Portálovka 6000x2200 :)

Odpovědět
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

18. 6. 2020, 8:41

Pozri, ak najdes chlapca co ma kopec volneho casu a zaplatenu masinu tak je mozne ze to spravi lacno, ale vecsina znas ma doma manzelku, deti, konicky, a uz mna osobne nebavi stat pri strojoch 7 dni v tyzdni do vecera, takze zadarmo nerobim, bohuzial ta doba uz skoncila a ludia si nato musia raz zvyknut. Je ine navrtat niekomu jednu dierku alebo heftnut vyfuk na motorke ale toto ue dost rozsiahly projekt tak tam by si mal pocitat realne ceny, ak to teda nerobis ako konicek a iba pre radost :)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 6. 2020, 8:52

Dobre, ale píše že tomu dal 50hodin cadovani a 3az5dni frezovani takže cca 14dni po 8mi hodinách.. Tak je to přece o jeho hodinovce.. pokud děláte za 1000 na hodinu pak je to za 100000 asi ok.. na druhou stranu je to polovina měsíce a kdo z Vás dělá za 200mesicne aby to mělo cenu 100?
vždy je to o tom jak se na začátku dohodnete.. pokud mu rekneš hele bude to asi za 15 apak chceš 50 je to asi pro zákazníka podraz.. pokud mu rekneš chci 200 za hodinu bude na tom asi 200hodin práce a pak mu nauctujes 220x200 44000 tak je to podle mě ok.. ale tu cenu si musíš sam odhadnout předem..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

18. 6. 2020, 8:56

Ahoj myslim ze RaS to napsal uplne spravne. Jen je problem, ze 200 za hodinovku uz dneska nedelaji ani ucka na stavbe. Myslena fakturacni, ne bus cena.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

18. 6. 2020, 9:12

Ano, RaS má pravdu. Jen tak trochu balancuji na tom, jestli je to ještě hobby, nebo už je to práce. A navíc když to nedělám pro sebe ale pro někoho jinýho... A pak samozřejmě si kluci tak nějak zvykli že to maj všechno za bůhdarmo, tak jen hledám jak je dostat zpátky na zem. A to ještě navíc brečí že je přesnost 0,01mm málo, že to musí bejt suprpřesný a dožadujou se lepší mašiny, ovšem prachy na to nemaj... :roll:
No, hlavně když si plánujou koupit sedmiosou robotickou ruku na frézování tvrdýho dřeva... A už poněkolikátý se ptaj jestli bych jí postavil. Tož postavil. A byla by to zajímavá výzva. Ale silně pochybuju že by i byť s komerční robotickou rukou (řekněme za 2mil.) mohli kloudně frézovat tvrdý dřeva... :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

18. 6. 2020, 9:16

Pipik píše: 18. 6. 2020, 9:12 Ano, RaS má pravdu. Jen tak trochu balancuji na tom, jestli je to ještě hobby, nebo už je to práce. A navíc když to nedělám pro sebe ale pro někoho jinýho... A pak samozřejmě si kluci tak nějak zvykli že to maj všechno za bůhdarmo, tak jen hledám jak je dostat zpátky na zem. A to ještě navíc brečí že je přesnost 0,01mm málo, že to musí bejt suprpřesný a dožadujou se lepší mašiny, ovšem prachy na to nemaj... :roll:
No, hlavně když si plánujou koupit sedmiosou robotickou ruku na frézování tvrdýho dřeva... A už poněkolikátý se ptaj jestli bych jí postavil. Tož postavil. A byla by to zajímavá výzva. Ale silně pochybuju že by i byť s komerční robotickou rukou (řekněme za 2mil.) mohli kloudně frézovat tvrdý dřeva... :lol:
Ono to vzdy tak nejak prirodzene vykrystalyzuje, ci to pre teba ma zmysel alebo nie, ak citis ze nie, tak to utlmis do stratena mozno aj podvedome...
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 6. 2020, 9:33

Trochu se tady operuje s termínem "den práce". To je co ??? 8 hodin, 16 hodin, 24 hodin. Pokud nechám běžet mašinu přes noc, tak se přeci nebudu tvářit jako že to se nepočítá. A v tom objemu práce je jenom čas kdy běžela mašina? Nebo i ten kdy jsi obtelefonovával, kde vůbec mají materiál a volnou kapacitu, posílal jsi tam objednávku a platil fakturu ???
On je rozdíl, jestli to máš dělat jako přivýdělek když přijdeš z práce, nebo to umelouchaříš v práci na firemním stroji, firemním nářadím a z pošetřeného materiálu. A nebo v tom máš započítané odpisy dílny, energie, stroje, nástroje, měřidla, odvody, kalibrace, revize, materiál a mrzkou mzdu podnikatele ?
Kolik tě tedy stál ten polotovar základního dílu ? Myslím, že jsem s tím nástřelem nebyl moc daleko. Jestli to dobře chápu je to kříž ZY a do značné míry je jím dána přesnost celého stroje. Máš to hodně odfrézované - nic proti tomu psal jsi, že ty stroje máš hodně ryché. Ale fakt bych se bál to obrobit z jedné vody načisto. Žíhal jsi to ?

Ta plechařina za 2k je zadarmo ! Aby to nedrnčelo, odhadl bych tak 2 sílu plechu. Ano rozdíl mezi černým plechem a nerezem je zanedbatelný. Nějak se mi nezdá že by se ty rozviny //odhaduji tak 1,5 m2 // vypálení, ohraňovák, svaření, vybroušení svarů, opískování, komax daly za tuhle cenu pořídit. A už vůbec neberu argument, že je jedno zda je to z AL. Svářet hliník chce už trochu slušnější TIG, musíš očistit řez po laseru, argon... A musíš to sakra umět !

Držím ti ovšem palce. Stavíš impozantní stroje a protože jsem pár desítek mašin taky udělal, tak to umím ocenit. Ale je fakt otázka zda je to hobby, nebo tě to má živit.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

18. 6. 2020, 10:08

No, Milane199, moc bych v tom nerejpal kolik má den hodin. Obvykle si nelajznu pustit mašinu na nikdy nevyzkoušeným programu a jít pryč, nehledě na úspěšné simulace a spolehlivost softwaru generování drah. Takže pouze osm hodin :wink:
Šlo mi jen o odhad na kolik by jste si vy cenili takovou práci. Ne přesnou kalkulaci. Dělám jim to za oněch 15k, a někomu, kdo ani neni z fochu, se to furt zdá moc. Tak jsem se chtěl jen zeptat abych byl v obraze já i oni.

Žíhat hliník? Popravdě o tom slyšim poprvý :lol: Obvykle na tyhle věci používám litou, přirozeně vystárlou a přefrézovanou 5050ku, nebo 7022 když chci něco tvrdšího. A takovej má prakticky nulový vnitřní pnutí, po opracování nemění tvar, a tyhle dílce neni třeba svařovat či jinak tepelně stresovat.

Ten plech je všechno 3mm hlína. U jednoho dílu je svařování hrany. Moc se s tím neserou, jedou velkonáklady, ale kusovky taky bez problému dělaj, a stejně poctivě, jen pokud možno bez složitých operací a žádný výmysly. Prostě super fabrika. :)

Každopádně dík za palce. Právěže balancuju jestli je to ještě hobby nebo už je to čistě kšeft, když už to dávno neni první mašina a už tak trochu vim co dělám :roll: :lol: , navíc když to nedělám pro sebe. Už na tom totiž nechávám příliš mnoho času než abych se věnoval skutečné smysluplné obživě. Na druhou stranu je to furt trochu objevování a sbírání nových zkušeností, akorát to platí někdo jinej :)
Naposledy upravil(a) Pipik dne 18. 6. 2020, 10:19, celkem upraveno 1 x.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 6. 2020, 10:19

Pipik píše: 18. 6. 2020, 9:12 Ano, RaS má pravdu. Jen tak trochu balancuji na tom, jestli je to ještě hobby, nebo už je to práce. A navíc když to nedělám pro sebe ale pro někoho jinýho... A pak samozřejmě si kluci tak nějak zvykli že to maj všechno za bůhdarmo, tak jen hledám jak je dostat zpátky na zem. A to ještě navíc brečí že je přesnost 0,01mm málo, že to musí bejt suprpřesný a dožadujou se lepší mašiny, ovšem prachy na to nemaj... :roll:
No, hlavně když si plánujou koupit sedmiosou robotickou ruku na frézování tvrdýho dřeva... A už poněkolikátý se ptaj jestli bych jí postavil. Tož postavil. A byla by to zajímavá výzva. Ale silně pochybuju že by i byť s komerční robotickou rukou (řekněme za 2mil.) mohli kloudně frézovat tvrdý dřeva... :lol:
Začnu od konce - to dřevo by určitě šlo.

K té první části - tomu se říká zkurvit si zákazníka ! Jak si jednou zvykne /zákazník/, že mu to postavíš za zlomek ceny, servis je 24 / 7, v sobotu večer ti volaj že si smazali řádek programu a ve firmě s 50 zaměstnanci není nikdo kdo by to uměl dát do pořádku - takže mazej ...

Jinak přesně vím o čem mluvíš - dostat je na zem. Jenže jak ?

Já jsem to odpískal po následující diskuzi // nabídkovém řízení // :

Chceme stroj -
Italové ho nabízejí za 7M - Vy nám ho postavíte do 400k
Italové chtějí 3M zálohu - Vy dostanete první splátku až nám stroj vydělá 3M.
Italové garantují +-0,3mm - Vy budete garantovat +-0,01
Italové mají servisní hodinu 2800 - Vy si nesmíte počítat víc jak 600.
Italové mají záruku 6 měsíců - Vy nám dáte záruku 24 měsíců.

Dále požadujeme :
Garanci bezporuchovosti.
Bezobslužný provoz.
Nástroje na půl roku v ceně.
Proškolení obsluhy v ceně. //za dva dny sem agentura dá nějakýho jinýho Vasila takže znovu //
Servis 24/7.
Prohlášení o shodě.
atd...atd...

Stroj jsem dokončil za své, poslal jsem je do řiti. Za tři měsíce se vyskytla práce na které se stroj zaplatil za 22 dní. Maká dodnes.

Mě se dostat na zem nikoho nepodařilo. Ale držím ti palce.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

18. 6. 2020, 10:29

No, oni už totiž trochu klesaj. Frézovat ty dílce si totiž nechávaj u sousedů, co maj ty profi mašiny. Že jim to udělaj zadarmo, když jsou to sousedi, nebo teda za nějakou protislužbu. Sousedi dostali modely, bez problému vyrobí, žádný kouzla, jen když si to pak pro sebe počítali tak skončili na 40k jen za to frézování :lol: :lol: Jako udělaj jim to, ale kluci se hoooodně divili jakto že by to stálo tolik kdyby to měli platit :lol: A tak pomalinku začli padat zpátky na zem :)

Ale teda obdivuju tě a vůbec se nedivím že je poslal do řiti. Takovýhle podmínky ani omylem. A nebo ano, udělám vám lepší stroj než Italové, ale cena bude stejná jako u těch Italů :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 6. 2020, 7:17

navíc brečí že je přesnost 0,01mm málo
Co jako myslíš tímto výrokem? Mě pořád není jasné, co kdo myslí tou přesností u obráběcího stroje. Jestli se myslí opakovatelná přesnost najetí, která se dá kontrolovat hodinkami, nebo polohová přesnost v celém pracovním prostoru, nebo přesnost na určitou délku...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 6. 2020, 7:32

bobik píše: 19. 6. 2020, 7:17
navíc brečí že je přesnost 0,01mm málo
Co jako myslíš tímto výrokem? Mě pořád není jasné, co kdo myslí tou přesností u obráběcího stroje. Jestli se myslí opakovatelná přesnost najetí, která se dá kontrolovat hodinkami, nebo polohová přesnost v celém pracovním prostoru, nebo přesnost na určitou délku...
přesnost ve stovce :mrgreen: u hobby mašiny 6 :shock: metrů velký, kde toho je půlka z duralu ?
asi bude někde chyba.
Veeeelká chyba :)
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

19. 6. 2020, 8:01

typujem, že rozlíšenie na displeji. :)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 6. 2020, 8:12

Tak ona je přesnost, přesnost, přesnost a přesnost a necky cecky. Třeba moje hoby CNC polohuje taky s přesností +-0,01. Ale na krychličce 50mm. :D
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 6. 2020, 8:17

bobik píše: 19. 6. 2020, 7:17
navíc brečí že je přesnost 0,01mm málo
Co jako myslíš tímto výrokem? Mě pořád není jasné, co kdo myslí tou přesností u obráběcího stroje. Jestli se myslí opakovatelná přesnost najetí, která se dá kontrolovat hodinkami, nebo polohová přesnost v celém pracovním prostoru, nebo přesnost na určitou délku...
Požadavek zákazníka je jasný ! Přesnost ve stovce ! Oni tím nic nemyslí - nemají totiž ani ánung co to je obrábět ve stovce na rozměru už třeba 200*200. Pro ně to jsou jenom hesla, někde něco slyší a pak to papouškují.

Před časem jsem byl u zákazníka odstranit "problémy se strojem". Zápich (za ten to chytí robot)se tam soustruží a není vprostřed kusu. Kus je nařezán na pile s odchylkou kolmosti téměř desetina.

To jim ale nevadilo, aby mne tam půl hodiny neškolili : Posunout doprava o 2 tisíciny !! Posunout doleva o 4 tisíciny .... Samozřejmě jsem s tím nedělal nic. Asi po půl hodině ho to přestalo bavit a prohlásil "za mě dobrý". Jemně jsem ho upozornil, že má tu posuvku přepnutou na palce. Dotčeně odpověděl že to ví, že není blbej a že ta posuvka takhle měří přesnějc. Zmohl jsem se jenom na "Aha, no to jo." Dělá to dobře hoch. Dneska je z něho Metrology Manager.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 6. 2020, 8:56

milan584 píše: 19. 6. 2020, 7:32
bobik píše: 19. 6. 2020, 7:17
navíc brečí že je přesnost 0,01mm málo
Co jako myslíš tímto výrokem? Mě pořád není jasné, co kdo myslí tou přesností u obráběcího stroje. Jestli se myslí opakovatelná přesnost najetí, která se dá kontrolovat hodinkami, nebo polohová přesnost v celém pracovním prostoru, nebo přesnost na určitou délku...
přesnost ve stovce :mrgreen: u hobby mašiny 6 :shock: metrů velký, kde toho je půlka z duralu ?
asi bude někde chyba.
Veeeelká chyba :)
.... a navíc bez pravítek a polohové zpětné vazby z nich......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“