Jak ustavit domky kuličkového šroubu

Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2020, 9:53

Potřeboval bych nějaké moudro, nic mě nenapadá a nic jsem nenašel.
Ustavit kuličkový šroub z pohledu matice a vozíku jde na hodinky, ale jak zjistit že jsou domečky v ose?
Samozřejmě se nebavím o chybě kterou vidím, ale nepatrných odchylkách.
Pokud domek dotáhnu křivě tak prohnu šroub a ložiska budou stále tu sílu vyrovnávat.

Já mám jednu amatérskou metodu kdy konec šroubu, který je jen v jednom domečku, lehce vyhýbám kam mi to ložisko dovolí a snažím se aby byly výchylky na obě strany stejné, =nic moc. A profíky prosím uvažovat že domek je číňan, takže žádná strana není 100%, a případné měření by mělo vycházet z ložiska, nějakého trnu.
.
domky kš.JPG
.
Můžu si vyrobit nějaký kotouček který do ložiska dám, zajistím a ten teprve srovnám.
Nebo průměr který bude mít vůli nad základnou 0,01mm a domek ustavit aby se to právě točilo a nešel tam strčit alobal. :roll:
domky kš2.JPG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

31. 12. 2020, 8:54

Dost záleží na tom, jaká ložiska v domku máš. Pokud stavitelná tak je stáhni tak aby byla bez vůle // nepřetáhnout // a domek se ti tím srovná sám dle sestavy. Pak je povolíš na stanovené předpětí.

Hodně důležité je aby šrouby držící domek neměly tendenci s ním při utahování hnout. Správně bys pod hlavou šroubu měl mít Schnorr // nord lock // podložku a pod ní mít silnou přesnou podložku // ne vyseknutou z plechu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2020, 11:55

U nějakých domků jsou klasická ložiska, ale postup je jasný.
Složit celou sestavu ze šroubem a pak domky, aby se při dotahování nehnuli - podložky pojistné co píšeš mám, ty přesné bohužel ne.

Asi u těch klasických ložisek které slouží stejně jen jako podpora nebude to ustavení tak kritické, nějakou výchylku zvládnou.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
josef109
Příspěvky: 597
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

31. 12. 2020, 12:16

Jak se to řeší u profi strojů? Je tam třeba nějaká referenční hrana?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2020, 5:03

Taky mně to zajímá, jak to správně udělat. Osobně to ustavuji na válcovou plochu matice. To se mi osvědčilo. Dva vozíky sešroubuji aby se mězi sebou nehoupaly (čím větší rozteč, tím větší odchylka) a ma něj hodiky. Předepnutá matice na P2 se téměř nehoupe, alespoň ty OFU3210 a předpokládám že tubus je v nějaké slušnější toleranci, takže to snad mohu považovat za referenci. To platí u mašin s oběmi konci v domcích (pevný/volný). To zda je to v centru mně nějak netrápí, protože jak domek matky tak i samotné uchycení domečku matky má v uložení minimálně 0,5mm vůli, takže pokud to nebudu mín na 0,01mm ve středu, nevidím problém.
Jen pro představu... šroub 1500mm dlouhý, SYK BK/BF25 C3 domečky, šroub válcovaný a matice TBI OFU3210 C5 P2.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

1. 1. 2021, 7:17

josef109 píše: 31. 12. 2020, 12:16 Jak se to řeší u profi strojů? Je tam třeba nějaká referenční hrana?
Nechci se míchat do sofistikované debaty kovoobráběčů, nicméně pěkných pár šroubů a matic jsem už povyměňoval - ovšem na strojích na dřevo.
Takže na profi mašinách s rotačním šroubem do délky nějakých 2.000mm se nepoužívá dvojice domků, jako je na obrázku. Na jedné straně osy u řemenice je přesně obrobený držák pevně spojený s konstrukcí, na něj se pak chytá průchozími šrouby ložisko 23806, na druhé straně šroubu je jen válečkové ložisko - např 1812.

U kratších šroubů - např osa Z - se někdy používají i domky pro výše uvedené 23806, přičemž výrobce naprosto zdůrazňuje souosost celé soustavy. Uložení matice je dáno ,,natvrdo´´, domky ložisek se pak nechávají sednout.
Zní to kostrbatě - zkusím popsat postup. Sestava šroub a matice je vsazena na místo, matici zafixuji na místo a všechny šrouby na ní utáhnu. Domky obou ložisek nechávám utažené jen rukou, přejedu suportem osy na jednu stranu, mírně utáhnu jeden domek, pak na druhou, mírně utáhnu druhý domek. Povolím ten první a zopakuji, totéž s druhým, pak teprve fixuji na moment. Tím si celá soustava sedne do osy..
Podobně se to řeší i u rotačních matic na stacionárním šroubu. Ten má na koncích pouzdra, umožňující radiální pohyb před finálním zafixováním.

Předtím jsem pracoval jako servisák u jednoho tuzemského výrobce CNC z jižních Čech, kde takový postup konstrukce mašin neumožňovala, prostě to usadili na hodiny a finito. Tam pak byla typická životnost matic tak 6-12 měsíců,
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2021, 7:39

Pavle R asi jsem to nepochopil. Cjuz hovořil o rotujícím šroubu a pevné matici, tedy klasické uložení pro naše stroje typicky s BK/BF domečky. Tedy aelsoň myslím.
To co popisuješ jsem zkoušel na prvním stroji. Rukou dotaženy domečky a po přejetí matice těsně k danému domku dotažení na moment. Přišlo mi to amaterské, ale zároveň velmi logické. Raději jsem se tady o tom nezmíňoval, ale dělám to tak stále.
Dělam to stejně jako na videu od NSK. https://youtu.be/TsOPaRAayFk
Zkoušel jsem měřit hodinkami a nejpřesnější se mi to jevi na povrchu válce matice. Kdyby matice házela, tak by to asi nebylo ideální a tak usuzuji, že je to přesnější a více vypovídající o přesností usazení než jakekoliv jiné měření (povrch šroubu, přípravky, apod).
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2021, 9:08

Mě se postup s povoleným domečkem líbí, jenže jde aplikovat lépe na jiný typ (ten do otvoru).
Tady u těch domků na základnu by to fungovalo jen pokud to ložisko udrží, tedy pouze pevná strana.
Holt asi to dopadne ustavením domků podle šroubu hodinky na matici co nejlépe, pak dotažení matice natvrdo a při najetí k pevnému domku jeho povolení aby si lépe sedl.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2021, 1:24

Nevím jak vy, ale moje zkušenost je tato. Když se mi povedlo vyrobit konstrukci natolik dobře, neměl jsem problém s usazovnáním. Ani sem to nemusel měřit a jen jsem to dvakrát projel a dotáhnul. Stejně jako ve videu od NSK.
Problém s usazováním je když je něco špatně obrobeno. Typicky jsem pokazil první domek. Nebyl přesně pod úhlem a pak jsem se to snažil alobalem a všeličím vypodložit. Nejenže to byla pakárna, stejně to nikdy nefungovalo dobře. Teď dostavuji další mašinu a na X jsem to trochu zmrvil. Udělal jsem nižší domek než bylo třeba. Nechtělo se mi dělat nový, tak jsem zkusil vyrobit podložku mezi nej a základ. Parárna a stejně to je špatně. Další dvě osy jsem už pak udělal krásně napoprvé. Prostě výrobce nekecá a vážně je třeba dodržet ty tolerance. Pokud nedodržíš, můžeš měřit kolik chceš a pořád je to někde špatně. Takže osobně bych začal tím, ž nejdřív zkontroluji osové výšky domečků a jejích kolmost a pak rovinnost základny proti namontovanému vedení. Pokud je někde vce než 5 setin, tak bych to nejdříve nějak doškrábal. Takový mám závěr po stavbě 5té mašiny. Ale možná se pletu:)
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

3. 1. 2021, 7:05

Mrosconi píše: 2. 1. 2021, 7:39 Pavle R asi jsem to nepochopil. Cjuz hovořil o rotujícím šroubu a pevné matici, tedy klasické uložení pro naše stroje typicky s BK/BF domečky. Tedy aelsoň myslím.
Ano, myslel jsem fix matici a rotační šroub. Jen s tím rozdílem, proti tomu obrázku, že profi mašiny, které servisuji používají na straně u řemenice ložisko s kosoúhlým stykem, protější konec je víceméně jen veden jednoduchým válečkovým ložiskem.

Při tom ustavení je nejpodstatnější ustavit celou soustavu do jedné osy. Proto se v kroku jedna zafixuje natvrdo matice, domky obou ložisek se jen utáhnou rukou. Krok dva - přesunu suport k řemenici, uvolním zcela domek aby si sednul do osy, zase utáhnu rukou -přesunu na druhou stranu a totéž s domkem váleč, ložiska - uvolnit, zase utáhnout rukou.
Pak zase přejet k řemenici, zase zcela uvolnit a pak už utáhnout natvrdo - totéž na druhé straně.

Snad jsem to popsal trochu srozumitelněji. Jak už jsem uvedl je obrovský rozdíl v životnosti takto srovnané sestavy proti konstrukci, která tuto proceduru neumožní. Mohu to porovnat, pracoval jsem pro JČ firmu vyrábějící CNC, kdy jsem běžně v autě vozil od každého typu matice dva kusy a jejich výměna byla velmi častým druhem servisu. Nyní servisuji opravdu profi mašiny, výrobce nedovoluje výměnu samotných matic, mění se celá soustava - ale jen sporadicky, většinou po havárii, nebo po selhání mazání, Truhlářské mašiny nepoužívají krytí vodítek ani šroubů, proto je důležitá správná fce mazací soustavy.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2021, 7:30

Ok a někdo používá pevné domky s jinými nežli kosouhlými ložisky???
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

3. 1. 2021, 7:41

Mrosconi píše: 3. 1. 2021, 7:30 Ok a někdo používá pevné domky s jinými nežli kosouhlými ložisky???
v čínskejch domkách bys je hledal marně...
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2021, 8:44

Modros píše: 3. 1. 2021, 7:41
Mrosconi píše: 3. 1. 2021, 7:30 Ok a někdo používá pevné domky s jinými nežli kosouhlými ložisky???
v čínskejch domkách bys je hledal marně...
Jo dávají tam klasiku aby stáhli cenu, ale počítám že si je většina lidí hned přehodí.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2021, 9:55

Je třeba kupovat Taiwanské. Jaký má pak smysl kupovat takový domek a přehazovat tam ložiska. To mi hlava nebere.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 1. 2021, 5:49

Ono taky zalezi na co to vlastne mas. Ja kdyz delal osu Z na 3D tiskarnu (svarenec z 3 a 10mm plechu), tedy nenarocne pouziti, delal jsem to bez jakehokoliv obrabeni tak, ze jsem domek (a uchyceni matice) namazl separatorem a nasledne epoxidovym lepidlem a srouby dotahl jen velice jemne prsty. Nechal zaschnout a nasledne dotahl poradne. Chodi to krasne volne, a usetril jsem si drahe a komplikovane obrabeni.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“