Kde dokáží smaltovat vanu?

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

10. 1. 2018, 11:52

Ben Ash píše:
david.1 píše:Tak se tak hrabu ve starých příspěvcích a čtu si pitomosti,co si lidi myslí.Ne,že bych chtěl bejt nějak chytrej,ale shodou okolvostí se tady kdysi vany dělaly-ne,nejásejte,pece už dávno spadly a starej pecař už nežije- a ještě většíshodou náhod garážuju u jednoho originálně vyučeného smaltéra. Dnes je to sedmdesátiletej pán,jeden z posledních,kteří tu éru pamatujou.Tak několik mých poznatků:vana (plechová,litinové se tu nedělaly) se nejdřív omořila v horké kyselině do stříbrna-nesmí zůstat stopa rzi,okují apod.Pak se stříkala základem a to celá. Základ je takovej černo-šedej ,poměrně silnej.Vypálil se ,nechalo se to vychladnout a když to bylo rovný,tak se stříkal vrch,vypálil se a hotovo.Jenže-třeba teplotu je potřeba držet v poměrně úzký toleranci,jinak se smalt nerozteče,nebo zase naopak udělá závěje.Starej smalt se musí odstranit,zase až na kov.Jde to blbě-pískováním nebo mořením v kyselině fluorovodíkové-nevím o nikom,kdo by měl káď takové mňamky a je otázkou chvíle,kdy nevytáhneš už ani ten kov.. Ta vana,když se vytáhla z pece,byla červená,takže když byla blbě podložená,deformovala se už vlastní vahou.Běžně se v peci svěsily rohy,takže je pak za tepla chlapi zvedali háčky podle zkušenosti a oka tak,aby se to vůbec dalo zazdít. V tom bude taky problém,ti chlapi to dělali dnes a denně,takže věděli co a jak.Když to pošleš někam,kde to dělají jako melouch jednou za rok,asi to nedopadne úplně na jedničku..Zapomeň na to,že by se smalt ,když se nepovede dal dopéct- s každou reprízou bude výsledek děsivější.
Taky bych potřeboval přesmaltovat vanu,ale já mám litinovou,plechovou koupíš,ale litinovou už dneska neumí nikdo ani odlít..Tam je ještě jeden problém,což mi potvrdili ve smaltovně v Komárově-ta stará litina,vydržela třeba sto let,byla kdysi smaltovaná,ale když ji otřískáš a osmaltuješ znovu,může klidně prasknout.Zajímal jsem se o to tenkrát ,když jsem viděl,že prodávají litinové smaltované bábovky a mně napadlo,že bych si dal přesmaltovat svoje,letité a oprýskané.Nové v těch tvarech neměli a navíc jedna stála kolem dvou litrů.což mi přišlo jako trošku dost.Pán mě ale vyvedl z omylu,to smaltování staré(a bez záruky) by přišlo prý tak o pětikilo levněji než ta nová.Tím bylo po nápadu..V tom Komárově smaltují hezky ale velmi draho a jen malé věci. Napadla mě smaltovna Vítkovice,nevím,jestli ještě funguje..Tam uměli takový ty velký kulatý modrý sila an obilí,na vodu a kdo ví co jinýho-takže pece měli velký,ale kdopak ví,kde je jim konec?
Jinak,o smaltování mám asi dvě knížky a nejsou stostránkové,je to dost zajímavé čtení-ale co zkoušet dřív,když lidskej život má jen sto let???
No kdyby se ti chtělo ty knihy skenovat a pověsit někam sem, nebo na uložto, jistě si své čtenáře najde.
Popravdě-nechtělo,den má jen 24 hodin a lidskej život nebývá delší než sto let.A i když jsem se do půlky ještě nedostal mám to naplánovaný zatím do osmdesáti a čeká mě ještě moře práce....když seženeš někoho,kdo to dokáže udělat tak,aby se mi původní knížka vrátila- a bez poškození,tak to rád přenechám..Já na odborný literatuře dost ujíždím,skoupil jsem třeba odbornou knihovnu Jawa,takže mám takovejch zajímavejch knížek od strojírenství počínaje třeba dřevomodelářstvím,slévárenstvím,všeliké obrábění (třicet knížek o ozubení,i cizojazyčné),zkoušení a měření,přes zlepšování materiálu až po povrchovky (galvaniku,barvení) a široké příbuzné obory-je jich kolem dvou set..Převážně je to mezi lety 1930-70,kdy se v knížkách o jednotlivých oborech dalo naštudovat všechno,co člověk potřebuje k tomu,aby se z něj stal kvalifikovaný dělník v tom daném oboru.. Zajímavá je ale třeba i knížka o galvanice z počátku minulého století,kde skoro v každé receptuře byly kyanidy a jiné dobroty..Tehdá to holt asi nebylo tak jedovatý:-)
Edosedelova
Příspěvky: 1
Registrován: 2. 2. 2019, 12:58

2. 2. 2019, 1:23

Ráda bych se zapojila do debaty, neboť vedu smaltovnu, která jako jediná v ČR umí smaltovat litinu a vyrábí i renovuje tradiční litinové nádobí, takže jsem přímo u zdroje (pozn.: Ostatní smaltovny umí jenom ocelový plech a to je něco úplně jiného. Jediný další český výrobce, který se prezentuje jako český výrobce českého smaltovaného litinového nádobí ho vyrábí dodavatelsky někde v třetích zemích asi v Číně ) Přesto všechno Vám ani my vanu neuděláme, protože je na nás jednoduše příliš velká. Ani do naší největší pece velké 1,2 x 1,2 x 1,2 metru (kam by vana v průběhu procesu smaltování musela jít minimálně 3 x.) se prostě nevejde. Volá mi již několik let tak 10 lidí měsíčně s tímto požadavkem, který odmítáme a současně vždy prosíme o zpětnou vazbu, pokud by volající byli úspěšní jinde. Dosud se nikdy nikdo neozval a z toho usuzuji, že v ČR Vám litinovou vanu nikdo neposmaltuje. Pokusy vypálit to nějak doma, vykopat si díru atd... odborně považuji za poněkud nereálné. Mrzí mě, že nejsem nositelem lepších zpráv, ale snad jsem i tento příspěvek má zde svůj význam.
:!:
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2019, 3:23

Edosedelova: 10 van měsíčně, to je docela slušná poptávka. To by se už i vyplatilo postavit větší pec :-)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2019, 4:19

Podle mě je jediné použitelné řešení prášková barva.
Rozměr je sranda, a pokud se podaří povrch otryskat tak se dá vana upravit opravdu dobře. A když se použije kvalitní barva a větší vrstva (150um) tak bych řekl že ten rozdíl od smaltu se dá přežít.

Možná bych si troufnul to nalakovat i přes ten smalt, poškození vytmelit a hotovo.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 2. 2019, 4:26

práškovka na tmeluje blbost .zvednese . komaxit se ve vaně brzo vydře - zmatní a je k nedočištění - nenchal jsem si dělat umyvadlo a je to děs.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2019, 4:44

packa píše: 2. 2. 2019, 4:26 práškovka na tmeluje blbost .zvednese . komaxit se ve vaně brzo vydře - zmatní a je k nedočištění - nenchal jsem si dělat umyvadlo a je to děs.
Jsou speciální tmely, vypalují se stejně pod barvou - nic to nedělá.
většinou se lakuje ještě transparent a ten chrání spodní vrstvu, ale že je odolnost nesrovnatelná ze smaltem je pravda.

No a taky záleží čím to lakovali, typů barev je spousta a ne všechny jsou pro to vhodné.
Ale každý se může kouknout na pračku co má doma, ten plech má sice vrstvu nic moc, jede se hlavně na cenu, ale něco na ten styl.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2019, 8:16

Když jsem ten dotaz psal, tak jsem si chtěl postavit vanu venku a pod ní udělat "kamna" na dřevo. Smalt mi tam připadal mnohem lepší, než nějaký lak. Zatím jsem to nezrealizoval, ale až si ve smaltovně pořídí tu větší pec, tak na to třeba ještě dojde :-D
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

4. 2. 2019, 3:54

QNX píše: 2. 2. 2019, 3:23 Edosedelova: 10 van měsíčně, to je docela slušná poptávka. To by se už i vyplatilo postavit větší pec :-)
Akorat z tech 10 si to 9 rozmysli jakmile zjisti co by to stalo :lol:
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

7. 2. 2019, 12:07

To je taková úplně malinkatá reklamička schovaná v nic neříkajícím článečku:-)
No,při těch cenách by si mohli dát baner na celou stránku..
Formy vypadají krásně, ale co naplat,když je to přemaštěný..Zase tak drahý proces to není(ve srovnání třeba s galvanikou)..
mikeska
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 6. 2019, 2:44

20. 6. 2019, 3:24

Dobry den, chtela jsem se zeptat na totez. Uz jste nasel nekoho, kdo by vam tu vanu presmaltoval? Diky.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

20. 6. 2019, 9:26

A v prípade že by som to chcel vytmeliť a prestriekať dvojzložkovou farbou alebo epoxidom priamo na mieste v kúpelni, čo by ste doporučili? Ona vpodstate je ok okrem dna, kde tečúca voda odmyla taký pás smaltu od batérie po odtok a je to také čierne,lebo vidno liatinu...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 6. 2019, 9:41

naši cca před deseti lety natíraly vanu tímhle a dodnes drží až na nějaké detaily kde se otřískala

http://www.mistralplus.cz/emaily/dvousl ... 321-1-4kg/
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

20. 6. 2019, 11:33

Vyzerá to dosť dobre, myslíte že by som mohol pod tým naterom vanu vytmeliť?
Tam kde vidno liatinu je povrch ako pomaranč...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 6. 2019, 11:38

podle všeho ano , ale asi bych si to někde vyzkoušel
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“