Co bylo pod stromečkem

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

5. 2. 2018, 5:23

chb píše: Imbus je tam proto, aby "upnutí" nepřesahovalo nad spodní plochu svěráku pro upnutí delších kusů.
Na imbus to můžu kdykoliv změnit, stačí dojít koupit správnou dýlku. :) Ale narazil jsem na mrzutost s kterou nelze nic moc dělat. Pokud je potřeba přehodit příčnej čep v místě upínacích kostek, tak se musej kostky demontovat, přesunout čep a zase znova celej svěrák vyůhlovat. Bohužel mám stůl na frézce hodně úzkej a tak se svěrák upnout mimo předpokládanou polohu čelistí nedá. Možná trochu uvolnit čep a z jedný strany do něj udělat závit na vytahovák a povolovat jen jednu upínací kostku na straně kam se bude čep vytahovat. Zkusím to, snad se svěrák na jedný kostce udrží a vyůhlování zůstane.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 2. 2018, 6:35

tak si tam před demontáží té jedné upínky přidej další nějakou provizorní která ti ten svěrák podrží při manipulaci s ním
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

5. 2. 2018, 7:54

celeron píše:
chb píše: Imbus je tam proto, aby "upnutí" nepřesahovalo nad spodní plochu svěráku pro upnutí delších kusů.
Na imbus to můžu kdykoliv změnit, stačí dojít koupit správnou dýlku. :) Ale narazil jsem na mrzutost s kterou nelze nic moc dělat. Pokud je potřeba přehodit příčnej čep v místě upínacích kostek, tak se musej kostky demontovat, přesunout čep a zase znova celej svěrák vyůhlovat. Bohužel mám stůl na frézce hodně úzkej a tak se svěrák upnout mimo předpokládanou polohu čelistí nedá. Možná trochu uvolnit čep a z jedný strany do něj udělat závit na vytahovák a povolovat jen jednu upínací kostku na straně kam se bude čep vytahovat. Zkusím to, snad se svěrák na jedný kostce udrží a vyůhlování zůstane.
Nějak nechápu kde že máš problém. Mám upnutý svěrák z pohledu jeho šířky - dvě kulatinky - mezera - žlábek kam zapadá příčný čep - mezera - kulatinky upínky na druhé straně. Prostě pro pohyb příčného čepu je tam dost místa. Upínací kulatiny nemusí být dlouhé přes celou šířku svěráku a příčný čep u mne také není nijak dlouhý. Nebo mluvíš o něčem jiném ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

8. 2. 2018, 11:26

Asi si nerozumíme, zítra nafotím.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2671
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

9. 2. 2018, 8:41

Jestli chceš říct, že jsi ty čepy udělal moc dlouhý a lezou ti dovnitř svěráku, tak je zkrať. Jinak ti tam nemůže nic překážet.
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

9. 2. 2018, 3:56

Jde mi o to, že pokud jednou svěrák vyůhluju a potřebuju změnit jeho rozsah rozevření přemístěním příčnýho čepu, tak musím zcela demontovat kostky s trny. Pokud do čepu vyříznu v ose závit pro "vytahovací" šroub cca M4, tak snad bude stačit demontovat jen jednu kostku a čep vytáhnout pomocí šroubu na stranu demontovaný kostky. Jinak by se musel po každým přesunutí čepu svěrák znova úhlovat. Taky asi zkrátím příčnej čep aby se trny kostky daly nasadit i do díry s čepem. Díry pro příčnej čep mají dýlku 35 mm, tak jestli bude čep jen v 25 mm je asi šuma fuk.
Celej problém je, že mám stůl jen se čtyřma T drážkama a tudíž moc nejde svěrák uchytit kostkama mimo předpokládanej rozsah rozevření svěráku.
Jo a ještě jsem se chtěl zeptat na jednu věc. K čemu je z obou stran pevný čelisti ta díra s M10 závitem? Napadá mě pro připevnění bočního dorazu pro snadný uchycení dalšího stejnýho obrobku. Nebo na něco jinýho?
sverak.jpg
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2018, 10:55

Jj, pro doraz.
Aleš Procháska
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

10. 2. 2018, 9:02

hmm. objednal jsem 2 ks (s drážkou na boku)
hádejte 2x co mi prišlo :
1 s drážkou a druhý s otvory
- problém je ten, že ten s otvory má o 2mm tenčí základnu
ps. při měření tl. základny jsem zjistil, že to jsou zmentky - tl. základny se mění asi o 0,035mm což je nepoužitelná věc - posílám je na reklamaci
Přílohy
výsledek měření.jpg
Naposledy upravil(a) echt dne 10. 2. 2018, 9:49, celkem upraveno 1 x.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 2. 2018, 9:40

echt píše:hmm. objednal jsem 2 ks (s drážkou na boku)
hádejte 2x co mi prišlo :
1 s drážkou a druhý s otvory
- problém je ten, že ten s otvory má o 2mm tenčí základnu
ps. při měření tl. základny jsem zjistil, že to jsou zmentky - tl. základny se mění asi o 0,035mm což je nepoužitelná věc - posílám je na reklamaci
neposílej na reklamaci ale využij práva to vrátit bez udání důvodu. Nemá smysl vyřizovat reklamaci, dostaneš jiný kus - ale stejný šrot. Změň dodavatele, to jediné je cesta.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 2. 2018, 9:43

[quote="celeron"][/quote]
vyfoť svěrák zespodu - to je nějaké divné uspořádání
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 2. 2018, 9:48

jen informace - dělá mi problém měnit polohu pohyblivé čelisti - buď to mám moc utažené a nejde to dole přesmyknout, nebo moc volné a dole se to kříží.
Naučil jsem se mít ve šroubu dlouhý imbus - který to páčí/převažuje a tlačí tu utahovací příčnou tyčku nahoru do záběru
Druhá možnost (kterou jsem zjistil moc pozdě) je koupit totožný svěrák z Anglie, jejich modely (za srovnatelnou cenu) mají uvnitř pružinku, která dělá posouvání čelisti lehčí, drží tu tyčku v záběru.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

10. 2. 2018, 10:55

ps. ... kde konkrétně lze pořídit kvalitní svěrák za ± podobný peníz ?
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2671
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

10. 2. 2018, 11:29

celeron:
cos komu udělal, že ti dal takovejhle svěrák? :D
Zespodu to má vypadat takhle, aby tam nic nepřekáželo
20180210_110059.jpg
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 2. 2018, 12:24

echt píše:ps. ... kde konkrétně lze pořídit kvalitní svěrák za ± podobný peníz ?
zde je pružina zmíněná, ale někde jsem tenkrát našel i rozkreslení
http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... ces-Type-2

Už jsem kupoval u této firmy, mají toho hodně - ale ne svěrák, ten jsem koupil u markagro.cz
https://www.rdgtools.co.uk/acatalog/Pre ... Vices.html
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

11. 2. 2018, 12:38

pafik píše:celeron:
cos komu udělal, že ti dal takovejhle svěrák? :D
Zespodu to má vypadat takhle, aby tam nic nepřekáželo
Zespoda to mám úplně stejný jako na fotce, co jsi sem dal. A co má ten spodek společnýho s nutností povolit ty mý upevňovací kostky s trnama, když kvůli nim nejde vytáhnout příčnej čep?
Koukals na moji fotku a četl to, co jsem napsal?
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“