Stroj na vyrobu plotu

Rauco
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 7. 2019, 9:04

30. 7. 2019, 9:38

Zdravim Vas,
Uz jsem uplne nestastny z lidskeho faktoru pri vyrobe oplocenek do lesa. Uz delsi dobu patram po necem, co by mi nahradilo vecne nechodici a nepracujici lidi ve vyrobe.
Potreboval bych poloautomat (automat??) Na vyrobu oplocenek. Jsem lesak, takze reci Vaseho kmene nerozumim, ale zkusim se popsat svoji predstavu co nejpresneji a treba mi nekdo bude schopny poradit kam se obratit a nebo budete umet postavit treba i vy neco.
Oplocenka je dreveny plot o rozmeru 300*165 cm. [url]https://www.lesysvhubert.cz/upload/848- ... 65.jpg[url]
Potreboval bych masinu, ktera ponese hrebikovacku (pistole na hrebiky, ktera vystreli hrebik, po zamacknuti hlavy pistole do urcite polohy). A bude ta masina prikladat pistoli (a tim vystreli) na hornich rahnech (6 hrebiku. Jsou od sebe cca 150 cm na delku a 30 cm na vysku) a potom pristreli plotovky na sikma rahna i s nohama (46 hrebiku. Jsou od sebe cca 14 cm na delku. Jednotlive vzdalenosti na vysku se lisi, protoze se rahna sbihaji. Rozdil na zacatku plotu cca 50 cm a na konci 80 cm). Plotovky jsou vzdy na stejnem miste. Rozptyl umisteni hrebiku cca 0,5 cm.
Hrebikovacka ma cca 4 kg.

Predstavoval jsem si neco na bazi cnc frezy, ktera pojede po kolejnicich(??) A na predem danem miste se "dotkne" na sobe polozenych plotovky a rahna. Tim je spoji hrebikem. Nakonec odjede bokem a ja plot sundam z formy.

Bylo by super kdyby masina umela pocitat vystreli a po urcitem poctu vydat zvuk, abych mohl vlozit dalsi smotek hrebiku.

Bohate by mi stacila tyto funkce. Ale mojim vlhkym snem je neco co by si umelo poskladat i material na misto (rikal jsem si neco na zaklade zasobniku ve zbrani s pruzinou tlacici nahoru a posuvniky).

V tuto chvili to delame rucne (s tou pneu pistoli) na drevenem ramu, ale uz to nestiham a brigadnici jsou hrozne nespolehlivi :(

O cene nemam vubec predstavu a rad se necham poucit.

Snad jsem vse popsal pochopitelne.
Budu rad za odpoved.

Omlouvam se za text bez diakritiky psal jsem na telefonu
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 7. 2019, 10:09

To skládání materiálu asi ne, ale jen nastřelování by reálný bejt mělo. Jednoduchej router s přesností +/- 5mm z jeklovýho rámu by na tu oplocenku stačil.

Hledej diy CNC router, home build router, nebo podobně, aby sis udělal představu.

Home build CNC plasma... Jestli to pak nese hřebíkovačku nebo hořák je jedno

Namátkou, bez těch blbin z tiskárny třeba..

https://youtu.be/97hhmf6APo4

Řízení Linuxem, nemuselo by to bejt ani nijak moc drahý.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

31. 7. 2019, 6:47

Ahoj,
myslíš něco takového
https://www.youtube.com/watch?v=DKNuF9Ruioo
Rauco
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 7. 2019, 9:04

31. 7. 2019, 6:59

Ahoj,
Koukal jsem na vsechny videa co jste mi sem dali a dokazu si spis predstavit fungovani te "plasmy" jak toho paletovace.

Ona sama o sobe je ta oplocenka tezka a hlavne jak je pruzna tak plotovky po ni pobihaji (ted to je resene rastrem z hrebiku mezi ktere se vklada material). Takze si uplne nedovedu predstavit, ze by se to melo posouvat po lince jako ty palety.

A hlavne ten paletovac bude
za hrozny miliony. Zatim vyrabim kolem 3500 ks poli rocne, takze uplne nedokazu za masinu zaplatit x milionu.
Takze bych sel spis tou cestou "plasmy" ktera bude stat x desitek tisic.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2019, 7:06

a co normalniho prumyslovyho rbota z gripperem na vyrovnani lati a hrebikovackou na pospojeni
bezne se to dela
umel bych kontakt na levnyho repasovanyho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Rauco
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 7. 2019, 9:04

31. 7. 2019, 7:09

robokop píše: 31. 7. 2019, 7:06 a co normalniho prumyslovyho rbota z gripperem na vyrovnani lati a hrebikovackou na pospojeni
bezne se to dela
umel bych kontakt na levnyho repasovanyho
Vubec si to nedokazu predstavit, ale proc ne :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2019, 7:12

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Rauco
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 7. 2019, 9:04

31. 7. 2019, 7:23

robokop píše: 31. 7. 2019, 7:12
Bych si pripadal jak Tonny Stark :) to asi nebude za ty masiny x desitek tisic ale spis stovek ne?
Asi by to tim resitelny bylo. Otazka je jestli by ten robot mel takovy dosah a silu. A hlavne je to otazka financi. Nedokazu si predstavit kolik km plotu by jsme museli vyrobit, abych takovou masinu zaplatil
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

31. 7. 2019, 7:38

Ta robotická linka vůbec nemusí byt ani po ekonomické stránce marnej nápad, pokud by to byl třeba ojetej UR10 - zvládne zátěž 10kg a že bude přesnost +- autobus zde vadit nebude.
viewtopic.php?p=263526#p263526

Co se ušetří na mzdách to se může rozpočítat na odpisech :wink: a v konečném výsledku může výrobek i zlevnit a nakonec se bude vyrábět i zmiňované km :)
Rauco
Příspěvky: 22
Registrován: 30. 7. 2019, 9:04

31. 7. 2019, 7:51

Grad píše: 31. 7. 2019, 7:38 Ta robotická linka vůbec nemusí byt ani po ekonomické stránce marnej nápad, pokud by to byl třeba ojetej UR10 - zvládne zátěž 10kg a že bude přesnost +- autobus zde vadit nebude.
viewtopic.php?p=263526#p263526

Co se ušetří na mzdách to se může rozpočítat na odpisech :wink: a v konečném výsledku může výrobek i zlevnit a nakonec se bude vyrábět i zmiňované km :)
Nepru se o to, ze by to neslo. Ale kdyz budu brat v potaz ze masina na odkazu stoji 21t E tak na to v zivote nevydelam.
Mzda cloveka je cca 35 kc pole a budu ho tak muset stejne mit, protoze pole sunda, musi ohnout hrebiky co lezou ven a hodit ji na kupu. Prijem z plotu je kolem 50 korun. Tak i kdybych usetril pul platu a dal pul prijmu tak budu tu masinu platit min. 5 let a zakazky mam vice mene na rok dopredu.
Takze bych spis sel formou neceho levnejsiho u ceho mi nebude vadit, kdyz nedostanu zakazky a bude na to padat prach.
Tim nechci rict, ze bych si nevazil tech navrhu, ale nejsem milionar a pro firmu to neni nosny prijem, abych v tom utopil tak velky cash flow
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2019, 8:38

roboti uz dneska vyjdou cca jako rocni mzdove naklady na UKcko
takze pohoda
neodmlouvaj nekurvej material nechlastaj nemarodej
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2019, 8:45

Konečně rozumné zadání pro doma stavěnou CNC mašinu :-) Napadá mě, že by šlo koupit hotový portálový router od někoho kdo si ho stavěl s tím, že "přesnost na setinu milimetru pro začátek stačí" a poté co se ze setiny milimetru stalo půl centimetru ho moc nepoužívá :-) Znamenalo by to převzít elektroniku, řídicí systém, motory (pohony), ložiska, vedení a svařit z jeklů nový stůl, použít nové vodicí tyče a delší pohybové šrouby. Jestli to tu má někdo na prodej, tak by to mohla být dobrá win-win situace :-)
Naposledy upravil(a) prochaska dne 31. 7. 2019, 8:48, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2019, 8:46

robokop píše: 31. 7. 2019, 8:38 roboti uz dneska vyjdou cca jako rocni mzdove naklady na UKcko
Jako že fakt? Nějaký sice použitý, ale funkční, ne úplně šrot?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2019, 8:53

Narozdíl od výše přispívajících mám jako bývalý hajný dost přesnou představu, o co Raucovi jde.

Použití robota je ekonomicky nesmysl - ledaže bych takového robota sehnal za nějakých 40.000,- se vším všudy - tzn seřízením, nastavením, naprogramováním a uvedením do výroby - což považuji za scifi. Myslím, že východiskem by byla stavba jednoduchého routeru. Napřed je ale třeba specifikovat podmínky:

Rozměry a tvar oplocenky je zde už popsán. Oplocenky se dělají doslova z bordelu - odpadní řezivo, materiál z prořezávek, a kdejaké svinstvo, pro které není využití. (BTW - z momentální kůrovcové kalamity je takového materiálu hromada) Tomu také odpovídají rozměry a tolerance řeziva - tady opravdu centimetr není žádná míra. Z řeziva odpadávají kusy kůry, větví, bahna a všelikého představitelného bordelu. Takže konstrukčně by to mělo vycházet takto:

Jeklový rám, posuvy na kladkách (žádné lineáry, nebo tyče - to všechno bude rezavět) převody prachobyčejným ocelovým řetězem -(kolo, motorka - dá se to i s pastorky sehnat za babku) (řemeny ne - budou přeskakovat a trhat se) obyčejné krokové motory - ale silné - min 12 MN a výše. Řízení linuxem. Někdo by musel dořešit spouštění hřebíkovačky a její řízení a celý systém nastavit a seřídit Pak by se to asi dostalo na použitelnou cenu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2019, 9:17

Novej cinskej v nakupu cca 200kkc
Repasovany abb cca stejne
Naprogramovat to na predem dane pohyby zvladbe 6ti lete dite
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“