Plastobetonový stroj

Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 2. 2019, 6:51

Nazdar přátelé.
Po likvidaci kulečníkového stolu se mi v dílně poněkud prostorově ulevilo a konečně se můžu vrhnout na projekt, který si hýčkám už nějaký měsíc v hlavě. Jde o malé CNC, které by bylo alespoň trochu produktivněji obrábělo dural. Bude to portálovka, z plastobetonu a pracovní plochou 350x450x200mm. Základnu a portál mám. Pochází ze strejného zdroje, jako kontroverzní CNC, které zde publikoval Andrews a kolem kterého se zde rozhořela poměrně bouřlivá diskuze. Já koupil pouze ty dva základní komponenty, základna cca 100 kilo a portál 35-40. Jak základna, tak portál mají v sobě zalité a obrobené plochy pro lineáry vč. opěrné drážky a jsou připravené pro 15mm vedení Hiwin. To jsem koupil nové, přímo u Hiwinu vč. těžce předepjatých vozíků. Jde o osy X a Y, zetko nemám ještě vymyšlené. A když už ten Hiwin, mám jednu okružovanou 20 a tu bych implementoval do X a na portál obyč. 16mm samozřejmě opět nové. Tyhle dvě osy budu pohánět closedloop motorama. Na osu Z mám šroub broušený NSK a lineáry budou nízké 30mm široké Rethroxy a pohon asi 180W kompaktní servo. Řízení samozřejmě Gravos. Kromě serva už ostatní komponenty mám. Dokonce jsem už udělal stůl, na kterém by mašinka měla stát a ve terém je dost místa na rozvaděč.

A teď první dotaz. Má smysl udělat samotný stůl hodně těžkej? Horní strana stolu má rozměry 1000x550mm a mohl bych na ní dát kamennou desku 60 mm tlustou.
stul.jpg


Ta plechová vana na emulzi se dá samozřejmě zatím sundat. Ve finále tam bude zaletovaná trubka na odvod kapaliny.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

20. 2. 2019, 9:30

Nechápu tu oblibu plastobetonu pro vyloženě malé stroje. Podle mě je to kravina. Zrovna nedávno jsem viděl inzerát na pěknou litinovou orýsovací desku o rozměrech 800x1000 za 12 000Kč. Uplně perfektní tuhý rovný základ pro malý stroj.
A kolejnice patnácky moc produktivní obrábění nejspíš neumožní, i když pod pojmem produktivní si každý představí něco jiného.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2019, 9:04

s tema patnactkama bych nesouhlasil
ty bezproblemu renomovane firmy osazuji na 2 tunove stroje s malym vylozenim zateze od kolejnic a vydrzi na tom 20 roku bez vymeny
samozrejme je pak treba mit vporadku navrh geometrie stroje

jinak tyhle exoticky materialy taky nechapu
je to problemova zalezitost a pritom existuje mnoho shudnejsich cest

jako treba nechat odlit (i bez starnuti se to bude kroutit min nez ty kompozitni lici hmoty)
nebo koupit cele hotove z ciny za cca 2500,- USD
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 2. 2019, 9:25

Děkuji za nic neříkající příspěvek. Vcelku nechápu, proč bych si měl kupovat litinovou desku, kterou budu složitě obrábět, teda nebudu. Budu někoho schánět aby mi to laskavě udělal. Přitom za 2x vyšší cenu mám kompletní !! díly se základním obrobením vč. dosedacích ploch pro lineáry. Co se týká těch lineárů, podle hiwin.cz vydrží minimálně 5-7 let při třísměnném provozu ve fabrice. To mi na férovku stačí až do konce života.
Předpokládal jsem, že by třeba lidi mohlo zajímat, jak ve výsledku bude plastobetonový stroj vypadat. Hlavně proto, že základ je hotový a pro spoustu lidí je to základní obrobení klíčový a mnohdy neřešitelný problém. Nemluvě o ceně. Samozřejmě pokud to nikoho nebude zajímat, tak to smažu, abych nezabíral místo na serveru.
Byl bych rád, kdyby mi někdo dokázal odpovědět na dotaz z prvního příspěvku. Děkuji.

p.s. Mám to na hraní a aplikace moderních materiálů je výzva. Klidně to ale může být slepá cesta a budu za vola. Za zkušenosti se platí. Pak vezmu pár kusů litiny a ten pastobeton tím nahradím.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2019, 9:42

na tvuj dotaz
tezkej stul na kterej to polozis bude rozhodne slouzit jako tlumic vibraci
jinak asi zadnym vetsim prinosem nebude
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2019, 9:53

Dost dobře nerozumím tomu hodně těžkej stůl ?
Základ stavby z betonů atd (jako u pyramidy ) je že tělo stroje což je u tebe vlastně to na čem jsou Xové lineáry má byt ta nejtužší část stroje to znamená žádná placka na který přišroubuješ lineáry a nohy portálu ,ale měl by to být kvádr a poměry výška šířka 1/3 až 1/4 pak máš relativně bezproblémový základ .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2019, 10:53

Ja jsem pochopil ze to ma byt stul pod strojem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

21. 2. 2019, 2:09

Ano, má to být stůl pod strojem.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

21. 2. 2019, 6:15

máš nějaký model jak to bude vypadat ? docela bych se kouknul . dík
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 2. 2019, 10:12

Model nemám, mám hotové díly. :-) Sice nejsem zastánce portálek, ale tahle mě oslovila. Ale abych pravdu řekl, nevládnu mod CADama a hlavně se vždy snažím design přizpůsobit svým "skladovým" zásobám. Tady to bylo jiné, šel jsem se nezávazně podívat na stroj a zaujalo mě to natolik, že jsem si to rovnou koupil.

Pravda je, že mě přesvědčilo i to, že jsem měl spočítanou cenu litiny a ta nebyla o moc nižší, něco podobného z Číny (a fakt se mi to líbilo moc) stálo taky cca 20T - byla to taky litina. Ovšem doprava z toho dělala kus litiny za 40 litrů. To mi přišlo moc, když ani nevím, jak kvalitně to bylo opracované. Většina těch DIY strojů měla rybiny a to na CNC nechci.

A druhý důvod byl, že jsem viděl stroj (první funkční model 3 roky starý) při práci a docela jsem valil oči. Poměrně velká špona, posuv jako hrom a mašina si vrněla. Povrch čistý.

Zatím mám představu, že sem budu postupně dávat obrázky ze stavby a samozřejmě i sem tam nějaké video.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 2. 2019, 10:21

a nějaké foto podobného stroje nebo odkaz
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 2. 2019, 10:50

Odkazy nejsou a foto bude. Musím přivézt žirafku a dostat to ze skladíku do dílny. Bude to ke konci příštího týdne.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 8. 2019, 10:09

Tak mašinka je konečně na dílně na vozejku. V mezičase jsem si komponenty nechal oměřit nějakou optickou mašinou a geometrie držáků lineárů je OK. Samotné vedení Hiwin těžce předepnuté 15mm. BUde na osách X a Y, na Zko použiji profi lineární osu od Luboše. Na X i Y budou litinové držáky NEMA23 s kosoůhlým ložiskem a Easy servo 2,2Nm a na Zko koupím to kompaktní 180W servo. Podle toho, jak se s tím poperu a jak to bude fungovat bych později nasadil 200W Omrony. Ale opravdu jen výhledově. Ony totiž ty easy serva docela lítaj. Mám je na stroji vedle a když přidám, tak je to docela fofr.
A dvě fota na začátek.
IMG_2617.JPG
IMG_2618.JPG
Žirafka je nutná, protože ten základ má skoro 90 kilo. Pro informaci délka základu je metr a šířka půl.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

7. 8. 2019, 10:34

Hezké. Jak budeš rovnat a fixovat ten portál?
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 8. 2019, 9:44

Na to rovnání jsem taky zvědavej. Na základně i portálu jsou ocelové desky a měly by být v rovině. Základna se musí očistit od barvy. V originálu to pán nastavil čtyřma červíkama, pak to zalil kovoepxydem a nafest dotáhnul hlavníma šroubama. Já bych chtěl udělat litinovou 15mm tlustou podložku, která bude obrobená tak, aby kompenzovala případné nerovnosti. Na závěr dostavím 0,05 planžetou. Budu to nastavovat na hotových osách a měřit hodinkama po celé pracovní ploše. Kolmost X/Y nastavím pomocí rámovky a ve finále došolíchnu až přidělám osu Z. Mám možnost si půjčit měřící kvádr 100x100x250mm. Uvědomuji si, že je to nedokonalé, ale je to na hranici možností mé dílny a když se dostanu s obrobkem z duralu do 5ti stovek, tak budu naprosto spokojený. Je to hračka pro dědka důchodce :-) .
Už jsem stavěl jeden strojek, prakticky stejně velký. Je to ale postavené na broušené 35mm tlusté ocelové desce. Mám tam ale zdvih na ose Z jenom 145mm a tak ji používám převážně na gravírování. Tam jsem na cca 0,04mm.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“