane pres tu posledni desku a 10mm plech z obou stran aby se to na sroubech nevymackavalo. Remenice byla snad 300mm siroka, jen hridel ve dreve by to neudrzela.

Tu plastelinu jsem tam daval jen na vyzkouseni kde je potreba pridat, nehrozi zadne nehezke efekty kdyby z toho vyletela :-) zkousel jsem to odvrtavat, ale bez valneho ucinku asi to bylo malo a nechtel jsem prilis zeslabovat okraj remenice. Tak jsem tam daval misto plasteliny vruty do predvrtanych der. Pro jistotu jsem je po vyvazeni zalepil epoxidem, litajici vruty po dilne nejsou nic co bych chtel zazit.

Puvodne jsem chtel zbastlit nejaky snimac vibraci, ale slo to celkem pekne odhadnout i od oka, takze jsem se na to nakonec vykaslal. Remenice jsem delal z preklizky, ne drevotrisky a bombir byl treba na obou kolech. Bruska byla cca 3m dlouha a pas mel tendenci cestovat. Bombir jsem delal od oka pri roztocene remenici pomoci nozoveho pravitka, segmentoveho smirkoveho kotoucku a flexy. Nebyl potreba nijak velky.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

7. 12. 2019, 8:56

Modifikovaný prípravok na brusenie hobľovacích nožov na cnc. Pôvodne som uvažoval o samostatnom stroji, ale načo, keď to ide na cnc super... :)
Mám hoblovačkh metabo HC 260 do ktorej idú také jednorazové žiletkové nože 260x18x1.2mm a tie mi nikto nevedel nabrúsit.

Priemer kotúčika asi 20mm, 21 000 ot/min, feedrate 1000mm/min... maličký úber - cca 0.02mm
Přílohy
20191207_174158.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 12. 2019, 9:27

Pokud to brousí dobře (a věřím, že ano), tak to naprosto naplňuje mou představu o rčení "za málo peněz hodně muziky".
Dobré.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2019, 9:55

Nepali ti to na sucho ty noze?
Jaka je pak vydrz britu? Srovnatelna?
Doslechtujes to pak nejak jemneji v ruce?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

8. 12. 2019, 4:15

Brúsny kotúčik je takého hrubšieho charakteru - takže odoberá materiál celkom pekne a neprehrieva ho. V kombinácii s rýchlosťou posuvu sa to tvári vpohode. Možno by to chcelo skúsiť ešte rychlejší posuv. Žiadne farebné zmeny nieje vidno.

Tieto nože sú večšinou tvrdokovové a tento konkrétne by mal byť s obsahom cobaltu, Hoblovacie nože, čo som videl, sa brúsili nasucho takým bielym hrnčekovým kotúčom...
Po hlavnom brúsení ešte nôž prebrúsim "zozadu" po ploche v dotyku s ostrím v pozdĺžnom smere diamantovou doštičkou 600 - dúfam že ta veta dáva zmysel.

Pod zvečšením 20x sa ostrie javí veľmi dobre. Výdrž nožov je relatívna záležitosť, závisí od druhu dreva a hrúbke úberu, množstvu sukov a neviem čoho ešte, takže neviem posúdiť či sa zhorší kvalita ostria po brúsení ...

Inak tieto nože priebežne jemne prebrusujem priamo na stroji brúsnou doštičkou 600 a nakoniec 1000.

Nakoniec som bol prekvapený, ako vidno nárast brúsenia na noži po posune portálu o 0.02mm. Nečakal som že moja drevo frézka sa vie tak jemne pohybovať. :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2019, 6:26

tak to je dobre
vetsinou kdyz je neco tenkeho jako brit tak je problem to v tom tenkem miste neprehrat kdz se dela na sucho
jsem onehda chtel brousit podlozku tenkou pod milimetr a neslo chlazeni a bylo to no na...
cokoli vetsiho ale v pohode to to teplo odvedlo

ale jestli je to hssco tak pohoda, to si necha docela libit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 12. 2019, 6:28

shaolin píše: 8. 12. 2019, 4:15 Tieto nože sú večšinou tvrdokovové a tento konkrétne by mal byť s obsahom cobaltu, Hoblovacie nože, čo som videl, sa brúsili nasucho takým bielym hrnčekovým kotúčom...
jen pro upřesnění
materiál těch nožů je s největší pravděpodobností HSSCo5 nebo HSSCo8, to je rychlořezná ocel s obsahem kobaltu
neplést s "tvrdokovem", tj. s materiálem vyrobeným spékáním směsi karbidu wolframu a kobaltu jako pojiva
tu nástrojovku lze dobře brousit kotoučem z bílého nebo růžového korundu
tvrdokov tímhle brusivem neobrousíš ani omylem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2019, 6:30

presne tak
tvrdokov se oznacuje karbid wolframu, byt ten brit z toho tak bude stat 100 000 jen ten brit :-)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 12. 2019, 6:52

myslím že nože do hoblovacích válců na velké stroje se z karbidu ani nevyrábí
když už, tak se používají válce osazené ve spirále velkým množstvím karbidových žiletek asi 20x20mm
systém "kukuřice"
takový válec je záměnný za původní s průběžnými noži, stojí podle velikosti tak od 20 000,- výš
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

8. 12. 2019, 9:35

Máte pravdu. Je to Hss Co. Čo som si všimol, tak cobaltové ocele sú na drevo velmi vďačné nástroje s dobrou odolnosťou, vrátane vrtákov.
Dokonca bimetalové pílové pásy M42 na železo sú výborné na niektoré druhy rezania na drevo a keď človek oželie trochu kvalitu rezu, tak sa mu odvďačia mnohonásobnou životnosťou.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

21. 2. 2020, 6:37

Niečo pomedzi zimné projekty s drevom...

V lete porazilo motor na wapke z lidla, proste roztrhalo komutátor. Bol to ten najdrahší model 150bar
Sprvu som ho chcel nahradiť 3f motorom 1.5kw 2800, keďže okolo domu je 3f zásuviek dosť, ale nakoniec tento motor putoval na tú pásovú brúsku na kov. V kovošrote som objavil bezuhlíkový 3f motor na 240v spojený so zničeným čerpadlom z nejakej wapky, tak som ho zobral (9 eur). Taký motor sa zíde predsa na všeličo...
Konečne som prepojil lidlacke čerpadlo s týmto motorom, využil navíjací bubon s hadicou a pištolou, použil aj kolieska.

Zase niečo funguje ďalej, uvidíme dokedy vydržia ostatné lidlácke časti... :) mám k tomu hodne príslušenstva, bolo mi to ľuto všetko vyhodiť. Okolo domu to stačí a je to ovela tichšie.
Inak dorobil som ešte kryt na vrtulu motora
Přílohy
20200220_171422.jpg
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

25. 5. 2020, 12:12

V rámci prevencie pred virusom som počas voľných dní skonštruoval antický technický zázrak - zmenšenú kópiu cheopsovej pyramídy - prioritne na regeneráciu a oddych . Pre ilustraciu - dĺžka základne je 3m. Orientácia boku pyramídy zameraná na severku. Konštrukcia je bez kovových spojovacích prvkov - iba tesárske spoje, drevené kolíky a lepidlo.

Trávim tam možno polhodinku 4x do týždňa, ku večeru pekne v teplúčku vspacáku. Na stoličku chodí spať mój pes. Regeneráciu využíva aj moja polovička, takže pohoda. Dávam tam nabíjať aj vodu na zalievanie záhradky. Pre zaujímavosť prikladám pár fotiek ľadu čo sa tvoril vo vedre s vodou pod pyramídou keď bol ešte nočný mráz...

Mojej polovičke som na dotvorenie záhady urobil vyvýšené záhony (v pozadí pyramídy) a parenisko(zatial iba s paropriepustnou technickou fóliou). Na jednom záhone ešte nevidno vrchnú lištu.
Přílohy
20200503_103129.jpg
20200503_103055.jpg
Pyramídka na ľade - výška asi 5mm
Pyramídka na ľade - výška asi 5mm
Pyramídka - iný pohľad
Pyramídka - iný pohľad
3D trojuholník...
3D trojuholník...
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“