Co dělám při vrtání špatně?

milan.petr
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 2. 2018, 9:54

20. 2. 2018, 6:04

Ahoj, prosím profíky asi o blbou radu. Učím se vrtat na stolní vrtačce. Mám Horný VS 20. Poctivý kus 100Kg. Házivost < 0,05mm. Kužel Mk2.

Zkouším vrtat různé materiály. A přemýšlím co mám udělat, aby se mi při vrtaní jeklu nebo jiných ocelových materiálů vrták nerozechvěl a celé se mi to nerozvibrovalo a vrták pak ten materiál nekousal jak prase kost a díra pak podle toho nevypadala.

Dělám to takhle:
================
1) Jekl 50x20x4 - konstrukční ocel asi 11375
2) Materiál navrtán 10mm NC navrtávákem 120° HSSCo (navrtám pouze kužel)
3) Vezmu NOVÝ černý HSS vrták s kuželovou stopkou pr. 20mm a na 365ot/min vrtám pomalu a průběžně chladím řezným olejem (teoreticky bych tento materiál mohl vrtat asi i rychleji)
4) Vrtačka upnutá ve sloupu na pevno, materiál upnutý ve svěráku a svěrák přes drážky a kameny k základně vrtačky. Vše maximálně stažené.

Jamile se prořízně špička vrtáku z ven jeklu, začne to dělat rachot a celé se to chvět a vrták ten materiál opravdu nehezky ukusuje. Dá se tomuhle nějak zamezit? Co dělat jinak.

Přikládám fotku sestavy.
Prosím poraďte. Dělal jsem v mladí brigádně na revolveru na soustruhu a tak trošku něco vím, ale jinak jsem strojařinou nepolíbenej a rád bych se alespoň to vrtáni naučil trošku lépe.

Díky moc
IMG_2161.JPG
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2018, 6:16

Ahoj, zkus ustříhnout kousek hadříku (5x5cm) a vrtat přes něj. Obvykle to překvapivě pomůže. Vláďa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 2. 2018, 6:27

je to málo tuhé, ta sestava to prostě nedá, proto se to rozdrnčí
nic jiného v tom není
musíš dolů s otáčkama
tak na 200
ta díra stejně bude troj nebo pětihranná, to je vlastnost spirálového vrtáku při vrtání do tenkého (0,1-0,2 d vrtáku) materiálu
dá se tomu zabránit trochu černokněžnickým fíglem jak psal kolega výše
kousek hadříku načtyřikrát složit a dát ho pod špičku a vrtat s ním
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
icewing
Příspěvky: 285
Registrován: 5. 1. 2014, 9:41
Bydliště: Zdiby (Praha-Východ)

20. 2. 2018, 7:04

Buď hadřík a nebo co se osvědčilo mě do jeklu je ten vrták nabrousit na vrtání do plechu a půjde jak po másle a ideálně kapnout emulzi
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2018, 7:37

vem stupnovity vrtak
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
milan.petr
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 2. 2018, 9:54

20. 2. 2018, 7:45

Moc díky všem za odpovědi
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2018, 8:03

Ještě jeden tip - nevrtej pomalu, ale rychle :-) Prostě tam ten vrták rvi silou, aby pořádně zabíral. Když to zkombinuješ s hadrem, máš jistou šanci na lepší díru. Ale ten stupňovitý vrták je samozřejmě ideální.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

20. 2. 2018, 8:10

Vezmu NOVÝ černý HSS vrták
A to je ta chyba. Vrták si musíš umět nabrousit.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 2. 2018, 8:39

můžeš použít toto ale kus je potřeba pak otočit a vrtat druhou stranu zvlášť
https://vrtaky.heureka.cz/vrtak-do-tenk ... -30mm-hss/" onclick="window.open(this.href);return false;
dřív existovaly vrtáky broušené speciálně na tenké plechy to plati i pro většinu profilů jekl
akorát takový vrták v ruce nenabrousíš
u těch stupňovitých vrtáků se ti může stát, že menší stupně provrtají i druhou stranu pak to jen otočíš a nemusíš nic rýsovat
a neboj se vydrží ten vrták hodně vyzkoušeno i na relativně velké otáčky až jsem se divil
ještě by ti pomohl zkrácený vrták s kuželem morse
ale ten stupňovitý si určitě kup utáhne to i silnější accu vrtačka po vyvrtání to zrovna srazí hranu do dílny dobrý nástroj
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan.petr
Příspěvky: 5
Registrován: 19. 2. 2018, 9:54

20. 2. 2018, 9:13

Mám tohle: https://www.zahrada-naradi.cz/proteco-s ... gJjSPD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;

Nikdy jsem s tím ocel nevrtal, čudlal jsem s tím zatím akorát plasty, na ocel jsem si s tím netroufl. Každopádně to zkusím.

A trik s hadrem zkusím taky, jsem na to fakt zvědavý.

PS:
2 vrtáky na plech jsem tu v dílně vyhrabal a ptal jsem se, jak je to s přebroušením obyč vrtáku s klasickou geometrií 118st na vrták na plech, prý to není žádná sranda, na rozdíl od klasického broušení a moc lidí to u nás na vsi asi neumí:). Ale schválně to zkusím s těma, co jsem našel, jsou docela ostrý (16 a 18mm).

Ještě jednou díky.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2018, 9:26

origosch píše:
Vezmu NOVÝ černý HSS vrták
A to je ta chyba. Vrták si musíš umět nabrousit.
To myslím není tak nutné :-) Správně nabrousit vrták ve skutečnosti není až tak triviální. Samozřejmě, že v nouzi si ho člověk nějak na brusce ošmrdlá, ale když se kupuje nový (dobrý) vrták, tak beztak půlku ceny tvoří ten brus :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 2. 2018, 9:31

klidně to použij mám podobnou sadu v base když někde jedu montovat pokud ji někde nechám tak mě to nebude mrzet jak drahá značková funguje to celkem dobře ale u té mé stejnojmené značky je geometrie břitu nějaká divná s ruční el vrtačkou to trochu chvěje a co mě šokovalo číňani očíslovali stupně v mm a ono prd jsou to nějaké zlomky palců takže když potřebuju vyvrtat díru na průchodku 22mm tak to má 21,5 a musím vyvrtat o stupeň vetší a ta už je moc vleká
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

21. 2. 2018, 1:11

Kdysi se na vrtání plechů doporučovaly vrtáky s přímými drážkami, ale to už jsou dnes historické unikáty. Také se s oblibou používaly vrtáky na středící důlky, tehdy měly přímé drážky, ale dnes už nové mají šroubové a navíc jejich cena je vyšší než u těch levných stupňových vrtáků.
I těch nejnižších 210 otáček za minutu je až dost. Na své netuhé historické vrtačce používám i 65 ot/min a ničemu to nevadí. Tedy pokud jde o pár děr a nemá smysl řešit produktivitu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2018, 3:06

Vtačku máš pěknou. Ale nemusel bys sem dávat její obrázek o velikosti 2.5 Mbyte.
Tady jsem ho zmenšil víc než 20x, a ukazuje to samé.
(samozřejmě ho za chvíli smažu, abych tady zbytečně nezabíral místo)
Naposledy upravil(a) Mex dne 28. 2. 2018, 4:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

21. 2. 2018, 6:55

když se kupuje nový (dobrý) vrták, tak beztak půlku ceny tvoří ten brus :-)
A když se otupí, tak se koupí nový :roll:
Nové vrtáky většinou dobře nevrtají, protože mají široké spojovací ostří, vyžadujý větší tlak do řezu (pokud není předvrtaná díra) a tím pádem víc hřejí. Pokaždé je to stejné, začnu vrtat novým a po pár mm jdu brousit, protože mne to sere, jak musím bagrovat. Ani ta tříska se mi nelíbila.
To bylo mimo téma, původně se hovořilo o vrtání do plechu (což platí i o jackelu) a tadu se 118°to moc dobře nevrtá. Na plech brousím tak, že špička vede a obvod se tzv. obkružuje a nakonci odpadne taková jako podložka. Díra je kulatá a otřep minimální.
www.mosaznevyrobky.cz
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“