Stavba cnc plasmy - vhodný řídicí systém

Odpovědět
Josef zig
Příspěvky: 1
Registrován: 8. 1. 2020, 8:26

8. 1. 2020, 1:15

Dobrý den,
chtěl bych si postavit cnc plasmový pálicí stroj. Protože jsem strojař, s mechanikou bych si nějak poradil. Jsem ale skoro negramotný co se týče elektroniky, ale dělám to hlavně proto, abych se něco naučil. Jenže prozatím se musím v tom nějak orientovat. První a zásadní problém je, že nevím, jaký řídicí systém použít. Prošel jsem tady na fóru některé příspěvky, ale jednoznačnou odpověď jsem nenašel. Asi proto, že taková neexistuje. Přesto vás prosím, kdo máte vědomosti a zkušenosti, dejte vědět, který typ řízení je na plazmu vhodný, pří. výhody i nevýhody jednotlivých řešení. Prozatím jsem si koupil krokový motor s driverem, abych si vyzkoušel, jak to chodí a začal se učit. A teď k tomu potřebuji připojit něco "chytrého", co mi umožní to ovládat.
Děkuji všem za odpovědi
Pepa
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

15. 1. 2020, 12:18

Tak moznosti su asi len dve - ak uzivas Windows tak Mach 3, ak Linux tak Linux CNC. Vsetko k tomu je vyriesene, na YTB mas milion navodov.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 1. 2020, 1:25

Kromě toho, co napsal kinedryl, můžeš do seznamu možností ještě zařadit tu asi nejlevnější možnost, a to GRBL na Arduinu.
Plazma je obecně normální 3-osé CNC. Ale má dvě specifika.
Jednak plazmový hořák dělá děsný EMI bordel (rušení), takže je nutné všechno velmi dobře odstínit a všechny signály filtrovat.
No a pak to hlavní specifikum plazmy je potřeba adaptivního řízení výšky hořáku v reálném čase. Každé zapálení hořáku znamená spustit sekvenci, kdy hořák sjede dolů, po zapálení oblouku zase vyjede nahoru a pak za jízdy neustále kontroluje výšku (podle napětí oblouku) a podle toho neustále vyrovnává polohu osy Z. Říká se tomu THC (Torch Height Control).

To THC se dá koupit jako hotová krabička,, která se o celé řízení výšky postará sama. Myslím, že asi nejznámější je Proma. Jsou to snad nějací Poláci. Pak pro řízení můžeš asi použít cokoli (LinuxCNC, Mach, GRBL, atd.). Není to úplně zadarmo, stojí to myslím kolem 5 tis. Kč/200 Euro.

Nebo pro LinuxCNC a asi i pro Mach na to existuje plugin, který to dělá. Ale pak stejně k tomu musíš doplnit nějaký HW, kterým to napětí budeš měřit.
Případně si to měření a hýbání s osou Z udělat na něčem vlastním. Jsou třeba instalace plazmy na Arduinu s GRBL, kde druhé Arduino dělá právě to THC.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“