Tuhý stroj nebo tak - potřebuji umravnit a nasměrovat

k.karel
Příspěvky: 7
Registrován: 11. 9. 2009, 1:02

3. 12. 2009, 12:48

Omlouvam se za možná netradiční téma, dlouho uvažuji o stavbě cnc frezky, bohužel k tomu přistupuji takto.
1. Co na tom chci dělat.
- plastové věci
- čelní panely pro přístroje, běžné věci
- malé věci z oceli
- rád bych dal dohromady dubové dveře s frezovanými motivy
- gravirovani
- malé až šperkařské blbinky z drahych kovů
- možna v budoucnu osadit CO2 laser pro popisy
Zkratka problém na jednu stranu tuhy stroj na malé věci na druhou stranu velke dřevěné věci ala nabytek
Při této úvaze mi z toho leze portálová frezka s stolem 900x1200mm
Druhá úvaha
2. Z čeho to postavit.
Často se používají AL profily či AL plechy. No jo, ale hlinik je měký, bude se to otlačovat, přesnost těchto strojů nemuže být dlouhodobš dobrá.
Druhý extrém. Jediný správný materiál pro základ stroje tedy pro stůl je vyzrálá šedá litina tak stůl udělame z litiny. nj. ale 1000x1200x40mm to bude mít jen deska stolu cca 350kg, to se pro změnu nedá rozumě stěhovat a sehnat správný kus vyzrálé litiny bude problém o ceně nemluvě. Fain uděláme to z oceli, ale zde narazím na dostupmost, tzn. je třeba vyjít z toho ce se dá koupit ve Feroně či u jiného prodejce. Říkám si udělam to z 10mm ocelového plechu, ale to je pro stul slabé, nejde do toho vyfrézovat T drážky.Pokud na stul použiji 20 mám velký odpad protože budu muset koupit celou tabuli. Otazkou je jakou ocel, nerez nepřichází v úvahu je to nechutně drahé, běžná konstrukční ocel bude reznout a korodovat. Z toho co ma Ferona snad ocel 14220, ale to už je mangan chromova ocel s cenou cca 45Kč/kg a je otazka zda to neni zbytečné.
Pokud z toho mám nějaký závěr tak snad, musí to jít odstěhovat ve dvou lidech.
3. Uvaha postavime to na co mám vybavení a z toho co se dá ještě zaplatit.
Podobná věc se nedá patlat na koleně,naštěstí mám kamaráda s velkým profi CNC horizontálním centrem.
Tak si to představuji takto. Stůl do centra upneme ocelový plech, strovname od roviny , vyfrezujeme T drážky, drážku a závity pro přišroubování lineárních vedenní + diry pro přišroubováni držáku na kuličkový šroub atd. Podobně portál , jednoltivé díly vyfrézujeme z 10 plechu. Původně jsem si říkal, že by to bylo ideální svařit, ale i když kamarád je vybaven pro sváření kde čeho tak předpokládám, že svařenec by se musel žíhat, aby pnutí ve svéru nemělo vliv na tvarovou stálost. O tak velké žíhací peci nevím a cenu si nedokážu představit. Proto si říkám zda to cele nesešroubovat?
Tím se dostánáme k komponemntům.
Pojezdy - asi jedinou možností je linearní vedení tak 20 az 25mm.
Šrouby - jednoznačně kuličkové. Obojí asi z cenových důvodu nějaká slušnějšín čína.
Motory za rozumné peníze se dají ještě sehnat krokace NEMA 34 tak 2hp 30kg.cm .

Co z výše uvedeného je holý nesmysl?
Co lze jestě pohánět s vyše uvedenými motory?
Po jakých průměrech šroubů mám koukat?
Jakou konstrukční ocel doporučujete použít na šasí?
Lze takovou věc vůbec stavět s čistě frézovaných dílů nebo mám marketing o moderních super frezach odložit a počítat, že se bez broušení neobejdu?
Co to sváření je nepoužitelné?

Snad jsem se moc neztrapnil a děkuji za případné reakce.
Karel

P.S. Vřeteno myslně nechávám stranou, ale orientačně něco do 2,5kW s měničem, volitelně gravirovací motor kolem 100-200W tak 60k ot/min. Později možná CO2laser, a další krávoviny.
Co se řízení týče s tím problém nemám PC + drivery myslím, že stačí mikrokrokování do 40k mikrokroku /ot. :D
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2009, 5:48

No na první pokus celkem jednoduchej a malej stroj jen co je pravda. :roll:
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

3. 12. 2009, 6:59

neriesil by som jeden stroj na obrabanie oboch veci . jeden stroj s nizsou tuhostou na obrabanie dreva a hoci aj vacsich rozmerov a druhy poriadne tuhy stroj na ocel .. samorejme prislusne mensie rozjazdy. Stroj ktory ma rozjazdy vhodne na dubove dvere by bolo celkom problematicke dostat do stavu aby tuhostou zvladal ocel .. Pokial naozaj xete stroj zvladajuci ocel na tak dlhych rozjazdoch .. tak si pripravte velmi vela peniaztekov ;)
vlada2
Příspěvky: 207
Registrován: 2. 12. 2007, 10:54
Bydliště: Litomerice

3. 12. 2009, 8:11

mam temer shodne pozadavky jako k.karel, jen ze nechci obrabet zelezo. rozjezd mam o trosku mensi 600x1100. abych tam nacpal ty dvere (sic na nekolikrat) tak budu mit portal po delsi strane - i z duvodu toho, ze se mi povedlo koupit kratsi vedeni ve 20, kdezto delsi vedeni mam v 15, podle vypoctu ta 15 musi v pohode stacit. Zatim jeste presne nevim tloustku stolu, ale bude to neco, co se da odnest ve dvou lidech a zaroven vypalit na laseru. cili tak 20-30. Zbytek veci kolem bude paleny z desitky a sesroubovany, ne na primo, ale pres kostky 20x20xruzny delky pevnostnimi srouby. Celo portalu (obracene U) bude vypalene z jednoho kusu. Lineary urcite zafrezovane. Pro zacatek krokace (mam) a casem serva - daji se koupit z koree pod 1000 dolaru za tri osy vcetne radicu. Vreteno chci s vymenou, mam tip na nemeckou firmu 2kW, 30000 otacek, cena nekde kolem 1000-1500 eur i s menicem, jsou velice ochotni postavit i vreteno na zakazku, delaji je predevsim pro drevozpracujici stroje, ale pouzivaji to lidi i na hlinik.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2009, 8:54

Dobře děláš, žes vyloučil hliník.

S litinou jako domácí kutil nemáš šanci, ledaže bys někde sehnal starou orýsovací desku. Bývalo jich všude spousta, ale už moc nejsou.

Silnější ocelové plechy jsou myslím pro tebe to pravé. Na Feronu zapomeň, existují dodavatelé kterým pošleš výkres a oni ti to vypálí. Měl by stačit běžný materiál ("kotlový plech"), pevnost tě nelimituje, jen modul pružnosti a ten mají všechny oceli téměř stejný.

T-drážky nedoporučuju, na ty potřebuješ litinu, do plechu se hodí spíš síť závitových děr.

Na svařování zapoměň. Když budou ty plechy dost tlusté tak to půjde šroubovat do hran.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 12. 2009, 10:31

Na ocel je třeba všechno předepnutý a hodně tuhý stroj. Já na své frézce frézoval ocel, jednu matici mám nepředepnutou a mám obrobené boky dílu odskákaný, karbidová fréza díky tomu vyštípaná, prostě na ocel se moje frézka moc nehodí, což je pro mě veliké zklamání. Prostě je to tak, jak říká "k". Jeden stroj na plast a dřevo a druhý, menší, na ocel.
k.karel
Příspěvky: 7
Registrován: 11. 9. 2009, 1:02

3. 12. 2009, 1:09

Děkuji za reakce. Dva stroje je jedna z dalších možností, také jsem jí zvažoval, něco velikosti A3 či A4 v provedeni vhodném i na ocel (né rutině a jen malé věci) a pak nějaké to tele na dveře a nábytek , tam by to pak již nebylo takové drámo, stůl svařit z jeklu a na to přišroubnout pojezdy, pro dřevo více než dostatečné a dělají se tak i profi stroje. Výhoda hračka, kteoru si mohu strčit do "pokojíku" a mazlit se po večerech, ale...
Nekradu , teda pokud ano tak asi blbě a ceny za šrouby, pojezdy, motory jsou docela dost dramaticke. Maly strojek bych měl tak na hraní u velkého bych snad dokázal najít i částečné komerční využití. Fakt nevim.
Teď jsem to počítal hmotnostně, začal jsem na A4 a přes A3 jsem už na A2 a stale se mi tam to prkno nevejde :D :D
Ja si snad zaletím na tajwan, české zastoupení hiwinu nejen že tají ceny a nezveřejnuje ceník jako takový, ale jeden konkretni pojezd mi nabídli o 130% draže než hiwin na taiwanu, bohužel mi ho do EU nepošlou :D
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2009, 2:18

jj, to jednanie zo zakaznikom je fakt uchvatne, ty mu povedz presne celu zostavu a on ti da cenu, ako keby nebolo mozne vediet kolko stoji jeden vozik,ten a ten typ,a kolko stoji meter kolajnice... spocitaju kolko stoji nakup, hodi kockou a prenasobi?
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2009, 5:24

vlada 2 napsal : Vreteno chci s vymenou, mam tip na nemeckou firmu 2kW, 30000 otacek, cena nekde kolem 1000-1500 eur i s menicem, jsou velice ochotni postavit i vreteno na zakazku, delaji je predevsim pro drevozpracujici stroje, ale pouzivaji to lidi i na hlinik.



Můžeš dát link na tu firmu :?:
Snad už bude brzo ATC

http://www.kovohejduk.websnadno.cz/
vlada2
Příspěvky: 207
Registrován: 2. 12. 2007, 10:54
Bydliště: Litomerice

3. 12. 2009, 6:13

kovohemil píše:

Můžeš dát link na tu firmu :?:
www.pds-gmbh.de

konkretne jsem mluvil tusim s panem Matiasem Schneplem
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2009, 6:46

Dík a měl bych dotaz na Procházku proč nedoporučuje hliník (dural :?: ) na stavbu frézky. :shock:
Snad už bude brzo ATC

http://www.kovohejduk.websnadno.cz/
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2009, 7:25

kovohemil píše:Dík a měl bych dotaz na Procházku proč nedoporučuje hliník (dural :?: ) na stavbu frézky. :shock:
Nízký modul pružnosti, malá tvrdost, zbytkové pnutí - prakticky se nedá vyrobit přesná věc, nedá se brousit. Jinak dělám z duralu pořád něco ale obráběcí stroj bych si dovolil uvést jako příklad věci pro kterou je hliník nevhodný (nebo abych někoho neurazil tak podmíněně vhodný).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2009, 9:50

k.karel napsal :snad ocel 14220, ale to už je mangan chromova ocel s cenou cca 45Kč/kg
:roll: člověče kde jsi vzal tu cenu :?: ,já dělám hlavně z 14 220 a ceny podle průměrů(tlouštěk) od 19 do 21 kč bez DPH ,dneska jsem zrovna dovalil zas 40kg matroše :lol: litr bez řezání :wink:
k.karel
Příspěvky: 7
Registrován: 11. 9. 2009, 1:02

3. 12. 2009, 10:47

V katalogu Ferony, ne že bych u nich nakupoval, dnes jsou suverene nejdrazsi,ale do katalogu ze zvyku čučím k nim
http://www.ferona.cz/cze/katalog/detail.php?id=29749
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 12. 2009, 6:30

pokud koupis 14220ku v kruhove tyci tak tam je ta cena kolem 20kc/kg u nejakejch prumeru 50 a vic mensi prumery jsou nekde kolem 30kc a plechy jsou proste drahy..
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“