Konstrukce podstavce pro 1000l nádrž na vodu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 2. 2022, 9:20

Ahoj,

pan domácí mě poprosil o zkonstruování nového podstavce pro 1000l nádobu na dešťovku (půdorys cca 100x120cm). Nádoba vypadá zhruba takto, reálnou fotku můžu příp. dodat později.

Obrázek

Musí to být samostojící, dno nádoby by mělo být zhruba ve výšce 60cm. Mělo by se to obejít bez dřevěné podlážky, tj. plastová nádoba přímo na ocelové konstrukci. Je pro to udělaný betonový sokl, bohužel ho pánové odlili jen tak od oka a je trochu malý, půdorys nádoby (hloubka, tj. těch 120cm) ho přesahuje asi o 10cm. Asi by se dal dobetonovat, i když se na to pán úplně netvářil. Stojí to venku, na zimu se nádoba vypouští. Čím dostupnější bude prostor pod nádobou, tím lépe (úložný prostor). Těšil jsem se, že si zasvařuju, ale mělo by to prý být rozebíratelné. Materiál se tu žádný neválí, vše se bude muset koupit. Takže co by tak bylo optimální (vzhledem k dnešním cenám už to za optimalizaci asi stojí), jak na to? Stačí, když to vydrží tu tunu v klidu, zemětřesení to ustát nemusí.

Dík za tipy, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

14. 2. 2022, 9:22

nejlíp to vyskládat ze ztracenéh obednění , v oceli to bude drahé .
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2022, 9:34

Tak, tak - pro větší efekt se dají ty vnější tvárnice vyměnit za zahradní...
https://www.best.cz/svahovky-a-tvarnice-pro-operne-zdi
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

14. 2. 2022, 9:39

ta klec tam není ze srandy, musí bejt na nečem přidělaná a ta nadrž musí na něčem ležet...nemuže mít dno ve vzduchu, takže začnem znova :D
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2022, 9:42

Proč? V čem je problém? Naskládáš kostky na nerovný sokl, vyrovnáš je do roviny, vnější použiješ hezké aby to vypadalo a zaliješ to betonem. Na to pak nahoru prdneš tu bandu s rámem a přiděláš ji. Nějaký další dotaz? :lol:
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

14. 2. 2022, 9:45

Zv.Petr píše: 14. 2. 2022, 9:42 Proč? V čem je problém? Naskládáš kostky na nerovný sokl, vyrovnáš je do roviny, vnější použiješ hezké aby to vypadalo a zaliješ to betonem. Na to pak nahoru prdneš tu bandu s rámem a přiděláš ji. Nějaký další dotaz? :lol:
třeba to že to má bejt rozebiratelné?
že pod tím má bejt uložný prostor...četl si zadání?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2022, 9:49

Jo četl - tak znova:
Čím dostupnější bude prostor pod nádobou, tím lépe (úložný prostor).
Což nevylučuje, že dostupný nebude... :idea:
Naposledy upravil(a) Zv.Petr dne 14. 2. 2022, 9:50, celkem upraveno 1 x.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

14. 2. 2022, 9:50

Zv.Petr píše: 14. 2. 2022, 9:49 Jo četl - tak znova:
Čím dostupnější bude prostor pod nádobou, tím lépe (úložný prostor).
Což nevylučuje, že nebude... :idea:
neříkám že máš špatný nápad...je to jednoduchý, pěkný...ale on to chce jinak..i když tam ten prostor bude...nebude to rozebiratelné...čož netuším proč je třeba ale..víš jak se to říká...náš zákazník náš pán
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 2. 2022, 9:51

Modros píše: 14. 2. 2022, 9:45 třeba to že to má bejt rozebiratelné?
že pod tím má bejt uložný prostor...četl si zadání?
Tak tak. Nějak mi zahaproval internet, nedařilo se mi odpovědět dřív. Možná jsem to napsat trochu nešťastně, nejde o nejlevnější možné řešení, ptám se na optimální ocelovou konstrukci. Alespoň dokud se nedopracujeme k nějaké částce. Pán s vyšší cenou počítá, tak leda by to bylo opravdu hodně šílené, pak se možná ještě budou vaše tipy hodit :)

Dík, T.

Modros píše: 14. 2. 2022, 9:50 neříkám že máš špatný nápad...je to jednoduchý, pěkný...ale on to chce jinak..i když tam ten prostor bude...nebude to rozebiratelné...čož netuším proč je třeba ale..víš jak se to říká...náš zákazník náš pán
Jj, takto to pán řekl. Já také neznám všechny reálie, asi to nějaký důvod má, zatím jsem mu to nijak nevymlouval. Můžete to zadání brát jako další kvíz, jakkoliv nesmyslné vám připadá :)
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 14. 2. 2022, 10:53, celkem upraveno 4 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5186
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 2. 2022, 10:06

Dej pod to jeste jednu nadrz, tentokrat s plastovou paletou :D Bude to sice trošku vejš, ale bez prace
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2022, 11:45

Pán už tu nádrž má nebo ji teprve bude kupovat?
Ty IBC kontejnery se dělají buď úplně bez podlahy, s dřevěnou, plastovou nebo pozinkovanou paletou.
Ta pozinkovaná stačí opřít jen ve 4 rozích, ty ostatní se musí opřít minimálně v 5 bodech, tj. kromě rohů ještě uprostřed.
Jednu nádrž mám s plastovou a jednu s pozinkovanou paletou. Už se taky dlouho chystám pod to vyrobit podstavec, ale protože je pořád něco jiného důležitější, tak mi to stojí už několik let na 4 a 5 tvárnicích.

Plánuju pod to prostě udělat jednoduchý rošt, obdélník + příčku prostředkem stran, a 4 nožky. Všecko z nejobyčejnějšího jeklu.
Pokud to musí být rozebiratelné, tak bych tam jenom místo jednoduchého svaření navařil vždy kus pásoviny a do protějšího jeklu nadělal díry pro šrouby.

Ale napřed bych se ještě jednou zeptal, jestli to má pán opravdu promyšlené nebo to jenom tak plácnul. Protože tady rozebiratelnost aspoň na první pohled moc smysl nedává. Pokud bude nádrž přes zimu venku, tak je konstrukce pod ní. Pokud by ji na zimu dával třeba do kůlny, tak konstrukce bude zavazet míň než nádrž.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2022, 2:32

Já bych tam vyskládal pár palet :-) Ale jestli se má skutečně do puntíku dodržet zadání, pak bych volil šroubovanou konstrukci z ohýbaného ocelového plechu, viz obrázek (shodou okolností to má přesně půdorys a únosnost plné IBC nádrže).
Přílohy
podstavec.JPG
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 2. 2022, 10:13

Díky za tipy!

Nádrž už pán má:

Momentálně odstavená mimo
Momentálně odstavená mimo
Image2826289934708325769.jpg

Proberu s ním tu rozebíratelnost, jak to přesně myslí (je tu trochu jazyková bariéra, nemusel jsem to pochopit prvně správně). Tipuju, že by mohla stačit dočasná odstranitelnost (je to v takovém úzkém prostoru, tak možná chce, aby se tam v případě nutnosti dalo dostat s něčím větším).

Také jsem myslel rošt na čtyřech nohách z obyč jeklů, ohýbaný plech na míru pro jeden kus by tady asi vyšel dráž.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 2. 2022, 12:43

Malá poznámka z praxe k tomu úložnému prostoru pod nádrží.
Pokud je nádrž na dešti (tj.není pod střechou), tak ona sama jako střecha nefunguje.
Díky svým hladkým tvarům s absencí ostrých hran kapka vody, která na ní dopadne, po nádrži jede a neutrhne se dole na konci kolmé stěny, ale pokračuje po dně až do nejnižšího bodu. Samozřejmě ne všechny, ale některé.

Přišel jsem na to nechtěným pokusem. Měl jsem v lavoru prosetou zeminu, určenou do květináčů. Aby mi do ní přes noc nenapršelo, tak jsem lavor strčil pod střed IBC nádrže. No a po dešti byla v lavoru bažina hnědé hmoty.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8873
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 2. 2022, 1:24

Aha, jasně, rozumím. Zahrne se do výpočtů :) Díky!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“