Plastobetonový stroj

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

30. 10. 2019, 11:03

lubbez píše: 30. 10. 2019, 10:27
V těle stroje jsou zalité držáky se závity M8 a celé to bylo odlité v přípravku. Ale abych jenom nedůvěřoval výrobci, tak jsem si to nechal minulou zimu přeměřit na strojnické fakultě. Teď při montáži jsem to kontroloval pravítkem a finální kontrola je, že i po utažení se šroub otáčí stále naprosto lehce. Samozřejmě oba držáky lze korigovat o 5mm výškově a o 1mm bočně. To ale budu načisto nastavovat až budu mít hotový stůl.
Já bych si udělal měřící trn, který bych zasunul do ložisek domku u motoru a na vozík dal mikronové hodinky a zkontroloval to v obou osách. To jediné má vypovídající hodnotu (žádné "a přece se točí"). Pokud to nebude sedět, zaškrabat. Finálně zakolíkovat. Potom se ti nestane, že budeš ukazovat únavový lom, jako kolega v Letňanech před rokem (to bylo tuším z Trona a tam to dát do mír snad z principu ani nejde). Děláš takřka dospělou mašinu, tak se vším všudy. Ať se daří!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

31. 10. 2019, 6:38

Příjde mi zvláštní že to chodí když je to přišroubovaný vpodstatě na laku.... A jaké má ten šroub předpětí?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

31. 10. 2019, 7:04

Chápu to tak že jsi na fixní straně v domku použil místo dvou koso.ložisek jedno dvouřadé? Bude tedy uložení šroubu na obou stranách volné? Nebo jak máš v plánu vůli vymezit?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

31. 10. 2019, 7:55

lubbez píše: 30. 10. 2019, 10:27 Při ceně 285 korun za kus materiálu nulovou dopravou jsem vůbec nepředpokládal, že bude nějaké celní řízení. Krom toho bych jim musel dodat všechny doklady, celní řízení stojí 350 korun + 150 korun za balík do ruky, samozřejmě těch 103 korun platíš k tomu, to je skladné.
Já clil naposledy o prázdninách. Doprava byla free, tak CÚ napočítal k ceně zásilky (cca 1,5 kg) cenu dopravy podle svého tarifu (825,-) z toho všeho vyměřil DPH (clo bylo 0,-). Poplatek za vyřízení byl 200,-kč. Takže se při převzetí platil celní dluh (DPH+0clo) a poplatek poště 200,-. Nic jiného. Žádné skladné ani manipulační poplatek ani poštovné. Tím, že dopočítal k ceně zboží své fiktivní dopravné (825,-) se poplatek celního dluhu navýšil o 173,- kč. Kdybych měl na faktuře cenu dopravy třeba 5 USD, tak by to brali z celkové částky (cena+doprava)
Kolik vážil Tvůj balíček?
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

31. 10. 2019, 11:11

lubbez píše: 22. 10. 2019, 3:10 Nakonec jsem použil samostatné dvouřadé ložisko 3202 a zakomponoval ho do držáku nafest.
Ahoj, asi před deseti roky jsem dostavěl frézku cca 450 kg na širokých lineárech 90*35 s rozjezdama 250*250*250. Šrouby jsem použil Rexroth 16*5 a na ně kryté ložisko INA 3200. Očekával jsem tuhost /je to především na ocel/ a byl jsem dost zklamán jak to bylo "gumové". Problém byl jednak v jednoduché nepředepnuté matici X a Y a také v těch dvouřadých ložiskách.
Když to zabralo klidně propružily o 0,05 ! To samé ty matice ! Tak jsem je vyměnil za šrouby s dvojitou předepnutou maticí a ložiska co patří na šrouby. Celá mašina ohromně ztuhla.

Stavíš pěkný stroj a bylo by škoda si to pokazit na detailech. Ber to tedy jenom jako upozornění, že ty 32** nejsou pro uložení šroubů to pravé ořechové.

Milan
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

31. 10. 2019, 3:11

Odpovím všem najednou. :-) Já nic nestavím, já si hraju. Místo abych chodil do hospody, honil baby, nebo si stěžoval jak to tady komunisti zkurvili, tak makám v dílně. Ten stroj bude pracovat 5 - 10 hodin měsíčně. To na začátek.
Teď jednotlivě:
Ložisko je samozřejmě dvouřadé s kosoúhlým stykem.

Měřící trn si neumím udělat a v mikronech neumím měřit. Taky bych ani nevěděl, jak to použít. To není žádná póza, prostě realita. Ještě před pěti lety jsem dával přesnost výroby tak +- 0,25mm, dnes jsem přesně o řád dole a beru to jako obrovskej úspěch. Se strojařinou jsem se setkal až teď v důchodu.

Matice šroubu má střední předpětí. Nepředpokládám, že bych někdy obráběl něco jiného než dural, ale spíš plasty PP a PVC.

Jo ještě ta celnice. Chtěl jsem ten držák hned a z Modřan na Prahu 5 to mám přes most. Nakupuji běžně tak 10 věcí měsíčně a tohle bylo za poslední 3 roky přesně potřetí, co jsem musel na celnici.

Ale zpět k mašince. Kdyby tu nebylo takové explozivní vlákno od Andrewse, tak bych fórum nezatěžoval plkáním o výrobě nějaké mašiny. Když se mi náhodou podařilo sehnat ten plastobetonový základ, tak jsem si řekl, že to trochu zdokumentuju. Lineáry jsem kupoval, tak jsem koupil to nejlepší. Šroub jsem měl, je samozřejmě nový a tak proč ho nepoužít. Věřím, že mašince dávám maximum toho, čeho jsem schopen. První mašina co mám je o trochu větší 450x650mm, má pohyblivý portál a přes to, že jsem ji stavěl s horším vybavením a i některé komponenty jsou horší je ve výsledku docela dobrá. Dělal jsem na ní kryt karteru k motoce a největší odchylka byla 0,12mm na 290 milimetrech. Sám pro sebe to beru jako fantastický úspěch. Na té nové mašině bych se rád dostal na 0,1 kdo ví.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

31. 10. 2019, 3:30

Dobře že dokumentuješ napjatě sleduju :idea: K tomu ložisku.... Dvouřadé koso. má samozřejmě mnohem vyšší únosnost, nicméně také vnitřní vůli. Dvě kosoúhlá ložiska (párová), mají naopak předpětí (při správné montáži). Proto jsem to psal, jestli jsi s tím smířenej že budeš mít vůli na ose několik stovek nebo až desetinu. Popř. jestli máš v plánu toto řešit nějakým jiným způsobem?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

31. 10. 2019, 8:24

Je to pro mě úplně nová informace. Podle katalogu SKF je dvojité kosoúhlé ložisko přímou náhradou dvou jednoduchých s menší zástavbovou šířkou. Sice u dvou jednoduchých mohu nastavit předpětí, ale to dvojité má už v základním provedení axiální vůli 6um a já mám verzi P6, kda by měla být vůle menší (ale nepíšou o kolik). Tady asi nebudu nic dalšího ladit.
Dawe
Příspěvky: 2510
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

31. 10. 2019, 10:45

lubbez> bud v klidu, zadna velka vule tam neni. Je to proste duplexni lozisko, jako bys slozil dve parova kosouhla do DB s kontrolovanou malou vuli, prip. s predepnutim. Podobna z rad 30xx, 32xx a 38xx pouzivam rad.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

31. 10. 2019, 11:23

Podle katalogu 6-23um......Je to tvá mašina a volba, jen mi to přišlo škoda vzhledem k předepnuté matce...Ať ti jde práce od ruky. :)
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Dawe
Příspěvky: 2510
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 11. 2019, 10:11

Kdyby v tom videl problem (jakoze neni), tak muze zvolit vuli C2 a je na tretinovych nominalnich hodnotach. Zalezi jen na teplote loziska v usazenem stavu za provozu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 11. 2019, 1:30

:D Tak první položení jenom abych viděl. Od jednoho člena fóra jsem koupil fakt pěknej kus litiny. Dokonce tam něco vykousalo i T drážky a ještě ke všemu je novej. Prostě pohoda. Původní úmysl byl ho zkrátit o cca 100 - 150 mm, ale nakonec ho nechám celý. Konečně budu mít kolem obrobku dost místa třeba i na kafe. Teď ještě pod ten stůl dvě litinové podložky, abych mohl přišroubovat vozíky, od Elbarta vysomrovat ještě jednu litinovou desku a budu mít vše důležité. Pak komletní rozborka a u kolegy v nástrojárně mám dohodnutou mašinu, kde obrobím tělo stroje i portálu tam, kde budou přichycené držáky šroubů a motorů. Tělo a pak portál položím na lineáry a srovnám podélnou osu. Mám dlouhou HSS 16mm frézu a tou líznu dosedací plochy držáků vždy na obou stranách. Tím, že to bude na jedno upnutí si garantuji geometrii a záleží jenom na přesnosti nastavení podélné osy, ale to dám hodinkama do žlábku na kuličky.
stul_zepredu.jpg
stul_zezadu.jpg
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 11. 2019, 4:13

Tak se mi to nějak pošouplo dozadu.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 3. 2020, 1:49

Ten čas ale letí. :-( Mn-80 mám hotovou, tedy to co šlo, ještě mi chybí optické pravítko. Ale v zájmu zachování kontinuity už pár dnů souběžně makám na nové mašince. Klíčové bylo udělat 10mm silné podložky mezi stůl a vozíky. Tím pádem mohu použít původní díry ve stole, přibyla pouze jedna na matici šroubu a jednu přebytečnou zaslepím. Nakonec jsem použil ocelovou pásovinu 70x10 mm. Původní nápad, že ji nechám přebrousit do roviny jsem nakonenec nerealizoval. Tloušťka plocháče je po celé délce stejná. Měřil jsem to mikrometrem ze všech stran a prostě to je v poho. Tak jsem jenom na frézce líznul kraje a srazil hrany a samozřejmě vyvrtal potřebné díry, na to je DRO naprosto nepřekonatelné. Pak ještě vyvrtat díru do stolu, taky frézka. Těch nějakejch 70 kilo dávalo mé bederní ploténce zabrat, ale povedlo se. A teď jak to dostat do úhlů? Protože je portál přišroubovanej odspodu, musel jsem mašinu podložit tak, abych tam pak dostal čroub a imbus. Nakonec jsem vymyslel bezva fintu. Hodil jsem přišroubovanej stůl do váhy. Podélně, napříč, našikmo, vlevo, vpravo a uprostřed. Váhu beru, +- jeden dílek pohybu bublinky. Přesněji to prostě nejde. Pak jsem přišrouboval portál, k Zku jsem dal mikrometr a jezdil od dorazu k dorazu a tady jsem 0,12 mm. Ale až po nastavení kolmosti Zka, které jsem dělal opět vodováhou. Rozdíl mezi tím, když vodováhu položím na stůl a když ji přichytím va osu Z je cca 1 dílek. Protože na každou korekci musím povolit 4 šrouby M12 a už jen síla utažení udělá měřitelnou odchylku, rozhodnul jsem se, že 0,12 mm na 460 mm délky je výborný výsledek. Teď už mi zbývá změřit jestli je portál proti stolu v 90°. Tady jsem vymyslel na Zku hodinky, které pojedou po hraně úhelníku na stole.
prvni.jpg
druha.jpg
treti.jpg
Právě kolmost osy X a Y je klíčová pro celou geometrii stroje. Klika je, že pouhým otočením úhelníku mohu otestovat jeho pravoúhlost. Finální dokončení geometrie už je poměrně jednoduché. Zatím je k tomu finále ještě poměrně daleko. I když, motory mám, zdroj mám, pojede to na Gravosu GVE64 mám. Vřetena mám 2, buď Atas 750(ten spíš) nebo 2,2 Čína s ER16 vodník.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

25. 3. 2020, 3:31

Jestli myslíš doladění portálu, tak tam dej planžety mezi portál a lože. Utahuj momentovým klíčem na stejnou hodnotu dle použitých šroubů a bude to bez odchylek způsobených rozdílným utažením. Potom můžeš lícovací podložky obrousit nebo zaškrabat a bude to sedět. Kolmost portálu ke stolu myslíš správný postup. Úhelník je nutný. Jo, a ten portál jsi měřil s těma hodinkama na Z to celé dráze? Aby nebyla vrtule. Ať se daří!
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“