Výroba příruby 80mm W20

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 2. 2022, 5:52

Ahoj,

mám dva dotazy, spíše hypotetické (mám klasicky chuť začít kutit z toho, co tu zrovna mám, ale asi se obrním trpělivostí a koupím litinu, přesto mě to zajímá):

1. Je špatný nápad udělat jí z C45? Příp. z obyčejné konstrukční oceli? Co přesně se může stát, hrozí to i u takto malé univerzálky (viz níže)?

2. Bylo by v pohodě svařit jí ze dvou dílů (pokud by byl OK vyrábět jí z něčeho, co jsem sto svařovat)? Nevím, na kolikátý pokus dám ten závit, radši bych ničil kulatinu menšího průměru..

Nějak takto.. Btw. závit (a vůbec celý vnitřek) je jen nastřelený, nechtělo se mi modelovat originál, použil jsem, co bylo snadno k dispozici (M36x3).
Nějak takto.. Btw. závit (a vůbec celý vnitřek) je jen nastřelený, nechtělo se mi modelovat originál, použil jsem, co bylo snadno k dispozici (M36x3).

Bylo by to k tomuto zázraku, takže tak nějak přiměřeně. A že tyto příruby vyrábí Tumlik a mám si jí od něj radši koupit, vím, to mi nemusíte psát :)

Dík, T.

Obrázek
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

19. 2. 2022, 6:41

1. Může se zakusovat, už se to tu psalo mockrát. Jestli se to skutečně stane ti nikdo neřekne. Záleží to na kvalitě závitu (geometrie i povrchu) a řezných silách.
2. U takhle malý příruby (80?) je to nesmysl, navíc se ti zkazí geometrie závitu i středícího průměru. Tak se to holt na nějakým menším kusu naučíš, pak jeden polotovar "naostro" vyhodíš a z druhýho budeš mít přírubu.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

19. 2. 2022, 6:51

Rozumím tomu správně, že zatím si nevěříš na takhle velký závit, a z obav ze zkažení velkého polotovaru to zkusíš udělat ze dvou kusů?

A co to udělat tak, že uděláš komplet přírubu, ale bez závitu. V místě kde je závit bude díra pro nalisování vložky se závitem, kterou si můžeš udělat potom. Tohle jsem udělal, když se mi povedlo zkazit závit v jedné přírubě. Závit jsem odsoustružil, udělal jsem vložku se závitem a tu jsem zalisoval a pojistil kolíkem proti pootočení. Funguje to.

Ad materiál. Dělal bych to radši z litiny. Nahřívat vřeteno autogenem je naprd.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

19. 2. 2022, 6:54

já teda osobně vytvářím nejdřív závit...a když to podělám tak z toho matroše udělám něco jiného....nikdy sem to nedělal obráceně právě z tohoto důvodu
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 2. 2022, 12:16

Na mojej MN-80 mám na dvoch 80 mm hlavách oceľové príruby, ktoré boli dodané spolu zo sústruhom z Čelákovic. Nikdy sa ani jedna nekusla. Logicky sa to môže stať, ale zrejme malé rezné sily a malý priemer tomu až tak neprajú. Isto tomu prispieva aj brúsený závit ( a asi aj nejak zušľachtený) na vretene. Každopádne ľahká odpomoc je dať na závit oceľovej príruby malé množstvo nejakej antistick pasty. Stačí raz, vydrží tam prakticky navždy.
Predpokladám, že kaliber na ten závit nemáš. Tým by som začal, predpokladám že nejakú originálnu prírubu už máš, tak si najprv vytoč kópiu konca vretena napasovanú podľa tej existujúcej príruby a potom to použi ako kaliber pri výrobe prírub. To je podľa mňa úplná nevyhnutnosť, ak máš trafiť závit aj osadenie.
Každopádne vyrábal som prírubu na MN80 a je o dosť komplikovanejšie spraviť ju tak aby lícovala a bežala, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Ak by si predsalen prírubu chcel vyrábať z dvoch kusov, nič by som nezváral, najjednoduchšie a spoľahlivé riešenie pri silách ktoré tam budeš mať a styčnej ploche oboch kusov bude Loctite 638 a dva kolíky pozdĺžne do spoja.
Každopádne prajem veľa úspechu.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 2. 2022, 3:24

Ahoj, díky všem za (minimálně pro mne) hodnotné vstupy, jak tady, tak v SZ, našel jsem si tehdy jinou zábavu a pak jsem kamsi odfrčel. Až budu zpět, nakoupím si litinu a budu to dělat radši z ní.

Mám nějak řešit jakost?

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

22. 2. 2022, 3:25

Thomeeque píše: 22. 2. 2022, 3:24 Ahoj, díky všem za (minimálně pro mne) hodnotné vstupy, jak tady, tak v SZ, našel jsem si tehdy jinou zábavu a pak jsem kamsi odfrčel. Až budu zpět, nakoupím si litinu a budu to dělat radši z ní.

Mám nějak řešit jakost?

Díky, T.
srabe :lol: :lol: :lol: :lol:

je to samozřejmě lepší
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2022, 6:40

a co se ti na té litině nelíbí? :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 3. 2022, 8:00

Hotovo, trochu boj, ale spokojen :)

T.
Přílohy
Image1608071961644433717.jpg
Image645714393073463238.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“