Co bylo pod stromečkem

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

2. 1. 2018, 9:29

Jasně. :wink: Dej sem foto, jak vypadá ten Tvůj. Neupíná se to příložkami za ty kulaté otvory?
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

2. 1. 2018, 9:21

Když koukneš na odkaz https://www.uni-max.cz/precizni-sverak-100/d/ a rozklikneš 3 další foto, tak tam ten bez bočních drážek je.
Tenhle typ je vyloženě brusičskej pro přichycení na magnetku. Taky přemejšlím, zda by se místo L příchytek nedaly vyrobit kostky s 12 mm trnem (buď nalisovat trn do kostky a nebo stočit kostku v čtyřpakně) a přitahovat s nima svěrák k loži. Předpokládám, že jsi to kupoval v akci v UniMaxu. Nemohl bys mi prosím do SZ napsat datum případně číslo faktury abych jim mohl dokázat, že mi lžou a že svěráky s boční drážkou mají skladem?
Díky, moc mi to pomůže. :wink:
Jirka
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

2. 1. 2018, 9:39

https://eshop.markagro.cz/presne-brusic ... 80100.html" onclick="window.open(this.href);return false;
www.mosaznevyrobky.cz
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

2. 1. 2018, 9:55

celeron píše:Když koukneš na odkaz https://www.uni-max.cz/precizni-sverak-100/d/ a rozklikneš 3 další foto, tak tam ten bez bočních drážek je.
....
Ano, opravdu tam je. Má pro změnu ale drážky na čelech. (Ten můj má jen na bocích). Mistr Tumlík tady také píše, že má ten typ bez drážek. https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopi ... 5&start=45
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

2. 1. 2018, 10:24

Tak je rozhodnuto. Kámoš mi probrousí ty boční upínací drážky jako bártr za něco, co mu bude dělat já. :wink: A při tý příležitosti si nechám do horních hran čelistí vybrousit šlic na upínání malejch věcí jako to mají některý vrtačkový svěráky.
Jirka
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2018, 10:47

celeron píše:A při tý příležitosti si nechám do horních hran čelistí vybrousit šlic na upínání malejch věcí jako to mají některý vrtačkový svěráky.
Nechceš raději místo toho použít podložky (o něco nižší než výška čelisti)? Je to obecnější a nepřijdeš o možnost upnutí celou plochou. Ty osazené čelisti se hodí spíš jen pro tu vrtačku.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2018, 11:03

Nic bych do těch čelistí nebrousil, akorát to dokurvíš, stejně bys musel mít v rozích kapsy a ty na brusce neudělá, nebo udělá složitě gumovkou, ale rozjede to na hovado a oprcá se z toho a ve výsledku to bude stát víc jak svěrák, dělá se to jak píše procházka na broušené podložky.
Na tady ty píčoviny bych použil klasický svěrák, kde jsou právě pro tyto účely čelisti výměnné, taky si dělám čelist jakou potřebuju, různé zafrézování, kapsy a tak :wink:
P1110417.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

3. 1. 2018, 7:13

celeron píše:Tak je rozhodnuto. Kámoš mi probrousí ty boční upínací drážky jako bártr za něco, co mu bude dělat já. :wink: A při tý příležitosti si nechám do horních hran čelistí vybrousit šlic na upínání malejch věcí jako to mají některý vrtačkový svěráky.
Jirka
já upínání vyřešil takovouto kostkou a do ní dvě kulatinky -
Přílohy
kostka_sveraku.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

3. 1. 2018, 9:11

Podobné jako Víťa, navíc mám ty tyče na koncích zaletované (ne zavařené). Spodek je mírně šikmo, aby se to přitahovalo ke stolu.
20180103_100304.jpg
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

3. 1. 2018, 10:27

Tak jste mě chlapi všichni přesvědčili, udělám jen ty kostky s trnama a nechám si místo broušení svěráku nabrousit pár bajláků na podkládání. :)
Díky
Jirka
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

4. 2. 2018, 11:58

Tak jsem dneska udělal držák s trnama alá pafik. Jen není na imbus ale na svorník s matkou ze sady upínek. Akorát abych se nikde nemusel doprošovat s pájením jsem udělal pro trny slepý díry a zajištění trnů v kostce na červíky M5.

Přemejšlím, nad dosedací plochou směrem ke stolu, zda udělat velkoplošnou s vůlí cca 0,2 mm a nebo tu dosedací plochu ze 2/3 odlehčit do tvaru L. Co je lepší? Ty kostky jsou celkem bláta, tak stůl otlačit nemůžou.

Celý jsem to dělal s tím popisovaným brusičským svěrákem upnutým zatím po dýlce. Proti těm různejm vrtačkovejm zmetkům, co jsem měl až dosud, kde se posuvná čelist různě kejklá, protože má krátký posuvný vedení, tak s tímhle svěrákem je práce úplně boží. :)
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

5. 2. 2018, 8:56

Já jsem tu kostku podložil na jedné straně tenkým plíškem a flycutterem jí líznul spodní stranu. Ta vzdálená hrana zůstala netknutá, o ní se to opírá.
Brusičského svěráku se nemusíš bát, pokud ho máš na něčem jako je BF20, BF25. Je skoro těžší, než samotná frézka :D
Jestli máš dvoutunovou mašinu a zabíráš špony řádově milimetry, pak je to něco jiného.
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

5. 2. 2018, 9:49

Takže máš v podstatě L. :) S těma váhama fréza x svěrák máš pravdu, frézu jsem odnesl do patra v náručí. Sice mě při tom málem kleplo a doufám že ji nebudu už nikdy stěhovat. Je to tak 10 let, dnes bych to už nedal. :oops:

Jo a jak svěrák šlechtíš po práci? Připadá mi, že lože je po pár posunech jakoby poškrábaný. I na čelistech je trochu vidět zrcadýlko upnutýho kusu. Já mu sundám posuvnou čelist, vytřu do čista hadrem a celej nastříkám Konkorem a vrznu do origo dřevěný krabice.
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

5. 2. 2018, 10:50

celeron píše:Tak jsem dneska udělal držák s trnama alá pafik. Jen není na imbus ale na svorník s matkou ze sady upínek. Akorát abych se nikde nemusel doprošovat s pájením jsem udělal pro trny slepý díry a zajištění trnů v kostce na červíky M5.

Přemejšlím, nad dosedací plochou směrem ke stolu, zda udělat velkoplošnou s vůlí cca 0,2 mm a nebo tu dosedací plochu ze 2/3 odlehčit do tvaru L. Co je lepší? Ty kostky jsou celkem bláta, tak stůl otlačit nemůžou.
udělej to do L nebo šikmo jako Pafík - ale v obou případech té dotykové ploše sraz hranu aby se ti neotiskla do stolu.
Imbus je tam proto, aby "upnutí" nepřesahovalo nad spodní plochu svěráku pro upnutí delších kusů.

Já svěrák jen otřu od špon, emulzi nepoužívám a tím že lecos máznu olejem, tak je mastnoty dost abych nemusel přidávat další. Ale svěrák zůstává na stole, rovnání do rovnoběžnosti se mi nechce moc často opakovat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

5. 2. 2018, 4:58

Žádný oleštěný plochy ani poškrábání na svěráku nevidím. Vešketá údržba je, že když ho sundavám ze stolu, otřu ho hadrem, nebo špony ometu mastným štětcem (ne že bych ho kvůli tomu mastil). Emulzi nepoužívám, občas trochu oleje na hss frézy nebo na hliník petrolej. Od toho je všechno mastný, stačí otírat, aby ti nevyklouznul z ruky :)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“