Garáž

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

3. 7. 2018, 8:26

Dva pohledy na okna:
1. stavba a okna jsou také věci sousedů při povolování, tj. jsou tam nějaká omezení vzhledem ke vzdálenosti od hranice pozemku, ale také to bude zajímavé vzhledem k produkci hluku v budoucnu
2. umístění oken vs. strojů - když slunce svítí na stroje či obrobky, tak přesnost je někde jinde a to se pohybuje nejen přes den ale i v roce viz. https://www.master-design.cz/blog/dokon ... pad-slunce" onclick="window.open(this.href);return false; dá se to docela přesně i simulovat http://www.svepomoci.cz/forum/7-projekt ... -domu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

3. 7. 2018, 8:31

zkus se ještě zamyslet nad tím materiálem. Já stavěl z Heluzu 300 + 15 cm EPS70F. Z hlediska ceny o pár kaček levnější varianta, než z Ytongu nebo Porfixu, z hlediska pracnosti úplně na kosočtverec. A levnější varianta to samozřejmě je pouze v případě, že si všechno uděláš svépomocí. Dneska bych stavěl z Ytongu 450 nebo z Porfixu, oboje bez zateplení a byl by klid. Mám za sebou stavbu jak z Heluzu, tak z Porfixu a Ytongu a musím říct, že nejhorší práce byla s Heluzem - blbě se to řeže, musíš mít klasické omítky, na té úzké stěně se blbě bední věnce - nemůžeš použít věncovky, musíš bednit prkny nebo OSB. Drážky na cokoli se sice dají v duté cihle dobře sekat, ale pouze svislé, vodorovné musíš řezat flexou nebo frézovat nějakou frézkou a celkem to práší. Když vyzdíš z Porothermu, měl bys na zateplování mít hmoždinky se šroubovacím trnem, ideálně kovovým. Ty stojí poměrně dost, vyjdou na stejnou cenu jako polystyren. Pak dojdeš k tomu, že finančně si Porothermem moc nepolepšíš.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 7. 2018, 8:46

Já už bych dneska dílnu taky nezdil, a to si umím udělat všechno sám, od projektu přes stavbu, sítě, až po uhrabanej záhonek. Prostě je to drahý, pracný a trvá to dlouho. Ale je jasný že u baráku to chce mít tak.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4888
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 7. 2018, 8:54

... Čéče, před rokem si rešil zda koupíš o 500kaček dražší svářečku, ted hazíš pulmíčkama :-)

1. oken neni nikdy dost. Denni světlo je velka deviza, udělěj maximum oken co ti překlady dovoli.Dřevo & hnusnej plast už je uplně stejná cena. Osluněni si můžes modelovat i sám ve SketchUpu. Okna/sousedi je věcí projektanta.
2. slovo stěrka mi spouští kladiva, to nikdy pořádně nedrží, nikdy se to pořadně nespoji. V dílne s těžkým provozem 2x na pitch.. Nejlevnější řešeni je betonová deska na prvni dobrou. Klasika 2x KARI a alespon 150mm pořádné C20/25, XC1, 16. Velcí mistří (ich) to dají cca 2-3mm a tím to je podlaha finální. Šulini udělají tankodrom na který za delší desítky tis. patlají vyrovnávací vrstvy. Finálka teraso nebo gletovaný beton.
3. dostavuju 12x12 a vejde se tam prd. Auta už bohužel nemají narok
5. na pasech a desce stoji/nestojí celá stavba. Vezmi rozum do hrsti nech to někoho udělat, obzválšt potom to bylo ve tvých vláknech napsáno :-)
6. vrata uvedených rozměrů je kravina výškove i délkově. Do dílny potřebujes občas nebo spíš často zajet dodávkou. Vyklápečky už vůbec ne. Dej tam sekčni rozumných rozměru. Mám tam široké 6.5 metru a 3.5 vysoké a jsou tak nějak docela okorát. Chtěl jsem původně větsí, ale potom bych spadnul do kategorie průmyslové, kde je potom pohon za 3x tolik.
7. stavění dílen ZDAR :-)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4888
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 7. 2018, 9:00

Doplním Milana. Prorfix je aktuálně naprostá katastrofa. Mám vedle sebe na stavbě palety Porfixu i Ytongu. Porfix je našlehaná naprostá sračka !!!!!!!!!!!!!!!!!!! když tento matroš tak pouze a jedině Ytong. Když Porfix začínal vnucovali nám ho obchodáci za 60 procent ceny Ytondu. Dnes je Porfix cenově 90 procent ceny Ytongu. Pokud nemáš silo a omítky nestříkáš, potom jsou kříve keramické materiály nepříjemná práce. Ytong je myslím pro malé stavby naprostý ideál. Konec cintání jdu smolit účto :-(
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

3. 7. 2018, 9:21

Dík :)
Koukám Lubezz má dvojgaráž 8x7. Takže uděláme pásy a mezi ně hlínu, štěrk, zhutnit vibrační deskou a pěchem po vrstvách, udělat bednění, Kari sítě co nejvíc, komplet vylít betonem, posypat cementem a zahladit. Uvidíme na kolik přijde broušení. Jinak na to penetraci. Původní plán ruším, protože dost lidí píše, že je podlaha kluzká a když se na ní něco upadne tak je ..... Při počítání betonu mi vyšlo že 8x9x0,2 m betonu vyjde na 23 tisíc - vrchní deska betonu C20/25. To tady někdo doporučoval. J
Jinak se mi zamlouvají ty průmyslové podlahy, jsou i u Filipa a je to super, akorát to trošku klouže, ale když jsem to vysál, tak to bylo jak nový :) Takže až budou peníze, tak se pak pořídí k soustruhu :)

Hajney: Ono tam budu mít na vytopení jen Petry :) Snad bude stačit. V garáži co mám je jen zateplená, vrata nejsou izolovaná a v zimě se dá dělat v bundě a když dělám něco, kdy chci dělat v mikině, tak si zatopím jen přímotopem a stačí. Akorát toto je dvakrát vetší no :roll:

Grad: Jo to vím, právě musím mít dva metry od plotu a napravo, kde jsou skříně, tak tam jsou sousedi, co jsou v důchodu... Ale mají tam nějakou kůlnu jen a dům taky dál... tak aby neměli nějaké keci, že dělám třeba v neděli odpoledne.... Tudíž tam budou skříně a chci dám silnější polystyren. Vzadu jsou sousedi daleko a mají tam slepice. A dům mají o 20 metrů - s těma máme dobré vztahy a káceli a sekali nám :) A nalevo mají zahradu a dům taky daleko. A před vraty mám cca 40 metrů k baráku :)

Milan.83: Plánuje se z Porothermu, tudíž když přijede kamion s tím, tak cena snad nebude taková... Uděláme u obou kalkulaci :) Jinak polystyren 15 taky chci. Ytong ne... To měl strejda barák a u nového stavěl z cihel a lepší...

DwPetr: Na druhou stranu zas tak nepospíchám. Uvidíme jaká bude kalkulace. Včera jsme s architektem udělali návrhy. Tak uvidíme :)

elbarto: Hihi :D Tak tohle je investice :D Dneska bych koupil lepší svářečku :lol: Líbí s mi od Millera :twisted: Samozřejmě že garáž bude stavět firma :lol: To byste tu měli ještě dvakrát tolik příšpěvků za den :D :D Ehm. Nemáš trošku malý vrata ? :lol: :lol: :lol: :lol: Díky
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 7. 2018, 2:02

Ty průmyslový podlahy jsou dobrý, ten leštěnej beton drží pěkně a neprší se z něj jak z obycejnýho. Co to udělá pod válečkama nevim. Terasso je jistota, to vydrží neskutečně. Obráběcí stroje jsou na podlahu zahul jen při přesunu, max. naloženej paleťák na kovovejch kolech může něco udělat. Opravdovej záhul je v zámečnictví, kovový těžký konstrukce na zam, na stůl, na zem, matroš na zem, pořád se z něčím škrká, něco padá, občas se něco rovná palicí na zemi. Tohle terasso vydrží. Osobně bych si do svý haly nechal vylejt ten leštěnej beton, když jsem počítal halu, tak jsme se pohybovali někde kolem 700,- /m2

K tomu topení bych měl jeden poznatek, proč kombinovat moderní budovu s prehistorickým topením? Já teda nemám nic proti topení v kamnech, atmosáckej kotel jsem měl do tý haly vymyšlenej taky, pořád to vyjde nejlíp, ale do tý tvý malý zateplený místnůstky bych zkusil zapřemejšlet nad něčím moderním, elektrikou. Dostaneš lepší sazbu a v tom zatepleným to nepoběží pořád, odpadnou starosti se zatápěním, skladováním, sháněním, přikládáním po půlhodině, když tqm budeš bydlet, tak se to hodí. To co dáš navíc do pořízení, to u peter narveš do komínu, ten bys dělat nemusel. Dneska komin, revize, kominik, výpalný... Teda záleží jak moc to bude braný.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 7. 2018, 7:01

že topit petrama topils v nich někdy? pokud máš dřevo, tak nakup pár plechů a kamna si vyrobíš sám i horkovzdušná s ventilátorem..
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

4. 7. 2018, 7:05

Právě teraso je u Filipa. Dobře zeptám se na leštěný beton. Případně kdyby ne, tak nechám nějakou mezeru, aby šlo to teraso. Jinak to elektrický zkusím poptat :) Nový Petry jsou cca 4-5 tisíc. Je fakt, že když bude elektrika stát třeba 15 k tak se vyplatí :) protože komín, nějaká revize taky něco stojí a do 10 bych byl stejně taky.

Kenybz: ještě ne, doma máme jen krb :)
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 7. 2018, 7:15

U toho komínu pujde o to, jestli tam budeš mít plechovou rouru skrz zeď, nebo zděnej. Zděnej bude každopádně přes 10. Nic to nemění na tom že petry jsou utopie a čím dřív ten nápad opustíš, tím líp. A už bych ani ty kamna nevyráběl, to už mám taky zasebou, od dřeva přes olej... všechno je to naprd. Topení pokud má mýt smysl, tak musí bejt udělaný pořádně, ať se o to nemusíš pořád starat. Kor když to děláš nový. Do tý malý garážičky bude stačit malá horkovzdušná kostka, nebo, a já se to nebojím říct, kdybych to takhle musel dělat já, tak tam dám rovnou klimu. V zimě topí, v létě chladí a vyjde to levněji jak komín k těm petrám. Parametry si dohledej sám. https://www.electronic-star.cz/Chlazeni ... HfEALw_wcB" onclick="window.open(this.href);return false;
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4888
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 7. 2018, 7:16

Booože co to je zase za bludy. Na kamna homemade a Petry potřebuješ vykácet les, pořid si lepší krbovky, nejlépe od českého výrobce, idealně s vodním výměníkem. Na ten si napojíš par dalších radiátoru. Moderní kamna mají třístupnové spalování a spotřeba dřeva je neuveřitelně malá. Provozuju AquaFlame 25kW a velká paráda.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 7. 2018, 7:19

To je pravda, ale mám jednu místnost 8x7m, tam je kotel asi zbytečnej, kor když to bude oblepený polišem a budou tam plastový okna. To ten kotel bude jen stát si myslim. Navíc zabere místo. Ta klima nezabere nic a už na to nebude muset hrábnout.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 7. 2018, 11:30

jaké bludy horkovzdušná dílenská kamna neni problém udělat tak aby i účinnost byla slušná a za míň peněz než od českého výrobce a hlavně na exponované místa můžeš použít silnější nebo lepší materiál
ale dost záleží jaké máš možnosti nákupu materiálu je rozdíl kupovat nový hutní matroš za 15 a nebo za dvou i vícenásobek.
K té klimě ona moc dobře netopí jednu máme na baráku a je to kvalitní moderní invertorová mašinka...v přechodné období kdy by to mohlo získat více tepla tak to díky venkovnímu vlhkému vzduchu namrazuje a sama má dost práce s rozmrazením a jak je velký mráz tak to taky moc netopí..a papírově to má umět topit do -15°C jo topit no vlažný vzduch z toho je takže na topení klima opravdu moc dělaná není i když to umí
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

4. 7. 2018, 11:44

Aha, takže klima je na ... Petry taky... Teď projíždím a líbí se mi tyto. Výtopnost až 300m3 - moje by byla asi 167m3. Takže by stačili o něco menší. Takže výměník a radiátor ? https://obchod.hsflamingo.cz/p/aquaflam ... C8QAvD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 7. 2018, 11:58

záleží jakou máš dostupnost dřeva, pokud budeš nakupovat paletované skládané tak to už můžeš topit klidně plynem když to bude zaizolovaná novostavba...jakmile dáš radiátory, tak musíš v mrazech sem tam zatopit aby ti voda nezamrzla
další problém je že většina těchto kamínek s teplovodním výměníkem má problém s kondenzací právě na tom výměníku...
musel bys k tomu dodělat regulaci a další kopu bižuterie.
Pokud tam budeš dělat pravidelně tak i stroje celkem topí a možná by stačil jen plynový infrazářič na zemní plyn který se montuje pod strop a nezabírá místo a okamžitě vytváří sálavé teplo...jako jednoznačně ti nikdo neporadí nejlepší řešení
to si musíš promyslet a rozhodnout se sám
tady jsou ty plynové infrazářiče
https://4heat.cz/produkt/infrazaric-inframax-neon-eco/" onclick="window.open(this.href);return false;
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“