Razník pro vystřihování mosazi

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 5. 2019, 7:14

A4 vyjetá na osvitovce v super kvalitě je nějakých 60-80 Kč.
Fotoresist na jednu A4 tak do 15 Kč. Asi by to chtělo 2x a leptat oboustranně.
Leptací lázeň na jednu A4 tak 10-15 Kč. Vývojka a striper do 5 Kč.
Cenu mosazného plechu neznám (ten zbytek ano, protože se to používá na výrobu tišťáků).
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

7. 5. 2019, 11:37

Mex: Akorát nepočítáš know-how a rozpočítáváš náklady z běžného balení chemikálií . A za to si právě leptači nechávají zaplatit.
Jinak samozřejmě souhlas.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 5. 2019, 5:54

Já to nepsal abych někomu kazil kšefty nebo tak něco.
Psal jsem to podle zásady "co sám rád, čiň jinému".

Již víckrát jsem tady na fóru položil dotaz na ceny různých prací a materiálů. Je pro mě cenné získat aspoň hrubý přehled o cenové úrovni v oblastech, které důvěrně neznám. Dneska je možné pořídit prakticky cokoli, ale vždy jde o cenu. Jestli to má nebo nemá smysl o tom daným směrem vůbec uvažovat. A proto je myslím dost důležité aspoň povšechný přehled mít.

No a proto jsem napsal ceny materiálových vstupů pro operaci, kterou pro změnu já znám, ale třeba ji neznají ostatní.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

7. 5. 2019, 11:34

Mex píše: 7. 5. 2019, 5:54 .... Je pro mě cenné získat aspoň hrubý přehled o cenové úrovni v oblastech, které důvěrně neznám.....
Ano, děkuji a máš naprostou pravdu. Je to prakticky to klíčové v základním nástřelu...má/nemá smysl.

prichy
Prichy
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 5. 2019, 7:46

Mex: a k tomu neco na osviceni plechu, neco kam nalejes lazen, par zkazenych kousku nez se to clovek vychyta a taky neco za likvidaci pouzite chemie.

Plech v kusovce tak 300 za "skoro" A4.

Leptat oboustrane je nutnost. Stejne jako chladit lazen, dost se ohriva.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 5. 2019, 3:06

Samozřejmě, jako každá ne jen čistě rukodělná činnost to vyžaduje nějaké vybavení.
Takže pokud se využívá dry-resist, tak pro laminaci toho resistu to chce laminátor.
Pro osvit pak buď nějaké UV LEDky, nebo třeba Hg výbojku se sundanou baňkou.
Pro vývojku a leptání pak skleněnou nebo plastovou nádobu.
Ovšem proti strojařskému vybavení jsou to vcelku zanedbatelné položky.
Ale podobně jako ve strojařině i tady s požadovanou přesností stoupají nároky.
Malá odbočka - stále se mi třeba nedaří na tišťáku dosáhnout hustoty 4mil/4mil, tj. cesta 0.1mm a mezera taky 0.1mm.

Nevím, v čem leptáš, že to musíš chladit. Z běžných lázní má exotermní reakci snad jen HCl+H2O2. Pro rychlé leptání bez velkých nároků na přesnost ji taky používám, ale ani tam nechladím. A ostatní lázně se naopak spíš musí zahřívat (FeCl3, CuCl, alkalické lázně). A i u těch exotermních stačí použít nižší koncentraci, pak leptání probíhá pomaleji a moc se nezahřívá. To jsem používal třeba při leptání hliníku.
Co používáš ty, prosím?

V čem máš určitě pravdu je těch "pár" zkažených kousků. To "pár" jsem dal do uvozovek, protože čím vyšší nároky na přesnost a rozlišení, tím větší hromadu může těch "pár" kousků představovat. Třeba tím laborováním s 4/4mil a alkalickým leptáním už jsem zabil pěkného času.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

9. 5. 2019, 8:09

Mex: informaci o prehrivani lazne mam od dodavatele, v cem lepta nevim. Problem byl s leptanim nekterych motivu kdy se lazen lokalne nadmerne zahrivala tam kde slo pryc hodne materialu, k tomu vznikaly bublinky a odtrhavalo to fotoresist z mist kde mel zustat.

Ja si po par pokusech spocital ze se mi vic vyplati to zadat externe a venovat se misto toho tomu jine cinnosti.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“