Portálovka 6000x2200 :)

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

12. 9. 2019, 10:23

fmodel píše: 11. 9. 2019, 11:03 No pokud ho zniveluješ (každou nohu) .... .... to chceš jenom položit bez nivelace každé nohy tak se to vlastní vahou zkroutí ,proto jsem psal že chybí výztuhy .
Nivelace nohou tam samozřejmě bude, teď jen řeším samotnou konstrukci ;)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 9. 2019, 11:46

kdysi na asi první přednášce z pružnosti-pevnosti jsme řešili rozdíl v tuhosti v krutu mezi trubkou a trubkou shodných rozměrů podélně rozříznutou
je tam rozdíl dva řády (100x) jestli si to dobře pamatuju
dá se to snadno ověřit na roličce od hajzlpapíru
to je přesně důvod, proč tu neustále prosazujeme skříňovitý konstrukce
a každej jouda (sorry) kterej se naučí něco namalovat v Cadu furt maluje placatý věci.....
taky by nezaškodilo si zjistit, proč jsou výztuhy na mostech a na ajfelovce a Petřínský rozhledně důsledně do trojúhelníků
je to marný, je to marný, je to marný :mrgreen:
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

12. 9. 2019, 12:59

testone píše: 12. 9. 2019, 11:46 kdysi na asi první přednášce ... .... taky by nezaškodilo si zjistit, proč jsou výztuhy na mostech a na ajfelovce a Petřínský rozhledně důsledně do trojúhelníků
je to marný, je to marný, je to marný :mrgreen:
Testone, já to chápu až moc dobře, to se neboj. Snažím se jen najít kompromis mezi složitostí, vyrobitelností a cenou.
Jasně že ideální stroj by měl tvar koule. Popřípadě pyramidy. To se ale tak trochu rozchází s potřebou opracovávat plochý materiál.
Prosím ber v potaz že to je dlouhý 6 metrů, takže nelze, a ani si nemyslím že by bylo nutné, pro dané účely (frézování překližek) vyrábět homogenní stůl z těch největších profilů co existujou.

Nastřelil jsem spodek stolu do tvaru pyramidy. Z logických důvodů uříznutý pyramidy, což ano, trochu potírá pevnost celé pyramidy. Nicméně - v axiálních silách (horizontálně) takový tvar bude pravděpodobně výrazně pevnější než kolmo svařené jekly. Jen můj názor.
Ve zkrutu celé konstrukce jsme ovšem někde jinde - zvednu-li jí za jeden roh, zvednu pouze ten roh.
Takže otázka zní - jak podélnou konstrukci zpevnit aby se takto nekroutila? Do tvaru kulaté trubky jí nedáš. A s tím spojená druhá otázka - je-li celá konstrukce dostatečně těžká a sedí vlastní vahou na zemi, tak odkud kde a jak velká síla na ni bude při činnosti stroje působit do zkrutu?

Nebo navrhni tužkou na papír lepší řešení.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 9. 2019, 5:48

tady máš náčrt něčeho 1000000x ověřeného
příhradovina
taky třeba musíš uvažovat, že to budeš muset obrobit pod nějaké vedení
Jak to bude někdo někam upínat a rovnat, když se to na jeřábu o 5 cm prohne vlastní váhou?
Nebo tady budeme za 14dní řešit, jak to obrobit "tak do 0,02"?
tam dole máš pásky z plechu tak 50mm široký z tl. 8(???)mm o délce možná metr
Co to udělá, když na to zatlačíš? Proč tam není alespoň " L"?
...
upnout za horní pásy nejlíp ve 3 bodech, na dalších X vypodložit a vyklínovat mezery, přitáhnout na stůl
obrobit patky
otočit, upnout za patky a obrobit plochy pro vedení
Scan.jpg
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 9. 2019, 6:25

testone píše: 12. 9. 2019, 5:48 tady máš náčrt něčeho 1000000x ověřeného
příhradovina
taky třeba musíš uvažovat, že to budeš muset obrobit pod nějaké vedení
Jak to bude někdo někam upínat a rovnat, když se to na jeřábu o 5 cm prohne vlastní váhou?
Nebo tady budeme za 14dní řešit, jak to obrobit "tak do 0,02"?
tam dole máš pásky z plechu tak 50mm široký z tl. 8(???)mm o délce možná metr
Co to udělá, když na to zatlačíš? Proč tam není alespoň " L"?
...
upnout za horní pásy nejlíp ve 3 bodech, na dalších X vypodložit a vyklínovat mezery, přitáhnout na stůl
obrobit patky
otočit, upnout za patky a obrobit plochy pro vedeníScan.jpg
tohle je nahovno - vypadá to jak jeřáb - to není estetické !!! :D :D :D :D :D
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2019, 7:01

a kdyz na to v zime otevres vrata, tak te ani bambilion pricek a trubek nezachrani
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

12. 9. 2019, 9:28

testone píše: 12. 9. 2019, 5:48 tady máš náčrt něčeho 1000000x ověřeného....
No, konečně nějaký konkrétní návrh :)
I když přesně tohle je to, čemu se - absolutně nevim proč - snažim vyhnout. Jasně že tohle je ideál, hned po kouli a pyramidě. A je možný že to tak nakonec i skončí. Ale já jsem jen šťoura a snažim se najít jiný řešení, který by defacto mělo všechny tyhle příčky a výztuhy taky, jen jinak, nějak elegantněji :mrgreen:
Mimo jiné i proto, že -
packa píše: 12. 9. 2019, 6:25 tohle je nahovno - vypadá to jak jeřáb - to není estetické !!! :D :D :D :D :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ne, teď vážně. Vím že tam jsou tyhle příčky nutný, a šlo mi jen o nástřel konstrukce. Chodil jsem kolem toho pár dní a jasně že se mi nelíbil, z pohledu tuhosti, ne estetiky. Nicméně děkuju za vnuknutí nápadu ;)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2019, 11:12

Ale vpodstate na to jsem poukazoval uz prve, teprve ted ti to zacina dochazet.
Uplne idealni je okopcit neco co obstojne funguje. Co takhle se podivat na net na fotky komecnich stroju a tam se inspirovat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

13. 9. 2019, 12:28

robokop píše: 12. 9. 2019, 11:12 Ale vpodstate na to jsem poukazoval uz prve, teprve ted ti to zacina dochazet.
Uplne idealni je okopcit neco co obstojne funguje. Co takhle se podivat na net na fotky komecnich stroju a tam se inspirovat.
Děkuju za tip. Nicméně to jsem dělal už před čtyřmi pěti lety, kdy jsem stavěl svou první frézku. A pak znova když jsem stavěl krmelec. Věř mi, google už asi nenajde video/fotku kterou bych neviděl. Strávil jsem tím doslova stovky hodin, bez legrace. A jenom pročítání tohoto fóra zabralo dalších bůhvíkolik desítek hodin. Díky tomu jsem se vyvaroval spoustě problémů, za což reálně děkuju.
Každopádně - spousta komerčních mašin jsou prostě pravoúhle posvařované jekly větších či menších průřezů. Bohužel, nicméně to tak je. Viděl jsem i na vlastní oči několik komerčních běžně dostupných mašin, a člověk se až musí divit že se to celý nerozsype. Viděl jsem i řádně udělané mašiny, ale ty měly jeden parametr stejný - vesměs šílené mnohatunové odlévané stroje. Což je samozřejmě správně, o tom žádná.
A proto se snažím najít nějaký elegantní kompromis. Něco co by v tazích/tlacích výztuhách/vzpěrách fungovalo stejně, ale nebylo to komplikovaný na výrobu, neskládalo se to z milionu dílců a nebyla na to potřeba nějaká superhustá mašina. Asi tak.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 2:21

No tak si poloz otazku proc to z tech jeklu je?
A poloz si i otazku proc to mas ty z plechu kdyz to tak nikdo nedela?
Jeste bych se te zeptal, myslis ze zeme ktera ma nejdokonaleji propracovanou optimalizaci vyrobnich nakladu pouziva ty jeklove konstrukce jen tak pro nic za nic? A ver mi ze ty masiny jsou dostatecne tuhe narozdil od tveho navrhu.

Jeste jednou ti davam za ukol vem si karton a rulicku od toaletaku a zkus to oboji ohnout.

Pote totiz jedine pochopis jaky je rozdil mezi plechem a uzavrenym trubkovym profilem.

Pak prijd s novym navrhem masiny.
Tohle totiz jinak postrada smysl.
Mam 100 chuti tohle vlakno zamknout do doby kdy mi posles fotku jak jsi tenhle primitivni pokus vyzkousel. A nerikej ze doma nemas zachod.
A netvrd ze vis o co jde, to bys to nemohl takhle namalovat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 7:43

Když už dostáváš kartáč tak se tě budu snažit postrčit :wink:
základ by podle mého mohl bejt dvě bočnice jekl 200x200x8 a na nich navařené pásnice (sváry tak každých 5cm a 3cm dlouhé,)které se budou frézovat jako lůžko lineárů ,ty bočnice můžeš udělat třeba ze dvou kusů 2x3m bude se to líp obrábět a v místě spoje po sladění skolíkovat a prošroubovat .
Další budou nohy kde dva a dva páry by měly bejt pospojovaný aby tvořily tuhou kostku kam se našroubuje bočnice, tyhle moduly nohou budou stačit asi 3,průřez jeklu nohy asi 120x120 abys měl místo na šrouby (na konci každé nohy platle a stejná platle na bočnici).
Jinak bych se kouknul na stavby laserů a plazmy to je podobné.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 8:11

Osobně bych to udělal z obyčejného betonu. Ztracené bednění... z něj udělat dvě boční steny i podlahu, pak uložit opracované hranoly eventuálně profil (podle požadované tuhosti) a celé zalít betonem. Pokud s tím nebudeš muset hýbat a počítáš s tím, že zrušení stroje, tedy základu je možná jen pneumatickým kladivem, tak si myslím, že je to jedinečné řešení.
Už vím co jsem udělal špatně a jak to vyřešit lépe. Ale tuhost bude jednoznačně vyšší.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

13. 9. 2019, 8:37

Mrosconi píše: 13. 9. 2019, 8:11 Osobně bych to udělal z obyčejného betonu. Ztracené bednění... z něj udělat dvě boční steny i podlahu, pak uložit opracované hranoly eventuálně profil (podle požadované tuhosti) a celé zalít betonem. Pokud s tím nebudeš muset hýbat a počítáš s tím, že zrušení stroje, tedy základu je možná jen pneumatickým kladivem, tak si myslím, že je to jedinečné řešení.
Už vím co jsem udělal špatně a jak to vyřešit lépe. Ale tuhost bude jednoznačně vyšší.
Jak to přičítám tak postav krmelec a objednej v betonarce mix betonu a vylej to bude to pěkný základ třeba pod altán...

Tohle opravdu není dobrá cesta a přikláníme se také k příhradové konstrukci
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

13. 9. 2019, 8:55

Teplotni roztaznost betonu je cca 1mm/10m/10C. Dal se k tomu pridava ruzny pohyb a zvedani celeho objektu v zime/lete vlivem zamrzu okolni pudy. Nejsou to zadne centimetry, ale u obrabeciho stroje to muze vadit. Mam s tim osobne trochu problemy u 12m dlouheho vedeni, takze je treba myslet i na tohle pri betonazi stroje.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 9:39

OK, ale roztaživost betonu a oceli se liší tak 10%. Ta 6m konstrukce bude stát na čem? Předpokládám že rovněž na betonu. Takže pokud se pohne "barák" mašina se nepohne? Chcete mi říci, že taková příhradový konstrukce bude pevnější než monolitní materiál? Tomu se mi nechce věřit.
Navíc změna teploty... O kolik se vám změní teplota v létě oproti zimy? Nebo mi chcete říci, že v létě to má 50st. a v zimě -20? Předpokládám, že teplotní změna bude max 15st. Alespoň v mém případě je tomu tak. V létě jsem naměřil na betonové základně 22st. V zimě to bylo 17st. Tak to někdo spočítejte o kolik je takový beton horší než ocelová konstrukce. Předpokládám že svařovaná... Nemyslím si, že by to bylo dobré jen pod altánek. Ale jsem samozřejmě mimo, nečetl jsem to celé jen rychlá reakce.

Spíše by mně zajímaly nějaké technikálie k tomu betonu a jeho deformacím. Máte nějaké dobré zdroje? Výzkum, zkušenosti?

Díky
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“