Nová frézka

Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

1. 6. 2021, 12:22

Zdravím místní experty,

chodím na spš strojní, letos maturuji. Před rokem jsem objevil Arduino, o vánocích 3d tiskárnu a pak postavil cnc řezačku na polyš.

Bylo neuvěřitelné, jak jsem po objevení arduina najednou postupem objevil plno nových zajímavých věcí, pořád a pořád nové - hlavně co se týče elektroniky, protože o to jsem se vůbec v té době nezajímal a jediné co jsem věděl bylo to co říká můj taťka - elektřina není vidět a kope.

Každopádně během "studia" jsem našel i frézky a to se mi extrémně zalíbilo, ten pocit že bych měl doma obráběcí CNC stroj. A tak jsem se rozhodl si jej nakreslit.

Něco jsem prostudoval i na tomto fóru - učím se z něj i na mé ústní maturity, jelikož texty ze kterých se máme učit jsou tak vědecky napsané a učitel co nás něco z toho má učit je ještě větší vědec, tak si myslím že zdejší praktické poznámky jsou skvělé.

K věcí - frézka je z hliníkových profilů s tím, že některé díly by byly vypálené z oceli (fialové na modelu). Inspiroval jsem se od frézky, která je prezentována na tomto fóru sekci Chci zacit stavet stroj - od autora misil. Velikost pracovní plochy je X540 Y460 Z109 ( osa Z jde zvětšit/snížit díky pracovní desce ). Lineární vedení a šroub mám vybrané od číňana - stejně mi nic jiného nezbývá ( konkrétně toto : https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 7jWbj&mp=1 )

- osa Z a Y má 15ky vedení, na ose X jeHGR20. - na ose Z je délka 300 protože menší asi neseženu v kitu se šroubem.
- na ose Z bych dal řemen, nebo jen normálně se spojkou což by asi taky stačilo.
- výkon vřetena je 500W - ta čínská klasika, motory nema 23 2,3Nm.
- řídící desku mám Mach3 na USB, takový ten čínský šmejd, který se tu už taky diskutoval. Ale viděl jsem na YT jak s tím jeden zprovozňuje celé CNC a navíc je tam plno dalších tutoriálů, takže by mi to aspoň pomohlo. V záloze mám ještě mach3 desku na LPT kabel - starý PC na to doma je, akorát tam není port, takže to bych nějak pořešil externí kartou. Ale toto je výhled do budoucna, zatím jsem rád, že jsem rozhýbal motory na WIN10.

Teď už nevím, co dále bych dodal.
Jde mi hlavně o vaši kritiku, jestli si myslíte, že by to mohlo fungovat dobře nebo to nebude tuhé atd..
Je mi jasné, že šrouby a to vedení nebude žádná pecka, ale nic jiného mi prostě nezbývá, 4x větší rozpočet na to nemám.


Teď už si nevzpomenu jaké další parametry bych měl ještě uvést.
Předem díky za každý koment.
Přílohy
Snímek obrazovky 2021-06-01 131817.png
Snímek obrazovky 2021-06-01 132134.png
Snímek obrazovky 2021-06-01 132107.png
Snímek obrazovky 2021-06-01 132049.png
Snímek obrazovky 2021-06-01 132013.png
Snímek obrazovky 2021-06-01 131928.png
Snímek obrazovky 2021-06-01 131907.png
Snímek obrazovky 2021-06-01 132445.png
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 12:44

No když se zamyslíš nad konstrukcí tak zjistíš že je tak pevná jak pevnej je nejslabší článek .Tak že pokud zatlačíš rovnoběžně s osou Y na portál ,a tou samou silou na portál ve směru X co se stane ? V kterém směru bude konstrukce gumovější ???
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

1. 6. 2021, 1:28

No myslel jsem si to, že ve směru rovnoběžném s osou Y to nemusí být úplně tuhé. Předpokládal jsem, že na obrábění dřeva / hliník by ocelový portál tloušťky 10mm stačil. Z tlustší ocele než 12mm toto asi neudělám a i tak to asi bude málo. Ještě jsem myslel, že by se na portály přišroubovaly Lka. Mohlo by to pomoct?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 1:50

Urcite tomu plisku pridej treti rozmer. Minimalne tedy zebro lepe uzavreny tvar. Celkove to rozsir. Predstav si list kartonu a predstav si rolicku od toaletaku na vysku nsma stole. Kolik ti unese ten karton na vysku a kolik ta rolicka. Tvar aterialu ma nesmirny vyznam.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 3:54

Tu USB desku rovnou zahoď. Co vím tak nikdo kdo to s tím zkoušel tak mu to nefungovalo. Nám taky ne. Možná nějakej levnej číňan přes ethernet by fungovat mohl, ale USB ne. Doporučuju ESS nebo cokoli co je na stránkách Machu jako podporované controllery.

Nemá smysl se zabývat Machem3, 4ka je novější, hezčí, lepší... Když jsi začal kouzlit s arduinem tak bys mohl využít tu obrovskou možnost editace Machu.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 6. 2021, 4:06

já kdyby se nyní pouštěl do stavby, tak bych přečetl toto vlákno viewtopic.php?t=22938

a podobalo by se to tomuto - velice pěkný poměr množství materiálu, obrobitelnosti a tuhosti
.
Přílohy
frezka.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 10:52

A určitě se vyhni tomu 500W DC vřetenu s kloboučkem.

Důvody:
- je často špatně dynamicky vyvážené = vibrace rozkmitávají lehký, netuhý, netlumený stroj.
- někdy docela hází upínání = ničí to nástroje
- ložiska jsou uložená v gumových botkách = málo tuhé = nástroj uhne místo aby obráběl
- nápájecí zdroj (110V) je svým provedením životu nebezpečný
- vinutí rotoru není zalité a vypečené
- hlučné
- nízké otáčky (12000) - to je dost málo pro nástroje malých průměrů = obrábíš pomalu
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

2. 6. 2021, 2:14

Tak, včera už jsem neměl čas. K té USB desce, jo možná mi to fungovat nebude / možná jo, zatím jsem psal že si to nechám, kdyby to nějak nešlo, tak bych vyzkoušel tu na LPT port, nebo bych vyzkoušel něco s arduinem buď nějaký Marlin nebo grbl. Každopádně toto asi nejdůležitější teď není, to bych pořešil až by stála mechanická konstrukce - tu elektroniku už mám, protože čína se bude clít a platit dph, takže těch pár stovek co mě to stálo mě tak nevadí...

Ta konstrukce od fmodel je taky hezká, zatím budu zkoušet tu portálovku, ale kdyby to nikam nevedlo a mysleli by jste si že s tím moc neuspěju, tak bych asi musel začít s jinou konstrukcí.

Nikdy jsem na nějakém CNC neobráběl, ve škole když jsme se učili na praxích s Heidenhainem, tak jsme jen programovali a nikdy nic neobráběli. Ve škole počítáme řezné podmínky pro různé obrábění, takže z toho vím taky úplné h**** jak se nějaký cnc stroj chová při obrábění. Viděl jsem ale různá videa na YT a je jich plno co si staví cnc ze dřeva, na portál měli ty bočnice z plechu 6tky a taky jim to jelo. Ale je pravda, že byly záběry kdy se o to nějak rukou opřeli a celé se to zaviklalo :D, takže mi je jasné, že vy mi tu radíte správně a chcete mi pomoct...

To vřeteno 500W, jo jak jsem viděl ten zdroj tak jsem taky čuměl a o tom provedení a výdrži jsem taky četl, že to není žádná sláva, ale zase, co jiného mi zbývá, za ty prachy... beru to zase z toho co jsem viděl na YT. Navíc já budu rád, když ten stroj bude fungovat i na nějakém malém úběru třísky. Zatím to je prostě první CNC, tak aspoň na naučení se z chyb, ale taky ať to nějak funguje. Každopádně časem by jsem to stejně různě upgradoval a na to vřeteno jsem taky myslel, ale ty co za něco stojí stojí 5x více než tohle. Ale asi by na to lepší došlo časem.


Pokusil jsem se to teda nějak předělat, co se týče těch bočnic. Přidal jsem jeklíky po obvodu a trochu upravil upevnění na vozík. Takhle to teda asi bude lepší, v reálu by to nejspíš moc hezky nevypadalo, ale účel to splní. Ty jekly si můžu nařezat na pásové pile, takže ty úhly bych cca trefil. Jestli by ta frézka fungovala, tak bych si třeba z hliníku vyfrézoval celý ten bok a mohl bych to tím celé zakrýt. Nejlepší by asi bylo nechat si vypálit 2 bočnice na každou stranu a mezi to dát ty jekly, ale takhle to účel taky splní a aspoň bych měl co na upgradování.
Jenom pro upřesnění, ty jekly by se přišroubovaly, už se mi tam nechtěly dělat díry a nejspíš bych to nějak spojil i nějakými plocháčemi z boku aby to lépe drželo.
Přílohy
Snímek obrazovky 2021-06-02 151031.png
Snímek obrazovky 2021-06-02 150834.png
Snímek obrazovky 2021-06-02 150813.png
Snímek obrazovky 2021-06-02 150759.png
Snímek obrazovky 2021-06-02 152245.png
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

2. 6. 2021, 3:40

Ale jak se na to teď tak dívám, tak se mi to takhle moc nelíbí s těmi jekly, vypadá to divně. Budu to muset ještě předělat...
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

2. 6. 2021, 4:31

Lukas_2 píše: 1. 6. 2021, 3:54 Nemá smysl se zabývat Machem.....
Souhlasim. Jdi do LinuxuCNC. Za cenu 1 licence Machu bezproblemu koupis kvalitni hardware pro LinuxCNC.

zz912.webnode.cz
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2021, 6:15

zz912 píše: 2. 6. 2021, 4:31
Lukas_2 píše: 1. 6. 2021, 3:54 Nemá smysl se zabývat Machem.....
Souhlasim. Jdi do LinuxuCNC. Za cenu 1 licence Machu bezproblemu koupis kvalitni hardware pro LinuxCNC.

zz912.webnode.cz
Tak jasně. Pokud chce tak LCNC klidně může zkusit. Normálně bych řekl že šetřit 200 dolarů na něčem jako SW, HW je nesmysl, ale v tomto případě asi ne. Přeci jen bude to pro něj takové intro do světa CNC :D

Chybí mi tu emotikon dolaru a eura, chtělo by to, vypadalo by to dobře :wink:
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

2. 6. 2021, 10:13

Spíše bych chtěl asi slyšet názor, jestli má cenu toto nějak upravovat, nebo se na tuhle konstrukci vykašlat a fakt udělat tu s pohyblivým stolem. Nebo zmenšit rozmery... Jen to napište co si o tom myslíte. Zvětšení tloušťky bočnic toho portálu asi moc stejně nepomůže že?...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2021, 10:37

Ahoj,

osobně bych šel cestou pevné gantry a využil možná i nějaké ty granitové prvky. Spousta borců to tak dělá a v té cenové a váhové kategorii to bude asi nejpevnější možné řešení.
Ale začni tím že si napíšeš dlouhý seznam toho, co chceš na takové mašince obrábět.
Osobně jsem si jako první koupil CauCau Kompas F600 a mohu jej vřele doporučit. Původně jsem chtěl dělat jen malé tak 100x50x50mm hliníkové součástky, ale záhy jsem zjistil, ž potřebuji větší rozsah v Zku. A už to začalo. Teď po 4 létech mám kutilskou 1300x600x600mm a stále mi někde něco chybí.
https://www.youtube.com/watch?v=sbincod2e3c
Takže dlouhý list toho, co na tom budeš chtít dělat. Podle toho zvolené nástroje a podle nich nějaké ty požadavky na konstrukci.
Pamatuj... s jídlem roste chuť.

Hoooodně štěstí
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

3. 6. 2021, 9:25

Taky bych se priklanel k tomu, aby sis mechaniku koupil.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

3. 6. 2021, 9:35

Ahoj,

frézku chci z mnoha důvodů. Jeden je ten, že se mi prostě líbí ta představa mít doma takový stroj, se kterým můžu před ostatními frajeřit. Další je, že se chci prostě něco zajímavého naučit, ono stavba toho stroje je celkem komplexní záležitost, mechanická stránka, elektrická, software, obrábění atd... prostě ve škole jen sedíme a ho*** robíme a myslím si že tudy moc cesty nevede, ostatně i ostatní to říkají že my mladí umíme ho*** :). Nikdo žádné brigoše nechce co chodí na průmyslovky a chtějí se zaměřit na zkušenosti ze strojírenství, než zkušenosti z točení zmrzliny nebo roznášení jídla atd... Takže za pár let až se budu někam hlásit do práce, tak můžu říct, že umím to a to... Další představu jsem měl takovou, že kdyby ten stroj nějak fungoval, tak bych si mohl zkusit udělat nějaké webové stránky, kde bych nabízel, že mám takový stroj a můžu mu vyfrézovat nějaký tvar z dřeva/hlíníku, nebo bych nabízel nějaké součástky prostě, ale to by bylo jen tak pro zábavu, pokud by to mělo nějaký potenciál ten stroj, žádný převratný business bych na tom neudělal. Taky se ze mě stává takový sběratel, do budoucna bych si rád pořídil i nějaký laser na gravírování, číňan i nabízí nějaké hotové stavebnice za dobrý peníz. Ale frézka je prostě frézka.


Nějaký cenový odhad toho stroje je cca 20 tisíc, na ty CauCau stroje už jsem se taky díval, ale to jsou prostě sumy, které si nemůžu dovolit. Už teď budu skoro bez peněz, když to postavím.
Kvůli toho jsem i volil tu konstrukci jakou mám, protože hliníkové profily, ocel, by šly přes jednu firmu, u které mám ještě nějaké nevyzvednuté peníze.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“