Nová frézka

Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

4. 3. 2022, 7:35

To přiznávám že jsem zadupal, uvědomil jsem si to až příští den.

Barva to úplně není, je to spíše prach z laku.

Snad to nebude mít nějaký zásadní vliv na funkčnost / efektivnost.

Ty zbylé místa pro sváry už upravím...

Hold chybama se člověk učí...

A na tomhle projetku jsem se toho už naučil hodně :D
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

28. 4. 2022, 8:47

Tak.

V úterý jsem si před školou zajel pro obrobenou základnu (trvalo jim to přes měsíc :roll:, než si na to udělali čas, ale nevím, za kolik by mi to udělali někde jinde. Plus je že to je vyžíhané. )

Večer jsem pak do noci dělal 34 závitů M5, bez ztráty kytičky :) . Ale trvalo mi to 3 hodiny a ještě jsem probudil celý barák, když jsem se vrátil v noci :twisted: . Obráběči se toho báli, tak mi tak nějak naznačili, ať si to kdyžtak po***u sám :).

Po rychlém testovém složení to jezdí - v plánu mám šrouby aspoň podle hodinek zkusit dorovnat s kolejnicemi. Co mě překvapilo bylo, jak málo stačí (a hlavně jak lehce) k tomu aby se portál zapříčil, když otočím jedním šroubek trošku více... Uvidím co se bude dít.
1651174554009.jpg
1651174554000.jpg
1651174554006.jpg
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

28. 6. 2022, 3:48

Stavba pokračuje,

''skoro'' hotovo - furt si představuju kolik s tím ještě bude práce. Největší problém teď bude elektronika - konkrétně řízení přes lcnc. Mám tu mesu 7i92 (díky Pipíku :) ), ale z toho studování jak co kde jsem stále mimo. Věnování se tomu skoro 1h denně asi nestačí. Jak dlouho vám trvalo naučit se používat mesu? Nabrali jste nejdříve zkušenosti s řízením přes LPT a pak mesa? Já se bojím experimentovat abych neudělal sebedestrukci karty, takže proto teoreticky studuji ale to z mé zkušenosti jde nejpomaleji ale aspoň bezpečně :D.
1656427364971.jpg
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

20. 11. 2022, 11:58

Takže skoro po roce a půl je SKORO hotovo.
1668944191406.jpg
Šílené jak dlouho mi to trvalo, ale dělal jsem během toho i plno jiných věcí, takže jsem rád, že jsem se do toho stále nutil na tom něco dělat.

Asi si nemůžu stěžovat na to, jak stroj dopadl. Konstruoval jsem to s malými (=skoro žádnými) zkušenostmi, elektřinu jsem se učil za pochodu tak stejně programování. Určitě bych to sám nezvládl, bez plno inspirace jak odsud, z youtube a pro Linuxcnc bez linuxcnc fora.

Ještě to má nějaké mouchy, co jsem teda zaregistroval při prvních pokusech - první je bordel, budu to prostě muset nějak zakrytovat (na to jsem byl i připravený a přivařil si na konstrukci packy, takže cca vím co s tím), odsávání by bylo super, ale 1,5kw motor + cca 1kw ostatní věci a k tomu přidat ještě další (1,5kw vysavač?) mi přijde moc.

Dále chci přidělat touch probe pro z osu. Možná objednám nějaké krycí měchy z aliexpressu a zkusím je tam přidat. Nejvíc se bojím šroubu na ose X, ten hliník tam docela dost padal, tak jsem zvědavý jak dlouho to vydrží...

Asi by bylo super přidat nějaký mist coolant, ale nevím nevím s tou OSB deskou, jak dlouho by to vydržela...

Zatím přidám nějaké fotky z testů, rozměry co jsem měřil šuplerou tak sedí v toleranci 0,1 ( šuplera sice ukazuje uplně přesně, ale mám čínskou z aliexpressu, kterou jsem i plno věcí na mašinu rýsoval, takže ji moc nevěřím :D )

Klik co stálo jsem nepočítal, nejdržší bude elektro, ale jinak celé cca 30-40k.
1668944191415.jpg
1668944191399.jpg
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2022, 3:28

Zvuk napoví víc než jen fotka, když budeš frézovat tak to natoč.

A pokud jsi zatím nic neměřil, dporučuji si projet komplet geometrii, aby z toho padali použitelné díly.
Není nic horšího když ti se ti osy vzájemě nepotkávají třeba o 0,1mm na celé délce, pak díra na ložisko ne a ne sedět a člověk jen dumá co je špatně.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

22. 11. 2022, 4:03

Hezká mašinka.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

20. 2. 2023, 5:08

Pánové potřebuji radu z vašich zkušeností.

Jak velký rozdíl udělá, když se odstraní spodní část z pojízdného portálu?
Tzn. zůstanou bočnice a horní vedení, odstraní se spodní plech, který jezdí pod stolem.

Udělá to hodně s tuhostí? Kdyby se toto porovnalo s moji aktuální frézkou, s tím že většina zůstane stejně, ale spodní plech se odstraní + se na boky přidá tlustý plocháč, který je spojen s ''papučí'', která je připojená k vozíkům lineárního vedení.
01CNC.png
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 2. 2023, 5:35

Základnu máš docela slušnou , ale tvůj portál je značně chatrný už teď .
chtělo by to vyztužit vrchní část portálu .
Máš ty dva šrouby co hýbou portálem nějak spřažené ? pokud ne tak bez toho plechu bude problém s křížením .
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

20. 2. 2023, 7:35

To křížení se projeví/vytvoří nejvíce kdy?

Teď mám s tím plechem koncáky na obou šroubech a připadá mi to celkem funkční - ale zatím jsem neměřil, jestli se mi to časem nějak vytočilo.

Ale je pravda, že i přes to, že to teď mám tím plechem spojené, tak jsem schopen celkem lehce to vykřížit.

Spíš mě zajímá i to, jestli to bude méně tuhé, když se opřu o jednu bočnici a zatlačím (tzn. zatlačím v ose x).
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“