Je to vhodný základ pro DIY frezku?

Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

23. 5. 2021, 4:31

No, jestli už máš aspoň úhlovou brusku, svářečku a pořádné kladivo, tak s chutí do toho! Jinak neprozřeš. A nenech se odradit....my všichni Ti jen závidíme...(zatím aspoň tu naivitu). Jinak nic ve zlém.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

23. 5. 2021, 6:07

Zatim nejhorsi polotovar pro CNC, ktery jsem videl. Najdi v kovosrote neco co vice pripomina frezku.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

23. 5. 2021, 8:07

Miltech píše: 23. 5. 2021, 4:31 No, jestli už máš aspoň úhlovou brusku, svářečku a pořádné kladivo, tak s chutí do toho! Jinak neprozřeš. A nenech se odradit....my všichni Ti jen závidíme...(zatím aspoň tu naivitu). Jinak nic ve zlém.
Nazval by som to odvaha nič netušiaceho.
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

23. 5. 2021, 8:21

Mex píše: 23. 5. 2021, 4:02
drom píše: 23. 5. 2021, 2:49 No musím to brát z pohledu, že v dílně nemám vůbec nic, takže začít s čímkoliv menším je lepší než nic :).
Už jsi členem fóra dlouho. Tak už sis mohl zvyknout, že pokud něco nemá aspoň 200kg, tak se to nehodí ani jako 3D tiskárna nebo plotr pro popis ping-pongových míčků. ;-)
No za koronu jsem dostavěl 3D tiskárnu co jsem měl rozdělanou 7 let, pak jsem udělal ten LED laser a jelikož mě to chytlo, tak bych chtěl malou frézku na hliník se zemědelskou přesností :D a vetší na dřevěné desky.

Co se týká dřeva, tak jsem chtěl postavit https://www.v1engineering.com/lowrider-cnc/, ale sehnal jsem teď 2.3m douhý vedení, tak z toho budu muset vymyslet něco jiného, to asi pak založím další téma :D .

No a přítelkyně mi už říkala, jestli se nechci přestěhovat do díly... :lol:
Naposledy upravil(a) drom dne 23. 5. 2021, 8:27, celkem upraveno 1 x.
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

23. 5. 2021, 8:25

lubbez píše: 23. 5. 2021, 4:00 Nezlob se, buď užíváš něco hódně ošklivého, nebo si z náš děláš legraci a nebo nevím. Okolo 30-40 tisíc koupíš třeba ve výrobních strojích, nebo kdekoliv jinde plně funkční mašinu. Sice to má spoustu neduhů, ale většina jich byla už identifikovaná a popsaná, ale mašinka je od začátku funkční. To na těch fotkách je opravdu na nic. Bez dobře vybavené dílny si ani neškrtneš. Na druhou stranu budeš v pořadí tak pětistej kdo začal. Těch co dokončili je za ty léta pár, ale určitě nepracovali s rozpočtem okolo 30 litrů
Abych pravdu řekl, tak jsem se ani tady v ČR po ničem nekoukal, nějak jsem předpokládal, že to bude za 100 000+ za cokoliv menšího použitého.

Koukal jsem jenom na nové hobby číňany tzn 3018, Workbee atd.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 5. 2021, 7:57

Na rovinu, stavba stroje je to poslední, co můžeš udělat. Základem všeho je mít na čem to udělat, ale hlavně jak to pak dostat do slušné geometrie. Mám s tím docela bohaté zkzšenosti. nechal jsem si ofrézovat funkční plochy na nový stroj. Dva docela velké kousky duralu 2024, aby to bylo fakt stejmé, vše jsem svrtával a obráběl sešroubované. Pouze dvě operace jsem nedal kvůli velikosti. Tak jsem si to zadal u borce, co je fááákt dobrej. Nejen, že to stálo dva litry (220 a 380mm délka a úběr cca 1mm) jedinej požadavek byl dát to na jedno upnutí aby ty dvě opracované stěny byly ve vinglu. Přesnost +- 0,5 mm !!!! Výsledek? 90 stupňovej úhel byl 89,6mm a zjevně mu upínky držely málo, protože ta delší frézovaná strana není rovná, ale prohnutá skoro o 0,8mm. Přišel jsem na to ve chvíli, kdy jsem proměřoval geometrii celého stroje. Výsledek - cca 200 hodin práce v prdeli, spousta drobných dílů na vyhození. Tehdá jsem měl čerstvě FN20 a tak jsem těch 40 cenťáků frézování dělal nadvakrát, nakonec se to povedlo. Ovšem 15 minutovej šolich na velké mašině jsem dělal tři dny, půjčoval jsem si měřáky ..... Ani dneska, kdy mám fakt docela dobře vybavenou dílnu bych se do něčeho takového nepustil. Tedy kromě stroje s komerční využitelností, kde vím, za jak dlouho se mi investice vrátí.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

24. 5. 2021, 8:56

bavíte se o různých strojích - nemůžete si rozumět
tazatel má představu stroje typu lowrider-cnc, 3018, workbee
a vy máte na mysli stroje co dokáží obrábět ... hmotnost, lineáry, tuhost

na jeho představu je to až zbytečně tuhé - protože to ostatní bude třeba jen 3D tisk
Na strojařskou představu by to řekněme použít šlo také, jen v celkové ceně pak zjistí, že to co ušetřil za těch pár kilo materiálu, tak to prodělal na obrobení takovéhoto prapodivného polotovaru.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

24. 5. 2021, 9:28

Tak je k vidění pár strojů s rámem sveřeným z jeklů kde se stavitel obešel bez strojního obrábění. A nějak fungují ke spokojenosti stavitele. Někomu prostě stačí, když to má větší přesnost a lepší povrch, než by zvádnul vyřezat či vysochat od ruky. :D Prostě každý má jinou představu a požadavky. Tady je to pořád dokola. Někdo se zeptá zda je tohle vhodný základ nebo či je to vhodné na přestavbu a aniž upřesní na co to potřebuje a co od toho očekává, snese se vlna kritiky.
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

25. 5. 2021, 2:02

chb píše: 24. 5. 2021, 8:56 bavíte se o různých strojích - nemůžete si rozumět
tazatel má představu stroje typu lowrider-cnc, 3018, workbee
a vy máte na mysli stroje co dokáží obrábět ... hmotnost, lineáry, tuhost

na jeho představu je to až zbytečně tuhé - protože to ostatní bude třeba jen 3D tisk
Na strojařskou představu by to řekněme použít šlo také, jen v celkové ceně pak zjistí, že to co ušetřil za těch pár kilo materiálu, tak to prodělal na obrobení takovéhoto prapodivného polotovaru.
3D tisk bych u tohoto modelu chtěl vynechat.

Ještě me napadlo, když bych to porovnal proti konstrukci z hliníkových profilů, co by bylo lepší ?
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

25. 5. 2021, 2:13

drom píše: 25. 5. 2021, 2:02
chb píše: 24. 5. 2021, 8:56 bavíte se o různých strojích - nemůžete si rozumět
tazatel má představu stroje typu lowrider-cnc, 3018, workbee
a vy máte na mysli stroje co dokáží obrábět ... hmotnost, lineáry, tuhost

na jeho představu je to až zbytečně tuhé - protože to ostatní bude třeba jen 3D tisk
Na strojařskou představu by to řekněme použít šlo také, jen v celkové ceně pak zjistí, že to co ušetřil za těch pár kilo materiálu, tak to prodělal na obrobení takovéhoto prapodivného polotovaru.
3D tisk bych u tohoto modelu chtěl vynechat.

Ještě me napadlo, když bych to porovnal proti konstrukci z hliníkových profilů, co by bylo lepší ?
to jsou ale dva ruzné stroje...tady z toho šrotu by si dělal frézku na malé díly..hliník plasty....a z al profilu budeš dělat velkoplošný router třeba na dřevo......je třeba si říct co chci dělat a podle toho vytvářet stroj.....a né že najdu elktrodu a když už jí mám tak si vyrobím svářečku....jdeš na to obráceně
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2021, 2:17

lubbez píše: 24. 5. 2021, 7:57 Na rovinu, stavba stroje je to poslední, co můžeš udělat. Základem všeho je mít na čem to udělat, ale hlavně jak to pak dostat do slušné geometrie. Mám s tím docela bohaté zkzšenosti. nechal jsem si ofrézovat funkční plochy na nový stroj. Dva docela velké kousky duralu 2024, aby to bylo fakt stejmé, vše jsem svrtával a obráběl sešroubované. Pouze dvě operace jsem nedal kvůli velikosti. Tak jsem si to zadal u borce, co je fááákt dobrej. Nejen, že to stálo dva litry (220 a 380mm délka a úběr cca 1mm) jedinej požadavek byl dát to na jedno upnutí aby ty dvě opracované stěny byly ve vinglu. Přesnost +- 0,5 mm !!!! Výsledek? 90 stupňovej úhel byl 89,6mm a zjevně mu upínky držely málo, protože ta delší frézovaná strana není rovná, ale prohnutá skoro o 0,8mm. Přišel jsem na to ve chvíli, kdy jsem proměřoval geometrii celého stroje. Výsledek - cca 200 hodin práce v prdeli, spousta drobných dílů na vyhození. Tehdá jsem měl čerstvě FN20 a tak jsem těch 40 cenťáků frézování dělal nadvakrát, nakonec se to povedlo. Ovšem 15 minutovej šolich na velké mašině jsem dělal tři dny, půjčoval jsem si měřáky ..... Ani dneska, kdy mám fakt docela dobře vybavenou dílnu bych se do něčeho takového nepustil. Tedy kromě stroje s komerční využitelností, kde vím, za jak dlouho se mi investice vrátí.
to je dusledek mantry "na jedno upnuti" nestalo se nic jineho, nez ze se zkopirovala geometrie stroje na obrobek
Naposledy upravil(a) filla dne 25. 5. 2021, 4:43, celkem upraveno 1 x.
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 5. 2021, 3:16

To by byl hodně odvážný strojař, kdyby s takovým strojem bral zakázky.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

25. 5. 2021, 5:11

Modros píše: 25. 5. 2021, 2:13
drom píše: 25. 5. 2021, 2:02
chb píše: 24. 5. 2021, 8:56 bavíte se o různých strojích - nemůžete si rozumět
tazatel má představu stroje typu lowrider-cnc, 3018, workbee
a vy máte na mysli stroje co dokáží obrábět ... hmotnost, lineáry, tuhost

na jeho představu je to až zbytečně tuhé - protože to ostatní bude třeba jen 3D tisk
Na strojařskou představu by to řekněme použít šlo také, jen v celkové ceně pak zjistí, že to co ušetřil za těch pár kilo materiálu, tak to prodělal na obrobení takovéhoto prapodivného polotovaru.
3D tisk bych u tohoto modelu chtěl vynechat.

Ještě me napadlo, když bych to porovnal proti konstrukci z hliníkových profilů, co by bylo lepší ?
to jsou ale dva ruzné stroje...tady z toho šrotu by si dělal frézku na malé díly..hliník plasty....a z al profilu budeš dělat velkoplošný router třeba na dřevo......je třeba si říct co chci dělat a podle toho vytvářet stroj.....a né že najdu elktrodu a když už jí mám tak si vyrobím svářečku....jdeš na to obráceně
Tak jsem to nemyslel, myslel jsem v porovnání toho svařence "šrotu" v prvním příspěvku vs nějaká hliníková konstrukce něčeho menšího například tady od Poláků:

https://vslot-poland.com/minimill
https://vslot-poland.com/openbuilds-sphinx55-333x325
https://vslot-poland.com/c-beam-machine
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

25. 5. 2021, 5:56

přečti si znova, co jsem psal

Na hračky - viz odkazy co jsi dal, je to zbytečně tuhé a omezující svými rozměry - stroj je tak dobrý, jako jeho nejslabší místo.
Použitelná frézka bude výrobně stát tolik, že to co tím šrotem ušetříš nebude stát za námahu to nějak do konstrukce zakomponovat.

Najdi v okolí někoho ... a jdi se podívat o čem vlastně uvažuješ a ujasni si cíl ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
drom
Příspěvky: 67
Registrován: 31. 7. 2013, 4:48
Bydliště: Liberec

25. 5. 2021, 6:24

chb píše: 25. 5. 2021, 5:56 přečti si znova, co jsem psal

Na hračky - viz odkazy co jsi dal, je to zbytečně tuhé a omezující svými rozměry - stroj je tak dobrý, jako jeho nejslabší místo.
Použitelná frézka bude výrobně stát tolik, že to co tím šrotem ušetříš nebude stát za námahu to nějak do konstrukce zakomponovat.

Najdi v okolí někoho ... a jdi se podívat o čem vlastně uvažuješ a ujasni si cíl ...
To byla odpověď pro Modrose.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“