Česká spořitelna - bacha na ni.

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

30. 1. 2018, 7:50

milan.83 píše:Víte, jaká půjčka je nejvýhodnější? ŽÁDNÁ PŮJČKA!
Jo...jo.
Mel jsem stavebko u Raifky ktere mi skoncilo a chtel jsem si pujcit jeste 360 tisic k nasporenym na stavebni pozemek. Za ukonceni a vyber pozadovali si strhnout 5000,- Kc , ze to jinak nejde. A to jsem si chtel od nich jeste pujcit na dva roky.
Smula. Nakonec jsem odesel lehci o tech 5000,- a pujcku jsem musel sehnat jinde. Nepomohlo si stezovat. Proste jsem byl blbej. :wink:

Nastesti jsem mel kamaradku, ktera mi pujcila jen tak na dobre slovo bez uroku. Prachy jsem ji vratil jako dar, ktere jsem vyinkasoval za prodej internetove domeny. Ucetni mi rekla, ze je nemusim danit pokud celou castku budu darovat jine osobe nebo... jinym. Fak supr 20% zustalo relativne doma.

Co rici na to - neni nad to mit dobreho danoveho poradce. :lol:
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

30. 1. 2018, 8:02

A to jako že kamarádka neplatila darovací daň/ daň z příjmu? :wink:
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

30. 1. 2018, 9:07

milan.83 píše:zkuste nepočítat jen s úroky, ale s RPSN. Ve 100% případů pak vše lépe vychází. Banka to nepočítá tak, jak si většina lidí myslí: půjčím 400 tis s úrokem 5%, tudíž bych zaplatil 420 tis. Počítá to přes tzv. složené úrokování. Tam je výpočet poněkud složitější. Takové výpočty se dají udělat třeba na http://www.mesec.cz/kalkulacky" onclick="window.open(this.href);return false;. Dříve se stávalo, že úrok byl 10%, ale RPSN bylo 25%. To se pak banka šklebila, že zákazník jí skočil na špek. A zákazník, co si to neuměl spočítat, se pak divil, kolik přeplatil. Běžně to fungovalo tak, že zákazník bance přeplatil půjčenou sumu o 40 - 50%.
Úrok je jen úrok a RPSN je vyčíslení všech nákladů na půjčku, včetně různých správních poplatků a jiných fiškuntálií. Na úrok se nemá cenu ptát, je třeba se ptát rovnou na RPSN. Tak je teprve vidět, o kolik tě banka připraví. RPSN je taky povinný údaj pro banku, kterou musí klientovi říct a tuším, že se uvádí i ve smlouvě. Nedávno byl nějakej spor o to, že půjčující špatně (schválně?) uvedl hodnotu RPSN, klienti se na tom otočili a půjčující u soudu prohrál. Už si to moc nepamatuju, ale řešilo se to i v televizi.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

1. 2. 2018, 7:39

pafik píše:
milan.83 píše:zkuste nepočítat jen s úroky, ale s RPSN. Ve 100% případů pak vše lépe vychází. Banka to nepočítá tak, jak si většina lidí myslí: půjčím 400 tis s úrokem 5%, tudíž bych zaplatil 420 tis. Počítá to přes tzv. složené úrokování. Tam je výpočet poněkud složitější. Takové výpočty se dají udělat třeba na http://www.mesec.cz/kalkulacky" onclick="window.open(this.href);return false;. Dříve se stávalo, že úrok byl 10%, ale RPSN bylo 25%. To se pak banka šklebila, že zákazník jí skočil na špek. A zákazník, co si to neuměl spočítat, se pak divil, kolik přeplatil. Běžně to fungovalo tak, že zákazník bance přeplatil půjčenou sumu o 40 - 50%.
Úrok je jen úrok a RPSN je vyčíslení všech nákladů na půjčku, včetně různých správních poplatků a jiných fiškuntálií. Na úrok se nemá cenu ptát, je třeba se ptát rovnou na RPSN. Tak je teprve vidět, o kolik tě banka připraví. RPSN je taky povinný údaj pro banku, kterou musí klientovi říct a tuším, že se uvádí i ve smlouvě. Nedávno byl nějakej spor o to, že půjčující špatně (schválně?) uvedl hodnotu RPSN, klienti se na tom otočili a půjčující u soudu prohrál. Už si to moc nepamatuju, ale řešilo se to i v televizi.
Možná jsem se špatně vyjádřil, ale takto jsem to chtěl napsat. Je až s podivem, jak lidi neví nic o financích. Co se týká finanční gramotnosti, jsme na tom my češi stále hodně špatně. RPSN je pro mnoho lidí stále velkou neznámou a téměř každého zajímá hlavně úrok. Ale co... komu není rady, tomu není pomoci. Naštěstí je dneska mnoho různých porovnávačů půjček, úvěrových kalkulaček apod. a každý má možnost zjistit si, jak moc ho banka obere
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“