Technická literatura

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
trnkav
Příspěvky: 978
Registrován: 12. 8. 2006, 9:45

2. 4. 2008, 9:00

Opět to nepatří do fóra cnc, ale rád si přečtu vaše názory. O kovoobrábění ze sajímám poslední 4 roky. Do té doby jsem znal jen zvířátka a kytičky. Jakož to člověk mimo obor, jsem měl se sháněním informací o postupech používaných při obrábění(soustružení, frézování, řezání, obrážení, vrtání, pilování, broušení) značné problémy. Dal jsem se do shánění odborné literatury. Šup do knihkupectví, něco o soustružení, nemáte? A co to je, zeptal se pán. A problém byl ny světě. Jednou jsem však na burze narazil na pána s antikvariátem a bylo. Od té doby stále nakupuji. Jaké bylo moje zděšení, když ani 1 kniha není vytištěna po roce 1985. A to jich mám lehce přes 40. Zato mám vytištěné i před rokem 1920. To je čeština. Co vy na to?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2008, 1:22

mam zamecnictvi z 1882 a tam je teprve cestina
ten chlap co to psal tu evidentne vytvoril nazvoslovi ktere dnes pouzivame protoze se tam omlouva ze to posbiral a dovymyslel a priklada k tomu oficialni nemecke vyrazy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2008, 2:18

trnkav píše:Opět to nepatří do fóra cnc, ale rád si přečtu vaše názory. O kovoobrábění ze sajímám poslední 4 roky. Do té doby jsem znal jen zvířátka a kytičky. Jakož to člověk mimo obor, jsem měl se sháněním informací o postupech používaných při obrábění(soustružení, frézování, řezání, obrážení, vrtání, pilování, broušení) značné problémy. Dal jsem se do shánění odborné literatury. Šup do knihkupectví, něco o soustružení, nemáte? A co to je, zeptal se pán. A problém byl ny světě. Jednou jsem však na burze narazil na pána s antikvariátem a bylo. Od té doby stále nakupuji. Jaké bylo moje zděšení, když ani 1 kniha není vytištěna po roce 1985. A to jich mám lehce přes 40. Zato mám vytištěné i před rokem 1920. To je čeština. Co vy na to?
Je to hrozné ale je to tak, odborná literatrura pro dílenské praktiky v češtině téměř neexistuje. Maximálně tak VŠ skripta kde se spíš řeší příklady z nelineární elastostatiky a podobné každodenní činnosti strojního zámečníka. Podobně strojní příručky, poslední kdo něco opravdu napsal byl Černoch, od té doby se jen opisuje, neuměle přidává a škrtá to čemu autor-opisovač nerozumí. A ještě zvláštnější je, že i v angličtině je podobné literatury relativně málo.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 4. 2008, 4:25

Zato knih na témata např. jak být sebevědomý, úspěšný, hubený, vynikající manager a podobných témat je mraky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2008, 4:27

zato v cinstine toho budou mraky

buhuzel je to tak ze tenhle obor zde pomalu mizi a stehuje se do rozvojovych zemi

a jeste horsi je to na zapad a vsude v tzv. "vyspelych zemich"
postupne to speje k tomu ze tyto zeme budou plne kancelari s uredniky ale nikdo neudrzi v ruce sroubovak

kde je ta doba kdy jsme byli strojirenskou velmoci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
trnkav
Příspěvky: 978
Registrován: 12. 8. 2006, 9:45

3. 4. 2008, 10:31

Pokud by byl zájem a našel by se někdo kdo to nafotí(aniž by to pod scanerem rozlámal) jsem ochoten knihy poskytnout k ofocení.
JD770
Příspěvky: 29
Registrován: 23. 12. 2007, 9:58
Bydliště: Příbram

4. 4. 2008, 6:22

Klidně to naskenuju.
evos
Příspěvky: 67
Registrován: 24. 1. 2007, 10:57

5. 4. 2008, 9:38

No je samozrejme ze takato literatura sa v obecnej kniznici neda najst.Staci trocha pozriet vo vedeckej kniznici v kazdom vacsiom meste alebo na nete a tych knich po roku 80 je cca 100.Pre priklad stači vid:
http://shop.ben.cz/cz/kategorie/technik ... bnice.aspx :wink:
Funny day!!!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2008, 9:51

evos píše:No je samozrejme ze takato literatura sa v obecnej kniznici neda najst.Staci trocha pozriet vo vedeckej kniznici v kazdom vacsiom meste alebo na nete a tych knich po roku 80 je cca 100.Pre priklad stači vid:
http://shop.ben.cz/cz/kategorie/technik ... bnice.aspx :wink:
Jenže ty knihy jsou většinou na draka. Něco jsem koupil, něco půjčil (jediná knihovna do které chodím je samozřejmě státní technická) a ono je to podle stejného mustru: spousta teorie, výpočty řezných rychlostí, všemožné vzorečky, násobení a dělení nebo integrály a materiálové tenzory, jak je komu libo. Bohužel se jen dosti řídce vyskytují informace bezprostředně vhodné pro praxi. Příklad: potřeboval jsem honovat vnitřní povrch válce. Než jsem našel něco o honování, jak se to doopravdy dělá, tak jsem ztratil snad týden. Přitom vzorečků bylo všude plno ale fotka honovačky žádná... A to jsme to chtěl jen pro to, abych věděl jestli honováním dosáhnu to co chci, jaký mám nechat přídavek, jaký zvolit materiál a abych nebyl za debila až to budu někde zadávat.
Aleš Procháska
evos
Příspěvky: 67
Registrován: 24. 1. 2007, 10:57

5. 4. 2008, 10:52

No je to dosť smutne že takéto knihy proste už nie sú,ale obávam sa že už ani nebudú.V dnešnej dobe elektronických vymožeností ako je všetko a všade riadene počítačmi sofvérom sa pomaly vytráca ten úplný základ. Neviem kam spejeme ale jedného dna vypnú elektriku a sme v prdeli.Lebo si nebudeme vedieť ručne ani odkrojiť chlieb. A to potom ešte len bude sranda!!!
Funny day!!!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 4. 2008, 11:35

evos píše:No je to dosť smutne že takéto knihy proste už nie sú,ale obávam sa že už ani nebudú.V dnešnej dobe elektronických vymožeností ako je všetko a všade riadene počítačmi sofvérom sa pomaly vytráca ten úplný základ. Neviem kam spejeme ale jedného dna vypnú elektriku a sme v prdeli.Lebo si nebudeme vedieť ručne ani odkrojiť chlieb. A to potom ešte len bude sranda!!!
Asi si ty praktické příručky budeme muset napsat sami. Já se hlásím o napsání kapitoly "10 způsobů jak zlomit frézu".
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

5. 4. 2008, 11:47

prochaska píše: Já se hlásím o napsání kapitoly "10 způsobů jak zlomit frézu".
A já k té kapitole připíšu ještě pár dodatků.
Uživatelský avatar
Jojanisberg
Příspěvky: 221
Registrován: 2. 9. 2008, 4:36
Bydliště: Jihlava

14. 9. 2008, 8:30

někde mám skripta

Technologie a už elektronicky

dalo by se to vypálit jetoho asi 40 mega

takže kdyby měl někdo zájem
Johanisberg
Uživatelský avatar
crickett
Příspěvky: 270
Registrován: 12. 10. 2007, 3:00
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2008, 11:20

a co tak dat to na nejaky server, aby si to mohol kazdy, kto ma zaujem stiahnut :roll:

A kazdy kto ma doma nejaku knizku... oskenoval a postupne by sa to niekde pridavalo???

Mam tiez nejake knizky z VS tak by som tiez nieco pridal aj ja...
Uživatelský avatar
Jojanisberg
Příspěvky: 221
Registrován: 2. 9. 2008, 4:36
Bydliště: Jihlava

14. 9. 2008, 3:11

Dík za nápad...

souhlas mám k dispozici dost místa a tak příští týden
budu umistovat strán ky na server, tak bych to tam mohl¨dát ještě musím vyřešit autorská práva aby nebyl průser

až bude něco novýho budu aktualizovat
Johanisberg
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“