Stavba jednoúčelového automatu

trupik
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 3. 2019, 11:53

25. 3. 2019, 12:15

Ahoj lidi,
přiznám se že nejsem strojař, takže obrábění jde úplně mimo mě, takže bych rád znal názory a rady odborníků.
Uvažuji nad stavbou jednoúčelového automatu, který by frézoval díru do plastového výlisku (materiál s obsahem cca 40% skla). Momentálně mám k dispozici mizerné, pomalé a nevyhovující řešení pomocí starého rozhrkaného CNC které bych velice rád nahradil. Moje představa: zakládací přípravek do kterého se výlisek založí (čímž budu mít jistotu že je na správné pozici), výlisek se zajistí pomocí nějakých pneumatických upínek aby držel na místě, zespodu by se vysunulo vřeteno s frézkou průměr 16mm, odebralo by cca 2,5mm do hloubky a zase by se uklidilo dolů. Zároveň by k tomu byl připojený vysavač aby to odfrézovaný plast vysálo.
S tou automatizací bych si poradil, ale ohledně toho obrábění nevím.

No a mé dotazy:
- bylo by to vůbec proveditelné?
- nebude frézování zespodu problém? (mám možnost pouze zespodu nebo ze strany)
- dalo by se s kvalitnějším (=použití lepších komponent a ne toho nejlevnějšího z PRC) "domácím" strojem dosáhnout na přesnost alespoň 0,1mm?
- jak řešit posuv vřetene do záběru? Bude stačit nějaký pneumatický válec, nebo radši lineární vedení a hýbat s tím servomotorem?
- případně nápady co na to použít
- případně nápady jak to udělat lépe a radostněji? :wink:

Předem díky za případné rady
T.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 3. 2019, 1:01

trupik píše: 25. 3. 2019, 12:15 Ahoj lidi,
přiznám se že nejsem strojař, takže obrábění jde úplně mimo mě, takže bych rád znal názory a rady odborníků.
Uvažuji nad stavbou jednoúčelového automatu, který by frézoval díru do plastového výlisku (materiál s obsahem cca 40% skla). Momentálně mám k dispozici mizerné, pomalé a nevyhovující řešení pomocí starého rozhrkaného CNC které bych velice rád nahradil. Moje představa: zakládací přípravek do kterého se výlisek založí (čímž budu mít jistotu že je na správné pozici), výlisek se zajistí pomocí nějakých pneumatických upínek aby držel na místě, zespodu by se vysunulo vřeteno s frézkou průměr 16mm, odebralo by cca 2,5mm do hloubky a zase by se uklidilo dolů. Zároveň by k tomu byl připojený vysavač aby to odfrézovaný plast vysálo.
S tou automatizací bych si poradil, ale ohledně toho obrábění nevím.
Tohle je příliš obecné povídání nicméně na jednu díru netřeba CNC ;-)
No a mé dotazy:
- bylo by to vůbec proveditelné?
To je otázka na Tvůj rozpočet - k tomu máš taky málo detailů.
- nebude frézování zespodu problém? (mám možnost pouze zespodu nebo ze strany)
Neumím říct, ale není to příliš obvyklé ;-)
- dalo by se s kvalitnějším (=použití lepších komponent a ne toho nejlevnějšího z PRC) "domácím" strojem dosáhnout na přesnost alespoň 0,1mm?
Tohle je příliš obecné, pokud neznáme tvar, materiál i uvažované řešení. Těžko poradit.
- jak řešit posuv vřetene do záběru? Bude stačit nějaký pneumatický válec, nebo radši lineární vedení a hýbat s tím servomotorem?
Zde je to zase příliš obecné vzhledem k poskytnutým informacím ;-)
- případně nápady co na to použít
Viz výše hochu
- případně nápady jak to udělat lépe a radostněji? :wink:
No já bych to nedělal a ušetřený čas bych se věnoval jiným zálibám ;-)
Kdo jiný než ty musí vědět co chce ne?
Předem díky za případné rady
T.
Rádo se stalo ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2019, 1:17

Já bych použil vrtáčku. V kombinaci s brigadnikem by to byl automat.

Co to za věc, že nejde vrtát shora? Napada mě potapějící loď, ale chybi požádavek na vodotěšnost.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 3. 2019, 1:40

odvíjí se to zejména od počtu kusů = kolik času a kolik peněz na to je.
dosažitelná přesnost je v přímé úměře k ceně udělátka.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

25. 3. 2019, 1:52

Takže taková výroba podložek, akorát díra nejde durch?

pokud je tam jedna operace, tak řízení by dělalo co? upnutí, jedno zafrézování

pokud se obrobek vkládá rukama, může tam být přípravek co ručně/pneumaticky upne

vřeteno z vrchnu není zasypaný bordelem, a je na to vidět, upínání probíhá z vrchu dolů, líp se přitlačí, opačně se musí kontrolovat jestli dosedlo.

vrtačkou frézovat - otáčky, tuhost, pomalá, zdvihy,

přísuv vřetene pneumaticky/ přizvednutí stolku?

stavět, vyrábět, předělávat?

vedení v rybině? tuhost - starej závitořez, kovošrot, pohony, zdvihy...

menší nárok na tuhost vyšší na přesnost - kovošrot/druhá ruka měřící litinový zařízení, jak se tu před časem prodávaly a já je potkal ve šmelcu

Horizontální vřeteno, rukou přiklápěcí přípravek na páce přes čep, podtlakový upnutí - přiložit, podtlakem přidržet, pákou přes čep a doraz přisunout k frézce, rychlá výměna, ruční provoz...
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2019, 1:58

Všechno co potřebuješ je tady v inzerci :wink:
frézovat ze spodu je v pořádku má to své výhody .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 3. 2019, 1:58

Tak fotka vydá za tisíc slov. Nafoť, jak to a na čem to děláš teď. To sklo pěkně tupí frézy, jak dlouho ti vydržela stávající?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 3. 2019, 3:45

Tlačil bych to servem/krokáčem a šroubem, ne pneumatikou. U pneumatiky budeš obtížně ladit rychlost zanoření. A i případná změna procesu (hlubší nebo méně hluboká díra) se pomocí elektrického pohonu zvládne velmi snadno.
Když to bude opravdu jen takto jednoduché, tak bych použil jenom krokáč a řídil to něčím levným a nezničitelným, např. GRBL.

Z tvého popisu její zřejmé, jestli to má udělat jenom kulatou díru o průměru frézu, tj. jestli je to jen 1-osý pohyb, nebo jesli to pojede i jinak a pohyb tedy bude muset být 2 nebo 3-osý.
Jestli skutečně jen 1-osý, tak tady na fóru jsou každou chvíli ke koupi krátké lineáry za pár korun. Udělat s nimi nějaký malý vozík bude asi poměrně snadné.
A ten vysavač raději co nejsilnější, ať ti skleněné piliny nepadají na vřeteno. Nad tou čistotou se raději 2x zamysli.
trupik
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 3. 2019, 11:53

26. 3. 2019, 7:35

Díky za odpovědi.
založení, upnutí a automatiku okolo si zvládnu udělat sám, hlavně potřebuji vyřešit to frézování.

Takže: materiál je PPS s cca 40% skla. Co se dílu týká, momentálně nemůžu poskytnout nic lepšího než mou zjednodušenou neumělou malůvku:
IMG_20190326_195053197.jpg
Červeně vyznačená část je to, co frézuji pryč s tím, že zbylá tloušťka stěny v otvoru musí zůstat s přesností na 0,1mm.

Momentálně rozpočet moc neřeším, hlavně chci zjistit nejlepší cestu jak toho dosáhnout a potom podle finančních možností buď ladit komponenty, nebo se vydat jinou, cenově dostupnější cestou. Nechci sem dávat přesnou částku - nehodlám se dohadovat kvůli pár stokorunám, ale zase do toho nechci nasypat X set tisíc...
bobik píše: 25. 3. 2019, 1:58 To sklo pěkně tupí frézy, jak dlouho ti vydržela stávající?
Momentálně to hrnu na nějakém starém rozhrkaném samo-domo CNC s nástrojem pr.6 mm a vykružuje to na větší průměr. Typicky vydrží cca 7000ks a potom se začne vytrhávat materiál. A mezitím se to stihne několikrát porouchat... :roll:

Tuhle věc nevymýšlím proto, abych zabil čas, ale právě naopak - abych ušetřil spoustu času. Momentálně stav je: založit do frézy, nechat projet 30s cyklus, vyndat, ofoukat vzduchem, odložit, opakovat do zblbnutí. V nejlepším chci dosáhnout toho, že: automaticky se založí do přípravku, přípravek si automaticky upne výlisek, odfrézuje, odsaje bordel, uvolní.
Aktuálně patlám takovou jednoduchou variaci na lineárního robota (2osy od dorazu k dorazu, uchopovací hlava pneumaticky otočná 0 nebo 90st), takže bych to zrovna využil...
Permonik píše: 25. 3. 2019, 1:17 Co to za věc, že nejde vrtát shora?
To je právě omezení mého "přepravníku", kdy díl vytáhnu vodorovně a můžu jej buď nechat vodorovně nebo jej položit dnem nahoru. A viz obrázek nahoře - shora to frézovat půjde blbě...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

27. 3. 2019, 5:59

použít frézu s diamantovým povlakem.
šlo by to i zavrtat frézou za pár sekund
na tak malý posuv bys mohl použít pneumatický rotátor on má rozsah asi asi3/4 otáčky a dá se jeho rychlost otáčení umravnit.
Stoupání posuvového šroubu poháněného rotátorem by muselo být takové aby těch 3/4 otáčky stačilo pro pracovní zdvih.
Zdvih by byl omezen stavitelným dorazem a tím daná hloubka zafrézování.
Je to jedno z mnoha řešení avšak nejlevnější a když to bude solidně provedené tak i funkční
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 3. 2019, 7:53

nevím teda jak je to velké, ale co vyrobit třeba jen podložku s vyfrézovaným obvodem součástky na celou velikost klasického stolu cncčka a mít jich najednou třeba 20,50,100ks, druhou deskou stáhnout na pár šroubů a klasicky to vyfrézovat na cnc, povolit sundat desku, vyndat obrobky, ofouknout a hodit dalších 20,50,100 případně to mít nasunuté na té horní desce ty mít dvě a v mezičase přeházet jen vyfrézované/nové výrobky a pak prohodit horní desku za druhou..
dělat to ručně po jedné, bude šílenost
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2019, 8:40

Ty jsi jak tajemný hrad v karpatech. Dlouhé příspěvky, ale ve finale se toho moc nedovime.

V 1. příspěvku máš, že frézuješ diru, ve druhém už je to díra s odsazením a ještě uvnitř (což z mého pohledu mění situaci).

Podivál bych se na dolní frézky, které použivají stolaři. Tam se vysouva vřeteno. Většinou si ale dřevo už posouvájí ručně (otázka ja dělají rybiny, drážky), automatické posuvy mají jen velkostroje. Navíc tam mají i řešené odsavání prachů.

Otázka jak velký je výlisek. ALe asi bych udělál stůl s 2 osy posunem, a vysuvné vřeteno. A jak piše kolega předemnou prostě desku 1x1m nebo 2x2m, naskladát několik obrobku a zautomatizovát. Protože vzhledem k díře, stůl se bude vždy posouvát ve dvou směrech.

Co použiváš za frézy? Co je doporučeno v materiálovém listě?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
trupik
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 3. 2019, 11:53

28. 3. 2019, 12:19

Momentálně nejsem u zdroje informací, takže poskytuju to co mám = co si pamatuju.

Jak jsem psal - s obráběním mám společného asi tolik, že občas rozeznám frézku od soustruhu. Takže když napíšu že frézuju díru, tak nerozlišuju jestli je slepá, skrz, nebo napůl skrz... Omlouvám se, ale tohle asi jen tak lepší nebude.

Nemám problém si nějaké zařízení postavit (nebo nechat částečně postavit dle svého zadání). Jsem rozhodnutý jít pokud možno cestou maximálně automatizovaného zařízení postaveného "na míru" i za cenu vyšších nákladů než u běžně dostupných řešení. Jak už jsem tu jednou psal - to omáčku okolo (uzamykání v pozici, automatické řízení,...) zvládnu svépomocí - hlavně bych potřeboval pomoc s tou obráběcí částí. Večer zkusím poslat takový neumělý náčrt - jak si myslím že by to mohlo fungovat a jak by se mi to líbilo aby jste mohli kritizovat.

Frézy používám tyhle Otáčky a posuv bohužel teď nezjistím. Mám je od začátku - vydrží cca 7000ks a potom začnou vytrhávat materiál. Měl jsem tady dva maníky - dealery přes frézy. Oba jednali stylem "ježišmarja to je všechno špatně, to je jasný že nic nevydrží. Otáčky špatně, geometrie nástroje špatně, řezné rychlosti špatně". Vždy navrhli nějakou jejich zázračnou frézu která prý vydrží věčně. Jedna z těchto zázračných fréz nevydržela ani 100ks, druhá, kterou nechával dělat na zakázku vydržela cca o 1000ks víc, ale stála 2x tolik...
trupik
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 3. 2019, 11:53

28. 3. 2019, 6:19

Tak posílám slíbený nákres. Opět upozorňuji že neumím kreslit, ale je to asi to nejlepší co teď mohu poskytnout... Takhle nějak bych si to zhruba představoval:
IMG_20190328_184805651.jpg
Zkusím vysvětlit:
A - výlisek který budu frézovat
B - upínací písty (něco takovéhoto)
C- zakládací podložka ve tvaru výlisku s těsněním aby nepodsával odtah
D - rám konstrukce - silná AL deska, ocelový svařenec,... (?)
E - odtah do vysavače
F - fréza - pr. 16mm, povlakovaná diamantem
G - kleština - pro snadnou výměnu tupých fréz
H - utěsněný průchod skrz odtah
J - pohon pro frézu

Jak by to mělo (v mých představých) fungovat:
1) vytáhnu díl z lisu, automaticky jej přenesu do tohoto přípravku
2) čidlo zdetekuje založený díl a sepne pneumatické upínací písty
3) jakmile z čidel na pístech přijde signál že je díl správně upnutý, sepne se vysavač a spustí se proces obrábění
4) fréza se roztočí, začne vyjíždět nahoru a do výlisku vyfrézuje otvor
5) po dojetí na doraz sepne další čidlo které frézu opět zasune dolů a zastaví ji
6) vypne se odtah a díl se uvolní
7) díl se odloží pryč
8) pokračuje se bodem č. 1
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

28. 3. 2019, 7:27

Nejspíš budeš muset mít opěru proti fréze, neboť osová síla nebude zanedbatelná a povrch nebude pak nic moc. Tedy udělat ještě vnejší kopyto, a přes to ten výlisek upínat.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“