klimbíkův CNC projekt

Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 12:20

nazdar!
trochu premyslim, ze bych si postavil taky nejaky tuzsi strojecek, nez je ta mala 3018pro.
vzdycky kdyz totiz vymyslim jak ji vylepsit, tak si nakonec reknu, ze bych musel zmenit uz vsechno, takze to asi nema smysl vubec rozebirat a po castech menit.

videl jsem co tady navrhoval fmodel. to by byla parada, nicmene me trochu limituje pudorysna velikost, takze bych chtel radsi pohyblivy portal. ale zase me nelimituje vaha, ta mi je fuk.
Takze jsem vymyslel takovou konstrukci, velikost stolu je 445x275x20, ocelovy, protoze takovy plech zrovna mam a velikostne mi docela sedi. vsechno bych udelal ocelove, proc ne, vetsi vaha asi nebude na skodu.
vetsi zavetrovani tam jeste asi bude na prednim a zadnim cele.
konstrukce sroubovana, pripadne muzou byt i nektere kusy svarene a pak zfrezovane.
linearni vedeni 15 nebo 20 (asi spis 20), kulickove srouby 12 nebo 16mm (spis asi 16), se stoupanim asi 5mm. vsechno to jen tak tipuju podle toho, jake jine stroje jsem videl.
motorky bych klidne zkusit closed loop, at je to namakane :) velikost asi nema23, sila tak 2,2Nm treba. nemam nic spocitane, vsechno tipy!

obrabet bych chtel samozrejme idealne vsechno, ale tusim, ze na ocel to mit nebude, to ma asi maloktery stroj. takze hlinik/dural aspon.
rad bych tam i pouzival chlazeni, takze kryt na spodni kulickovy sroub, aby na neho neteklo.
vana pod celym strojem na sber chladici kapaliny.
portal jsem zatim zpevnil jen "tretim rozmerem", ale klidne to muze byt z uzavrenych profilu jak casto radite.
srouby a vedeni koupim z ciny, protoze to predepnute se mi zda moc drahe.
(stoji to na tu nejdelsi osu cca 100dolaru lineary s voziky na jednu osu a 60dolaru komplet sroub s ulozenim, matici a spojkou na motor.)
a co jsem cetl, tak nejspis udelam tolik nepresnosti pri stavbe, ze by to predepnute ani nemelo smysl a stejne to brzo odejde.

myslite, ze to muze fungovat jak si predstavuju? a piste jen ten, kdo chce fakt pomoct, diky :)
cnc2-v1.jpg
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 12:31

jo a vreteno chci pouzit pro zacatek urcite horni frezku Makita RT0700CX2J, na openbuilds.com to taky spousta lidi dela, tak snad to bude pro zacatek ok, casem kdyz to cele bude fungovat, tak treba i nejake silne, trifazove, vodou chlazene, opravdicke...
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

30. 3. 2022, 12:37

Kvalitní sluchátka a pevné nervy přeju...já myslel že to s cnc myslíš vážně...tak ne no
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 12:50

Modros píše: 30. 3. 2022, 12:37 Kvalitní sluchátka a pevné nervy přeju...já myslel že to s cnc myslíš vážně...tak ne no
bohuzel z tveho komentare se toho moc nedozvim.
muzu jen domyslet:
a) nelibi se ti vyber vretena - az bude konstrukce spravne fungovat, nahradim lepsim.
b) bude konstrukce vibrovat - proto ocel a konstrukce se mi libi takova jako je treba CauCau Kompas f300, ktera je resena taky takhle, aspon myslim.

mozna ze je jeste moznost c, ale nenapada uz me zadna :)

EDIT: samozrejme to vreteno chci pouzit proto, ze uz tu frezku mam a nemusim nic kupovat a drevo s tim urcite pujde.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

30. 3. 2022, 1:01

hlučné...omezené na průměr nástroje. takže na nic...na naučení možná když ho máš...myslel sem že ho budeš kupovat kvuli tomu
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

30. 3. 2022, 1:05

Povdzme si že prečo nie? Zábavka, ďalší projekt, kutenie, zistenia, porovnania = skúsenosti. Mám niečo podobné, väčšie už veľa rokov a na moje veci mi úplne vyhovuje. Ale som iba hobík, no poviem ti pár skúseností z mojej stavby.

Ako prvé sa mi zdá nedostatočná odolnosť na krútenie stola, to ale vpohode vykompenzuješ veľmi pevným stolom na ktorý to prišrubuješ. Ten spoj dolnej dosky portálu s bočnicami bude veľmi namáhaný, tak by som ho vystužil. Najlepšie by bolo ak by si vozíky šruboval priamo na bočnice a lineár otočil.
Nespomínaš riadenie - každopádne externý interpolátor, ušetríš si neskutočne veľa starostí.
Makita je fajn. Je to tichý vyvážený stroj. Kúp si na ňu originál hliníkový upinák z ali. Doporučujem tiež dokúpiť D 8mm stopku s upínakom klieštin ER11 a do nej klieštiny. Viď nižšie. Potom do nej upneš čokolvek do 8mm.

https://www.aliexpress.com/item/4000036 ... mainSearch
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 1:08

Modros píše: 30. 3. 2022, 1:01 hlučné...omezené na průměr nástroje. takže na nic...na naučení možná když ho máš...myslel sem že ho budeš kupovat kvuli tomu
no prave ze ji mam, uz tak dva roky a nepouzivam ji skoro vubec, tak bych ji vyuzil aspon takhle. vim, ze bude mit omezeni, na prumer nastroje jak rikas a dokonce i na otacky, neumi vubec pod 10tisic, takze kdyz budu muset zpomalit, tak to nepujde. nechci kvuli ni delat nic specialniho, proste ji jen pichnout do zasuvky a zapinat rucne. vymena vretena pak bude obnaset jen vyrobu noveho uchyceni na Z osu, coz je pohoda myslim. jen predelat objimky.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 3. 2022, 1:10

Skor nez mu zacnete radit, dajte si od neho zaplatit, pac on tie vase rady spenazi :D
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 1:15

shaolin píše: 30. 3. 2022, 1:05 Povdzme si že prečo nie? Zábavka, ďalší projekt, kutenie, zistenia, porovnania = skúsenosti. Mám niečo podobné, väčšie už veľa rokov a na moje veci mi úplne vyhovuje. Ale som iba hobík, no poviem ti pár skúseností z mojej stavby.

Ako prvé sa mi zdá nedostatočná odolnosť na krútenie stola, to ale vpohode vykompenzuješ veľmi pevným stolom na ktorý to prišrubuješ. Ten spoj dolnej dosky portálu s bočnicami bude veľmi namáhaný, tak by som ho vystužil. Najlepšie by bolo ak by si vozíky šruboval priamo na bočnice a lineár otočil.
Nespomínaš riadenie - každopádne externý interpolátor, ušetríš si neskutočne veľa starostí.
Makita je fajn. Je to tichý vyvážený stroj. Kúp si na ňu originál hliníkový upinák z ali. Doporučujem tiež dokúpiť D 8mm stopku s upínakom klieštin ER11 a do nej klieštiny. Viď nižšie. Potom do nej upneš čokolvek do 8mm.

https://www.aliexpress.com/item/4000036 ... mainSearch
diky za poznatky.
ja jsem taky amater/hobik, neplanuju zadnou zakazkovou vyrobu, bude to jen pekna hracka, vysnena.
jo lineary tu moc asi nejdou videt, ale mam je otocene tak, ze kolejnice je na stole, voziky na portalu. to ani jinak u tehle konstrukce asi nejde. kolejnice na portalu by pak portalu neumoznily posun dopredu dozadu. a portal je dokolecka kolem stolu spojeny, pro tuhost i pro uchyceni matice kulickoveho sroubu vespod uprostred, aby nemusely byt dva srouby po stranach.
rizeni jsem zapomne zminit, nevim co je interpolator, ja jsem myslel ze tam dam GRBL desticku, kterou uz mam a trochu ji aspon znam a k ni pripojim ty externi drivery co umoznujou close loop rizeni KM. to bych koupil v sade vzdycky motor a driver. a samozrejme nejaky zdroj poradny, co to vsechno utahne. cim vic voltu tim lip, asi do 50V neco.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
honzaZ
Příspěvky: 130
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

30. 3. 2022, 1:15

při ceně šroubů z Číny bych dal na každou stranu portálu jeden, vedení nahoru do roviny stolu, základ portálu co nejvíc "čtvercový" (co kdo snese, sice budou potřeba delší lineáry na Y, ale zase při jejích ceně...) a potom co nejhmotnější portál (žádná jedna deska tloušťky 5mm, která nese všechnu sílu v nějakém směru). Až po vyřešení celé konstrukce metodikou "co nejlépe, za co nejméně" , bych řešil čím to řídít a jaké motory tam dát :wink:
Naposledy upravil(a) honzaZ dne 30. 3. 2022, 1:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 1:19

atlan píše: 30. 3. 2022, 1:10 Skor nez mu zacnete radit, dajte si od neho zaplatit, pac on tie vase rady spenazi :D
cemu si nerozumel na vete "a piste jen ten, kdo chce fakt pomoct, diky :)"?

a nesir tu dezinformace, samozrejme, ze o tom budu tocit video serial, ale to snad kazdy ceka a mozna dokonce chce. a jestli ti vadi, ze chci byt za vyrobu videi nejak ohodnoceny, tak jdi prikladem a zacni tocit videa zadarmo, uvidime, jak dlouho ti ten elan vydrzi. a nezavid!
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

30. 3. 2022, 1:23

honzaZ píše: 30. 3. 2022, 1:15 při ceně šroubů z Číny bych dal na každou stranu portálu jeden, vedení nahoru do roviny stolu, základ portálu co nejvíc "čtvercový" (co kdo snese, sice budou potřeba delší lineáry na Y, ale zase při jejích ceně...) a potom co nejhmotnější portál (žádná jedna deska tloušťky 5mm, která nese všechnu sílu v nějakém směru). Až po vyřešení celé konstrukce metodikou "co nejlépe, za co nejméně" , bych řešil čím to řídít a jaké motory tam dát :wink:
jo ty myslis asi neco takoveho s tim vedenim s dvemi srouby https://openbuilds.com/builds/sphinx-55 ... ails.8790/
akorat tenhle clovek myslim ze ma ty bocnice nejgumovejsi, aspon mi to tak pripada.
tu "ctvercovost" nevim co myslis, mozna jakoze bocnice z ctvercovych jeklu? tak jak navrhoval fmodel at ma vsechno treti rozmer? at nikde neni jen plech pripadne zpevneny kolmym dalsim plechem?
jo 5mm neplanuju, je mi docela jedno vaha, takze klidne 10mm ocel, zpevnenou jeste klidne jeklem.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 3. 2022, 1:25

Tocim ich zadarmo. A aby bolo jasne proti videam nemam nic. Proti prezentacii ziskanych vedomosti od druhych a vydavanim ich za vlastne, namietky mam.
Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

30. 3. 2022, 1:26

jakou ocel? pokud to budeš dělat z frézovaných desek hliník ok.....ale ze surového železa to chceš dát dohromady jak? takže to bude mít plochy na vozíky a lineáry přinejmenšim frézované nebo dokonce broušené?

je ti známo že okujená křivá konstrukční ocel není bez uprav vhodná na cnc stroje? četl si vubec něco z tohoto fora?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

30. 3. 2022, 1:32

Nechceš spíš zkusit jít cestou nákupu staršího stroje a jeho znovuzprovoznění? Veškerou mechaniku bys měl hotovou a s elektrikou by jsis už poradil. Cenově to vyjde nastejno a užitná hodnota bude daleko větší.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“