Žíhání svařence

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

28. 4. 2022, 3:13

Protože to brousíš na magnetu a nenecháš to dýchnout. Nemá to stejnou teplotu po celém objemu a pak to střelí. Velké plochy se musí umět. Tohle je ještě prcek.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 4. 2022, 6:07

Josef píše: 28. 4. 2022, 3:13 Protože to brousíš na magnetu a nenecháš to dýchnout. Nemá to stejnou teplotu po celém objemu a pak to střelí. Velké plochy se musí umět. Tohle je ještě prcek.
Někdy do toho prostě "nevidíš". Hrozně záleží jak se s tím materiálem zacházelo před tebou. Pokud do toho vnesli pnutí už v hutích nebo při dopravě, tak si tio ten materiál "pamatuje" ať to žíháš jak chceš.

Dělal jsem nedávno trapezové šrouby na CNC mikro soustruhy. Protože mám zásoby 19559 , tak jsem to dělal z toho. Tyč byla v polovině ohnutá, ale skoro to nebylo vidět. Ty šrouby jsou dlouhé do 200 mm a průměr 20. Polotovar byl 30 a myslel jsem si, že to musí vyjít. Žíhal jsem to 3x. Nejdříve váleček pr 22, pak přídavek 0,5 mm, pak po hrubování závitu. Kalilo // popouštělo // se to ve stojánku zavěšené. Obrousil jsem povrchy s přídavkem 0,05 a vařilo se to v oleji. Pak jsem přebrousil konce s přídavkem 0,02. Potom jsem to tedy již neměřil a poslal jsem to do DE na broušení závitu včetně povrchu. Jeden kus mi vrátili // s omluvou //, že se jim kroutí v lunetě a nejsou to schopni v požadované přesnosti obrousit. Domnívám se, že to byl ten prostřední - ohnutý.

Problém je, že původ a stav materiálu je vždy nejistý. Navíc se v téhle přiblblé - uspěchané době prostě nedá někomu vysvětlit, že všechno chce svůj čas a také to něco stojí.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

29. 4. 2022, 8:53

Jo, je to magie :)
Tak to dneska vezu vyžíhat, tak uvidíme jak to dopadne. Celý stůl se povedlo do docela pěkné roviny, zcela určitě pod 0,5mm, což trošku i zírám. Tak jsem zvědavej jak mi ho vrátí.
Oproti tomu portál šel na délku trošku do lavoru, cca 1,5mm, zřejmě tam zapracovalo to svařování na koncích. Tak bude zajímavý co to s tím provede.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 4. 2022, 9:44

Pipik píše: 29. 4. 2022, 8:53 Jo, je to magie :)
Tak to dneska vezu vyžíhat, tak uvidíme jak to dopadne. Celý stůl se povedlo do docela pěkné roviny, zcela určitě pod 0,5mm, což trošku i zírám. Tak jsem zvědavej jak mi ho vrátí.
Oproti tomu portál šel na délku trošku do lavoru, cca 1,5mm, zřejmě tam zapracovalo to svařování na koncích. Tak bude zajímavý co to s tím provede.
a kolik to je do vrtule a jak si to měřil?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

1. 5. 2022, 10:27

Modros píše: 29. 4. 2022, 9:44 a kolik to je do vrtule a jak si to měřil?
Do vrtule je to právě těch 0,5mm max.
Změřeno dvěmi tenkými napnutými vlasci, v rozích vypodloženo přesnou podložkou, uprostřed se musejí mírně dotýkat, nesmí být mezi nimi mezera ani nesmí jeden tlačit na druhý. Tím změříš vrtuli. Rovnost jeklu obdobně, k tomu stačí jeden vlasec a měříš odchylku vzdálenosti vlasce od jeklu po celé délce. Můžeš třeba použít barvu, nebo klidně i vodivej drát a pípák.
Ale neřešíme desetiny, stejně to půjde přefrézovat, jen je dobrý aby to odpočátku nebylo třeba o pět milimetrů mimo.
A taky ještě uvidíme co s celou tou rovinností udělá žíhání... :?
Máš-li jiný způsob jak změřit rovinnost plochy/rovnoběžnost dvou jeklů u třímetrovýho svařence, tak sem s ním, zatím jsem na jiný nepřišel :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

1. 5. 2022, 10:38

no....jelikoz svaruji a tocim se kolem zeleza 30 let tak tve odchylky na 3 metrovem svarenci me prijdou az neuveritelne kdyz vemu v potaz ze samotnej jekl bejva prohnutej jak v podelnem tak pricnem smeru nekolik desetin milimetru a nekdy i milimetru....nema presny ctvercovy profil ale je zdeformovanej....tak neco jako 0,5 na 3 metrech me prijde smesne...proto se ptam jak bylo mereno, vyrobek je tak presnej jak presne ho zmeris.....vlasce nepouzivam, pouzivam strojni vodovahu na to urcenou a v rastru dokazu promerit treba kilometr dlouhej stroj....

muj posledni svarenec ze svarovaciho stolu kvuli komplikovanosti dilu a tim ze se muael otace ve finale strelil 3 mm do vrtule a musel se rovnat a to byl 1x1 metr.....

ale memyslim to spatne...treba si prisel na neco noveho a ja se rad poucim jak delat svarence lip aby s nima pak nebylo tolik prace....
kdyz si povarim v pripravku hlavici do rovnaci stolice protoze ty svary dokazali pnutim znicit i tuhej pripravek a me pak hlavice nejde nasadit tak zacnes premejslet co to vnesene teplo dokaze s tim materialem udelat
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

2. 5. 2022, 10:54

Jako, asi jsem měl zpekla štěstí, je fakt že jekly nebývají rovné, ale tak dokonalá rovnost napnutého provázku nejde popřít, to je etalon, a pokud jej napnu podél toho jeklu tak se musí ukázat jak moc je jekl prohnutý.
Se strojní vodováhou jsem blbnul posledně, a pro vytvoření svařence, jehož povrch ani omylem není hladký, a který jde stejně přefrézovat, to asi nemá moc valný smysl si tak komplikovat život.
Trik s provázkama se mi už jednou osvědčil, i když teda minule to u podobně velikého svařence lítalo cca 2-3mm. Hlavně mi tak ale neustále ukazuje jak se to hýbe v průběhu svařování.

No, když natáhnu dvě dokonalé přímky přes protilehlé rohy, tak pokud jsou všechny čtyři rohy v jedné rovině, musí se ty přímky uprostřed protínat - reálně nejsou provázky ani od sebe, a ani netlačí jeden na druhý -> protínají se. A pokud jsou oba jekly rovné, vytvářejí tak i celkovou rovinu.
A i podle toho jak moc jeden provázek zatlačí na druhý (nebo je mezi nimi mezera) se tak dá změřit i případná nerovina.

Ano, jekly jsou mírně vypouklé. Proto je potřeba ty provázky v těch rozích vypodložit, aby se předešlo přizvednutí provázku na nějaké té nerovnosti. Podložky se ve všech rozích dají na stejné místo - právě aby se předešlo těm vypouklinám.

Jasně, přesnost měření tak defacto ovlivníš blbým umístěním v těch rozích. Ale opakuji, nejde o lovení desetin, to je nesmysl. Jen abych si nějak ohlídal během svařování jestli mi to někam moc neletí.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

2. 5. 2022, 12:37

každopádně sem napnutej jak ten provázek jak to dopadne...tak se pak pochlub
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 5. 2022, 7:28

Pipik píše: 2. 5. 2022, 10:54 " ... dokonalá rovnost napnutého provázku nejde popřít, to je etalon .."
Hmm - to mne zaujalo - to jako ten provazek nema zadne "proveseni", vsechny, ktere se maji protinat, maji stejne vlastnosti v tahu a jsou vsude stejne tluste (zejmena v miste pruseciku) a jsou napnuty stejnou silou (merenou ?), tak, aby chyba "proveseni" byla tak mala, ze neovlivni zadnym zpusobem mereni?
Videl jsem slovo vlasec - to jako plastovy? Neco jako rybarsky "silon" nebo uhlikovy?
Jako laikovi se mi to moc nezda - ale, rikam, laik ...

A jeste mne zaujala formulace " ... ani netlačí jeden na druhý -> protínají se ...".
Moc nerozumim - to jako jeden prochazi druhym? Jina interpretace napsaneho mne taky nenapada - ale - laik.
Prijde mi to jako ducharina a to doslova :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

3. 5. 2022, 10:56

lapa píše: 2. 5. 2022, 7:28 Moc nerozumim - to jako jeden prochazi druhym? Jina interpretace napsaneho mne taky nenapada - ale - laik.
Prijde mi to jako ducharina a to doslova :-).
Lapo, nehoň desetiny. Ano, 3metry vlasce průměru 0,3mm váží nula nula nic, takže prověšení je při napnutí 2kg na každém konci naprosto zanedbatelné, prakticky nulové (možná nějaký ten mikron, kdo ví, ale můžeš to zkusit změřit :) )

Ideálně by se měly doslova protínat, ale jasně, to není fyzikálně možné, že jo. Takže musí na sobě jen lehounce ležet a jeden by měl tlačit na druhý maximálně právě polovinou průměru toho vlasce. Ale byť je toto snadno viditelné a měřitelné, tak je to úplný nesmysl to honit, stejně se to po žíhání mírně někam hne, a když by se to nežíhalo, tak časem stejně. Popisuju to jen proto aby čtenář pochopil princip měření, ne aby objevil zcela nový převratný způsob jak měřit desetimetrový svařenec s přesností na mikron :D

Kdybych chtěl měřit na setiny, tak si udělám velký stojan s osou uprostřed, velké otáčecí rameno v tuhém rotačním uložení, a na konec ramene dám hodinky a těma budu přejíždět všechny čtyři rohy. To by bylo sice relativně přesné, ale nemůžeš tak volně otáčet svařenec dle potřeb svařování, a navíc k čemu tak přesně?

Jde jen o to jak jednoduše a snadno - s relativní přesností měření, řekněme do milimetru - ohlídat rovinu během svařování, aniž bys musel neustále žonglovat se strojní vodováhou, což není zrovna úplně jednoduchý ani rychlý způsob, že jo.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 5. 2022, 11:22

lapa píše: 2. 5. 2022, 7:28
Pipik píše: 2. 5. 2022, 10:54 " ... dokonalá rovnost napnutého provázku nejde popřít, to je etalon .."
Hmm - to mne zaujalo - to jako ten provazek nema zadne "proveseni", vsechny, ktere se maji protinat, maji stejne vlastnosti v tahu a jsou vsude stejne tluste (zejmena v miste pruseciku) a jsou napnuty stejnou silou (merenou ?), tak, aby chyba "proveseni" byla tak mala, ze neovlivni zadnym zpusobem mereni?
Videl jsem slovo vlasec - to jako plastovy? Neco jako rybarsky "silon" nebo uhlikovy?
Jako laikovi se mi to moc nezda - ale, rikam, laik ...

A jeste mne zaujala formulace " ... ani netlačí jeden na druhý -> protínají se ...".
Moc nerozumim - to jako jeden prochazi druhym? Jina interpretace napsaneho mne taky nenapada - ale - laik.
Prijde mi to jako ducharina a to doslova :-).
Strunou se měřívalo celkem běžně a když se dodrží, co má, tak výsledek je i víc než dobrý.
Struna by měla být co nejtenčí - maximálně třeba 0.1mm průměr, napíná se přes kladku závažím, odečet buď mikroskopem a nebo pípákem přes johansonky a nebo "suportík" či jiné nastavovátko.
Pro 1.5m délky pokud si pamatuju dobře vychází průvěs někde lehce přes 6 mikronů - samozřejmě pouze když ten co měří, ví co dělá.
Jinak ty naměřený ultrarovinnosti :lol: u těch svařenců - no to je spíš k obveselení (nehledě na to, co tam bude za půl roku).
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 5. 2022, 6:38

Pipik píše: 3. 5. 2022, 10:56 Jde jen o to jak jednoduše a snadno - s relativní přesností měření, řekněme do milimetru - ohlídat rovinu během svařování, aniž bys musel neustále žonglovat se strojní vodováhou, což není zrovna úplně jednoduchý ani rychlý způsob, že jo.
Ok, jen jsem se snažil pochopit text a taky jsem nevěděl, co je vlastně přijatelná přesnost :-).
Nohu mi to netrhá, natož jako hobíkovi :lol:.
Tak ať se daří.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 5. 2022, 10:18

Sancho Panza píše: 3. 5. 2022, 11:22 Jinak ty naměřený ultrarovinnosti :lol: u těch svařenců - no to je spíš k obveselení (nehledě na to, co tam bude za půl roku).
No, asi tak... :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Petero
Příspěvky: 2
Registrován: 23. 5. 2022, 9:49

6. 9. 2022, 1:05

A co takhle svářet laserem? 8-)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“