mini soustruh - fušování za komárů politický GAYCHAT

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 8. 2017, 9:07

Kdysi za sousdruha tady u nás ve fabrice fuškama chlapi dělali taky takovou seriovku, každej kdo na tom něco dělal chtěj kus pro sebe, taky jich bylo několik. Ve velký fabrice se to dobře fušuje, když tam jsou na všechno mašiny a lidi co je ovládaj, materiál, a tenkrát to nikomu nechybělo, čas byl...
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 8. 2017, 10:51

Taky tenkrát nic k sehnání nebylo, fuška byl jediný způsob, jak k nějakému stroji přijít. Kromě soudruhů. Kdo měl červenou knížku, měl možnost odkoupit nějaký stroj za cenu šrotu.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 8. 2017, 11:34

bobik píše:Taky tenkrát nic k sehnání nebylo, fuška byl jediný způsob, jak k nějakému stroji přijít. Kromě soudruhů. Kdo měl červenou knížku, měl možnost odkoupit nějaký stroj za cenu šrotu.
Teď ještě tu o Červené karkulce. Za totáče jsem dělal ve fabrice 16 roků a za tu dobu se pár strojů rušilo (opravdu pár), vždy se na to sešla komise z nadřízeného místa a vždy to šlo pryč. I náš výrobní náměstek byl malej pán a nic nedostal. Ale je pravda, že ten reciproční způsob výroby fungoval. Nechal jsem si z Německa od kámoše poslat vařič na benzín, kamarád v nástrojárně rozjel aci na 20 kousků a já dostal za "poskytnutí licence" jeden zdarma plus spoustu náhradních dílů. :-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 8. 2017, 1:49

lubbez píše:
bobik píše:Taky tenkrát nic k sehnání nebylo, fuška byl jediný způsob, jak k nějakému stroji přijít. Kromě soudruhů. Kdo měl červenou knížku, měl možnost odkoupit nějaký stroj za cenu šrotu.
Teď ještě tu o Červené karkulce. Za totáče jsem dělal ve fabrice 16 roků a za tu dobu se pár strojů rušilo (opravdu pár), vždy se na to sešla komise z nadřízeného místa a vždy to šlo pryč. I náš výrobní náměstek byl malej pán a nic nedostal.
Dalo se to někdy řešit přes různé zájmové organizace. Stát tehdy podporoval (v tomhle podle mě správně) všelijaké ty zájmové kroužky, organizované třeba ve Svazarmu nebo v různých Domech pionýrů a mládeže. Takže domu to člověk nedostal, ale dostal možnost na tom dělat.

A protože tehdy byli lidi ochotni něco dělat i pro jiné než svoje děti, tak tam často docházeli staří praktici a pracovali s děckama. Tehdá to ještě šlo, protože se dbalo na praktickou bezpečnost (a to ti praktici uměli), ne na buzeraci a tuny papírů a nařízení (takže třeba nad umývadlem nemusel viset 12-bodový návod, jak si správně mýt ruce, viz současné předpisy).

Totáč byla hnusná doba. Ale zrovna práce s dětma byla na dost dobré úrovni. Samozřejmě pokud zrovna nechtěl někdo v pěveckém kroužku zpívat Kryla nebo Kubišovou a v recitačním Seiferta. ;-)
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

5. 8. 2017, 10:26

Moj ujo vlastnil 2sustruhy , noznice na plech hydraulicke , ohybacku atd atd.
Vyrabal miesacky na beton a malotraktory. Vsetko fuska system.
Dielnu ktoru mal doma bola obrovska a na vtedajsiu dobu dobre vybavena.
Pred par rokmi sa nieco malo rozpredalo a ostatne slo do srotu...

Svokor zase vlastnil skodu 1203 s ktorou rozvazal muzikantov , nabytok a ine...
Kupoval ju cez bazar.
V pohode a bez buzeracie...

Aj vtedy ako aj dnes sa kde co dalo a kde co nedalo... ale urcite to nebolo cierno-biele.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2017, 11:46

Za minulého režimu naše rodina sice neměla kovoobráběcí stroje, ale truhlářskou dílnu plnou dřevoobráběcích strojů ano. Opravdu to nebylo tak hrozné, jak dnes někteří tvrdí.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 8. 2017, 7:38

můj vzdálený příbuzný na Jablonecku jako domácí pracovník na soustruhu, dodával díly do lustrů. Byl placen normou na normální (možná i fabrikou dodaný) soustruh. Měl ale z východního Slovenska dotažený jakýsi poloautomat a tak mu to šlo pěkně od ruky :-) Vůbec ta oblast měla tenkrát dost strojů po chalupách a co píšete, že je tam na burzách k dostání, to ještě přetrvává.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

13. 8. 2017, 6:50

Měla jsem dva vedlejšáky ,a ještě vyráběla zesilovače a reprobedny i jinou elektroniku pro moji výrobu .
Součástky ze zahraničí jsem si nechávala dovézt .
Nebo přes ZO SSM přímo z výroby -potenciometry s hřídelkou
s ploškou na knoflíky na mixpulty -těch bylo na kila .
Ty knoflíky se dělaly v Plastimatu do vlastní formy-tehdy samo fuška ..tisíce kusů
Faktury se platily hotově při odběru ,žádný problém to nebyl .
No měla jsem pět fabrik kde se fušovalo .
vše se řádně razítkovalo skleněným kulatým ...a kouřilo s ve velkém .
Nedovolené podnikání to nebylo -někdy to razítkoval Svazarm .
Soudruzi prohlásili že obohacujeme vnitřní trh jinak nedostatkovým zbožím .
Byli rádi že něco smysluplného děláme na rozdíl od vexláků ,zelinářů ,hospodských a jiných podvodníků a rozkrádačů .
Za námi byl vidět kus poctivé práce mnoha lidí co se podíleli na výrobě .Každý si vydělal - kdo chtěl pracovat ...
"Měli nám budování socializmu zadat jako fušku a mohl být hotový" :lol:
:D :P
https://t.me/pump_upp
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 8. 2017, 7:52

pavlaxy píše: "Měli nám budování socializmu zadat jako fušku a mohl být hotový" :lol:
:D :P
spíš to měli rovnou zakázat (to budování)a vybudoval by se raz dva!
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

13. 8. 2017, 8:24

to fusovanie bola ak dnes DPHcka..ale zostavalo doma. :D
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 8. 2017, 10:15

Pěknej párek komunistů co :D :lol:

něco k tématu, další samoděl, spíž už doma než ve fabrice https://stroje.bazos.cz/inzerat/7823300 ... ustruh.php" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

14. 8. 2017, 9:20

2 DwPetr :v KSČ jsem nebyla ani u Stb ,ale hodně jsem jich znala ,
třeba Havla již v roce 1977 to byl alkoholik jak vyšitý a táta mi s ním zakázal kamarádit ,
no nebylo o co stát-jen blábolil,
a drze jsem se ho zeptala zda mne tedy neseznámí se svými kamarády Zemanem a Klausem .
Tehdy řekl "to nejsou kamarádi pro nikoho ,za nimi stojí další lidi"
a také nebyl v KSČ
"dělej co tě baví".
Chartisti byla pěkná sebranka-udávali se mezi sebou .
Dnes je to horší ,že v tom lítají jiné peníze a také kulky /Mrázek a jiní/
Táta zemřel hned po hadráku a jeho odhady se naplňují ...
https://t.me/pump_upp
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2017, 10:21

Ale tohle s v dějepisu nepíše :wink: :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

14. 8. 2017, 11:56

To je trošku mimo, protože Havel znal Klause až později, to bylo někdy při jednání s Adamcem, Klause tam poslal Komárek jakožto šéf prognostickeho ústavu. Zeman tam v té době už nepracoval. Navíc Havel neměl zrovna v lásce arogantní lidi jako byl Klaus. Fámy co se šíří kolem Havla jsou šílené, můj pocit je, že se v tom osobně angažují lidé spřátelení s Kremlem, jako třeba ti dva VK a MZ.
MAS FU2A, TOS SM16A
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 8. 2017, 12:14

Carl_FM píše:můj pocit je, že se v tom osobně angažují lidé spřátelení s Kremlem
Je to tak, plný souhlas.
Když jsem dneska ráno spěchal do práce, tak jsem si ukopl palec o podstavec cirkulárky. Je naprosto jasné, že takhle blbě tam tu pilu mohl postavit jenom agent Kremlu.
A to nemluvím o tom, že mi někdo při nedávné vichřici zlomil 4 rajčata. Za tím je ta ruka Kremlu taky naprosto jasně patrná.
Mělo by se s tím něco dělat. Navrhuju nějaké tvrdé sankce, např. dodatečnou daň na Matrijošky. Ať Putin pořádně pocítí, že se do nás nemá srát.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“