Automatická nýtovačka se zásobníkem pro CNC

Odpovědět
Vlasťa
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 10. 2011, 10:20

28. 5. 2020, 1:59

Zdravím zdejší borce.
V době covid krize mám poměrně dost času na to, abych začal realizovat svůj nápad, který v hlavě nosím už nějaké ty roky.

A sice – dlouhodobě mám práci, ve kterém se ke svařenému kovovému rámu nýtuje plastový panel. To celé má rozměry cca 2000x600mm. Těch nýtů je po obvodu cca kolem 30ti kusů.
Nýty jsou trhací, pr. 5 mm , se zapuštěnou hlavou.
Nyní se tato „operace“ dělá kompletně ručně a vypadá to takto – Do kovového rámu upnutého na stole vyvrtám vrtačkou otvory pro nýty po celém obvodu (díry jsou v panelech předvrtané z předchozí operace pomocí šablony), díry v plastu se zahloubí, do každé díry se nasadí nýt. Ty se pak trhají pneumatickými kleštěmi Taurus 3 (Gesipa).

Celé tohle bych chtěl zautomatizovat, ideálně také zrychlit (není podmínka). Chci aby se sestava o dvou kusech pouze upnula na stůl, stroj se spustil, a po skončení mi „vyjel“ hotový kus.

Nějakou myšlenku již v hlavě mám – Pevný stůl a dva pojízdné portály, kdy v jednom bude vřeteno pro vrták, ve druhém bude nýtovačka (ideální by byl možná jeden portál, jen nevím ale, jak taková „automatická“ nýtovačka vypadá).
Stále tedy narážím na překážku - Ještě nikdy a nikde jsem se nesetkal s automatickým nýtovacím zařízením, který by měl navíc svůj zásobník.

Otázka zní – máte někdo zkušenosti s automatickou nýtovačkou se zásobníkem/podavačem na CNCčku, která je určená pro trhací nýty? Existuje vůbec něco takového? Na youtube ani na googlu jsem nic nenašel. Pravděpodobně ale nejspíše nevím co hledat.

Mockrát děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

28. 5. 2020, 5:54

Podla mna nity vo zvitku neexistuju, lebo si neviem predstavit co s tym drotom, ktory to spaja do hromady. Robit dva portaly je blbost. jeden ti staci a na tom potrebujes viacej agregatov. Vrtaci, popripade zahlbovaci, dalsi co ti nasunie nit a samotny nitovaci. Samostatne nity sa daju pekne ukladat za sebou a nabijat tak, ako je to pri drevoskrutkach v automatizacii. Vlastne staci podobna hlava ako tato (foto) na sroby, ibaze by namiesto srobov nitovala. Nity sa daju samostatne dobravovat v hadici za pomoci vzduchu aj na desat metrov. Zariadenie na zoradenie nitov je primitivne.
csm_Fliessformverschraubung_deutsch_2c17968f1d.jpg
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

28. 5. 2020, 8:26

Zkusil bych se inspirovat u linek na palety, takových kde se to dělají všechny operace na jednom místě (paletovácí stůl). Tam sice jsou jen hřebikovačky.

Jinak nějaké plotrové řešění, určitě půjde.

U hlavic zaleží zda půjde udělát serie, tj. nějdříve 10 ks navrtát, vyměnit hlavici, a 10 ks nýtovát, nebo udělát otečnou hlavici s osou otačení horizontalně. Dělát dva portály by možna šly, ale jediny důvod by byl zvyšena produktivita, jinak ne.

Otočná hlavice by měla třeba vřeteno vzhuru napravo od svislé osy, nalevo bylo směrem dolu směřovála nytovácí hlava. Vyměna by proběhla otočením hlavy.

A nebo udělát pevné vřeteno a bokem vyměnik nástrojů, kde by byl vrták a vedle nytováčka co se použiva na aku šroubováky.

Nenašel jsem nikde nýty v pase. Šlo by to udělát že by bylo další rameno, které by podavalo nýtyt do hlavice zespodu a nebo třeba bokem zásobník, kam by si pro nýt dojela hlavice.

Trošku mě překvapuje že tohle neexistuje....
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“