svářečka TIG AC

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

30. 11. 2017, 12:47

rád bych domů pro čistě domácí svařování pořídil TIG AC. Moje představa je, že potřebuji sem tam svařit nádrž na motorku, přivařit odřízlý kus krytu karburace, dovařit konec obroušeného stojanu, rámeček světla a podobně--tedy nic óbr ale spíše drobnosti okolo verglů a to jak ocel, tak i hliník... hodně se mi líbí technika TIG, ovšem co jsem načetl, potřebuji i s funkcí střídavého proudu. Mám doma stroj na klasiku elektrodu i stroj CO2. Na aukru jsme ted našel tuto nabídku https://aukro.cz/svarecka-tig-ac-dc-201 ... gIGY_D_BwE Tig AC/DC 201. Rád bych nějakou diskusi k tomuto stroji, zda jej někdo má a zda to alespoň trochu vaří. Podotýkám že tuším, že je to plečka a na nějaké provozování nekolik hodin denně to nebude, ale to nechci...i např. CO2 mám od Einhellu a zvykl jsem si na ni tak, že bych ji pro moje potřeby už ani neměnil (zda bych ji znovu koupil nevim, ale dokud jede, tak stačí- asi tak :c)) ).Otázka: dokáže tento model něco (pokud se to umí) svařit a zda dokáže dolepit i ten hliník... a otázka další, zda je svařování TIGem natolik odlišné od CO2 (odmyslím-li hliník- abych nekupoval něco, co vlastně dokáži stávajícím vybavením. Např. nádrže a drobnou plechařinu téměř všichni vaří TIGem, předpokládám že je to tedy technika co tak moc nepropaluje a je to podobné spíše autogenu - plech zůstane a já jej svařím přídavkem z tyčky -takto se to jeví z mnou hlédnutých videí :c)) )...díky
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 11. 2017, 2:06

Rovno chod na svar forum a citaj cita citaj a pochopis ze to take jendnoduche nieje a nieje hlinik ako hlinik. Argon je dost drahy takze tig je najdrahsie zvaranuie.
Okrem toho s tigom teeba vediet zvarat a pri hliniku zvlast.
Svarforum a citaj. Otazku poloz az ked to tam prestudujes.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 11. 2017, 2:13

Jestli uvažuješ o tigu, tak prvně zkus sehnat argon, jinak platí co napsal kolega. Na nerez je to jedno, ale na hliník to chce trochu už schopnou mašinu.

šlo by na hliník použít i cočko, ale zase narazíš na problem s argonem. Tig ti vnese stejný teplo jako jiná metoda, pořád potřebuješ teplotu tání kovu.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

30. 11. 2017, 3:15

svar forum jsem již logicky prostudoval, včetně článků o svařování TIGem, něco málo jsem již s CO2 posvařoval (COčko vlastním už tak 15 let, nevařím v kuse ale pavučiny z něj rozhodně nevisí -ok, vím že toto není argument o tom, že umím svařovat :c) ). Že argon něco stojí je jasné, chlastat ale nemůžu protože to nesvědčí mojí slinivce, milenku taky nemám tak co bych si tu flašku argonu nedopřál...
Otázku jsem položil jasně a schválně zde na tomto foru protože alespoň část uživatelů virtuálně znám. 1) funguje tato konkrétní mašina, má s ní někdo zkušenost (abych nekoupil krám a tímto se neodradil od celé techniky TIGu,/vím, na svar foru se také rozebírá) 2) je to natolik odlišné ve výsledku od mého CO (např. videa kde borec řízne nádrž z motorky, vyklepe a poté v původním sváru opět pěkně TIGem zavaří bez jakýholiv bambulí a housenky )?
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

30. 11. 2017, 4:50

Hladaj vo svojom okoli niekoho co ti da sahnut na TIGovku .
Zvarat radsej napisem -zvarat v uvodzovkach- MAGom vie kde kto /aspon si to mysli/
Ale zvarat TIGom to uz chce trosku fistrona a istu ruku a nieco malo vediet ako to vobec nastavit /a to je obcas dolezitejsie ako samotne zvaranie/

Zvarat tenke plechy je podla mna trosku zlozitesie TIGom ako MAGom.
Uz samotna priprava je o niecom inom
tak aj samotne zvaranie chce vacsi cvik a cit. Ale to je len moj poznatok z mojej praxe. Ja zvaram Al radsej ako nerez :roll:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 11. 2017, 5:47

K mašině ti nikdo nic neřekne, protože ji asi nikdo nemá, kdo to myslí trochu vážně a ví že to bude potřebovat na práci tak investuje do vyšších tříd, i třeba použitých. Fungovat to asi nějak bude, čínských barevných krabic se vyrobila halda. Problém u těch levných zařízení je v nedostatečném nastavení který může být limitní pro některé práce, a to může být třeba např. jemný odladění při vaření tenkých materiálů. Na silný materiály to není, 200 v hliníku je málo, je tam velký odvod tepla a musí se ho hodně dodávat, ale to asi není tvůj případ. To ale nezjistíš doku to nezkusíš, a to ještě ideálně tak, že k tomu posadíš tigaře který nebude řešit problémy s vedením hořáku a bude se moct věnovat už jen nastavení, kterýmu bude z vlastní praxe rozumět.

Co se argonu týká, tak narazíš na problém jednak s cenou, tak hlavně s plněním, nebo aspoň my ho tady máme. Nikdo ti neotočí flašku bez nájmu, a pokud třeba rok na to nešáhneš, tak platíš nájem za bombu co stojí v koutě. Min. mě je tohle proti srsti.

Ten svár co popisuješ na nádrži je věcí praxe, a samozřejmě i toho tigu, protože se dostaneš na menší hodnoty a lázeň můžeš líp kontrolovat aniž bys do ní přidával materiál, takže dosáhneš slitého nijak nevystouplého sváru. To se u CO nepovede, protože to už z principu materiál přidává. Ale zase u tohodle konkrétního stroje můžeš narazit na limity, kdy zjistíš že jsou třeba korekce hrubé, nebo se to v mezních polohách chová nestabilně. Čili je tu ta možnost že zjistíš, že to tím "krámem" nejde.

Obecně když pominu materiály, tak CO je produkční (rychlost, nízká cena) a tig je víc na pohled, je ale pomalejší a dražší.

Nejlíp když si to pujdeš někam zkusit a nejlíp na nějaký lepší mašině, a pak si to zkus v obchodě na nějaký podobný číně a porovnej. Každopádně si jen tak cvičně zkus prvně zjistit kde seženeš argon, a jakou tam budeš mít možnost opětovnýho plnění.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

30. 11. 2017, 6:13

DwPetr píše: Co se argonu týká, tak narazíš na problém jednak s cenou, tak hlavně s plněním, nebo aspoň my ho tady máme. Nikdo ti neotočí flašku bez nájmu, a pokud třeba rok na to nešáhneš, tak platíš nájem za bombu co stojí v koutě. Min. mě je tohle proti srsti.
u choboly koupis flasku a normalne ji meni za plnou, bez pronajmu, platis jen napln
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 11. 2017, 6:17

Jo, to jo, pokud máš prodejnu po ruce, tak to problem není. Ve ZN ta možnost není.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

1. 12. 2017, 12:04

Ok, díky za poznámky, pokusím se u někoho TIG zkusit a pak uvidím... s tou bombou, že bude někde takový problém mne ani nenapadlo, běžně máme Argon, CO2, O2, N v práci (laboratoře, bohužel zrovna Argon ne v té, kde mi to říká pane) a bomby jsou povětšinou naše a pouze točíme..ale o tom, že to někde funguje pronájmem vím, třeba kolega co má v praxi trochu fajnovější směsy plynů nechává ročně u Linde desetitisíce ...Naštěstí Chobolu mám kousek, jsem v Brně každý den.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“