Prosím o zkritizování svařence pro CNC frézku :-)

Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

27. 1. 2020, 9:19

Máš tu někde fotku?
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2020, 10:08

Mrosconi píše: 27. 1. 2020, 9:17 Typ horní gantry s pevným stolem.
Jo to je asi jediné rozumné řešení když nemůžeš kvůli rozměrům hejbat stolem .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
hercikar
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 8. 2018, 11:08

28. 1. 2020, 8:09

Mockrát děkuji všem těm, co přispěli nějakou konstruktivní radou.
Mrosconi píše: 27. 1. 2020, 9:17 Moje portálová frézka má podobné rozjezdy. Řešíš tedy stejný problém jako já. Můj portál je minimálně 3x robustnější. Typ horní gantry s pevným stolem. Myslím že je to jediné, co za 300tis postavíš. Pokud to nemáš do Prahy daleko. Zastav se.
Pošli mi prosím číslo do SZ. Až budu mít chvíli, určitě bych se ozval a stavil se. Mohl bys sem zatím hodit foto, ať mám alespoň nějakou představu?
Ten typ horní gantry s pevným stolem je můj oblíbený (postavil jsem si doma trochu upravený Momus a nemůžu si ho vynachválit). Tady jsem od toho upustil jen kvůli přístupu ke stolu. Existuje nějeký hybrid, kdy je zadní gantra (u zdi) kvůli tuhosti horní a přední (do místnosti) kvůli přístupu spodní? Viděl jste někdo něco takového?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2020, 8:15

Až uklidím v dílně, což bude před stěhováním:) ...udělám i nějaké fotky.
Mašinu jsem musel dimenzovat do výšky 1,95m.
Co jsem udělal špatně...
Je toho hooooodně, ale chybami se člověk učí.
beton bokorys.jpg
betono pudorys.jpg
1. Pod stul je třeba zajet s nohama jeřábu takže tam musí být místo. V mém případě stačílo odebrat 4 cihly ztraceného bednění. Tak by jeřáb krásně vjel pod stul portálu a přesto by zůstal pevný.
2. Portál musí být vyšší, aby délka výjezdu osy Z nebyla o více než 2x rozteče vozíku. Dle výpočtu co mi dělal kolega v těch profi Invertorech a pod to vycházelo dobře. Realita je bohužel jinde. Takže důvěřuj software, ale prověřuj. Spolu s výškou portálu by byla vyšší i deska smykadla. Tam ale problém není. Více kroucení vzniká na samotném mostu, takže nepodceňovat a raději předimenzovat oproti výpočtů.
3. Vřeteno by mohlo být zasunuto více dozadu a motor více dopředu, nebo vyřešit jinak, ale to není až tak velký problém jako to kroucení portálu.
4. Postup práce bez potřebného vybavení. Dělal jsem to prostě tak, jak jsem mohl. Špatně, ale v důsledku to nějak jede a dokonce jste mi někdo napsali, že výsledné hodnoty nejsou nejhorší, takže jak na to jak je to zpizděné, jsem celkem překvapený.
beton upgrade Z.jpg
Kdybych tedy stavěl ve vlastním, zvolím na tyto rozměry stejnou konstrukci. Základ bych udělal vyšší, tedy deska stolu by byla na 2 vrstvách cihel a byly by tam ty díry pro zajetí jeřábem. Pokud tedy nemáš jeřábovou dráhu nebo nějaký lepší způsob přesouvaní obrobku.
Opět bych použil zalévací plast SmothyCast 385 protože se osvědčil a dobře se z ním pracuje. Jen bych udělal pořádnou formu a ne to, co jsem řešil jako nouzové řešení.
Desku stolu bych udělal menší než jsou rozjezdy mašiny.
Především Z osu bych udělal z 7075ky a desek min 30mm. Co by jen šlo bych vyplnil hmotou Keramzitu s epoxidem (lehký polymerbeton). Nevím zda bych použil ocel, spíše tu 7075ku a když ocel, tak bych koupil obří jekly 400x400/20mm.

Takže asi tak.
hercikar
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 8. 2018, 11:08

28. 1. 2020, 9:39

To vypadá moc hezky... A pracností to bude asi taky s jeklama nesrovnatelné. Fakt se těším, až to uvidím na živo. Můžu mít ještě pár dotazů k samotné stavbě?
1. Chápu to správně, že je ta konstrukce kompletně odlitek ze zalévací hmoty s keramzitem? Dával jsi tam ještě nějakou výztuž? Jaký jsi míchal poměr zalévací hmoty a keramzitu?
2. Jak jsi řešil uložení pro lineáry a desku stolu? Je tam zalité nějaké předem opracované a do roviny usazené lože, nebo jsi to pak ještě nechával doobrábět?
3. Jak je to v praxi s přístupem k obrobku? Dá se na to zvyknout, nebo je ten chybějící přístup z boku za trest?

Ještě jednou moc děkuju a jdu začít předělávat návrh :wink:
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2020, 10:47

Trochu jinak:)

základna a bočnice jsou postaveny ze ztraceného bednění do kterých jsou zality dlouhé závitové tyče a nějaké ty kotvící prvky. Ty drží zalitý ocelový hranol, který měl po obrobení sloužit jako základna pod vedení. to se ale nepovedlo, tak jsem hledal náhradní řešení. To přišlo v podobě litého plastu s tvrdostí 85 podle ShoreD. Vš je vyplněno betonem C30.

Vše ostatní je z Hliníkové slitiny a zalité betonem.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2020, 10:52

Přístup z boku vzhledem k celkové velikostí mašiny ničemu nebrání. Na délku je to otevřené, takže když teď budu obrábět 2m stůl, tak ho mám kde posunout. Vzhledem k omezení výšky stropu musí být stůl co jak nejníže, což není zrovna ergonomické. Malé věci s menší potřebnou výškou Z jsem obráběl na pomocné kostce, která to zvedá o 30cm.

Vymyslel jsem náhradní metodu jak to obrobit, ale to nemá smysl popisovat. To byla nouzovka. Určitě ale budeš obrábět až ve finále. Nemá smysl žádné předobrobené věci. Deska stolu se bude obrábět nakonec. Takže bude stejně rovná nebo křivá jako kolejnice.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2020, 11:09

IMG_20200128_120612.jpg
IMG_20200128_120440.jpg
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“