Posuv pro hydraulickou ohýbačku trubek

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 11. 2020, 10:06

U toho Arduina by byl asi trochu problém v případě použití pravítka. Ne, že by to vůbec nešlo. Ale já osobně SW zpracovávaným pulzům z pravítka nevěřím. Zvlášť při jemnějším pravítku a vyšší rychlosti (tyhle parametry zatím neznáme).
Proto jsem psal o tom BluePill, kde je na zpracování signálů z pravítka příslušný HW.
Michalspk
Příspěvky: 12
Registrován: 1. 10. 2020, 7:20

1. 12. 2020, 6:04

Tak jsem pánové zkusil nahrát video o tom, jakým způsobem to dělám teď. Odkaz na video níže:
https://youtu.be/wX5MerW7Tbc

Rad bych k tomu přidal par slov, jak to probíhá. Upnu trubku do sklíčidla a ručně nejedu do 0. Tzn ze začátek trubky je v celistech kde ohyb konci. Poté nejedu s vozíkem do první polohy (vzdálenost prvního ohybu od začátku trubky), aktivuji hydrauliku, dojde k ohybu, vynuluji počítadlo X (linear).
Najedu do hodnoty X-150mm (vzdálenost od konce 1. a začátku 2. ohybu) a Y 90°(natočení). Aktivuji hydrauliku a ohyba se ohybu č.2. Výsledek je ohyb, viz konec videa.

Na vyrobku, který potřebuji vyrábět jsou ohyby 4. Takže celý tento postup je 4x. Neprislo mi to tak zásadní, abych se trápil s jednou rukou, která nastavuje vozík a druhou, která točí video. Snad to bude stačit...

Co se tyce toho Arduina a BluePill, nebo nějakého programování, vubec netusim o co jde. Zkoušel jsem brouzdat po internetu a nasávat informace, ale to by mi rok nestačil.... :lol:

Prosím zkuste mi tedy rict, co by bylo vhodné, at to mohu objednat.

Diky moc.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2020, 6:16

Fajn, že jsi natočil aspoň něco. Ale požádej prosím nějakého spolupracovníka/manželku/milenku aby podržel kameru a natoč to prosím celé. Může být i z větší dálky, jestli je to v dílně možné. Záběr na displej odměřování nám moc neřekne, ten tam pak stejně nebude. Spíš to chce vidět tu technologii. Pokud možno včetně toho jak moc se moříš s posuvy (pro posouzení, jestli tvé měření potřebné síly odpovídalo realitě), a o kolik popojíždí vozík při vlastním ohybu. A celý pokud možno cyklus, včetně upnutí na začátku a odebrání na konci operace.
A pak případně záběr ještě na mechaniku té ohýbačky, aby bylo vidět, jestli a jak by se dalo případně automatizovat ovládání té hydrauliky.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

1. 12. 2020, 6:38

Michalspk píše: 1. 12. 2020, 6:04 Co se tyce toho Arduina a BluePill, nebo nějakého programování, vubec netusim o co jde. Zkoušel jsem brouzdat po internetu a nasávat informace, ale to by mi rok nestačil.... :lol:

Prosím zkuste mi tedy rict, co by bylo vhodné, at to mohu objednat.
Nejdřív bych sehnal programátora a s ním se domluvil, v čem bude ochotný programovat.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2020, 7:01

Jo chápu že když někdo fakt neví, tak to rychle nedá.
Jen to chce mít jasnou koncepci a představu abychm pak nebyli ti špatní že máš hromadu věcí co nefunguje.

Z pohledu řízení pomocí Arduina by byla funkce následná
1. motory natočí a posunou trubku do konkrétní polohy.
2. motor posunu se vypne a ohyb si trochu trubky nacucne (zde by byla v kódu pauza)
3. motor posunu se zapne a posune se o další část (neřeší se kde skončil po ohybu)
4. systém zase spustí ohýbání
5. toto pokračuje dle potřeby až do konce

"projekt" pro ohyb lze v principu nakreslit, pokud se sladí vše dohromady, ale těch řádků bude tak málo že je lepší to přepsat
ohyb Výstřižek.PNG

Program pak bude vypadat třeba takto:
G17
G0X0.000Y0.000M3 - zapnutí motoru pojezdu (normálně je to vřeteno)
G1X116.931 - první posun o nějaké mm
G1Y31.253 - první natočení
M5 - vypnutí motoru pojezdu
M8 - spuštění ohybu (normálně je to chlazení)
G045 - pauza pro provedení ohybu
M9 - konec ohybu
M3 - zapnutí motoru pojezdu
G1X153.752 - druhý posun
G1Y45.443 - druhé natočení
M5 - vypnutí motoru pojezdu
M8 - spuštění ohybu
G045 - pauza pro provedení ohybu
M9 - konec ohybu
M3 - zapnutí motoru pojezdu
G1X241.046 - konečný posun
M30 - vypnout



Zde je poměrně detailní popis i video na to Arduino
https://www.sakul.cz/konfigurace-firmware-grbl/n/
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Michalspk
Příspěvky: 12
Registrován: 1. 10. 2020, 7:20

1. 12. 2020, 7:17

Spolupracovníci jsou už fuč, od té doby, co mam spinave řemeslo, tak milenky nejsou. :lol: tak jsem to zkusil natočit z provizorního stativu.
https://youtu.be/NH3Xax5_uXg

Jde to, ale je to pakárna na úkor času.... chybí tam začátek, ale jen vezmu trubku a upnu ji do sklíčidla...

Co se tyce te umornosti, tak je tam vidět, jak se snažím rukou ladit ty mm. No není to sranda. U 5te trubky už netusim co na tom displeji lita za čísla...

Ovládání te hydrauliky jsem nafotil. Jedná se o pedál, který je spojen ovládacím lankem s mechanismem uvnitř stroje. Nejspíš by přes nějakou vačku stačilo ovládat to lanko. Nebo me ještě napadl pneumatický píst. Rozvod vzduchu mam... ale netuším co je jednodušší....
20201201_195158.jpg
20201201_195213.jpg
20201201_195222.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 12. 2020, 8:05

Michalspk píše: 1. 12. 2020, 7:17 Spolupracovníci jsou už fuč, od té doby, co mam spinave řemeslo, tak milenky nejsou. :lol: tak jsem to zkusil natočit z provizorního stativu.
https://youtu.be/NH3Xax5_uXg

Jde to, ale je to pakárna na úkor času.... chybí tam začátek, ale jen vezmu trubku a upnu ji do sklíčidla...

Co se tyce te umornosti, tak je tam vidět, jak se snažím rukou ladit ty mm. No není to sranda. U 5te trubky už netusim co na tom displeji lita za čísla...

Ovládání te hydrauliky jsem nafotil. Jedná se o pedál, který je spojen ovládacím lankem s mechanismem uvnitř stroje. Nejspíš by přes nějakou vačku stačilo ovládat to lanko. Nebo me ještě napadl pneumatický píst. Rozvod vzduchu mam... ale netuším co je jednodušší....
20201201_195158.jpg20201201_195213.jpg20201201_195222.jpg
ta aplikace je celkem jednoduchá , uřídit by to šlo jednoduchym sekvencerem - třeba i arduinem , pohon bych udělal trapéz šroub a na sklíčidlo dát šnekovou převodovku , pohon krokové motory .
vždy by se udělal pohyb os a čekalo se až ručně spustíš ohyb - pak bys tlačítkem poslal osy na další nastavenou pozici a tak dále .
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2020, 8:15

Super video
za mě je to dobře řešitelné úplně nejjednodužším systémem, do programu se po ohybu dají vložit různé korekce kdy si motor popojede třeba i zpátky.

Začal bych tou mechanikou, ale pokud nejsou potřeba nijak velké síly, což asi nejsou, vyhoví skoro cokoliv vhodně zpřevodované.
Pokud budeš mít jasný návrh mechaniky a vědět jaké motory je potřeba (sílu) tak se dá pokračovat.
Rozhodně bych od začátku počítal s automatickým spuštěním ohybu, pneu válec je celkem dobré řešení.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

1. 12. 2020, 8:47

Cjuz píše: 1. 12. 2020, 7:01 3. motor posunu se zapne a posune se o další část (neřeší se kde skončil po ohybu)
Myslím, že by se mělo řešit kde skončil po ohybu, tzn. musí načítat pravítka.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2020, 9:18

Fajn video. Ten úplný začátek by se hodil k tomu, aby bylo vidět, jak ustavuješ polohu té trubky. Proti nějakému dorazu na "dně" té univerzály?

V tom tvém současném provedení vidím docela zradu v tom, že sice přesně naladíš pozici pro ohyb, ale ty ohýbací čelisti jsou zatím vzdálené od trubky. A při jejím uchopení ta trubka sebou mele. Ale to v CNC režimu nebude, takže je to fuk.

Jako docela zásadní problém automatického režimu vidím to, jak teď musíš rukou štelovat polohu toho tvarového protikusu, proti kterému ohýbačka ohýbá. To by se zřejmě taky muselo nějak (aspoň zhruba) ovládat, ne?

Rozhodně bych udělal ovládanou hydrauliku, abys mohl časově přesně synchronizovat uvolnění motoru při ohybu. Tedy aby to motor držel až do okamžiku, kdy ohyb skutečně začne a čelisti už jsou sevřené. I když tady to bude trochu lepší v tom, že i když bude motor volný, tak nějaký odpor stejně bude klást. Takže ten vozík nebude úplně na volno.

Po realizaci bych nepoužíval Arduino, ale něco jiného (BluePill například, nebo Arduino Due). Rozhodně to totiž chce číst pravítka. A to není zrovna silná stránka klasického Arduina.

Možná bych dal nějaký mikrospínač nebo indukčák na ty ohýbací čelisti. Aby se dalo poznat, kdy je úchopová čelist zavřená, a kdy je ohyb dokončený. Přepokládám, že třeba s teplotou oleje ta rychlost hydrauliky bude kolísat, ne? Jinak by se to muselo udělat s časovou rezervou (což možná nevadí, neznám tvé požadavky na produktivitu).

Skoro bych si myslel, že by bylo lepší to naprogramovat jako jednoúčelovou aplikaci a ne používat na to nějaký CNC ovládací program.
Jako jedinou malou komplikaci vidím to, jak zadávat a pak volit jednotlivé průběhy. Kdybys k tomu měl připojený počítač, tak tam by se to dalo rozumně nadefinovat.
Pokud to ale bude samostatné zařízení, tak to chce buď nějaký displej a honit to přes nějaké menu, což je programátorská drbačka (asi větší, než napsat celé to řízení).
Nebo to udělat tak, jak se dneska programují kolaborativní roboti - udělat jeden kus ručně s vyznačením kritických bodů, a pak ho to nechat opakovat (samozřejmě už rychlostně a pohybově optimalizovaně).
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2020, 1:23

Já bych začal těmi pohony, řízení se dá zkusit to nejjednodužší a pak vylaďovat.
Myslím že ani nebude potřeba vypínat ten posuvový KM, stačí když bude posuv přes nějaký ozubený řemen a menší síla motoru.
Ten ohyb tu klidovou sílu pojezdového KM překoná a ujede to, ale vždy stejně. Z té pozice se dá nakrokovat další.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Michalspk
Příspěvky: 12
Registrován: 1. 10. 2020, 7:20

2. 12. 2020, 7:46

Mex píše: 1. 12. 2020, 9:18 Fajn video. Ten úplný začátek by se hodil k tomu, aby bylo vidět, jak ustavuješ polohu té trubky. Proti nějakému dorazu na "dně" té univerzály?

V tom tvém současném provedení vidím docela zradu v tom, že sice přesně naladíš pozici pro ohyb, ale ty ohýbací čelisti jsou zatím vzdálené od trubky. A při jejím uchopení ta trubka sebou mele. Ale to v CNC režimu nebude, takže je to fuk.

Jako docela zásadní problém automatického režimu vidím to, jak teď musíš rukou štelovat polohu toho tvarového protikusu, proti kterému ohýbačka ohýbá. To by se zřejmě taky muselo nějak (aspoň zhruba) ovládat, ne?

Rozhodně bych udělal ovládanou hydrauliku, abys mohl časově přesně synchronizovat uvolnění motoru při ohybu. Tedy aby to motor držel až do okamžiku, kdy ohyb skutečně začne a čelisti už jsou sevřené. I když tady to bude trochu lepší v tom, že i když bude motor volný, tak nějaký odpor stejně bude klást. Takže ten vozík nebude úplně na volno.

Po realizaci bych nepoužíval Arduino, ale něco jiného (BluePill například, nebo Arduino Due). Rozhodně to totiž chce číst pravítka. A to není zrovna silná stránka klasického Arduina.

Možná bych dal nějaký mikrospínač nebo indukčák na ty ohýbací čelisti. Aby se dalo poznat, kdy je úchopová čelist zavřená, a kdy je ohyb dokončený. Přepokládám, že třeba s teplotou oleje ta rychlost hydrauliky bude kolísat, ne? Jinak by se to muselo udělat s časovou rezervou (což možná nevadí, neznám tvé požadavky na produktivitu).

Skoro bych si myslel, že by bylo lepší to naprogramovat jako jednoúčelovou aplikaci a ne používat na to nějaký CNC ovládací program.
Jako jedinou malou komplikaci vidím to, jak zadávat a pak volit jednotlivé průběhy. Kdybys k tomu měl připojený počítač, tak tam by se to dalo rozumně nadefinovat.
Pokud to ale bude samostatné zařízení, tak to chce buď nějaký displej a honit to přes nějaké menu, což je programátorská drbačka (asi větší, než napsat celé to řízení).
Nebo to udělat tak, jak se dneska programují kolaborativní roboti - udělat jeden kus ručně s vyznačením kritických bodů, a pak ho to nechat opakovat (samozřejmě už rychlostně a pohybově optimalizovaně).
Začátek jsem vymyslel tak, že v univerzálce bude upnut trn, na který se ohýbaná trubka nasadí a zajistí. Není to na videu, protože jsem to ještě nestihl dodělat. To znamená, že ta univerzálka tam bude v podstatě k ničemu, ale už tam je... :lol:

Štelování rukou je odstraněno. Je to mechanicky ovládáno samotnou ohýbačkou, akorát jsem to neměl dodělané. Je to projekt, který skládám po večerech, tak zkouším funkčnost a bohužel si nechávám takového dodělávky na víkendy a až je čas...

Co se týče té prodlevy, kterou má za následek zahřátí hydrauliky, pak myslel, přesně jak píšeš, že bych hodil nějakej mikrospínač na ty čelisti....

K tomu ovládání... připojit tam PC je to nejmenší, co pro to mohu udělat. Pokud to půjde ovládat nějak jednoduše, než že do nějakého dlouhého kódu přepisovat hodnoty, ale třeba jednoduchá aplikace ve stylu pozice 1(hodnota X a Y), pozice 2 (hodnota X a Y) atd. Pak by to bylo super.

Objednám motory, řemenice a mechanickou stránku věci a zkusím to poskládat. Jestli se mi to podaří, pak tedy budu nejspíš pokračovat dále...

A to ovládání té hydrauliky pomocí vzduchu myslíš, že je dobrej nápad?
Michalspk
Příspěvky: 12
Registrován: 1. 10. 2020, 7:20

2. 12. 2020, 7:51

Cjuz píše: 2. 12. 2020, 1:23 Já bych začal těmi pohony, řízení se dá zkusit to nejjednodužší a pak vylaďovat.
Myslím že ani nebude potřeba vypínat ten posuvový KM, stačí když bude posuv přes nějaký ozubený řemen a menší síla motoru.
Ten ohyb tu klidovou sílu pojezdového KM překoná a ujede to, ale vždy stejně. Z té pozice se dá nakrokovat další.
Jako, že by ten ohyb překonával zapnutý motor? Nebo jak to myslíš?

Pohony jsem objednal, tak snad to co nejdříve přijde a budu se moct dát do díla...
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2020, 8:24

Michalspk píše: 2. 12. 2020, 7:51
Cjuz píše: 2. 12. 2020, 1:23 Já bych začal těmi pohony, řízení se dá zkusit to nejjednodužší a pak vylaďovat.
Myslím že ani nebude potřeba vypínat ten posuvový KM, stačí když bude posuv přes nějaký ozubený řemen a menší síla motoru.
Ten ohyb tu klidovou sílu pojezdového KM překoná a ujede to, ale vždy stejně. Z té pozice se dá nakrokovat další.
Jako, že by ten ohyb překonával zapnutý motor? Nebo jak to myslíš?

Pohony jsem objednal, tak snad to co nejdříve přijde a budu se moct dát do díla...
Ano, ten motor bude pouze polohovat relativně volnou trubku (i když po ohybu v tom celkem drží)
no a když se bude muset vykonat ohyb, tak se sníží výkon motoru (driverem nebo napětím) tak aby ten motor úplně nevypadnul
bude to taková řízená "brzda" která dovolí udělat ohyb ale nebude to ujíždět jak se tomu zachce ani při povolení
ale třeba to nebude potřeba, ta hydraulika si podle mě popotáhne s klidem i zapnutý motor :)

Já bych si po zprovoznění mechaniky udělal provizorní ruční ovládání driverů motorů.
Vlastně bude proces stejný, jen nebudeš posunovat rukou mechaniku ale pomocí kolečka ovládat motory
No a jakmile se bude dát celý proces takto udělat tak na to dát nějaké řízení je už jednoduché.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 12. 2020, 8:38

No, než jsi objednal pohony a řemeny/řemenice, tak jsi to sem mohl dát k nahlídnutí.
Nevím kde jsi je vzal. Pokud třeba z CNCshopu, tak tam bych asi vzal tyhle motory:
http://cncshop.cz/86hs35-krokovy-2-fazovy-motor-3-5nm
nebo levnější
http://cncshop.cz/d57cm31-4a-krokovy-2-fazovy-motor-3nm
Pokud to bereš z Číny, tak pak je to něco jiného.
Těm z CNCshopu (zvlášť tomu prvnímu v sériovém zapojení) stačí poměrně nízký proud, takže pak by stačily třeba superlevné drivery s TB6600.

U této aplikace není podstatná rychlost, tak proto se tady výběr komponent může řídit trochu jinými pravidly než třeba u frézky. Takže proto tady například nemá smysl zvažovat 3f krokáče a je možné u těch 2f použít sériové zapojení, celkem nízké napětí zdroje a podobně.

Ovládat hydrauliku vzduchem je asi dobrý nápad, pokud tedy máš ty pneumatické komponenty za dobré peníze.
A pokud to náhodou nelze ovládat třeba nějak přímo elektricky. Myšleno tak, že by ta ohýbačka měla v sobě elektroventily, které by se ovládaly těmi pedály.
Samozřejmě pokud ty pedály ovládají čistě mechanické ventily, tak pak je nějaký ten pneumatický píst nebo jiný mechanický pohon třeba.

Ať se stavba daří.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“