Frézka + 3D tiskárna = jeden stroj...jak řídit, jaký SW, řezání závitů, Gravos?

george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

15. 3. 2021, 10:34

Zdravím Vás,
řeším konstrukci CNC frézky s možností 3D tisku. S konstrukcí nemám problém, je jasné, že 3D tisk bude pomalejší z důvodu robustnosti celé soustavy a s tím souvisejících dalších milion věcí :shock: ... ale tady bych s Vámi rád probral řízení tohoto multifunkčního stroje.

80% času bude stroj fungovat čistě jako CNC frézka (Plast, dřevo, hliník).
20% času bude multifunkční = tisk FDM (PLA, PETG) velkou tryskou a následné obrobení "tolerovaných" rozměrů (lícování-ložiska), řezání závitů... zkrátka je to řešení toho, aby po 3D tisku nebyla s výtiskem žádná práce a nebylo nutné tisknout díl v několika iteracích kvůli špatným tolerancím :)

Typ horní gantry: OSA X (dva motory), OSA Y, OSA Z.
Vřeteno ATC (nejspíše Datron) = řezání závitů pouze do plastů
Pohony (AC Serva nebo Easy Serva s enkodérem) - nesmí se zkřížit portál kvůli dvěma osám v ose X

Extrudér ("4-osa") bude odkládán a uchopován pomocí výměny nástroje (vřeteno zůstane na stroji). Ten bude ovládán nejspíše krokovým motorem "?". Kabel a filament budou k němu neustále připojeny (nebude nutné zasahovat do stroje).

Tisková podložka bude ručně přidělána ke stolu frézky a zapojena, vždy se bude pracovat v tomto sledu: Tisk > Frézování

No a teď to hlavní, jaký zvolit systém, elektroniku, jak to celé řídit? Samotný 3D tisk a samotná frézka by nebyl problém, ale jak to udělat univerzálně?

CAD > STL > Slicer > G code = tím budu ovládat pohony, extrudér (posuv drátu), teplotu
trysky a teplotu podložky, referování osy Z pomocí senzoru
u trysky
CAD > CAM (Inventor HSM, Fusion CAM) > G code = tím chci ovládat pohony, vřeteno,
výměnu nástrojů, referenční "0" na
obrobku ručně najet

Přechod z 3D tisku na CNC obrábění nemusí být plynulý. Jenom vůbec netuším, jestli existuje systém, který by pobral dva odlišné G kódy. Je s Linux CNC možnost 3D tisku? Umí to Mach 3? Gravos?

Gravos Armote 1.99 umí ovládat 4 osy (tudíž i extrudér). Ale problém vidím v tom zpracování G kódu. Neztratím možnost čtvrté osy kvůli dvěma pohonům v ose X?

Nebo lze to vyřešit dvěma systémy a nějakým HW přepínáním (3D tisk / CNC)?


Jaký na to máte názor? Jak to nejjednodušeji vyřešit? Jak to funguje u strojů typu frézka a laser, nelze si z toho vzít příklad? Řešení od Gravosu se mi líbí, rád bych podpořil českou firmu. Díky za Váš čas.
Naposledy upravil(a) george13 dne 15. 3. 2021, 10:58, celkem upraveno 1 x.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 3. 2021, 10:55

nesmyslný nápad :-)
rozumně funkční CNC stojí tolik, že přikoupit samostatnou 3D tiskárnu už není problém.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

15. 3. 2021, 11:13

Díky za názor :D Finančně to nemá smysl a rychlost 3D tisku bude omezena, protože prioritně to má být "neošizená" frézka, ale proč o této možnosti alespoň neuvažovat? Je to z hlediska SW nereálné? Všechno multifunkční je o kompromisech a mám stejný názor jako Vy, ale nevěřím, že to nejde realizovat :D Fyzikální vlastnosti jsou mi jasné, jen jsem slabý v elektronice. :|
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2021, 11:26

Do boje George! Určitě to půjde. Měl jsem podobný nápad jen místo tisku bych si navařoval Migem kov a pak ofrezoval. Šílené, ale určitě realizovatelné. Držím palce!
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 3. 2021, 11:39

Nebudu spekulovat o tom, jestli to má smysl nebo ne.

Podle mě se by LinuxCNC dal použít použít k řízení 3D tisku.
Jen řízení teplot (extruder, stůl, případně vytápění skříně) bych asi udělal nezávisle. Nějaké Arduino (nakonec třeba elektronika, která se normálně používá na 3D tiskárnách), které by k LinuxCNC bylo připojené jako inteligentní periferie. Třeba po sériovém portu nebo USB. Nakonec při troše snahy by se to dalo udělat docela levně i s připojením přes Ethernet nebo WiFi. Mohlo by to komunikovat třeba po Modbusu.

Na řízení motorů (osy, extruder) by snad nemuselo být nic složitého.

U LinuxCNC celkem obecně platí, že se tam dá udělat prakticky cokoli. Jde vždy jen o to, kolik to bude práce.
A tohle by nemuselo být s pracností zas tak hrozné.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2021, 1:52

Jak uz bylo napsano.
Jedna z vlastnosti kvalitni tiskarny je prudka akcelerace.
Treba v ostrem rohu nechces zastavovat nebot vlivem tepelne roztaznosti a plynovanim plastu v komore to porad trosku blije material bez ohledu na retrakce. To je ale problem udelat s masinou v hmotach a tuhosti vhodnych k frezovani.
Jibak receno narves do toho kvuli tisku navic tolik penez co by te stala mala farmicka sla a fdm tiskaren.

Nedoporucuji s tim ztracet cas ale spis vyladit design k frezovani a vedle koupit nejake tiskarny a ty poladit taky.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

16. 3. 2021, 5:13

Mrosconi píše: 15. 3. 2021, 11:26 Do boje George! Určitě to půjde. Měl jsem podobný nápad jen místo tisku bych si navařoval Migem kov a pak ofrezoval. Šílené, ale určitě realizovatelné. Držím palce!
Na tom není nic šíleného. Takové stroje již existují :)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2021, 6:19

LSoft píše: 16. 3. 2021, 5:13
Mrosconi píše: 15. 3. 2021, 11:26 Do boje George! Určitě to půjde. Měl jsem podobný nápad jen místo tisku bych si navařoval Migem kov a pak ofrezoval. Šílené, ale určitě realizovatelné. Držím palce!
Na tom není nic šíleného. Takové stroje již existují :)
Dáš nějaký link? Nebo alespoň název jak se tomu říká? Popravdě než jsem začal stavět první frézku, tak toto byla nosná myšlenka. Bohužel jsem si řekl, že je to blbost a nerealizovatelné, ale byla zřejmě chyba:( Každopádně mně to zajímá.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

16. 3. 2021, 7:45

Mrosconi píše: 16. 3. 2021, 6:19
LSoft píše: 16. 3. 2021, 5:13
Mrosconi píše: 15. 3. 2021, 11:26 Do boje George! Určitě to půjde. Měl jsem podobný nápad jen místo tisku bych si navařoval Migem kov a pak ofrezoval. Šílené, ale určitě realizovatelné. Držím palce!
Na tom není nic šíleného. Takové stroje již existují :)
Dáš nějaký link? Nebo alespoň název jak se tomu říká? Popravdě než jsem začal stavět první frézku, tak toto byla nosná myšlenka. Bohužel jsem si řekl, že je to blbost a nerealizovatelné, ale byla zřejmě chyba:( Každopádně mně to zajímá.
old tonny to zkousel na routeru...
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 3. 2021, 7:58

No nejspíš bude levnější řešení mít místo kočkopsa samostatnou 3D tiskárnu, u které by byla možnost snadno sundat tiskovou podložku. Tu s výtiskem přemístnit na kopyto na frézce a tam to ofrézovat.
Naposledy upravil(a) bobik dne 16. 3. 2021, 8:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

16. 3. 2021, 8:01

Mrosconi píše: 16. 3. 2021, 6:19 Dáš nějaký link? Nebo alespoň název jak se tomu říká? Popravdě než jsem začal stavět první frézku, tak toto byla nosná myšlenka. Bohužel jsem si řekl, že je to blbost a nerealizovatelné, ale byla zřejmě chyba:( Každopádně mně to zajímá.
Třeba hentotkaj oné: https://www.3dhybridsolutions.com
https://www.youtube.com/watch?v=sda0Z9j2SbI
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

16. 3. 2021, 8:07

Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2021, 9:29

Třeba hentotkaj oné: https://www.3dhybridsolutions.com

...to je přesně ono. Tak jsem si to představoval. Pro můj budoucí projekt ideální. Znáte nějaké další?

Díky
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 3. 2021, 9:36

Dopadlo to mnohem lépe, než bych čekal. On to sice zavrhl, ale někdo s trochu větší motivací a trpělivostí by to myslím mohl dotáhnout mnohem dále (myslím přímo kombinaci domácí router + MIG).

EDIT: Což jsou asi vlastně ty 3D solutions :D Myslel jsem, že je to komplet stroj, ne add-on.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 3. 2021, 10:01

jasně - domácí router + MIG - tedy asi router na železo ?
neumím si představit konstrukci routeru na železo = přesnost a tuhost + kvalitní šrouby a lineáry a do toho pustit MIG

I zde bych šel raději cestou druhého levného routeru z "pojezdů na šuplíky" :-) neb potřebné přesnosti a tuhosti pro MIG to bude plně vyhovovat. A až to ty levné díly oprská, tak je vyměním.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“