klimbíkův CNC projekt

Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 1:35

Modros píše: 30. 3. 2022, 1:26 jakou ocel? pokud to budeš dělat z frézovaných desek hliník ok.....ale ze surového železa to chceš dát dohromady jak? takže to bude mít plochy na vozíky a lineáry přinejmenšim frézované nebo dokonce broušené?

je ti známo že okujená křivá konstrukční ocel není bez uprav vhodná na cnc stroje? četl si vubec něco z tohoto fora?
plochy pro sroubovani ofrezuju. okuje chapu ze jsou krive, to bych tam urcite nenechal.
surove zelezo ne, ocelove plechy, ploche tyce a jekly.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 1:36

Radek335 píše: 30. 3. 2022, 1:32 Nechceš spíš zkusit jít cestou nákupu staršího stroje a jeho znovuzprovoznění? Veškerou mechaniku bys měl hotovou a s elektrikou by jsis už poradil. Cenově to vyjde nastejno a užitná hodnota bude daleko větší.
i o tom jsem premyslel, jak tu robokop nabizel ted nedavno nejaky strojecek, ale asi nikdy by to nebylo tak malinke jak bych si predstavoval. ja nemam misto vubec, takze proto jsem psal ze me limituje ta pudorysna velikost, abych to mohl mit na ponku. je pravda, ze bych mel spoustu veci vyresenou, ale asi by mi to nevyhovovalo rozmerove.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 1:41

atlan píše: 30. 3. 2022, 1:25 Tocim ich zadarmo. A aby bolo jasne proti videam nemam nic. Proti prezentacii ziskanych vedomosti od druhych a vydavanim ich za vlastne, namietky mam.
nejsem si vedom, ze bych nekde mistni vedomosti cilene vydaval za sve. ze bych si to tady precetl a pak zekl, ze jsem na to prisel sam:) samozrejme ucim se a nevim vsechny veci kde jsem na ne prisel. ale u kazdeho videa jsem mel uvedeno a i ve videich jsem rikal, ze jsem inspiraci a rady prijimal ze strojirenskeho fora, takze jsem delal foru reklamu. ne zadarmo, ale prave za ty rady. A stavba CNC frezky bude jeste daleko vetsi reklama pro tohle forum. podle me v poradku.
ale nevim proc ti to vubec pisu, kdyz ty me porad jen hejtujes.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 3. 2022, 2:04

Klimbik píše: 30. 3. 2022, 1:41 ....
nejsem si vedom, ze bych nekde mistni vedomosti cilene vydaval za sve. ze bych si to tady precetl a pak zekl, ze jsem na to prisel sam:) samozrejme ucim se a nevim vsechny veci kde jsem na ne prisel. ale u kazdeho videa jsem mel uvedeno a i ve videich jsem rikal, ze jsem inspiraci a rady prijimal ze strojirenskeho fora, takze jsem delal foru reklamu. ne zadarmo, ale prave za ty rady. A stavba CNC frezky bude jeste daleko vetsi reklama pro tohle forum. podle me v poradku.
ale nevim proc ti to vubec pisu, kdyz ty me porad jen hejtujes.
Stavba cnc frézky bude především fůra videjí na trubce = > fůra peněz do kasičky. To zaprvé.
Zadruhé, kdokoliv ti napíše něco kritického, a je fuk, že má obvykle pravdu, tak ten tě "hejtuje".
Už jsem ti to psal jinde, že jsi mi ukradenej, ne že bych tě nenáviděl (je to od slova TO HATE).
Když nesnášíš kritiku, tak sem nelez, a na trubce si dávej videa podle libosti. Tam je hlupáků, který ti to žerou, dost.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

30. 3. 2022, 2:11

Přesně tak, kolik lidí už Klimbíkovi psalo, že je trapný s tím ojehlováním a on na to dlabe, nechápu takovou aroganci. Já jsem fakt starý kus, ale stále se učím a co mi kdo řekne, že je jinak, tak s povděkem beru a ihned se to snažím dělat a změnit... Ale Klimbík, to je jiná sorta, hlavně různé aktivity, které přinášejí peníze, propagační videa na neporovnatelné věci, merch, jen penízky. Dávno jsem po diskusi s kolegy zrušil odběr jeho stránek, protože tohle fakt nééééééééé...
Ale jsem tady dost OT, pardon, to víte, emoce... :oops:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 2:29

pafik, pavlík: nechapu, zalozim si tu vlakno, napisu ze at tu pisou jen ti co mi chcou pomoct a prijdete tu vy a takhle se tu vyblijete. co jste v tomhle vlakne cekali? proste jste tu prisli hejtovat a je to presne podle toho, ze me nenavidite, protoze zavidite. Ze si muzu rikat ojehlovani a nikdo me nedokaze zastavit. Ze si tocim videa o cem me bavi a jeste za to mam penize, sice bidne, ale aspon nejake. (kdo nevi, tak reklamy z meho kanalu mesicne hodi cca 15tisic Kc, delal jsem o vydelcich i video, aby si nikdo nemyslel, ze je to zlaty dul)
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Aris
Příspěvky: 676
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

30. 3. 2022, 2:37

"...nikdo me nedokaze zastavit."

Tak, a tím bylo řečeno všechno.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

30. 3. 2022, 2:38

Putinbík :lol:
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 2:39

a pridavaji se dalsi ktere proste bavi jen prudit. Atlan se ted urcite vali smichy jakou vlnu nenavisti zase vyvolal :) gratuluji :)
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2022, 2:48

Klimbik píše: 30. 3. 2022, 12:20myslite, ze to muze fungovat jak si predstavuju? a piste jen ten, kdo chce fakt pomoct
Jestli to zpeněžíš nebo ne je mi vcelku fuk, rady poskytuji zdarma a bezpodmínečně a s úmyslem pomoct :-)
Ale konkrétně: fungovat to nějak bude, ale to asi není cílem říkat "všichni jste mě varovali, že to nebude fungovat a hele, ono to frézuje" :-) Takže fungovat to bude, ale kdybys tomu věnoval o trochu víc, bude to fungovat mnohem líp. To, že to děláš ze železa je samo o sobě skoro k ničemu. Je to z plechu a ten se ti bude, hliníkový či ocelový, kroutit jak Zeman na tiskovce. Udělej z toho plechu duté, ze všech stran uzavřené díly (má to i jméno: skříňový nosník), které sešroubuješ dohromady a uděláš pro tuhost svého přístrojku desetkrát víc, než kdybys to dělal z několikrát tlustšího plechu. Bude to chtít trochu přemýšlení, abys konstrukčně eliminoval chyby k-faktoru (ano, musí se to pálit laserem a ohýbat na ohraňováku) a šlo to sešroubovat, ale výsledek je pak o řád lepší.

EDIT: než jsem to dopsal, naskákaly sem nějaké další odpovědi. Kdybych se včas dočetl, že ti závidíme, asi bych už dál nepokračoval, ale mazat to nebudu :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 2:53

prochaska: diky. tak to myslis ty bocnice, cela a mozna i portal asi?
deska stolu se bude taky kroutit, kdyz bude 20mm? ja jsem myslel, ze je potreba mit na spodku neco tezkeho, aby to eliminovalo vibrace.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 2:55

vsak to o zavideni jsem psal tem co tu prisli jen prudit, tobe dekuji za rady.
ja myslim, ze pokud nekdo nechce poradit a stejne tu prijde a neco zacne psat, tak by se mel zamyslet nad smyslem sveho zivota. jestli by nebylo lepsi jit delat neco smysluplneho, nez jen prudit na foru.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2022, 3:07

Klimbik píše: 30. 3. 2022, 2:53 prochaska: diky. tak to myslis ty bocnice, cela a mozna i portal asi?
deska stolu se bude taky kroutit, kdyz bude 20mm? ja jsem myslel, ze je potreba mit na spodku neco tezkeho, aby to eliminovalo vibrace.
Všechno. A když to půjde, i tu desku stolu. Dvacítka plech je už celkem v pohodě, ale když to bude doplněné nějakou krabicovitou výztuhou pod ní, bude to ještě víc v pohodě, protože se ti rozloží módy vibrací. Byla tu o tom už diskuse, je tu pár lidí kteří tomu docela rozumí, třeba přispějí.

BTW, čistě pocitový poznatek z posledních dní: dělal jsem jakousi konstrukci, byl v tom metr dlouhý, 15 cm široký desítka plech, z výroby trošku prohnutý (to je vždycky, zvlášť když na něm není žádný ohyb) a šel (pružně) narovnat přitlačením rukou na zem. Moh bych samozřejmě vypočítat a doložit tuhost oboustranně podepřeného nosníku zatíženého osamělou silou v mm/N, ale takhle je to aspoň představitelné :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 3:16

prochaska: diky, jo to je pravda, to si dokazu i ja predstavit, par desitek plisku doma taky mam a kdyz to prohnuti bude male a plech dostatecne dlouhy, tak asi bude stacit pomerne mala sila na narovnani.
zkusim tedy misto tech plechovych vyztuh a i vsude jinde vymyslet vyztuhy z jeklu.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 3. 2022, 3:19

Přiznám se, že mám podobný strojek už cca 12 - 13let. Základ je ocelová broušená deska tl.26mm zespodu lineáry a jeden šroub uprostřed a vcelku bez problémů s tím obrábím i železo. Vřeteno je Atas 500W s kleštinou ER16 a nástroje od 1,5mm do 8mm a řídím to Gravosem GVE64. Nemám pocit, že bych nutně musel mít šrouby dva. Abych schoval vozíky pod stůl, jsou lineáry na 300mm stole od sebe vzdálené 230mm, šířka základny portálu je 200mm. Původně byl stůl duralový, ale výměnou za železo se celková tuhost stroje zvýšila naprosto nesrovnatelně. Fakt je, že cenovka za ten stůl + 2čela, skolíkované a sešroubované byla rána (stůl cca 20 a ty čela myslím 5 tisíc)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“