Plastobetonový stroj

Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 6. 2020, 7:36

Tak ty STOPy tam dám dva asi to dává smysl. Co se týká barvy, původně jsem uvažoval o oranžové, ale nakonec je zelená, s tím, že portál udělám černožlutej šikmý pruhy. Pak jsem si uvědomil, že se portál nehejbá a tedy žlutočerná by byla kokotina. Tak jsem nechal tu zelenou + černé doplňky. MN80+FN20 mám klasickou TOSáckou zeleň, vrtačka a horizontka tmavá zelená kladívková, velkej soustruh světle modrá s béžovou, první CMC router kus černý, zbytek bez barvy zatím. Žirafa jasně modrá. Mám prostě veselou dílnu. :lol:
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

25. 6. 2020, 8:12

Stopka je z hlediska bezpečnosti nejdůležitější prvek a vyplatí se dát jich klidně více, tak aby se odkudkoliv dala ihned zmáčknout a zastavit stroj.

To CHB:
Pokud se použijí kvalitní komponenty pro stopku které mají atesty, tak se ti nestane že to bude zlobit, tedy pokud to není jako vybrator.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 6. 2020, 8:46

HonzaHorka píše: 25. 6. 2020, 8:12 Stopka je z hlediska bezpečnosti nejdůležitější prvek a vyplatí se dát jich klidně více, tak aby se odkudkoliv dala ihned zmáčknout a zastavit stroj.

To CHB:
Pokud se použijí kvalitní komponenty pro stopku které mají atesty, tak se ti nestane že to bude zlobit, tedy pokud to není jako vybrator.
Atest je hlavně kvůli tomu že to rozpojí obvod i při mnoha nestandartních stavech. Klasické dva rozpínací kontakty třeba od telemecanique jsou sice kvalitní, ale nikoliv z pohledu právě toho že to "nebude zlobit". Když se ke kontaktům dostane voda, prach apod. tak selžou úplně normálně.
Tím nerozporuji, že propojení nějakého stop signálu s běžnou stopkou je celkem funkční pro domácí stroj, ale s opravdovou bezpečností nemá nic moc společného. Ta vyžaduje mnohem víc, především z pohledu nákladů.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 6. 2020, 10:06

U tý stopky asi není co vymýšlet origo krabice + origo stop vypínač koupený v origo velkoobchodu.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 6. 2020, 9:25

HonzaHorka píše: 25. 6. 2020, 8:12 Stopka je z hlediska bezpečnosti nejdůležitější prvek a vyplatí se dát jich klidně více, tak aby se odkudkoliv dala ihned zmáčknout a zastavit stroj.

To CHB:
Pokud se použijí kvalitní komponenty pro stopku které mají atesty, tak se ti nestane že to bude zlobit, tedy pokud to není jako vybrator.
špatně pochopeno - STOPka funguje bezvadně, jen ji mám na místě, kam občas sáhnu hadicí při odebírání špon ... a dotknu se jí a to stačí aby zareagovala. STOPka je OK, ne úplně vhodné je její umístění tam kde potřebuji manipulační prostor.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

26. 6. 2020, 7:11

Tak to potom jo, to nemá s vybracemi nic společného.
Jinak ten atest je i otřesuvzdornost a podobně.
Jo a z pohledu bezpečnosti samozdrejmě se potom dle náročnosti a hlavně dle vyhodnocení rizik montují třeba ještě obvody monitorující samotný bezpečnost i okruh a podobně. Různá bezpečnostní relé atd... , Ale to pro hobika netřeba řešit. To je již dost drahá záležitost.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

26. 6. 2020, 9:11

No s vybracema urcite ne :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 6. 2020, 4:31

Charon píše: 26. 6. 2020, 9:11 No s vybracema urcite ne :lol:
Když jsou opravdu silný ...... :D
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 8. 2020, 1:41

Tak jsem zase kousek pokročil.
osa_z.jpg
Ten držák motoru jsem 3x zkazil :evil: , ale nakonec se povedlo. Samotné Z-ko je profi výrobek, 15mm lineáry a 14mm broušený šroub. Motor je tam 2,8 Nm.
remenice.jpg
Stopka a kryt řemenice.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 6. 2023, 6:15

Jsou to bezmála tři roky od posledního postu. Nakonec jsem všechny choroby a nástrahy stáří překonal a dal se opět do práce. Dost věcí se změnilo. Nový je kus "nábytku" na kterém mašinka stojí. Rozvaděč s GVE 64 jsem přendal celý, kabeláž je tak půl na půl. Přidělal jsem osu Z včetně vřetena, kterým je 750W Atas po poměrně značné úpravě, která minimalizovala hluk od ventilátoru na minimum. Silové napájení stroje je 46V / 10A ovládačka 12V, použil jsem trafo 650W z hracího automatu. Ještě zapojit referáky, STOP a budu moct začít nastavovat.
fr_zepredu.jpg
fr_zezadu.jpg
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

31. 8. 2023, 9:51

Veškerá elektrika je hotová. Referáky otestované. Koncáky nepoužívám. Přidaná druhá STOPka + nouzové stop do měniče. Poslední tři dny jsem měřil a posléze upravoval geometrii jednotlivých os. Protože jsem potřeboval ručně pohybovat osami bez šroubů měl jsem odpojené matky. Osa X byla bez problémů, na ose Y ale překáželo Zko a tak jsem ho demontoval a vytisknul novou spodní část s chladícími otvory. Horní držák s ventilátory je původní. Vřeteno je ATAS 750W. Celou dobu jsem chtěl mít hranaté vřetýnko až se to nakonec povedlo. Při otáčkách 10000/min je i po půl hodině pouze vlažné. Naostro to zkusím až budu mít bezkontaktní teploměr.
tisknutý držák
tisknutý držák
s ventilátory
s ventilátory
a hotovo
a hotovo
Další ,doufám že už jenom oživování, volno na frézku budu mít po 15 září a už se docela těším na první špónku :mrgreen:
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 9. 2023, 8:14

Tak geometrii portálu proti stolu prohlašuji za OK. Od kraje k protějšímu je maximální odchylka stále 0,02mm. Co se mi líbí, ať vergluju Zkem jak chci není pohyb větší jak 0,01mm. :D Pamatuji u BF20 bez úprav sloupu pouhé opření dělalo i milimetr a víc.
Dneska jsem se konečně dostal k oživování. Komunikace z GVE64 ok a jdeme referovat. Mašina neudělá ani pohyb. :!: Aktivní E stop! Další pokus a jedeme, ale nezastavujeme na referáku. :x Referování jsem měl otestované a vše by mělo chodit. Propojovací konektor se (nebo jsem?) zákeřně nakrimploval zrcadlově. No a pak už Zko referovalo na první dobrou. Osa Y tuhý odpor - driver nejdřív hlásil chybu 7 (blbý je že error code jsem nikde na netu nenašel) Nakonec jsem objevil prohozené dráty k motoru A+ a B+. Odstraněno a :arrow: stále bliká. Po další chvíli jsem našel volný spoj na mezikusu k motoru. Hurá a :( místo 7 bliknutí jich bylo jenom 5. Spravila to výměna prodlužky k IRC, kterou jsem měl opět zrcadlově zapojenou. Osa Y referuje. Osa X jede, ale musím udělat clonku dorazu. Tím jsem zatím skončil.
Normálně tolik chyb ve svých projektech nemám, ale mašina už mi tu stojí pár let. Nejdřív vážná choroba a potom změna nebo spíš výrazná úprava projektu a už to bylo. Perlička nakonec. Drivery motorů mám na krásném velkém chladiči, ale !!!!! Osa X má setup SW vespodu, kde jsou 3 cm místa a osa Y vpravo, kde jsou 4 cm místa. Kdyby mi tohle někdo udělal, tak toho debila nakopu do zadku :lol: :lol:
el_fuego333
Příspěvky: 617
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

27. 9. 2023, 9:11

Pekna masinka, drzim palce :) . Ake vreteno planujes dat na z?
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 9. 2023, 9:18

To co tam je - Atas 750W/ER16
el_fuego333
Příspěvky: 617
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

27. 9. 2023, 10:25

Ake mas stupanie srobu na tej z osi ? Diki.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“