Garáž

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2020, 8:40

elbarto píše: 20. 5. 2020, 5:48 ........pokud se držíme economy verze a nahoru Izoban. Ano má svoje limity, ano setře po potřísnění ředidlem, ale za opravdu mini cenu myslím v podobných případech svojí práci odvede.
tu ludru izoban mě ani nepřipomínej :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

20. 5. 2020, 8:41

Paráda. My v pondělí vylili beton :D Nejvíc mě bavilo jezdit s Locustem :lol: Když jsem sjížděl a vyjížděl, tak jsem se dvakrát majznul do hlavy o sklo :lol: Tak snad to bude mít nějaký výsledky :roll: :lol: :D
Přílohy
98130099_247230713014171_2731711616730005504_n.jpg
96066445_539439100074211_3266020932925259776_n.jpg
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

20. 5. 2020, 9:40

tumlik píše: 20. 5. 2020, 8:39
Zbýňa píše: 20. 5. 2020, 8:14 Elektrožlaby jsou namontovaný.
pěkný pěkný, předpokládám, že žlutou vybírala manželka v případě, že to s tebou sekne, tak vyháže "ty krámy" do šrotu a bezva dámskej klub :D :D
Děti budou mít pokojíček velikosti malýho baráku :)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 5. 2020, 8:22

Máš to pěkně vymazlený na bydlení. Ja to namazlil bohužel stejně, abych zjistil, že ty rezataky obalene oleje a hnusem tam prostě dát nedokážu. Hrozí, že to zůstane jako garáž na miláčky ve stylu co sem dával Dawe a atelier a černou dílnu postavím další. Jo,jo souhlasím, je to směšný :-( Už na to nemám sílu, stále dělám domečky dalším a dalším hračkám.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

21. 5. 2020, 8:37

elbarto píše: 20. 5. 2020, 5:48 To je velmi levná oprava pokud se držíme economy verze a nahoru Izoban. Ano má svoje limity, ano setře po potřísnění ředidlem, ale za opravdu mini cenu myslím v podobných případech svojí práci odvede.
taky jsem dal Izoban a teď si říkám, že jsem měl zainvestovat a dát Epoxyban nebo něco podobného. Mám přesně ten problém, co zmiňuješ. Každé ukápnutí barvy nebo benzínu znamená smáznutí Izobanu. Za rok provozu dílny (pár hodin týdně), je podlaha poměrně dost zlikvidovaná. Kdybych nebyl limitovaný výškou, asi bych rozmýšlel zda nepoužít kamenný koberec, který by se celý zalil pryskyřicí, aby to udělalo rovný povrch bez pórů. údajně to dost vydrží.
A nebo pak ještě jednodušší verze podlahy je Teraso :) To by byla druhá varianta
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 5. 2020, 4:47

To Milda: kamenný koberec je drahý a je poměrně křehký, do dílny naprostý nesmysl. Pokládka mega oser. Mícháš pomalu ztuhne ti v kýbli, míchaš rychle tak se zahřeje a ztuhne ti v kýbli taky. Jak říkají školitele" ideální podmínky pro realizaci dvojsložek je 14 dní v roce. Izoban bych nezatracoval, je to levné řešení, na které pokud drží se dá kdykoliv napáchat něco lepšího. Terasso je věčné, ale rozhodně není jednodušší jak píšeš. Pokládal jsem ho do dílny 150m2 a zábava to fakt nebyla. Navíc občas někde čumí růžek a pokud budeš perfekcionalista, tak je dobré ho ještě brousnout.
Hlavně tady srovnáváme nesrovnatelné. Isoban (web výrobce a kalkulačka) vychází na 20kč/m2. Ano je to nereálně, když vezmu skutečnou 3-5x větší spotřebu, tak jsme na stovce za metr. Ano Isoban má svoje velké nectnosti, ale pro potřeby podlahy, když nejsou finance bych ho úplně nezatracoval. Ano ser. mě taky :-) Firmy které VĚDÍ co dělají učtují za metr Epoxu či PURu 1.2-1.5 za m2. U terassa na ceně budeš podobné. Tam bude skladba hrubý beton, vyrovnávací stěrka, matros terasso a dost za práci. Dávat to přímo na desku jsem zkoušel a je to peklo !! Největší problém je zakladní broušení, štěrk co čumi na povrchu je tvrdší než si myslíme a sada dia kamenu byla pryč za 10 min. Na jejich cenu už chci zapomenout ... tohle byla příliš drahá zkušenost :-((
Ve sklepě a ve staré dílně a mám republikovou gletovanou podlahu. Povrch je po 100 letech hladké zrcadlo. Tohle bych rád spáchal příště. Mám vyzkoušený zminovany Izoban, Epox, PUR i Terasso. Bohužel neznám nikoho komu bych skutečně věřil, že to zatočí v podobné kvalitě. Tohle je myslím ideální poměr užitná hodnota & super cena. A téma co zaslouží pokusy.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

21. 5. 2020, 7:56

Ke gletování a betonům obecně mám takový postřeh, pro který nemám dostatečné vysvětlení, ale je to fakt. Můj děda nebyl žádný betonář, ale jak to tak u baráku bývá, každou chvíli něco betonoval. A i když to dělal tak nějak pořád stejně, kvalita betonů z 50. a 60. let je s těmi z 90. a okolo roku 2000 nesrovnatelná. Přitom postup byl stále podobný, míchal to buď na zemi nebo v kolečku, míchačku moc nepoužíval. Dříve míchal dospodu i 1:6 z 250 cementu a drželo to, ke konci 1:3 z 3,25 a po pár letech se to sype. Starý beton je na lomu modrý až černý, hrany úlomků až ostré. Drželo to ať už používal hrubý říční písek i s oblázky nebo na opravy a mazaniny jemný skalní. I v části garáže byl zagletovaný beton na povrchu netknutý. Děda říkal, že na gletování nic nebylo, druhý den ráno to pocákal štětkou, posypal z cedníku cementem a zatočil hladítkem. Jenže tenkrát mu to drželo a později prostě už ne.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

21. 5. 2020, 8:32

Ano,ano,ano, naprostá pravda, staré betony jsou tmavé až černé. ČVUT řešila jak můžou staré omítky na domech vydržet stovky roků a to i při kyselých deštích za komančů. Postavila se pec přesně podle starých plánu a záhada objevena, kvalita materiálu. Dnes cementárna jede na naprosto minimální kvalitu a max. kvantitu a všechno dohání chemií. Ta funguje pevnostně, ale povrch z toho člověk prostě nevyčaruje. Navic tady je 20tka od ČMB dražší než dovozová 45tka od Fuhrera.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

21. 5. 2020, 9:30

já jsem před 25 lety do dílny brousil teraco samodomo bruskou
3f motor 1,5 kw 1440 ot/min z konťáku osou svisle na konstrukci s řídítky, a dvěma kolečky, na osu přírubu pr. asi 200 a na ni přes 8 ventilových per z Š120 další, na té jsem měl epoxidem naplocho nalepený ojetý karbidový kotouč z BPH20
jeden člověk s tím jezdil po ploše, druhý mu pod to stříkal hadicí vodu a třetí stál u vypínače kdyby to začalo tlouct :D
fungovalo to až překvapivě dobře
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 5. 2020, 9:50

Kolik to bylo metrů ? co pohledová rovinnost ? To by se mi do dílny líbilo.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

22. 5. 2020, 5:55

Dám vám tu jeden tip na podlahu s ktorým som sa stretol ale skôr ako oteruvzdorná vrstva vodohospodárskych diel. Používa sa to na priepadových plochách hatí (jezu), plavebných komorách či prívodných kanáloch.
Jedná sa o produkt Sika Abrarock a je to vrchná vrstva na betón, ktorej hrúbka začína už od 10mm až do 50mm.
Prikladám produktový list. Možno to niekomu pomôže.

Ja som dával do garáže a dielne na podlahu farbu Johnstone Flortred (2 vrstvy) - je to asi nejaká forma tekutého plastu a je to vpohode. Nieje to veľmi tvrdé na prejazd strojov ale na bežnú prácu OK. Bežnej chémii je to odolné. Predtým som betón zbrúsil s flexou a diamantovým kotúčom (Geko za 12eur/kus) a minul som asi 4 kotúče. A to som niekde bral až 6mm. A bez odsávania to nejde.
Betón som mal po brúsení pórovitý (miestami mi vytrhávalo kamienky zo zvetraného betónu) , tak som to dohladil flexibilným lepidlom na kachličky a najemno dobrúsil brúskou so šmirglom na kameň na ďalší deň. Potom som dal ešte hĺbkovú penetráciu cemix (možno nemusí byť) a po zaschnutí tú farbu. Nízkonákladová oprava pre niekoho kto nechce veľa investovať a má ešte zdravý chrbát... :)

Inak tu niekto písal o vozíku s kotúčom z brúsky, možno som si mohol tú flexu tiež pripevniť k nejakému vozíčku, asi by som sa tolko nenarobil...
Přílohy
TL_Sika Abraroc SR.pdf
(199.32 KiB) Staženo 119 x
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 5. 2020, 6:51

fmodel píše: 21. 5. 2020, 9:50 Kolik to bylo metrů ? co pohledová rovinnost ? To by se mi do dílny líbilo.
je to hladké, nikoli rovné ve strojařském smyslu slova
tj. brusič se samozřejmě podvědomě soustředí na hrany na přechodech jednotlivých dlaždic, ty brousí přednostně
ono to asi ani jinak nejde
výsledkem je na pohmat rukou i nohou hladká stejnorodá plocha bez znatelných přechodů mezi jednotlivými dlaždicemi
lze to dokonale zamést, vyluxovat, vytřít atd
pokud bych na to dal pravítko, bude pod ním "vlnobití" v řádu třeba 0,5-1mm, někde možná 2mm
dlaždice byly pokládány beze spár na běžný podkladní beton do nějakého běžného lepidla, bez zvláštní péče
nevadí tomu nic, jakákoli chemie, pády předmětů, stěhování strojů, svařování....
olej z diesela při delším působení nechá lehké stopy, lze je umýt benzínem a časem zmizí úplně
mám toho v dílně asi 100m2
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

22. 5. 2020, 8:28

A má lepené a broušené dlaždicové Teraco nějaké výhody oproti litému?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 5. 2020, 8:55

podle mě zcela zásadní
na těch dlaždicích není moc co zk....
chtěl bych vidět člověka, který dneska bude jezdit po stavbách a dělat lité teraco
při vědomí všech možných problémů
a kdo by to zaplatil
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

22. 5. 2020, 8:07

Reinkarnace píše: 22. 5. 2020, 8:28 A má lepené a broušené dlaždicové Teraco nějaké výhody oproti litému?
... lité terasso je absolutně nejdražší co dnes můžeš mit a nad cena ma se kroutí i majitele činžovních domů v centru Prahy. Jako pokus dobry :-)
Testoneho řešení je ideál, pouze ten jednokotouč má snahu s celým strojem točit. Pokud kutit, tak ideálně systém 2 kotoučů běžících proti sobě.
Klasické karbidové kotouče lze sehnat i obřích průměrech bazarově doslova za pár korun. Kotouč ubýva minimálně, ale broušení je na větší ploše nekonečným příběhem. Až tu brusku někdo spácháte, tak poprosím o zapůjčení. Mít čas tak tohle bych pobastlil moc rád to je skvělý pomocník.
Brusky na DIA kameny pracují metelesku blesku, ale nesmime zapomínat, že sada kamenu cca 12-15 tis. bez daně výš, brrrr už mi to zase připomíná moje projeba.. peníze ...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“