Stavba jednoúčelového automatu

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2019, 4:30

to je taky mluvim o 5.5kW
ale taky 6 a 16
a dovolim si odhadovat ze na toho atase ktery ma tusim 500W bude ta 6tka v plastu az az
nedovedu si predstavit ze utahne 16tku v poradny spone cca 0.2 na zub a vic
coz je potreba
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2019, 4:34

K těm řezným podmínkám bych si dovolil podotknout, že PPS dělá dlouhý tahavý špony, jako nerez :-) Možná když je to GF40 tak se budou nějak drobit, zkušenost mám jen s neplněným, ale chtělo by to ověřit na vzorku co s tím udělá ta fréza co se vlastně bude jen zavrtávat. A u PPS se navíc dost těžko hledá ten správný bod kdy jsou špony lehce natavené, protože ta mrcha se nechce a nechce tavit... To už je osud těchhle hi-tech plastů :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 3. 2019, 6:33

:D to nejde spočítat to se musí zkusit :)
dlělal jsem kdysi přípravek a i vybrušoval stupňovíté vrtáky na vrtání do polypropylenu na šupa se vrtala díra průměr 4,,5mm se zapuštěním pro hlavu šroubu o průměru té hlavy asi 8,5mm a čím byl posuv brutálnější tím byl povrch lepší teplo musí zůstat ve špóně
to bylo snad 1-2 desetiny sekundy to vrtání obsluha se to musela naučit normálně byl zakládací přípravek upnutý na stolní vrtačce proma či jaký krám to byl a jede to furt akorát už upadlo to hliníkové kormidlo na promě :)
Tady by to mělo být podobné a určitě by to fungovalo s upraveným asynchroňákem vyvážit rotor upravit uložení rotoru a setrvačná hmota rotoru dodá v krátký okamžik dostatek energie pro zafrézování...
platy buď-to rychle obrábět a nebo chladit tady navíc vhodným tvarem a smeřováním přicházejícího vzduchu pro odsávání bude dobře ochlazovat frézu
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
trupik
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 3. 2019, 11:53

31. 3. 2019, 2:28

Spousta odpovědí... díky za ně. Půlce jsem sice nerozuměl, ale i tak :wink:

Pokusím se nějak odpovědět:
kenybz píše: 29. 3. 2019, 9:11 no a až to konečně zakladatel tématu vyrobí mohl by zaslat nějakou rozumnou částku na chod fóra, protože toto neni zakázka pro někoho do garáže ale pro výrobní firmu která to řádně zaplatí
Není to sice ani garážová věc, ale ani profi firemní - jsem tak na půl cesty. Ale pokud vše klapne, nemám problém něco přispět 8)
Jenom to asi nebude hned - radši to budu stavět rok aby to bylo pořádně, než abych to spatlal za dva týdny za 3,5Kč a potom se to jenom sypalo.
t256 píše: 28. 3. 2019, 9:13 Nejpodstatnejsi jsi zase neuvedl.
Chces to stavit sam, nebo to po nekom poptavas?
Jaky mas na to rozpocet?
Zatím to vidím tak půl-napůl. To upínání a věci okolo si udělám sám, ale tu pracovní část - vřeteno(frézku), upnutí,... o tom vím úplné nic, takže si to asi někde nechám vyrobit. Na to ale nejdřív potřebuji vědět jaké by to mělo mít parametry. Přiznám se, že vůbec netuším kolik by ta obráběcí část mohla stát. Když napíšu cca 25-30 000Kč? Je to málo? Pokud ano, jaká je cca reálná cena?
prochaska píše: 30. 3. 2019, 4:34 K těm řezným podmínkám bych si dovolil podotknout, že PPS dělá dlouhý tahavý špony, jako nerez :-) Možná když je to GF40 tak se budou nějak drobit, zkušenost mám jen s neplněným, ale chtělo by to ověřit na vzorku co s tím udělá ta fréza co se vlastně bude jen zavrtávat.
Při tom frézování co používám teď se ten materiál rozpadá na jemné malé kousky.

@kenybz, @Cjuz; @Mex: díky za tipy. Upínání zkusím ještě promyslet a předělat tak, abych z toho neudělal vakuovou přísavku a vytvořil nějaký protitlak proti fréze :)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

31. 3. 2019, 2:39

Teda při takových odběrech bych uvažoval o úpravě formy.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

31. 3. 2019, 3:27

počty kusů zatím nebyly sděleny, jen zmínka, že fréza vydrží 7 tis. ks.

ale hned na začátku byla zmíněna jediná tolerance v 0,1 mm - ale už nebyla vynesena v náčrtu. Myslím, že to výrobně nebude jediná tolerance, kterou je třeba dodržet a tomu musí odpovídat upínání. Tedy náčrtky jak to nejlépe upínat bez "výkresu" výsledku ... jsou jen hrubé náměty. Upnout to někde za okraj a uvnitř brát cosi na jednu šponu a chtít tam mít nějakou toleranci asi moc nepůjde.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
trupik
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 3. 2019, 11:53

31. 3. 2019, 4:22

Úprava formy byla v řešení poslední rok - zamítnuto.

Jak jsem psal - zatím je to taková poloprofi záležitost - měsíčně vyrábím do 4000ks. Výkres bohužel dát nesmím, ale snažím se dát maximum informací - momentálně jsem na dovolené na druhém konci ČR, takže píšu jenom to, co si pamatuju - jakmile se vrátím, pokusím se dodat víc.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“