Plastobetonový stroj

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 8. 2019, 9:50

Pán to dělal dobře.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 8. 2019, 3:09

Tak pomalu začínáme. Jako první postupový úkol jsem si dal udělat základnu s lineárama, šroubem a stolem a omotorovat. To bych pak použil jako základ od kterého by se odvíjela ostatní geometrie stroje. Aby to nebylo tak jednoduché, tak mi Hiwiňáci hodili nabídku na 15mm vedení a na 20 mm vedení mi nabídli slevu, že jsou ceny skoro stejné. Ovšem podložky pod lineáry jsou ale vyzávitované (M4) a maj hranu o opření 15mm vedení. To 20mm vedení by potřebovalo šrouby M5, rozteč stejná, ale bylo by mnohem složitější kolejnice ustavit.
Už se veze na stůl
Už se veze na stůl
Máme nožičky :-)
Máme nožičky :-)
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 9. 2019, 5:09

Lineáry přišly a tak jsem se dal do montáže.
mereni.jpg
Další snažení zastavil rozbitej soustruh.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

19. 9. 2019, 8:10

Jen tak dál, jsem zvědav na pokrok.
Z čeho je to odlité. Můžeš prosím vyfotit podrobné ten odlitý nenabarvený povrch odlitků?
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 9. 2019, 8:43

Tak jsem zase o kousek dál. Jsem docela zvědavej, jak nastavím geometrii celé mašiny. Teď se to trochu zadrhne, protože čekám na domečky a jeden šroub.
prvni_sestava.jpg
Co se týká materiálu, tak je to světle šedé a je v tom výplň o velikosti cca 1x1x2mm.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 10. 2019, 10:05

Čěkám na šroub do Yosy a na ložiskové domečky na Z a Y. Protože jsem včera urval kus času (no skoro celý den) tak jsem udělal držák osy Z. Dural 2024, 130x190mm tl.25mm. Celé je to obrobené na jedno upnutí, tak přesnost a hlavně geometrike koresponduje s kvalitou mé frézky FN20. Zko drží 4 kameny za boční drážku a jsou o 0,1mm menší než výška drážky. Osa Z se dá výškově posunout o 80mm. Další dvě "kolejničkyh" vyfrézované po celé délce držáku, garantují neměnnou geometrii vůči stolu. Celé je to dělané bez vůle, tedy opět v rámci mých možností a schopností.
osaZ_1.jpg
osaZ_2.jpg
osaZ_3.jpg
Až bude usazený šroub, ta obrobím spodní část na požadované rozměry.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 10. 2019, 12:44

Tak šrouby s domečkama jsou tu. Na Xko 20mm na portál 16mm.
srouby.jpg
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 10. 2019, 9:41

Tak už mám i držák matky toho 20mm šroubu. Teď jak tam dostat tu NEMA34 a řemeničky. :-( Souose to nepůjde. Ještě se podívám, co je v NEMA23.
matice_celk.jpg
matice_detail.jpg
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

20. 10. 2019, 5:24

Zatím to vypadá velmi pěkně, jen si ale tak říkám, jestli má smysl u takto tuhé konstrukce degradovat osu Z konstrukcí z hliníku. Nebylo by lepší použít alespoň železo? Nebo jsem jen já takový blázen a hned bych tam cpal desku ze železa alespoň o tloušťce 20mm.
A nebo plánuješ obrábění pouze AL slitin?
Nemyslím to zle, pouze taková úvaha.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 10. 2019, 8:02

Zetko osa je origo, sice hliník, ale zase je komplet hotová. :-) Vůbec nejsem přesvědčenej, že bych dokázal tu osu udělat ze železa kvalitněji a přesněji, než je ten hliníkovej origoš. Stůl možná udělám železnej, ale ani to není jisté. Neplánuji železo, pouze mosaz, dural a plasty - PP, PET a PE. Tenhle strojek by měl být na plné 3D obrábění.

Mám ještě jednu, tam je pohyblivý portál, základna je z 35mm ocelové broušené desky a zbytek z 25mm duralu 2024. Ta by měla být fórovější než tahle nová, má podobné Zetko a na ní jde i železo bez nějakejch divnejch zvuků. Primárně ale železo nepoužívám a s nerezí neumím.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 10. 2019, 3:10

Tak dneska dokonce 2 CNC akce. V poledne doporučený dopis z celní pošty. Pohoda, před poštou dokonce volné místo na zaparkování. Automat na zaplacení je o kus dál, ještě než jsem zaplatil projelo kolem kontrolní vozidlo s kamerama. No nic. Na celnici jsem jako osmej, ale vcelku to jde a tak po necelé hoďce přicházím na řadu, abych celníkovi ukázal obrázek a cenou 285 korun vč. dopravy. Tak tedy razítko bez cla, další frontička na výdeji, platba 103 korun manipulační poplatek (pouze hotovost, karty neberou), na dvoulitr jsem dostal nazpátek ve stovkách a hurá domu. V krabičce byl očekávaný držák 80mm vřetene. Pošta v ČR ve třetím tisíciletí postaví člověka hodně tvrdě na zem. :-)
Montážní prostory v mé nové mašince jsou poněkud skoupé, a tak jsem NEMA34 nahradil NEMA23. Sehnal jsem krásný 3f closed loop motor, píšou long a má 4,9Nm a dýlku 150mm. Ovšem NEMA 23 se mi vejde ke šroubu souose a tak nebudu muset dělat řemenice. Ještě ke všemu mám tři držáky SYK MBA12C a tam tu souosost mezi motorem a ložiskem mají v několika tisícovkách. Samotnej držák je krásnej kousek opracované litiny. Malá problémak je to MBA12C, což značí 12mm díru v ložisku a já mám Hiwina s opracováním na 15mm. Nakonec jsem použil samostatné dvouřadé ložisko 3202 a zakomponoval ho do držáku nafest. Udělat dostatečně tuhé a přesné futro se sílou stěny 0,5mm byla pro mě docela hoňka a na třetí pokus. Železo ne, mosaz už vůbec ne a na závěr tedy litina. (OBI redukce 5/4 na coul, pozink cena 27 korun) Ve výsledku kvalitní litina bez kazů, docela fest tvrdá, ale plátkem na litinu to šlo nádherně. Finální opracování jsem dělal v kleštině, abych vymezil nepřesnost univerzálky. Futro lisované a lepené, ložisko jeno namáčklé. Venkovní příruba je z mohutné podložky. Tady mě překvapilo, že použitý materiál není určitě "žádná hlína".
Futro s ložiskem
Futro s ložiskem
lozisko_a_krouzek.jpg (44.03 KiB) Zobrazeno 5907 x
drzak_komplet1.jpg
drzak_komplet.jpg
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 10. 2019, 4:04

Zase kousek hotovej. Kompletní uložení šroubu i s motorem. Celé je to na vinglech šířky 80mm a tl. 8mm. Krásně se tam vejde i ten 20mm šroub. Zatím tam bude tenhle krokovej macík, pokud se časem rozhodnu (a hlavně to rozchodím) dám tam toho 400W Omrona, který je taky NEMA24.
osaX_1.jpg
osaX_2.jpg
Krokový motor
Krokový motor
Servo Omron 400W
Servo Omron 400W
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

30. 10. 2019, 4:52

Ahoj, jak máš vyřešené spojení toho vinglu se základnou? (Z hlediska souososti uložení šroubu).
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

30. 10. 2019, 9:07

lubbez píše: 22. 10. 2019, 3:10 Tak dneska dokonce 2 CNC akce. V poledne doporučený dopis z celní pošty. Pohoda, před poštou dokonce volné místo na zaparkování. Automat na zaplacení je o kus dál, ještě než jsem zaplatil projelo kolem kontrolní vozidlo s kamerama. No nic. Na celnici jsem jako osmej, ale vcelku to jde a tak po necelé hoďce přicházím na řadu, abych celníkovi ukázal obrázek a cenou 285 korun vč. dopravy. Tak tedy razítko bez cla, další frontička na výdeji, platba 103 korun manipulační poplatek (pouze hotovost, karty neberou), na dvoulitr jsem dostal nazpátek ve stovkách a hurá domu. V krabičce byl očekávaný držák 80mm vřetene. Pošta v ČR ve třetím tisíciletí postaví člověka hodně tvrdě na zem. :-).....
Není lepší se při clení nechat zastupovat ČP? Vyjde to na 200,- (Služby celní deklarace (SD/JSD)), všechno lze vyřešit z pohodlí domova a balíček přijde také až domů.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 10. 2019, 10:27

grade065 píše: 30. 10. 2019, 4:52 Ahoj, jak máš vyřešené spojení toho vinglu se základnou? (Z hlediska souososti uložení šroubu).
V těle stroje jsou zalité držáky se závity M8 a celé to bylo odlité v přípravku. Ale abych jenom nedůvěřoval výrobci, tak jsem si to nechal minulou zimu přeměřit na strojnické fakultě. Teď při montáži jsem to kontroloval pravítkem a finální kontrola je, že i po utažení se šroub otáčí stále naprosto lehce. Samozřejmě oba držáky lze korigovat o 5mm výškově a o 1mm bočně. To ale budu načisto nastavovat až budu mít hotový stůl.

Při ceně 285 korun za kus materiálu nulovou dopravou jsem vůbec nepředpokládal, že bude nějaké celní řízení. Krom toho bych jim musel dodat všechny doklady, celní řízení stojí 350 korun + 150 korun za balík do ruky, samozřejmě těch 103 korun platíš k tomu, to je skladné. Ten mi stejně nedodají, protože adresa na balíku je domu a já jsem přes den v práci. A pak si jako blbeček chodím pro balíky do ruky na poštu. Prostě ČP je zlo a zasranej komunistickej chlív. Ve třetím tisíciletí není u baráku, kam se sjíždí lidi z Prahy a středočeského kraje (možní i z dál) ani parkoviště, všude modré zóny, automat na zaplacení cca po kilometru. V samotném celním i poštovním zařízení se dá plati pouze hotovostí a když vytáhneš dvoulitr, tak tě pošlou do přízemí rozměnit si peníze. Takže za mě poštu ani náhodou, v současné době se snažím větší věci, pokud je to jenom trochu možné kupovat z UE. Třeba motor z Holanska, ten co je na fotce, mi sem šel tři dny a cena oproti Číně byla o 20 korun levnější, ale doprava byla 370. Z číny sice zadarmo, ale za tři + týdny.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“