Zapouštění šroubů (max. hloubka)

jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

21. 10. 2022, 3:28

Podľa mňa tá diera je namáhaná strihom na priemere hlavy toho šrobu (cca 13mm?). Ked budem rátať so 100MPa pre oceľ, tak 5 mm stena by mala udržať asi 20kN. Či? Na otlačenie by to vtedy malo mať asi 60MPa, čiže zas by to malo stačiť pre bežné ocele. A bežný šrob M8 20kN nedá
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 10. 2022, 3:37

jean píše: 21. 10. 2022, 3:28 Podľa mňa tá diera je namáhaná strihom na priemere hlavy toho šrobu (cca 13mm?). Ked budem rátať so 100MPa pre oceľ, tak 5 mm stena by mala udržať asi 20kN. Či?
Tomu rozumím :lol: - všechny normální litěný příruby na 100 a 125 sklíčidla, včetně těch na Schaubliny a Habeggery a další podobný mají cca 10-12 mm stěnu, žádný zahloubení (protože pod těma hlavama jsou často tvrdý podložky) a obyčejný pevnostní šestihranný šrouby. Tu a tam se vidí i imbus, ale opět, překvapivě bez zahloubení.
Tak se to dělá cca posledních 100 :lol: let.
No a jak se pozná hobbík?
V roce 2022 objeví, že všichni výrobci mašin jsou censored a že je to třeba udělat úplně jinak :lol: .
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

21. 10. 2022, 3:45

Sancho Panza, tento týždeň ti už napísali, že si chuj pri debate o lunete, ja ti to napíšem znova pri prírube. Máš síce znalosti, ale odovzdať ich nedokážeš. Ak máš problémy s malým pérom, tak si ho nadstavuj inak.

Písal som materiál oceľ, nie liatina. Je ten výpočet zle, alebo k tomu máš len to, že sa to 100 rokov robí inak? Do liatiny by som zapustenie nerobil z jednoduchého dôvodu, lebo je to jebnutá liatina a nevnášal by som do nej zbytočné napätie. Len medzitým sa debata otočila, jak vypočítať hrubku steny pod šrobom. Ak si si neráčil všimnúť.
Kdyby náhodou někdo měl ukázku takového výpočtu, rád se podívám.
Naposledy upravil(a) jean dne 21. 10. 2022, 3:49, celkem upraveno 1 x.
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 10. 2022, 3:47

Mne z univerAly tusim trcia stifty a tak tam mam matice a nie skrutky, hlavne koli tomu ze ta 1cm skrutka by drzala univerzalu tak na 2 zavitoch. :D Ptoste tam nieje mieato na vlozenie skrutku. Ale ked vyberiem vreteno tak tam tie skrutky dat mozem, ale to je dost neprakticke.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 10. 2022, 3:55

jean píše: 21. 10. 2022, 3:45 Sancho Panza, tento týždeň ti už napísali, že si chuj pri debate o lunete, ja ti to napíšem znova pri prírube. Máš síce znalosti, ale odovzdať ich nedokážeš. Ak máš problémy s malým pérom, tak si ho nadstavuj inak.

Písal som materiál oceľ, nie liatina. Je ten výpočet zle, alebo k tomu máš len to, že sa to 100 rokov robí inak? Do liatiny by som zapustenie nerobil z jednoduchého dôvodu, lebo je to jebnutá liatina a nevnášal by som do nej zbytočné napätie. Len medzitým sa debata otočila, jak vypočítať hrubku steny pod šrobom. Ak si si neráčil všimnúť.
Kdyby náhodou někdo měl ukázku takového výpočtu, rád se podívám.
Děkuji za teplé, lidské slovo.
A až vychladneš, tak si zkus uvědomit, jestli počítat to dno tý zahloubený díry na střih tou hlavou :lol: má jako nějakou logiku.
A když bys náhodou zjistil, že překvapivě ne, tak by bylo dobré z toho vyvodit nějaké ponaučení.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 10. 2022, 3:56

Sancho Panza píše: 21. 10. 2022, 3:55
jean píše: 21. 10. 2022, 3:45 Sancho Panza, tento týždeň ti už napísali, že si chuj pri debate o lunete, ja ti to napíšem znova pri prírube. Máš síce znalosti, ale odovzdať ich nedokážeš. Ak máš problémy s malým pérom, tak si ho nadstavuj inak.

Písal som materiál oceľ, nie liatina. Je ten výpočet zle, alebo k tomu máš len to, že sa to 100 rokov robí inak? Do liatiny by som zapustenie nerobil z jednoduchého dôvodu, lebo je to jebnutá liatina a nevnášal by som do nej zbytočné napätie. Len medzitým sa debata otočila, jak vypočítať hrubku steny pod šrobom. Ak si si neráčil všimnúť.
Kdyby náhodou někdo měl ukázku takového výpočtu, rád se podívám.
Děkuji za teplé, lidské slovo.
A až vychladneš, tak si zkus uvědomit, jestli počítat to dno tý zahloubený díry na střih tou hlavou :lol: toho šroubu má jako nějakou logiku.
A když bys náhodou zjistil, že překvapivě ne, tak by bylo dobré z toho vyvodit nějaké ponaučení.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

21. 10. 2022, 3:59

Ja berem, ze som mohol napisat picovinu s tym vypoctom. S tym problem nemam, keby si ma s nim poslal do puce, len ty si jaksi povodne reagoval na nieco uplne ine. A mimochodom, zas si skoncil pritom, ze vsetci su blbci, len ty letadlo (aj ked je to do znacnej miery pravda). Pritom si miesto toho mohol napisat, ako je to spravne.
Naposledy upravil(a) jean dne 21. 10. 2022, 4:31, celkem upraveno 1 x.
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 10. 2022, 4:06

jean píše: 21. 10. 2022, 3:45 Sancho Panza, tento týždeň ti už napísali, že si chuj pri debate o lunete, ja ti to napíšem znova pri prírube. Máš síce znalosti, ale odovzdať ich nedokážeš. Ak máš problémy s malým pérom, tak si ho nadstavuj inak.
to jean :
Ta luneta je fakt blbě ! Rozkresli si jak působí ty síly. V podstatě to drží jenom růžky doteků. Když ti to kopne, tak dost bezpečně dorubeš sklíčidlo a budeš sakra rád, když nepomlátíš lože nebo tě to nekřápne po tykvi.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

21. 10. 2022, 4:08

Milan199, ja viem, ze je opacne. A keby to bolo na normalny sustruh, tak by som sa aj bal. Ale islo to na maleho cinana, sam takeho mam a viem, ze nema vykon na nejake kopanie.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 10. 2022, 4:25

Sancho, šroub je model z McMaster knihovny a na obrázku je rozřízlý proto, že to tak bylo nejjednodušší (je to řez kompletní sestavou), musel bych naopak mít potřebu ho v tom řezu nezobrazit. Což jsem neměl. Věrohodnost zobrazení vnitřku hlavy šroubu mi připadala pro pochopitelnost toho, na co se ptám, nepodstatná. Za užitečné informace děkuju.

Testone, jean - také díky! Jdu vrtat, zazahlubuji si na něčem jiném :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 10. 2022, 4:37

to jean

Netuším jaký má ten soustruh výkon, ale jsou také setrvačné hmoty, atd ...

Já mám jedině takovéhle malé stroje a už jsem těch bouraček pár zažil / způsobil. Když ti vyletí z lunety 10 tyčka a ohne se - věř mi, že jde o život. Pokud v té lunetě budeš mít textitové doteky, tak je to dost o hubu.

Kdysi se mi ulomily zoubky čelisti sklíčidla 80. Ta čelist rozflákala dvouvrstvé lepené sklo jako nic. Nebýt zavřená dvířka, asi tu nejsem.

Sancho v tom postu o konstrukci přírub píše docela důležitou informaci a ta patrně zanikla. Alespoň jsem si nevšiml že by se někdo o to zajímal. Pak se znovu a znovu "objevuje amerika", mnohdy po držkopádech. Poučit se z chyb druhých je fakt méně bolestivé.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 10. 2022, 4:44

Milan199 píše: 21. 10. 2022, 4:37 Sancho v tom postu o konstrukci přírub píše docela důležitou informaci a ta patrně zanikla. Alespoň jsem si nevšiml že by se někdo o to zajímal.
Který post či důležitou informaci máš na mysli? Pevnostní? Šestihran místo imbusu? Tkoušťku stěny blank příruby? Já opravdu nemám problém, když mi někdo napíše věc po lopatě jako úplnému blbci. Luštění mezi řádky mi dělá problémy :D
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

21. 10. 2022, 4:47

Thomeeque, ide o materiál - liatina. Je to krehké, náchylné na vnútorné pnutia. Povolené namáhania sú dosť srandovné. Preto tam písal, že konštruktér tam hodí hrúbku steny aj bez počítania násobok priemeru toho šrobika.
Takže si to nakresli 2x silnější (stěnu) než je ten šroub no a pak pochopíš, proč to obvykle není zapuštěný a proč to normální strojař to nebude počítat a sekne to tam (tu stěnu) klidně od oka.
Pro představu - originál blank příruba na 102 (vnější průměr 102mm) je tlustá 12mm, nic zapuštěnýho tam překvapivě není a šrouby jsou obyčejný šestihranný, ale pevnostní - žádný imbusy.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

21. 10. 2022, 4:51

Thomeeque píše: 21. 10. 2022, 4:25 Sancho, šroub je model z McMaster knihovny a na obrázku je rozřízlý proto, že to tak bylo nejjednodušší (je to řez kompletní sestavou), musel bych naopak mít potřebu ho v tom řezu nezobrazit. Což jsem neměl, připadá mi to tu naprosto nepodstatné. Za užitečné informace děkuju.

Testone, jean - také díky! Jdu vrtat, zazahlubuji si na něčem jiném :)

T.
Ta knihovna (jestli to tam tak fakt je, je bez komentáře) - s prominutím naxxxno.
Protože normální strojař, když to vidí, tak první co ho okamžitě napadne, je že M8 takhle opravdu nevypadá. Když ten šroub bude namalovaný jak má být, tak na první pohled ta stěna pod ním bude nesmyslná.
Tím bych to ukončil - nejsem zastáncem "za každou cenu dělat věci jinak než se obvykle dělají" - jak se to dělá normálně už jsem napsal.
A aby nevznikly další obvyklé diskuze na téma "a jak jsi na to neuvěřitelné zjištění přišel", tak narychlo fotka - originál ještě neupravený polotovar na tu 110 sklíčidlo co se k 102 dodávala výrobcem.
Materiál je šedá litina a rozhodně víc než slušná (žádný bláto jako z číny). Kroužek je ocelový říznutý 4x (1x úplně, 3x částečně), stahovací šroub M6, celá příruba je jenom po kudle, teda kromě průměru pro kroužek - ten je broušený. Kroužek je ale broušený celý - jak čela, tak i obvod - aby to trochu vypadalo. Kroužek je takový polotvrdý - jako trochu lepší 12050.
Hrany nejsou klasicky sražený, ale mají radiusy - prostě provedení odpovídá ceně :roll: .
Tlouštka viz fotka, zepředu se to má odtočit o necelý 3mm, takže tam pak zbyde nějakých 15 mm.
102_110.jpg
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 10. 2022, 4:52

Thomeeque píše: 21. 10. 2022, 4:44
Milan199 píše: 21. 10. 2022, 4:37 Sancho v tom postu o konstrukci přírub píše docela důležitou informaci a ta patrně zanikla. Alespoň jsem si nevšiml že by se někdo o to zajímal.
Který post či důležitou informaci máš na mysli? Pevnostní? Šestihran místo imbusu? Tkoušťku stěny blank příruby? Já opravdu nemám problém, když mi někdo napíše věc po lopatě jako úplnému blbci. Luštění mezi řádky mi dělá problémy :D
Já bych se zajímal o tohle :

"(protože pod těma hlavama jsou často tvrdý podložky")
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“