Portálovka 6000x2200 :)

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

23. 12. 2020, 8:22

Tak ted nevim co tim basnik chtel rici.... :(
Ty tri kolejnice uz jsou opravdu trochu navic, ne? Nevidim tam zadnou vyhodu, spis je tam bud ta horni, nebo ta druha horni trochu k nicemu, ne? To jen ze v teto sestave horni nese v podeprenem smeru vahu hlavy, a i kdyby tam nebyla ta predni horni, tak na ni stejne nezbyde prilis tlaku v horizontalnim nepodeprenem smeru, na to je v te pace moc daleko, to vsechno nese primarne ta spodni kolejnice co je nebliz spicce frezy.
A kde by mel byt u tohohle hreben?
Nehanim, jen mi k tomu chybi nejaky rozbor ci popisek.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2020, 9:00

Jsou vánoce, tak popros ježíška a bude to bez kompromisů:
navrh.png
.
.
Jo a mimo vtípek.
Jekl má asi o 20% větší tuhost než jekl s vnitřní trubkou (pokud má sestava stejnou hmotnost).
Ověřil jsem si to
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2020, 9:49

Na te fotce je hřeben zespoda, vůle vymezena děleným pastorkem. Je to jen představa jak by to bylo v případě kolejnic a vozíků místo kluzneho vedeni. Jen by ten jekl mohl být obdélníkový na výšku místo čtvercového. V tom tvém případě se to bude v tom rohovem spoji bude kroutit, jakoby vyvracet ty kolejnice od sebe, kdežto takhle nese váhu vrchni a sily od frézování ty boční. Řekl bych. Jsou ale chytřejší a určité to umí někdo nasimulovat.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

23. 12. 2020, 10:50

https://pin.it/6j8L1N6
https://pin.it/4KMV2G9

Takhle to dělají velcí kluci, to uskočení dozadu je kvůli té "krabici", žádné desky na desky.
https://pin.it/6taspAG
Naposledy upravil(a) GeeSnake dne 23. 12. 2020, 10:58, celkem upraveno 1 x.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

23. 12. 2020, 10:57

Jaaaaakto že jeklotrubka je míň pevná než jekl?!? To mi tu trošku rozhazuješ moje kruhy :?

Ok. Hlavně nepanikařit. Simulace ...... áááá, máme to. Tak asi takhle - simulace spadá samozřejmě do kategorie teorie, byť matematicky podložená. Výsledkem nicméně je, že při jeklu 250x250x5 a vložené trubce síly 3mm (celé namodelované už jako celistvý profil), se při bočním zatížení 70kg směrem dolu ZKROUTÍ o 0,006mm. Když vymažu trubku, tak samotný jekl se zkroutí o 0,022mm.
Samováhou + váhou těch 70kg se to celé PROHNE při trubkojeklu o 0,026mm a jenjeklu o 0,051mm.

Matematika nám tedy tvrdí, že ta trubka tomu pomůže, co s týče zkrutu. Otázkou je, nakolik za to může fakt, že je to kulatý profil, a kolik to, že je to prostě materiál navíc.

Každopádně - přínos trubkojeklu v této aplikaci není tak významný, aby stálo za to se s tím patlat. Zvýšenou váhu plynoucí z vložené trubky by možná bylo lepší zaměnit za trochu písku.

A pozor, zásadní poznatek vlákna - těch dvanáct kolejnic je tak sexy, že si to asi vyrobim, vyfotim to a pověsim to tu abyste nad tím mohli slintat, pač to je prostě mokrej sen každýho inženýra :lol: 8)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

23. 12. 2020, 11:05

GeeSnake píše: 23. 12. 2020, 10:50 https://pin.it/6j8L1N6
https://pin.it/4KMV2G9

Takhle to dělají velcí kluci, to uskočení dozadu je kvůli té "krabici", žádné desky na desky.
https://pin.it/6taspAG
No, ten první stroj vypadá krásně, asi jako vždycky když si ty svý mašinky vyčistíme :lol:
Nicméně zrovna tu jeho bych nechtěl čistit po každým frézování dřeva. Nedejbože od XPS :lol: :lol:

A hned vedle byl takovejhle pin, se dvouma kolejnicema - https://www.ems-moederl.de/index.html
Ten to ovšem dost zabil těma bočnicema :lol:

Kdepak, lidi už postavili kde co, ale už ti nikdo moc neřekne jak mu to šlape ve srovnání s jiným řešením (pokud tedy nepostaví obě). A to že jeden nejmenovaný český výrobce dokonce na svých portálovkách hřebeny natvrdo přivařuje ještě neznamená, že to je správné řešení, byť jich zřejmě prodal už několik.
Ale ta velká je samozřejmě krasotinka.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2020, 10:40

Pipik píše: 23. 12. 2020, 10:57 Jaaaaakto že jeklotrubka je míň pevná než jekl?!? To mi tu trošku rozhazuješ moje kruhy :?
Pokud zachováš stejnou hmotnost celku tak ano.
Beru to tak, že zesilovat jekl trubkou je méně efektivní jako použít silnější stěnu toho jeklu.

Jinak jsem tou výplní myslel dát tam tu trubku do jeklu a ty rohy vyplnit třeba těmi AL pilinami a epoxidem.
Na váze to neudělá tolik ale na tlumení by mohlo - jen tip, nepočítal jsem.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 12. 2020, 4:02

Cjuz píše: 24. 12. 2020, 10:40 Pokud zachováš stejnou hmotnost celku tak ano.
Beru to tak, že zesilovat jekl trubkou je méně efektivní jako použít silnější stěnu toho jeklu.

Jinak jsem tou výplní myslel dát tam tu trubku do jeklu a ty rohy vyplnit třeba těmi AL pilinami a epoxidem.
Na váze to neudělá tolik ale na tlumení by mohlo - jen tip, nepočítal jsem.
Jop, to tak z toho neprimo vyplynulo, ze silnejsi stena jeklu bude zrejme vice efektivni nez vlozena trubka, pri zachovani stejne hmotnosti - a hmotnost zas predurcuje dynamiku a radu jinych faktoru.
Vlozit jekl do jeklu, a vyplnit mezi epoxidem, to nezni jako blbej napad. Vyrazne se defacto zesili stena jeklu, aniz by drasticky vzrostla vaha celku. A vyuzilo by se tech sedm pytlu pilin co tu jeste furt susim :D
Da se vubec nejak spocitat "faktor tlumeni vibraci"? Jak/kde?
Jen tak pro zajimavost - jak moc by tlumilo vibrace, kdyby se takovy jekl vyplnil nejakou hustou penou?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2020, 4:15

Při zachování hmotnosti je na tom jekl prakticky stejně jako trubka, tuhle jsem sem dával obrázek:
viewtopic.php?t=19005&p=392550&hilit=tuhost#p392528
Jde prakticky jen o rozdíl uzavřený vs. otevřený, rozdíly mezi kulatým a hranatým jsou pak už jen nepatrné.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 12. 2020, 7:46

prochaska píše: 25. 12. 2020, 4:15 Při zachování hmotnosti je na tom jekl prakticky stejně jako trubka, tuhle jsem sem dával obrázek:
viewtopic.php?t=19005&p=392550&hilit=tuhost#p392528
Jde prakticky jen o rozdíl uzavřený vs. otevřený, rozdíly mezi kulatým a hranatým jsou pak už jen nepatrné.
A tim je vse vysvetleno, i proc simulace trubkojeklu vychazela jak vychazela.
Ok, trubkojekl zamitnut. Popremyslim nad vyplni. A musim podotknout, ze ty tri kolejnice se mi furt nejak vali v hlave.
Nicmene trosku jsem testoval, a odhad i pocit je spravny - nejslabsim clankem soucasne sestavy je portal, resp. konkretne jeho prilis velka mira krouceni pod vahou hlavy. Moc se neprohyba, to je v unosne mire, ale krut je videt uz jen pri zatlaceni na vrsek hlavy. A prave i tomto smeru pohybu nam to vibruje pri vetsim zaberu. Rovnez tomu nepomahaji krokace na Yose, ktere svymi kroky rovnez rozkmitavaji hlavu ve smeru krutu portalu (YZ rovina). Podarilo se mi najit i rezonancni "rychlost" osy Y :) Serva by tomu zrejme velmi pomohla...
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 12. 2020, 8:39

Pipik píše: 25. 12. 2020, 7:46 ... Podarilo se mi najit i rezonancni "rychlost" osy Y :) Serva by tomu zrejme velmi pomohla...
Nedává smysl vyhnout se rezonancím od krokáče. Pokud to není tuhé rozkmitá se to od procesu obrábění.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2020, 9:17

Po několika pokusech jsem si zkusil porovnat jekl 200x200x8 a druhý se stěnou 4mm vloženým vnitřním jeklem (170x170x4) a mezivýplní epoxidem. Složitější výplň nedám. Rezonance u klasického jeklu se pohybovali do 170Hz, s výplní padly pod 75Hz a výchylka je u rezonancí menší.
Jen jsem si chtěl potvrdit to že tam nějaké tlumení je, ale žádný závěr bych z toho moc nedělal.

U servopohonů to je jinak, nejen že negenerují žádné svoje frekvence, ale umí "oskenovat" mechaniku a fungovat proti rezonančním frekvencím konstrukce. To mám vyzkoušené u serv OMRON a funguje to pěkně.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2020, 9:22

No a nemohlo by proti krutu pomoct tohle? Víceméně se přijde o kus pracovni plochy. Že by to jezdilo mezi dvěma portály.
2020_12_25_22.17.40.jpg
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

25. 12. 2020, 9:52

Milan199 píše: 25. 12. 2020, 8:39 Nedává smysl vyhnout se rezonancím od krokáče. Pokud to není tuhé rozkmitá se to od procesu obrábění.
To nikdo ani nezkouší, to je jen takovej úsměvnej postřeh :)

GeeSnake - dvojportál jsem tu už nastínil, to samozřejmě velmi výrazně potlačí zkrutné síly, ale je to silně nepraktické pro přístup k vřeteni, a to tak že dost. ...zvlášť když nemáš ATC :|
Ale dvouportál možná použiju až budu někdy dělat portálovou pětiosku :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“