Čtvrtá osa

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

19. 3. 2020, 10:10

4.Osa
Zdravim.

Ok, už fakt by se mi poněkolikátý hodila čtvrtá osa. Takže....
....
....
....
.... jsem blbej nebo nemůžu po hodině hledání najít že by tu někdo nějak konkrétněji řešil problematiku stavby čtvrté osy?

Neva, oukej. Z videí nalezených na netu jsem zatím zachytil v podstatě jen jeden zádrhel, takže dotazy-
a) Předpokládám že brzda bude asi nutností, což?
b) Jak moc bych měl přepísknout výkon motoru (řekněme krokáče), aby se to případně dalo v nějaký omezený míře použít jako takový provizorní soustruh? (i když v tom cítím tak trochu pitomost, jen nevim proč proč to cítím). Nebo... ...servo?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 3. 2020, 11:18

Pokud jsi hledal pouze pomocí místního hledání, doporučuji hledat ještě takto: https://www.google.com/search?q=site%3A ... ctvrta+osa

a) Nikdo neví, co na tom chceš dělat

b) Přepísknout vůči čemu? Víš potřebný moment (závisí na tom, co chceš soustružit, materiál, průměr, úběr atd.)? Jinak krokový motor je na to asi hodně nevhodný, servo by určitě bylo lepší. Nebo dva přehazovatelné motory, KM na polohování, cokoliv jiného na soustružení.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 3. 2020, 11:54

Thomeeque píše: 19. 3. 2020, 11:18 Nebo dva přehazovatelné motory, KM na polohování, cokoliv jiného na soustružení.
To je ako zo všetkým. Keď to máš prehadzovať, urobíš to inak (pokiaľ nejdeš robiť 1000 ks :-)). Miesto sústruženia v rámci možností obvykle môžeš obrábať valcové plochy aj frézou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 3. 2020, 12:04

:)

Ale v podstatě stačí být schopen nějak odpojit ten krokový motor. Tomu druhému motoru bude asi fuk, jestli se s ním v polohovacím módu bude hýbat. Něco takového jsem plánoval já na mazlíkovi, ale tu KM část jsem nikdy nezrealizoval.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 3. 2020, 12:46

V první řadě je třeba si ujasnit CO na tom chceš dělat.
Pokud chceš drobnosti jako tu prezentuje Engineer tak stačí dát malé sklíčidlo přímo na hřídel krokáče.

Pokud chceš frézovat "železo" je nejlepší sehnat harmonickou nebo cykloidní převodovku z robota. Jsou bezvůlové a mají i skvělé tuhé uložení a krytování .

Pokud chceš aby bylo vřeteno 4 osy průchozí /jako klasická dělička/, tak i takové převodovky se dají sehnat ale hodně obtížně.

Kombinovat to se soustružením je technicky problematičtější nežli si postavit soustruh zrovna.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2020, 2:09

Moje čtvrtý osy na frézování jsou děličky Aciera osazený krokovým motorem. Naprosto perfektní je dělička od frézky Aciera F3 (nebo F2 popř. i F1), jen je to asi u nás nesehnatelný...
Má excentricky uložený šnek takže jde lehce vymezit vůle a díky precizní výrobě jde ustavit na hodně malou vůli. V principu lze použít na přestavbu asi jakákoliv klasické dělička se šnekem, ale pochopitelně problém bude tuhost. Výhodou děliček se šnekem je možnost průchodu materiálu skrz. Na plasty, dural, mosaz i lehčí frézování malých věcí v oceli mi ty děličky fungují luxusně. Jen to indexování není tak rychlý.
Dokonce je ta přestavba vratná, tedy jde z nich snadno udělat opět klasická ruční dělička.
Vlastní výroba kompletu děličky tohoto typu doma je, jak psal Milan, velmi náročná. Základem je ten převod, což je doma hodně těžko vyrobitelný. Uvažuju sice někdy zkusit nějakou výrobu menší děličky ale moje stroje umí ozubení jen do modulu 1 takže jsem tím poměrně dost limitován.
Přílohy
delicka01.jpg
delicka02.jpg
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“