Obří 3D tiskárna

Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

1. 4. 2022, 6:49

Já vám ti už fakt nevim. Jestli se vám zdá že trpim nějakým komplexem, tak v tom fakt není žádný záměr, a začínám už podezřívat i sám sebe... :roll:
Ale co... Metr sem, metr tam... :lol:

Kdo že tady je ten co staví ty velké 3D tiskárny? Potřebuju konzultaci :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1291
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

1. 4. 2022, 7:31

Že by někdo měl malého "pipíka"?
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

1. 4. 2022, 7:33

GeeSnake píše: 1. 4. 2022, 7:31 Že by někdo měl malého "pipíka"?
Ano, bylo by divný kdyby to nikdo nenapsal....
Hele to nevim. Žádná si nestěžovala :D Některý si naopak i "stěžovaly" :lol:
Prostě mám jen velký nápady, no 8)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1291
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

1. 4. 2022, 8:52

Nápady dobrý, a hlavně je dotáhneš.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

2. 4. 2022, 12:40

Niečo sa stavia tu môže to byť celkom dobrá inšpirácia :) https://www.youtube.com/watch?v=m7JpumMS0Po
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 4. 2022, 1:09

Zrovna dělám na nějakém jednoúčelovém automatu do průmyslu. Je to hodně veliké, řízené EtherCATem. Bohužel to má jenom 2 osy (X, Z).
Tak si říkám, že bych na to mohl aspoň provizorně doosadit ještě nějakou osu Y, namontovat na to extruder a vytisknout si třeba auto v životní velikosti. ;-)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

2. 4. 2022, 7:58

Nevím zda tady jsou tací stavitelé, ale klidně bych oslovil tohoto nadšence... :wink:


@Mex naco auto, ale takovej tank je teď tuze užitečný :lol:
honzaZ
Příspěvky: 133
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

2. 4. 2022, 9:37

Podle toho co znamená metr sem metr tam, velkou tiskárnu nestavím (jenom 330x330x450 a už to mi přijde velké až až), ale pár postřehů bych měl...
1) hotbed z více nezávisle vyhřívaných segmentů (něco jako má teď Prusa na té nové XL tiskárně, třeba 2*2 nebo 3*3)
2) pokud by šlo o 1m^3 +, tak bych řešil peletový extruder (projekt sám o sobě :roll: )
3) vyhřívané prostředí, protože to smrštění je v takových rozměrech už dost nepříjemné
Edit:
Kamarád má na VUT FAST kubíkovou tiskárnu (prý se na ní teda jenom práší, ale to je fuk :roll: ), tak zkusím trochu posondovat jaké problémy se na tom musely řešit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

2. 4. 2022, 3:49

honzaZ píše: 2. 4. 2022, 9:37 Kamarád má na VUT FAST kubíkovou tiskárnu (prý se na ní teda jenom práší, ale to je fuk :roll: ), tak zkusím trochu posondovat jaké problémy se na tom musely řešit :wink:
Díky za postřehy. Poptávat asi nemusíš, tady se nejspíš nebude extrudovat plast ale pěna, takže věci jako vyhřívání a flatbed odpadá. Pokud má ale kamarád kubíkovou tiskárnu, která zvládne silnější vrstvy a netrval by tak tisk jednoho kubíku měsíc, tak by na ní nejspíš byl i zájemce ;-)

Myslím že nejde ani tak o samotnou konstrukci, to je už - alespoň pro mě - triviální. Řízení, motory atp., nic z toho není problém.
V podstatě jsem redukoval celý problém na alfu a omegu 3D tisku - jak zaručit plynulý proud materiálu, a přitom jej řídit on/off v rámci zlomku sekundy.
Abych to trochu osvětlil - potřeboval bych vyřešit nanášení (asi) PU pěny.
Možná ještě přesněji - potřebuji tisknout polystyren. Jakkoli pitomně to zní.
Nebo jakýkoli materiál v tvrdosti a hustotě XPS, může být i dvakrát hustší/těžší, případně i méně, ale ne méně než obyč kuličkový polysťák. To už ne. Ideálně však něco s vlastnostmi XPS - snadno obrousitelné, lehké. Toliko k výslednému materiálu.
Nebráním se ale ani jiným materiálům, pokud někoho něco napadne.
Výsledný průměr extrudovaného materiálu, či vlastně jedna vrstva, by neměl přesahovat 5mm, ideálně tak 2mm. Čistě z důvodu aplikovaného rozměru, aby pak tisk jedné věci netrval měsíc...

Zatím jsem došel k tomu, že kontaktuju lidi kolem stříkané izolace - výrobce pěny, výrobce stroje, i nějaké ty uživatele takového stroje. Ale pokud by tu někdo měl nějaké zkušenosti s nanášením PU pěny v podobném duchu, uvítám.

ps.: Mexi, jenom auto? A proč ne rovnou celej barák? :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 4. 2022, 5:34

Pipik píše: 2. 4. 2022, 3:49 ps.: Mexi, jenom auto? A proč ne rovnou celej barák? :lol:
Já jsem jenom příštipkář, tak dělám jenom malé stroje. :-(

K tomu pěnovému polystyrénu: kdysi jsem navštívil jednu polystyrénku a díval se na proces výroby.
Ten základní materiál je prášek, který nasypali do formy a pustili tam páru. Teplotou to začalo bobtnat až to vyplnilo (pod nějakým výsledným tlakem) celou formu. Různou teplotou, různou dobou a množstvím toho základního materiálu se řídila hustota výsledného produktu.
Tohle konkrétně byla polystyrénka, která dělala obří kostky. Z nich se pak na pohyblivém dopravníku řezaly různě tlusté desky pro zateplování.

Oblíbeným žertíkem bylo dát do cukřenky ten základní bíly prášek. Někdo si udělal kávu, nasypal tam ne "cukr" a začala akce typu "hrnečku vař".

Neumím si moc představit jak to bobtnání zkrotit, aby to vytvořilo nějaký definovaný tvar.
To už možná spíš nějaké CNC naváděné 2 desky, mezi které by sypal ten materiál a stříkala pára. A ty desky by tvořily tloušťku dané stěny. Ale asi je to blbost (tenhle nápad).
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

2. 4. 2022, 7:28

Tu je jedna naozaj obří :) . Som netušil, že taká vôbec existuje.
ingersoll.jpg
(zdroj a celkom dobrý článok : https://www.3d-tisk.cz/nejvetsi-omyly-o ... ni-napadu/)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 4. 2022, 8:09

Mex píše: 2. 4. 2022, 5:34
Pipik píše: 2. 4. 2022, 3:49 ps.: Mexi, jenom auto? A proč ne rovnou celej barák? :lol:
Já jsem jenom příštipkář, tak dělám jenom malé stroje. :-(

K tomu pěnovému polystyrénu: kdysi jsem navštívil jednu polystyrénku a díval se na proces výroby.
Ten základní materiál je prášek, který nasypali do formy a pustili tam páru. Teplotou to začalo bobtnat až to vyplnilo (pod nějakým výsledným tlakem) celou formu. Různou teplotou, různou dobou a množstvím toho základního materiálu se řídila hustota výsledného produktu.
Tohle konkrétně byla polystyrénka, která dělala obří kostky. Z nich se pak na pohyblivém dopravníku řezaly různě tlusté desky pro zateplování.

Oblíbeným žertíkem bylo dát do cukřenky ten základní bíly prášek. Někdo si udělal kávu, nasypal tam ne "cukr" a začala akce typu "hrnečku vař".

Neumím si moc představit jak to bobtnání zkrotit, aby to vytvořilo nějaký definovaný tvar.
To už možná spíš nějaké CNC naváděné 2 desky, mezi které by sypal ten materiál a stříkala pára. A ty desky by tvořily tloušťku dané stěny. Ale asi je to blbost (tenhle nápad).
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 4. 2022, 8:12

Sancho Panza píše: 3. 4. 2022, 8:09
Mex píše: 2. 4. 2022, 5:34
Pipik píše: 2. 4. 2022, 3:49 ps.: Mexi, jenom auto? A proč ne rovnou celej barák? :lol:
Já jsem jenom příštipkář, tak dělám jenom malé stroje. :-(

K tomu pěnovému polystyrénu: kdysi jsem navštívil jednu polystyrénku a díval se na proces výroby.
Ten základní materiál je prášek, který nasypali do formy a pustili tam páru. Teplotou to začalo bobtnat až to vyplnilo (pod nějakým výsledným tlakem) celou formu. Různou teplotou, různou dobou a množstvím toho základního materiálu se řídila hustota výsledného produktu.
Tohle konkrétně byla polystyrénka, která dělala obří kostky. Z nich se pak na pohyblivém dopravníku řezaly různě tlusté desky pro zateplování.

Oblíbeným žertíkem bylo dát do cukřenky ten základní bíly prášek. Někdo si udělal kávu, nasypal tam ne "cukr" a začala akce typu "hrnečku vař".

Neumím si moc představit jak to bobtnání zkrotit, aby to vytvořilo nějaký definovaný tvar.
To už možná spíš nějaké CNC naváděné 2 desky, mezi které by sypal ten materiál a stříkala pára. A ty desky by tvořily tloušťku dané stěny. Ale asi je to blbost (tenhle nápad).
Pokud jsi viděl že byl základním produktem prášek :lol: tak už nemusíš NIC vysvětlovat.
Protože je to zásadně GRANULÁT a ne PRÁŠEK (teda pokud vůbec tušíš rozdíl mezi práškem a granulátem).
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 4. 2022, 8:48

Sancho Panza píše: 3. 4. 2022, 8:12 Pokud jsi viděl že byl základním produktem prášek :lol: tak už nemusíš NIC vysvětlovat.
Protože je to zásadně GRANULÁT a ne PRÁŠEK (teda pokud vůbec tušíš rozdíl mezi práškem a granulátem).
Je to možné. Já nic nevysvětluju. Popisoval jsem svou exkurzi v polystyrénce, kdy jsem tu technologii výroby poprvé viděl na vlastní oči.
Je možné, že to byl granulát. Každopádně to byl nepříliš hrubý sypký materiál.
Co to mění na podstatě problému, který chce řešit Pipik?
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

3. 4. 2022, 8:51

Nic, ale je to sranda :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“