šnekový dopravník

Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

27. 11. 2016, 4:02

Ze zkušenosti vím že není štěpka jako štěpka a skladování a doprava pokud se mění její parametry je někdy k vzteku:
- velice záleží na zdroji = stroji pro její tvorbu a jeho pricípu a seřízení
- velikosti
- vhkosti
Pokud to není štěpka dělaná na profi mašině z kmenů o velikost 1x1x1 cm a suchá, tak téměř na 100% bude v zásobníku dělat klembu (bez čechrání to asi nepůjde) a čím déle v něm bude stát tím hůře, protože bude sesedat.
Dopravník doporučuji co nejkratší, žlabový a hřídel přes celou šnekovici, mám někde fotku ukroucené hřídele o průměru tuším 32mm v zásobníku do 2 m3 a délce tak 1,5m. Pohon se šnekouvou převodovkou hooodně do pomala s měřením zátěže (odběr v A) a pokud bude blízko k max., mít tam automatiku která udělá řekněme 1 otáčku zpětného chodu.

Dopravu dřevěného uhlí (doufám že nebude žhavé, původem z té štěpky) šnekem v trubce, no nevím - čím delší šněk tím více uhelného prachu si myslím na konci bude. Tady zkušenosti nemám žádné a schází k tomu podrobnosti.

Nějaká moudra hledat takto: výpočet šnekového dopravníku
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 11. 2016, 5:03

hmotnost x změna výšky = přírůstek polohové energie
energie / čas = výkon
pak to vynásobit tak 10x kvůli účinnostem a ztrátám třením
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Axamith
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 11. 2016, 4:33

28. 11. 2016, 12:24

salus píše:Nemám s tím zkušenost, ale třeba šnekové dopravníky od Atmosu mají u svých dopravníků maximálně 40W, o otáčkách tam bohužel nic nepíšou. Ale mě osobně se zdá 150 otáček docela dost, parametry záleží také samozřejmě na stoupání šneku
Mám kotel Opop a dopravník, který krmí hořák peletami bude poháněn krokovým (či podobným) motorem. Nejede klasicky v režimu "točení", ale v dávkách.Čas dávkování je řádově v sekundách a systém kotle si souběžně počítá počet otáček a podle toho informuje o množství pelet v zásobníku.
Grad píše:Ze zkušenosti vím že není štěpka jako štěpka a skladování a doprava pokud se mění její parametry je někdy k vzteku ...
Dopravník doporučuji co nejkratší, žlabový a hřídel přes celou šnekovici, mám někde fotku ukroucené hřídele o průměru tuším 32mm v zásobníku do 2 m3 a délce tak 1,5m. Pohon se šnekouvou převodovkou hooodně do pomala s měřením zátěže (odběr v A) a pokud bude blízko k max., mít tam automatiku která udělá řekněme 1 otáčku zpětného chodu.
V mém případě půjde o pelety, ty jsou vždy suché a stejně velké, něco jako granule pro psy. Takže šnek by měl teoreticky pracovat ve stále stejném zatížení. Možná by nebylo marné motor vybavit měřením odběru proudu, případně pružnou spojkou.

Obrázek
Např. zde je dopravník bez hřídele, jsem v rozpacích, jestli hřídel použít či jen volný šnek. Pokud hřídel, je upevněná pouze na straně motoru a druhý konec volně, nebo je druhý konec upevněn v ložisku, které hřídel středí v trubce?

Stále tápu s výkonem motoru. Např. Taurus má u šnekového trubkového dopravníku rozměru 100/100 mm uvedeno 200 otáček/min. a výkon 0,55 - 1,5 KW při max. délce 10 metrů. Co z toho odvodit?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 11. 2016, 12:56

Nevím o tom nic, protože za mě přikládá Rus (topím plynem).
Ale pocitově se mi zdá docela šílená rychlost posledně zmiňovaného dopravníku 200 RPM. To je víc než 3 otáčky za sekundu, tím snad můžu živit kotel v elektrárně a ne v rodinném domku.
Asi bych to s výkonem motoru nepřeháněl. Pokud je šnek bez hřídele, tedy jen stočený plech, tak tam je poměr délky k půměru hodně velký. To musím být schopen překroutit už jenom škaredým pohledem. Takže se zřejmě s žádným ďábelským kroutícím momentem nepočítá, tedy motor o nějakých maximálně stovkách wattů by měl určitě stačit.
Pelety se budou (na rozdíl od štěpky) určitě dopravovat dobře.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 11. 2016, 7:16

no ked tam bude snek o priemere 5cm, tak az tak vela toho nebude. a za druhe ved sa tam ta stiepka nesype v kuse
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 7:53

Axamith píše: Co z toho odvodit?
že při 200 otáčkách to u pruměru šnekovnice přesypeš 4m/3 za hodinu. u lehčích směsí (pelety )0,5kW když poženeš 100 ot potřebuješ motor 220W a přesypeš 2m/3 stačí?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 9:04

nevim jestli se to tu uz neresilo
ale casto se dela takovej figl ze ten motor je ulozeny castecne volne aby se mohl jakoby protocit v ose toho sneku
samozrejme tam jsou dorazy o ktere se zastavi aby to vubec fungovalo
ty dorazy jsou mekke a vedle nich bezpecnostni mikrospinc ktery o cele vypne kdyz se ten doraz promackne prilis (tj prekroci to povoleny moment)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 10:14

šneky ke kotlům maj střižnej kolík průměr 5mm, už jsem měnil když byl v uhlí kámen a ráno v dílně zima :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 10:19

s tim spinacem muze byt vic srandy
za pomoci plc by se dalo zkusit reverzovat a uvolnit to a po nekolika pokusech teprv zarizeni odstavit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 10:21

ten kolík mě stojí 60halířů a zatím jsem za 8let sežral 2 tak bych byl magor cpát tam další kurvítko a peníze .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 10:32

tak to je taky fakt
kdyz to bez toho chodi spolehlive

ja tohle potkavam u cnc dopravniku na spony kde krom spon muze byt spatne vyhozeny obrobek
tam je to fajn
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Axamith
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 11. 2016, 4:33

29. 11. 2016, 6:00

Střižný kolík je suprová věc, levné a spolehlivé řešení. Samozřejmě použít měkký kolík. Menší střižná síla jde "nastavit" zápichem, vyladit metodou pokus/omyl.
Takže na pelety použiji šnekovnici 100/100 mm, uložím do plastové KG trubky. Horizontální šnek dám s osou, bude to spíš žlab, než trubka, tak aby se nevlnil do volného prostoru. Šikmý dopravník dám zřejmě bez osy, chce to vyzkoušet.
Na šneka průměr 60 mm bych si trouful dát motor http://www.saze.cz/motor-prevodovka/114 ... otmin.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na průměr 100 mm raději něco silnějšího http://www.saze.cz/bazar/13751-motor-02 ... u-w20.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“