Henri Hauser W10

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

8. 2. 2018, 11:59

Poledne, čas na obědovou pauzu s kávou, čas snění :c)...proto berte příspěvek čistě "co kdyby a teoreticky" ...
po zhlédnutí videa s malou hodinářskou frézkou si říkám že by bylo pěkné jí mít doma... zde video o kterém mluvím, typ W10
https://www.youtube.com/watch?v=shQHEkzBZkI
Obrázek

či menší sestřička Obrázek

no a toto je část W10 (myslim, že by to mohla být ona), kterou vlastním já
Obrázek

chybí :motor, štelovatelný vehement s řemenicí a bohužel hlavně vřeteník - z něj mám jen tu posuvnou desku na vedení.
Motor, řenenice problém není, otázka do placu zní - je vůbec sehnatelný ten chybějící vřeteník a vřeteno? Viděl někdo třeba něco podobného někdy vůbec v inzerci? Či výroba/přizpůsobení z něčeho podobného?
Stranu peněz a smysluplnosti nechejme stranou, je to pouze teoretická diskuse
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2018, 1:38

Jako majitel téhož strojku se stejným problémem (nemám vřeteník) odpovím celkem snadno ... šance sehnat originál díl nebo podobný vřeteno, který by do toho pasovalo je limitně blízká nule. :(
Takže jedině vlastní výroba, což mne asi čeká ....
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

9. 2. 2018, 11:54

a heleme se, další...ty taky w10? Dokonce jsem si všiml nedávno v inzerci na bazoši dalšího torza, opět bez vřeteníku... Co že se ty vřeteníky tak ztrácejí? asi stály za prdlajs a šli do věčných lovišť a zůstal jen ten masivní zbytek... Hodláš jít formou odlitku a výroby nebo dobastlení něčeho již hotového?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 2. 2018, 12:15

berni píše:a heleme se, další...ty taky w10? Dokonce jsem si všiml nedávno v inzerci na bazoši dalšího torza, opět bez vřeteníku... Co že se ty vřeteníky tak ztrácejí? asi stály za prdlajs a šli do věčných lovišť a zůstal jen ten masivní zbytek... Hodláš jít formou odlitku a výroby nebo dobastlení něčeho již hotového?
Obvykle to bylo tak, že si "někdo" toho Hausera "pojistil" :roll: tím, že to vřeteno nebo rovnou celý vřeteník z toho ukradl. Když pak byla mašina k ničemu, tak se nabídla k prodeji a on ejhle :mrgreen: jí koupil za dobré peníze, protože nikdo jiný jí nechtěl (proč by taky někdo jiný chtěl, když bez vřeteníku je napikaču, že).
Pak to doma zkompletoval a vítězství (ojebavka) bylo hotové.
Akorát to mělo jednu nepatrnou :mrgreen: vadu, že když se v té firmě z Š kdysi domákli, že to takhle chodí, tak ty "optimálně" :roll: okradený mašiny prodali jinam - a tím se kruh přerušil.
Navíc mám pocit, že ty vřeteníky jsou komunální s jinými Hausery a tak se taky tehdy kanibalizovaly pro ty stavebnicové souřadnicové vrtačky.
Tohle všechno je ale stejně jedno - to už dávno vzal čas - klíčové je, že ty vřeteníky už nejsou a nebudou - kdo má, nedá, kdo nemá, nesežene (a nebo to bude za raketu).
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2018, 1:29

berni píše:a heleme se, další...ty taky w10? Dokonce jsem si všiml nedávno v inzerci na bazoši dalšího torza, opět bez vřeteníku... Co že se ty vřeteníky tak ztrácejí? asi stály za prdlajs a šli do věčných lovišť a zůstal jen ten masivní zbytek... Hodláš jít formou odlitku a výroby nebo dobastlení něčeho již hotového?
Jo, jo neodolal jsem, bylo to za humny .... navíc jsem měl dojem, že jsem někde na bazarech to vřeteno viděl (identifikace dle fotek z odkazu co jsi sem dal - a taky, že ano) a domluvil jeho nákup. Torzo Hausera jsem koupil dřív než mi přišlo to vřeteno. Bohužel to absolutně nesedí a hlavně což je nejhorší, je to něco asi tak o číslo větší a na nějakou totálně neznámou kleštinu (pán mi to sice změřil, ale ne zrovna nejlíp) takže to asi nakonec osadím jako svislou hlavičku na malou horizontku od Steinela, ke který to bude velikostně pasovat (nechce se mi to nějak rapidně překopávat a "kurvit").
Odlitek resp. repliku asi ne ... spíš to jaksi zmodernizuju ... udělám nejspíš malý vřeteno na kvalitní kuličkový ložiska něco ve stylu tohoto http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 6&start=15" onclick="window.open(this.href);return false; ale patrně chroupnutý do bloku kontilitiny a pochopitelně udělám 3F pohon s měničem přes řemínky podobně jako to má originál. Mám tu malý 3F motory 120W a k nim vhodný měniče. Jen to má zásadní problém .... nevím v který pětiletce to přijde na řadu. :?
Jinak ta praxe co popsal pan kolega byla bohužel poměrně běžná praxe a tak bylo dost strojů nakonec nepoužitelnejch ..... ale to je opravdu dnes už historie, tyhle věci jsou už skutečně historie .... defacto ani na nějakou práci to už moc není ... to co na tom obráběli vesměs udělám na CNC za zlomek času. Ale je to hezká hračka na stůl.... :wink: Mám k ni adekvátní malej soustruh a jednu stolní mini horizontku na hodinářský díly, a starou malou vrtačku, tak z toho asi udělám "vintage" hodinářskou mini muzeální dílnu. :lol:
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

11. 2. 2018, 7:41

S tou firmou z Š... to bude ono ;), podle štítku to moje torzo odsud pochází, jen ke mně se dostalo tak přes deset předchozích majitelů a s naroubovanou jinou hlavou...A nemas tu W8 a vřetenik na W10? no předělávka u mne bude taky až někdy, v pořadníku je milion věcí....
Fila
Příspěvky: 1
Registrován: 17. 11. 2021, 6:05

17. 11. 2021, 11:19

Měl by někdo zájem?
Přílohy
16371909158481988482491.jpg
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“