CNC Laser engrave

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 12. 2019, 6:18

Na internetu je spousta různých kravin a blbostí. Tohle bude jedna z nich.
Možná měl někdo dřív nějaký laser bez driveru s PWM řízením, a teď slepě aplikoval své dřívější zkušenosti na nový laser, kde je to nesmyslné.
Rozhodně to připoj napřímo.

Dodělat tam spínání výkonových 12V by se jistě taky dalo. Ale jednak by to pak bylo zapojeno na jiný výstup než na PWM. A druhak je otázka, k čemu by to bylo. Je lepší tam těch 12V nechat běžet i po skončení pálení, protože z toho je většinou napájený i ventilátor, a je dobré nechat dochladit laserovou diodu.
andy555
Příspěvky: 79
Registrován: 11. 7. 2007, 10:15

13. 12. 2019, 6:44

No ved ja som hned vedel ze je to nejaka haluz a ze to nema logiku, preto som ti to chcel ukazat...Ja by som to urcite tak nezapojil. I ked nikdy nehovor nikdy po skusenostiach s mojim laserom..Posielam ti nejeke foto z mojich 3D tlaciarni, ktore som postavil toto leto... prva bola ta drevenna, druhabola klonn Prusu MK3...
Vladimir...
IMG_0003.JPG
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 12. 2019, 7:03

Líbí se mi ta dřevěná na šuplíkových pojezdech. Je fajn, když si člověk umí poradit.
Mohl bys prosím porovnat kvalitu tisku na těch dvou?

Díky.
andy555
Příspěvky: 79
Registrován: 11. 7. 2007, 10:15

13. 12. 2019, 7:24

Si predstav, neveril by si ale vysledok tlace je uplne identicky, cize rovnaka kvalita, Ja som sam tomu nechcel verit a bol som velmi prekvapeny, ze ten drevenny prototyp zo stresnych latiek a suflikovyh pojazdov, zbuchany tzv. "na kolene" bude dohasahovat take vyborne vysledky. vsetky tie zelene diely ktore su na MK3 som si vytlacil na tej drevenej, Pouzivam obe rovnocenne, s tym ze v jednej mam PLA filament a v druhej PETG filament...ziadny rodiel som medzi nimi nespozoroval....Mam aj nejake videa z nich, no to by som ti poslal sukromne az by si mal zaujem na mail cez "letecku postu/cz"...
Tu je na obrazku stavba tej laser-gravirky, tie cervene diely som si vsetky vytlacil...a kopec iny, ktore su tam este nie zastavane...
Vladimir PB...
IMG_20191209_190212.jpg
IMG_20191213_202229.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 12. 2019, 7:27

andy555 píše: 13. 12. 2019, 7:24 ... vysledok tlace je uplne identicky, cize rovnaka kvalita, Ja som sam tomu nechcel verit a bol som velmi prekvapeny, ze ten drevenny prototyp zo stresnych latiek a suflikovyh pojazdov, zbuchany tzv. "na kolene" bude dohasahovat take vyborne vysledky ...
Tak to je paráda.
:)
andy555
Příspěvky: 79
Registrován: 11. 7. 2007, 10:15

14. 12. 2019, 12:17

Ahoj chalani, mam takyto problem zase, po par sekundach po spusteni proramu v GRBL-laser mi vypise toto chybove hlasenie vid prilozene foto, kde by mohol byt problem?? V arduine une mam nahrany tento frmware "grbl_v1.1h.20190825.hex"
Dakujem..
Vladimidr...
Chybove hlasenie GRBL laser.JPG
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

14. 12. 2019, 2:19

andy555 píše: 14. 12. 2019, 12:17 Ahoj chalani, mam takyto problem zase, po par sekundach po spusteni proramu v GRBL-laser mi vypise toto chybove hlasenie vid prilozene foto, kde by mohol byt problem?? V arduine une mam nahrany tento frmware "grbl_v1.1h.20190825.hex"
Dakujem..
Vladimidr...
Zkouknul jsem tva videa a fakt respekt. Ja snad ten svuj zamysleny laser postavim na suplatech.

Jinak k dotazu. Bohuzel nemam dost zkusenosti, stezuje si to na problem s komunikaci. Takove ty obecne veci
a) moc dlouhy/spatny kabel, studenak u konektoru atp.
b) mekky zdroj (takhle se mi zasekavalo RPi, kdyz jsem ho vic vytizil)
c) ruseni
d) chyba ve firmware (dela to i s jinym podobne velkym/slozitym obrazkem?)
e) spatne chlazeni

V tom FAQ, na ktery odkazuje chybova hlaska jsou nejake workarounds k neoriginalnim arduinum, a pisou tam, ze specialne pod zatezi se mohou chovat divne.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
andy555
Příspěvky: 79
Registrován: 11. 7. 2007, 10:15

14. 12. 2019, 3:11

Ahojte, diky uz tom mam vyriesene... Chyba bola v instalacii drivera Arduina Una.... to Arduinu je totiz nove, este nepouzivane a jasom dal instalaciu driver "Automaticaly" one sa sice nainstaloval aj vsetky prikazy manualne v Grbla-Laser fungovali ale prorgam bezat nechcel... Tak som dal este raz instalaciu drivera z Arduina-Ide.... a potom uz to bolo OK, a program bezi... v pohode....Mam dve aruina UNO , jedno je uz zastavane Laer-gravirke a druhe mam take skusobne na stole , kde som si chcel len vyskusat vystup na pine D11 (PWM/TTL) zapojene s ledkou a odporom na pine D11 arduina... tak ze vsetko funguje jak ma...pocas behu programu dioda blika, alebo zhasina a zasvecuje podla udaja "S" pocas behu programu...
Vladimir....
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

14. 12. 2019, 4:59

(zase jsem o neco chytrejsi, dik, ze jsi napsal cim to bylo)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 12. 2019, 5:20

Ten dřevák Ti chodí parádně. Skoro škoda, že jsi ty lišty neohobloval. Ale takhle je to zase autentičtější, včetně té špulky na násadě smetáku.
Fakt dobré, palec nahoru. :-)

S tou instalací driveru pro Arduino (tedy jinými slovy s instalací driveru pro USB/serial převodník) je to nějaké divné.
Nebyla chyba někde jinde? Pokud jel ruční režim, tak to znamená, že komunikovat uměl.
Asi bych se na Tvém místě s podobným vysvětlením nespokojil a udělal bych ještě pár pokusů. Např. odinstalovat ten stávající driver (včetně smazání souborů) a nechat znovu proběhnout automatickou instalaci.
andy555
Příspěvky: 79
Registrován: 11. 7. 2007, 10:15

14. 12. 2019, 5:31

Ahoj Mex, myslim ze na 100% to bol driver USB..... ako som uz pisal, v oboch arduinech mam ten isty firmware nahrany... a v tom prvom arduine , ktore je uz zastavane v Laser-gravirke (a odkusane) je tiez drviver z adresara Arduino-IDE... a fungovalo to vsetko , teda aj program bezal... na toto nove arduino, kedze som dal instalaciu automaticaly, tak sa pravdepodobne nahralo nieco z internetu, co neni asi to iste ako z Arduina IDE......Ke tam bol ddriver z netu tak program nejakej predlohy vzdy skoncil s tou chybou asi po dvoch sekundach , nech to bol hociaky program, skusal som ich viacero......manualne ovladanie islo...No ked som te driver naitaloval z Arduina IDE, tak program ( a viac programov) toho konika uz bezi 2 hodiny 40 minut....
Vladimir...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 12. 2019, 6:05

No jak myslíš.
Máš tam předpokládám chip CH340. Ten se dneska dívá do většiny čínských výrobků, takže jich budou po světě nainstalované nějaké miliony.
Tak mi přijde divné, že by v základní distribuci Windows byl driver s nějakou tak zásadní chybou. To už by se dávno vědělo a byl by toho plný internet. Kdyby to spadlo za výjimečných okolností, tak možná. Ale pokud to spadne po 2 sekundách přenosu...

Já tada používám všude vyzkoušené drivery, všude ty samé. Takže bych na chybu v nějakých distribučních nepřišel. Ale jistě mraky lidí použily tu nejjednodušší cestu a zvolili automatickou instalaci.
andy555
Příspěvky: 79
Registrován: 11. 7. 2007, 10:15

14. 12. 2019, 6:16

Mex, problem moze byt aj v mojom XP-cku, co mam na velkom PC.. na ktorom to skusam, a podpora XP uz neexistuje....mozno na notebooku kde mam Win10 by to slo aj s driverom z netu...Nedalo mi to a znovu som naistaloval driver z netu.... znovu to iste ako som popisoval, programy nesli, no manualne ovladanie ano.... ked som znovu nainstaloval ten moj osvdceny driver z adresara Arduino IDE, tak znova to islo, vsetko v pohode....
Vlado...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 12. 2019, 6:32

Fajn, že jsi to znovu vyzkoušel. Díky.
Akorát nevím, co znamaná u WXP "automatická instalace". To už snad dneska nikde z internetu od Microsoftu nestáhne, ne? Nefunguje to spíš tak, že máš nějaké staré nabořené drivery někde u sebe na PC, a on je tam nainstaluje?
Když jsem kdysi provozoval WXP, tak jsem tyhle drivery musel stáhnout přímo do výrobce. Ale je to už dost dávno.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“