Stavba cnc frézky a plasma řezačky v jednom

Odpovědět
Ezzop6
Příspěvky: 2
Registrován: 7. 1. 2020, 4:07

10. 1. 2020, 2:26

Ahoj pánové nedávno jsme se s pár lidmi rozhodli že by se nám docela hodila cnc frézka a plasma řezačka. Zatím jsem jen ve fázi zjiš´tování informací a pročítání fóra ale informací je tu moc a proto se obracím sem aby jsem se zbytečně nevydával slepýma uličkama a neobjevoval už objevené. Te´d k mému problému samozřejmě je to rozpočet :) proto se snažíme šetřit kde se dá ale zase nechceme postavit herku stroj bude v zámečnické dílně. Rozpočet máme do 100k ale potřebujeme větší rozměr optimálně řezat 2,5m 1,5m 80cm ale to se poupravý podle toho co seženeme za dobrou cenu. Chceme to postavit do půl roku a vše si promyslet.
Budeme frézovat dřevo a plasty hodil by se hliník ale není to podmínka. Bude to hobby frézka

Potřebuju si ujasnit pár věcí a´t vím jakou cestou se vydat.

1) Konstrukce rámu.
Začínám přemýšlet nad konstrukcí rámu a zatím jsem navrhnul dvě varianty jednu (první obrázek) svařovanou a druhou šroubovanou ta se může přišroubovat do podlahy (stěrka na srovnání a chemická kotva) jen jsem to zatím moc nerozkresloval . Obojí je zatím plánováno z jeklů 100x100 3mm tlouš´tka a lineáry budou ležet na 100x100 10mm tlouš´tka. Váhu osy XZ zatím odhaduju okolo 100kg - 150kg. Zatím jsem spíš pro druhou variantu přišroubovat to do podlahy.

2) Kuličkový šroub
Nejsem si jistej po jakých průměrech se dívat stačí 16mm nebo jsem úplně vedle?

3) Pohony
Zatím jsem přemýšlel nad nákupem na ebay mám tam vybrané nějaké varianty nema 34 12NM, má to smysl kupovat ty jejich sady nebo je to úplný odpad recenze jsou totiž různé.
Případně přemýšlím nad servomotory na Y ale nemám tušení jestli budou mít dost síly koukal jsem na nějaký 750W 2,4NM (je mi jasný že číňan je dost pohádkář a motor bude o něco slabší).

4) Rotor jsem našel na ali 2,2kw max 24000 otáček je s invertorem a vodní pumpou, nebo mám spíš kouknout jinam.

Za každou radu díky
Přílohy
2.png
1.png
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

10. 1. 2020, 2:38

Pořádně proti fórum, ale co se týče kulickovych šroubů záleží na tom jaké budou mít otáčky jak budou dlouhé a samozřejmě kolik budou tahat. Stáhni si katalog šroubů od hiwinu tam vše je bezvadně popsáno.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2020, 4:30

Vzhledem k rozměrům a konstrukci to nebude žádná přesnost tak jako tak.
Počítej s tím že když to dáš provozně +/-0,1mm tak to bude sakra výhra.
Ono to ale nemusí vadit, záleží co budeš dělat.

Tomu bych podřídil ostatní komponenty.

Kuličkáče "nejlevnější" funkční čína, lineáry taky.
Pohony serva (750W není rozhodně málo), nebo zkusit ty 3f krokáče s driverem v jednom - budeš potřebovat aby to mělo odpich v takových rozměrech a to by klasický KM zabil.

Ale -- doporučuji nakreslit celý stroj.
1. Udělat rámy, oměřit tolerance.
2. Pokud to dopadne tak objednat lineáry, osadit a opět ladit.
3. Nakonec změřit motory a pak je teprve objednat.
Má to dvě výhody - když to vzdáte neproděláte na nakoupených věcech, když něco nevyjde tak se úpravy bez nakoupených věcí dělají snadněji.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Ezzop6
Příspěvky: 2
Registrován: 7. 1. 2020, 4:07

11. 1. 2020, 12:26

jo to zní rozumně nakreslím to celí a pak začnu hledat mouchy
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“